Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


МОДУЛЬ IV. Неорелігія. Вільнодумство в історії культури. Релігія і церква в сучасній Україні.




АГНОСТИЦИЗМ – визнання неможливості знати без сумніву, є Бог чи немає.

АНТРОПОСОФІЯ – містичне вчення, яке на місце Бога ставить людину, що людина на основі пробудження прихованих у ній таємничих сил здатна панувати над природою, маніпулювати її закономірності.

АСТРАЛЬНІ КУЛЬТИ (гр. — зірка) — обряди, церемонії, молитви, замовляння тощо, які пов'язані з обожненням небесних тіл.

АСТРОЛОГІЯ – вчення про вплив планет і зірок на долю народів і окремих людей.

БЕЗСМЕРТЯ в міфології та релігії – це фантастична якість, якою наділяють надприродних безначальних істот, наприклад богів монотеїстичних релігій, а також фантастичних міфологічних персонажів, що виникають у розвитку універсуму чи створені колись божеством, - духи, боги етнічних релігій, янголи тощо. Безсмертя людини постає у релігійних віровченнях здебільшого як безсмертя душі – продовження існування особливої надприродної, нематеріальної сутності людини після смерті тіла.

ВТІХА в релігійному його аспекті – це соціально-психологічна модифікація ілюзорно-компенсаторної функції релігії, яка є породженням і відображенням релігійного безсилля пригноблених.

ГЕОЦЕНТРИЗМ І АНТРОПОЦЕНТРИЗМ – визнання Землі центром Всесвіту, а людини – центром світових подій, центром турбот Бога.

ГЕЛІОЦЕНТРИЗМ – концепція, згідно з якою Сонце є центром, навколо якого обертаються планети, у тому числі Земля.

ДУХОВНА КУЛЬТУРА містить усі форми суспільної свідомості: науку, філософію, мораль, релігію, політику, право, мистецтво, міфологію, знання.

ЕЙФОРІЯ – піднесене, екзальтоване сприйняття соціального буття, добра й зла.

ЗДОРОВИЙ ГЛУЗД – більш високе сприйняття дійсності, з елементами аналітичного й раціонального. Навіть коли наукова критика релігії сягає високого рівня теоретичного мислення, спирається на досягнення найновіших наукових відкриттів, вона не може абстрагуватися від здорового глузду. Здоровий глузд – гносеологічне джерело та союзник вільнодумства.

ІРРАЦІОНАЛІЗМ (лат.— нерозумний, несвідомий) — вчення, згідно з яким основою світу є щось нерозумне (воля, інстинкт), а джерелом пізнання — інтуїція, почуття.

ІРРАЦІОНАЛЬНЕ — те, що перебуває за межами розуму, недоступне раціональному пізнанню і не може бути виражене в логічних поняттях.

КВІЄТИЗМ – безтурботне, споглядальне сприйняття всього, що є у суспільному житті.

КРЕАЦІОНІЗМ (від лат. «креаціо» - творю) – творення світу з нічого, творення живих істот, людини, душі тощо.

КУЛЬТУРА – це специфічний спосіб активної творчої діяльності людини щодо освоєння оточуючої дійсності, діяльності, спрямованої на створення суспільно значущих матеріальних і духовних цінностей.

МАТЕРІАЛЬНА КУЛЬТУРА – знаряддя і засоби виробництва, техніка, технологія, інформатика, комп’ютерізація, засоби споживання, розподіл матеріальних благ – тобто, вся сфера матеріального виробництва.

МИЛОСЕРДЯ – це співчутлива і діяльна любов, яка виражається в готовності допомагати кожному, хто цього потребує, і поширюється на всіх людей, а гранично – на все живе.

НАВІЮВАННЯ – процес психологічного впливу, розрахований на некритичне сприйняття інформації, у тому числі й релігійної. Може бути сугестивним або неімперативним, тобто непомітним для особи. Навіювання зростає в ситуації виконання колективних дій (виконання молитов, псалмоспівів, обрядів тощо), коли вирішальну роль відіграє емоційне співпереживання і наслідування.

НАЇВНИЙ РЕАЛІЗМ – це сприйняття, розуміння і тлумачення світу таким, яким цей світ постає в наших почуттях; яким ми відчуваємо його на дотик, на смак, бачимо, чуємо - сприймаємо на психологічному рівні.

НАУКОВЕ ПІЗНАННЯ ДІЙСНОСТІ – розкриває дійсний зміст релігійного світогляду, витісняє надприродне з усіх сфер пізнання.

НЕООРІЄНТАЛІСТСЬКІ КУЛЬТИ (східні) – модернізація різних варіантів індуїзму та буддизму. До них належать «Товариство Свідомості Кришни», «Тихоокеанський дзенбуддійський центр», «Місія Божественного світла», «Міжнародна комуна саньясинів». Основним є містичний шлях звільнення, тобто пробудження в людині іманентного божественного начала. Для злиття з божественною природою віруючий використовує різні способи медитації.

НЕОРЕЛІГІЇ — синкретичні й універсальні утворення, що поєднують у собі як елементи багатьох існуючих релігій, так і ідеї теософії, антропософії, сучасні філософські й богословські доктрини, астрологію й окультизм, біоенергетику й екстрасенсорику, містичну уфологію тощо.

НЕОТОМІЗМ — панівний напрям у філософії сучасного католицизму, прибічники якого прагнуть примирити теологію і філософію, обґрунтувати синтез раціонального й ірраціонального на основі вчення Фоми Аквінського.

НЕОФРЕЙДИЗМ (гр. — новий) — напрям у сучасній філософії та психології, прибічники якого, на відміну від біологізму 3. Фрейда, враховують і роль середовища в формуванні особистості.

НЕОХРИТСИЯНСЬКІ ОБ’ЄДНАННЯ – синкретизм християнської ідеології з елементами східних релігій. Це «Церква Уніфікації», «Діти Бога», «Церква Тіла Христова» та ін. У них релігійний лідер вважається посланцем Бога, який покликаний довести до людей нову звістку про спасіння, нові моральні настанови.

НІГІЛІЗМ РЕЛІГІЙНИЙ (лат. — ніщо) — форма заперечення релігії з позицій егоїстичного індивіда, який ставиться до життя суто прагматично, керується принципами анархізму, сповідує свободу від будь-яких переконань.

НОВА МАГІЯ, СПІРИТИЗМ – нові магічні вчення та інститути, що об’єднують погляди, практику східних і західних, давніх і сучасних традицій, а також «спонтанну творчість» нових чаклунів і ворожбитів. До них належать також різні спіритичні секти – рухи, що практикують спілкування з душами померлих.

ОКУЛЬТИЗМ – містичне вчення про можливість спілкування з надприродними силами через певні магічні дії і заклинання.

ПІЄТИЗМ – показна благочестивість, релігійне ханжество.

ПРОВІДЕНЦІОНАЛІЗМ – віра у заздалегідь визначену долю людини, історичних процесів, скінченність світу у вигляді Армагеддону, Страшного суду, пекельних мук.

РАЦІОНАЛЬНЕ — встановлене і обґрунтоване розумом (мисленням); те, що випливає з нього й доступне його розумінню.

САЄНТОЛОГІЧНИЙ НАПРЯМ утворюють «Церква саєнтології», «Космічні релігії», наприклад «Товариство Астаріус», які проповідують зв’язок Землі і вищих космічних сил, «космічного розуму». Для цих культів характерний містицизм, вважається, що фізичні прилади здатні реєструвати біологічну природу начебто надприродних сил, їх таємничий вплив на людину.

«САТАНИНСЬКІ» ГРУПИ - звеличують зло і насилля, проповідують спілкування з містичними джерелами зла – демонами, сатаною. Серед них найвідоміша «Церква сатани», що проголосила себе антиподом християнства. Сатанізм бере свій початок з Стародавнього Ірану, його основні принципи викладені у «Синій книзі».

СВОБОДА ВІРОСПОВІДАННЯ — свобода вибору особистістю релігійного світогляду, тобто її здатність до релігійного самовизначення, й самореалізація у вибраній релігійній сфері.

СВОБОДА РЕЛІГІЇ — правові, суспільно-політичні, економічні можливості й гарантії для вільного самовизначення та самореалізації особистості, незалежного функціонування релігійних організацій та їх інститутів.

СВОБОДА СОВІСТІ — право громадян сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати жодної, відправляти релігійні культи або дотримуватися атеїстичного світогляду.

СВОБОДА ЦЕРКВИ - законодавче закріплене й гарантоване державою право на вільну діяльність церкви та інших релігійних організацій в межах їх, функціонального призначення, організаційно-управлінських потреб.

СКЕПТИЦИЗМ – недовіра до істинності релігійних тверджень, сумніві у них.

СОВІСТЬ — усвідомлення людиною відповідності своїх дій певним нормам, відчуття моральної відповідальності за свої вчинки внаслідок самооцінки, форма вираження моральної самосвідомості особи.

СПІВЧУТТЯ – це одна з форм вияву людинолюбства; ставлення до іншої людини, засноване на визнанні законності її потреб та інтересів; виражається в розумінні почуттів і думок іншої людини, наданні моральної підтримки її прагненням і готовності сприяти їх здійсненню.

СПІРИТИЗМ – віра в посмертне існування душ померлих і можливість людей безпосереднього спілкування з ними.

СТРАЖДАННЯ - це стан, що періодично переживає людина у процесі її фізичного й духовного буття.

СТРАЖДАННЯ - почуття, пов'язане з перенесенням болю, нестатків, гніту. Згідно з релігійними уявленнями, С. — звичайний стан людини у земному світі. За індуїзмом та буддизмом, страждання взагалі є основною рисою буття. Згідно з іудейським, християнським та мусульманським віровченням, С. було дане Богом як кара людству за гріхопадіння. Водночас релігійні ідеологи видають С. за "випробування" Богом людей на вірність релігії, з допомогою-якої купується блаженство у потойбічному світі.

СФЕРА СОВІСТІ - це приватна сфера особистості.

ТАНАТОЛОГІЯ -вчення про смерть, у вузькому розумінні розділ медико-біологічних дисциплін. У широкому – філософська концепція смерті та безсмертя. У наш час існує багато свідчень людей, які перебували в стані клінічної смерті, що загострили боротьбу двох точок зору на безсмертя. Одні вважають, що свідомість після смерті тіла переходить в іншу сферу буття. Навіть деякі християнські богослови готові прийняти східне вчення про перевтілення душ. Нині набули поширення різні спіритичні вчення про потойбічний світ і можливість контактів живих людей з душами померлих. Популяризатором цих ідей став Р. Муді.

ТЕОСОФІЯ – релігійне вчення про можливість богопізнання через інтуїцію і одкровення.

ФАНАТИЗМ релігійний (шалений, відчайдушний) – сліпа, доведена до крайньої міри відданість релігійним ідеалам, прагнення неухильно дотримуватись їх у практичному житті, нетерпимість до інших вірувань та іновірців. Характерною ознакою фанатизму є перевага емоційного над раціональним. Його прояви різноманітні: від пасивно-споглядального до активно-екстремістського. Існують такі форми фанатизму – чернецтво, аскетизм, нав’язування релігійних вірувань іншим тощо. Крайньою його формою є релігійне бузувірство.

ФАТАЛІЗМ — віра у визначену наперед, невідворотну долю, "Божу волю".

ФІДЕЇЗМ – філософська концепція, що обґрунтовує пріоритет віри над розумом, доводить переваги релігії над наукою, заперечує світоглядне значення знань і відводить вирішальну роль у розумінні світу релігійній вірі. За фідеїзмом наука має справу з природними явищами і не може дати відповіді на запитання, пов’язані з духовним життям людини. Релігія оголошується єдиними джерелом високої духовності та надійною опорою моральності. Фідеїзм властивий для філософських систем, що ґрунтуються на божественному об’явленні.

ФУНДАМЕНТАЛІЗМ РЕЛІГІЙНИЙ – течії всередині будь-якої релігії, що закликають до відродження традиційних цінностей і орієнтовані на консервативні соціальні сили.

ХАНЖЕСТВО – лицемірство, показна набожність, несправжня доброчинність.

ЦЕНЗУРА ДУХОВНА – система церковного контролю за виданням літератури з різних галузей знань і заборона користуватися літературою, що суперечить основним принципам християнського віровчення. Цензура духовна була запроваджена в католицькій церкві в 1769 р. З 1559 по 1956 р. була практика складання Індексу заборонених католицькою церквою книг. У Руській православні церкві цензурою духовною відав Священний Синод з 1797 по 1917 р. У наш час правом дозволу на видання релігійної літератури володіє єпископ.

ЧУДЕСА – порушення законів природи внаслідок втручання божеств.

ЯДРО РЕЛІГІЇ – це віра в надприродне, яка в нових поколіннях відтворюється копіюванням, повторюванням.

ЛІТЕРАТУРА

1. Бабій М.Ю. Свобода совісті: філософсько-антропологічне і релігієзнавче осмислення. К.,1994.

2. Берзин А. Тибетский буддизм: история й перспективы развития. - М., 1992.

3. Боги, брахманы, люди: Четыре тысячи лет индуизма. - М., 1969.

4. Брайчевський М.Ю. Утвердження християнства на Русі. — К., 1991.

5. Буддизм: Словарь. -М., 1992.

6. Васильєв Л.С. Культы, религий, традиции в Китае. - М., 1970.

7. Вебер Д. Религия в современном мире. - М., 1991.

8. Григулевич І.Р. Папство: Століття XX. - К., 1988.

9. Грюнебаум Г.Ф. Классический ислам: очерки истории. - М., 1986.

10. Дворкин А. Введение в сектоведение. - Нижний Новгород., 1998.

11. Закон України від 23 грудня 1993 р. «Про внесення змін і доповнень до Закону УРСР»,«Про свободу совісті та релігійні організації»// Голос України, 1994,12 січня.

12. Ислам: Знциклопедический словарь. - М., 1991.

13. Карев А.В., Сомов К.В. История христианства. - М., 1990.

14. Кірюшко М.І. Іслам в Україні // Релігійна політика України. - К., 1995.

15. Климович Л.И. Книга о Коране, его происхождении й мифологии. - М., 1988.

16. КовальскийЯ. Папи й папство.-М., 1991.

17. Корнев В.И. Буддизм й общество в странах Южной й Юго-Восточной Азии. - М., 1987.

18. Костомаров М.І. Слов'янська міфологія. - К., 1994.

19. Кочетов А.Н. Буддизм. - М., 1983.

20. Литература древнего Востока. Иран, Индия, Китай. Тексти. - М., 1984.

21. Мартин М. Царство культов. - СПб., 1992.

22. Митрохин Л.Н. Философия религий. - М., 1993.

23. Мифологический словарь.-М., 1990.

24. Неомистицизм: сущность й особенности проявлення (обзор нетрадиционных культов). — К.,1990.

25. Никольский Н.М. История русской церкви. — М., 1988.

26. Огієнко 1.1. Українська церква: Нариси з історії української православної церкви. В 2 т. -К.,1993.

27. Поснов М.З. История христианской церкви (до разделения церквей - 1054 г.). - К., 1991.

28. Пьер Монтз. Египет Рамзесов, - М., 1989.

29. Релігієзнавчий словник. - К., 1997.

30. Сучасна релігійна ситуація в Україні: Стан, тенденції, прогнози. - К., 1994.

31. Тальберг Н. История христианской церкви. - М., 1991.

32. Токарев С.А. Религия в истории народов мира. - М., 1986.

33. Токарев С.А. Ранние форми религии. - М., 1990

34. Токарев С.А. Религия у разных народов в прошлом и настоящем. - М., 1990.

35. Тур В.Г. Очерки истории религии. - Симферополь, 1997.

36. Философский знциклопедический словарь. - М., 1989.

37. Хетчер У., Мартин Д. Новая мировая религия. - СПб., 1995.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 329 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2404 - | 2224 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.