Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Буддизм, іслам як світові релігії




АЛЛАХ (араб.— божество) — ім'я бога в мусульманській релігії. Культ А. поряд з культом інших божеств був відомий у доісламській Мецці. В ісламі прийнятий догмат стосовно того, що А. — єдиний бог, визнання якого є першою вимогою мусульманського віровчення.

АШУРА - кульмінаційний день трауру у шиїтів, коли вони займаються самокатуванням на честь "великомученика" Хусейна, онука Мухаммеда. А. увійшла до літератури під назвою "Шайсей-вахсей (від перс. "Шах Хусейн, вах Хусейн" - "Цар Хусейн, ах, Хусейн).

АЯТ — вірш у Корані. Кілька А. становлять суру (главу) у Корані.

АЯТОЛА (араб. — диво, знамення та Аллах — боже диво) — шиїтський авторитетний релігійний діяч. В Ірані близько 100 аятол різного ступеня авторитету.

БОДХІСАТВА (санскр. - "істота, що прагне до просвітлення") — людина або будь-яка інша жива істота, яка вирішила стати Буддою.

БРАХМА — вищий Бог у пантеоні індуїзму. Виникнення уявлення про Б., як творця й охоронця загального порядку припадає на пізньоведичний період (перша половина І тис. до н. е.), коли виникло класове суспільство, виділилися й набули величезного впливу жреці брахмани (див. брахман). Брахмани висунули і розвивали ідею про божественну трійцю — "тримурті", в якій Б. виступав як творче начало. Проте в очах віруючих Б. був надто абстрактним образом, і набуло значного поширення поклоніння двом іншим богам брахманської трійці — Вішну та Шиві.

БРАХМАН (санскр. - жрець) - представник вищої касти в Індії. Із запровадженням культу Брахми та ускладненням релігійного ритуалу обов'язки жреця стали спадковою професією, і Б. утворили особливу соціальну групу. Вони монополізували вивчення Вед, оголосивши їхню мову (ведичний санскрит) священною.

БРАХМАНІЗМ — стародавня індійська релігія, яка виникла на початку І тис. до н.е. як подальший розвиток ведичної релігії. Зародження Б. знаменувало вироблення єдиного релігійного канону. Б. як релігія класового суспільства освячувала царську владу, соціальну нерівність, поділ суспільства на варни і касти, які проголошувались божественними установленнями.

БУДДА (санскр. — просвітленний, той, що пізнав вищу істину) — істота, що досягла в результаті численних перевтілень абсолютної досконалості і може вказати іншим "істинний шлях до спасіння". Згідно з вченням буддизму, кожного разу, коли людство відхиляється від цього шляху, приходить новий Б., щоб вказати людям істину. Інколи ім'ям Б. називають того, хто самостійно досяг "святості" і увійшов у нірвану. У буддійських релігійних книгах вказується різна кількість Б., дається різна їхня класифікація.

БУДДИЗМ — найдавніша світова релігія, яка виникла в VI—V ст. до н. е. в Індії і набула поширення в Південно-Східній, Центральній Азії та на Далекому Сході.

ДАЛАЙ-ЛАМА — титул глави ламаїстської церкви в Тибеті, якого шанують віруючі як "живого бога" (бодхісатву) в образі людини. Титул Д.-л; встановлений у XIV ст. Церковна і світська влада Д.-л. не спадкова (як і всі лами, він зв'язаний обітницею безшлюбності). Його спадкоємець, за релігійними правилами, обирається групою вищих лам, які нібито визначають, у кого з хлопчиків, народжених незабаром після смерті Д.-л., "перевтілився" попередній Д.-л.

ДАЦАН - ламаїстський храм, монастир.

ДЕРВІШ – мусульманський жебруючий чернець, що належить до якогось з суфійських орденів.

ДЖИХАД АБО ГАЗАВАТ (араб. — ревність, завзятість) — священна війна мусульман за віру. Д. не є злочином, оскільки "не ви їх убивали, але Аллах убивав їх". Нині джихад здебільшого тлумачиться як духовне прагнення до поглиблення віри.

ДХАРМА (санкр. - носити, тримати) - одне з центральних понять релігійної філософії індуїзму. Д. - це і вічний моральний закон (абсолют) і морально-соціальна постанова для "правильного життя" (долг).

ІДЖМА - узгоджена думка мусульманських богословів-законників щодо певних релігійно-правових питань, які не висвітлено Кораном або Суною.

ІМАМ — духовна особа в ісламі: 1) верховний глава шиїтського напряму ісламу; 2) основоположник кожного з чотирьох напрямів суннізму; 3) верховний правитель ісламської теократичної держави, який зосередив у своїх руках всю повноту світської та релігійної влади; 4) керівник богослужіння в мечеті; 5) духовний керівник, наставник мусульман.

ІСЛАМ — одна зі світових релігій, що виникла в VII ст. в Аравії. Нині поширена серед значної частини населення Азії, Африки і частково Європи.

КААБА — мечеть мусульман-суннітів у м. Мекка, яка є місцем паломництва мільйонів жителів арабського Сходу.

КАДІ (кази) – суддя у мусульман, що розглядає громадські та карні справи на основі шаріату.

КОРАН — священна книга мусульман. Вважається, що вона вічно зберігається в Аллаха, який передав її у вигляді одкровення пророка Мухаммеда.

ЛАМА — буддистський чернець у Тибеті та Монголії, який вважається посередником між богом і людьми та виконує функції не тільки служителя культу, а й вчителя, юриста, лікаря, психолога, наставника і навіть пророка.

МАХДІ — ісламський месія, уявлення про якого виникло в шиїзмі, а потім прийняте суннітами. Вчення про міфічного М. використовувалося служителями культу для насаджування серед мусульман псевдооптимістичних поглядів на майбутнє.

МЕДИТАЦІЯ (лат. — міркування) — розумова дія, яка приводить психіку у стан глибокої зосередженості, є безпосереднім злиттям із божеством.

МЕДРЕСЕ — релігійна ісламська школа, розташована в мечеті або у спеціальному приміщенні при ній. У М. готують мусульманських мулл, суддів шаріатських судів, викладачів, а іноді й службовців державного апарату.

МЕККА — головне священне місто мусульман у Хиджазі (Саудівська Аравія), де народився, жив та починав свою проповідницьку діяльність засновник ісламу Мухаммед. Це особлива святиня, куди немусульманину вхід заборонено. Вона - харам («священна», «заборонена»).

МЕЧЕТЬ — ісламський храм. До М. звичайно прилягає відкритий двір з криницею, фонтаном чи басейном для ритуального омовіння. Над М. здіймаються одна або кілька чотирикутних, крутих або в нижній частині чотирикутних, а у верхній — циліндричних веж — мінаретів, з балконів яких служителі М. кілька разів на день закликають мусульман до молитви.

МІНАРЕТ (мимбар) – башта при мечеті, звідки закликають віруючих до молитви.

МУЛЛА — служитель культу в ісламі.

МУЕДЗИН (араб.— оголошуючий, запрошуючий) — служитель у мечеті, який кілька разів на день закликає з мінаретів, віруючих до молитви.

МУФТІЙ — духовна особа в ісламі, яка має право виносити рішення з релігійних та релігійно-юридичних питань. У країнах поширення ісламу М. обіймають офіційні посади, на котрі призначаються урядом. У нашій країні вони очолюють духовні управління мусульман.

МУХАММЕД (Мугаммад, Магомет, бл. 570—632) — засновник ісламу, «посланець Аллаха», головний і останній пророк істинної віри.

НАМАЗ — п’ятиразова щоденна молитва у мусульман, звернена до Бога. Включає читання сури "Фатіха" та уривків з інших сур Корану, які прославляють Аллаха, його доброту та велич, супроводжується поклонами, простиранням долілиць та іншими діями. Кожній молитві повинно передувати омовіння. Н. дозволяється здійснювати у будь-якому чистому місці, вставши на молитовний килимок чи розстелений верхній одяг. У п'ятницю шаріат рекомендує здійснювати полуденну молитву в мечеті.

НІРВАНА (санскр. — заспокоєння, згаснення) — центральне поняття буддизму та джайнізму, що означає стан, за якого віруючий звільнений від відчуттів, уявлень, свідомості, пристрастей, страждань сансари.

ПАРАНДЖА — жіночий верхній одяг, який, згідно з настановами шаріату, носять дорослі мусульманки поза домом. При одяганні П. обличчя та груди закривають густою сіткою з чорного кінського волосся.

РАМАДАН (РАМАЗАН) — дев’ятий місяць мусульманського календаря, місяць посту. Згідно з ісламською традицією в цей місяць Мухаммеду було передано одкровення від Аллаха.

САНГХА (санскр. - суспільство) - буддійська община, членами якої є монахи.

СТУПА (пагода) — вид буддійських пам'ятних споруд, які призначалися для збереження реліквій або позначення "священих місць". Має вигляд пагорбоподібного могильного насипу. Уже в стародавні часи будувалися з каменю, на фундаменті, з верхівками у вигляді парасольок в кілька ярусів і прикрашалися статуями Будди. С. перетворені на об'єкти поклоніння і паломництва.

СУНА (араб. - звичай, зразок) - святий переказ ісламу, викладений у формі висловів Мухаммеда та оповідей його діянь людьми, які близько знали пророка.

СУНІЗМ - один із напрямів ісламу, прибічники якого визнають святість не лише Корану а й Суни.

СУФІЗМ - релігійно-містичне вчення в деякій мірі протилежне ісламу. В основі лежить пантеїстична уява про світ як прояв вищої божественої сутності. Для суфізму є характерним аскетизм.

ТРИПІТАКА (санскр. — три кошики) — Святе Письмо буддистів, в якому викладено одкровення Будди.

УММА (араб. - народ) - мусульманська община.

УЛЕМИ – вчені, мусульманські знавці теології і релігійного права, які виконували функцію вчителів, релігійних проповідників, суддів, консультантів, вельмож. Це імами, муфтії, каді, факири, практично все мусульманське духовенство, а також ті, хто здійснював хадж (паломництво) у Мекку.

ФАКІР — мусульманський жебруючий чернець, дервіш. В Індії Ф. називають також бродячих ченців-індуїстів, які збирають гроші у населення за демонстрацію фокусів і дресированих тварин, за пророкування майбутнього, тлумачення снів і "лікування" заклинанням та гіпнозом.

ФАКІХ – мусульманський фахівець з релігійного права, вправний у казуїстиці. Факіри мали значний вплив у середньовічних мусульманських державах. Іноді це слово використовувалось як синонім слова «алім» - знаючий, вчений.

ФАТІМА (605 - 633 рр.) - донька Мухаммеда, жінка Алі, мати Хасана і Хусейна. Від них ведуть свій родовід нащадки Пророка.

ФАТІХА – назва першої сури Корану. Вона складається з семи віршів і є однією з найбільших ранніх сур; найчастіше – виголошувана молитва у мусульман.

ХАДЖ — паломництво мусульман у Мекку до храму Кааби або в Медіну до гроба Мухаммеда, яке вважається подвигом благочестя. Один з п'яти основних обов'язків мусульманина. Хаджі — мусульманин, який здійснив X.

ХАДИС — коротка розповідь про приписувані Мухаммедові та його прибічникам окремі вчинки або про вислови Мухаммеда.

ХАЛІФ (араб.—спадкоємець, намісник) — духовний і світський глава теократичної мусульманської держави.

ХІДЖРА - рік переселення Мухаммеда із Мекки в Медину (622 р.), початок мусульманського літочислення.

ЦАГАН-САРА-ХУРАЛ — богослужіння, яке здійснюється ламами з нагоди нового року («білий місяць» — назва першого весняного місяця року за місячним календарем).

ЧАЛМА - головний убір, який складається з полотнища тканини, що обгортається звичайно поверх іншого головного убору - фески, тюбетейки тощо, рідше — просто навколо голови.

ЧАДРА – різновид покривала, яке згідно з вимогами шаріату зобов’язані носити жінки-мусульманки.

ШАК'ЯМУНІ - він же Будда, він же Сіддхартха Гаутама реальна історична особа, засновник буддизму.

ШАМБАЛА - назва міфічної країни, символ центру, з якого Великі Душі (Махатли) здійснюють духовне керівництво людством.

ШАРІАТ — звід законів, складених на основі Корану і Сунни в період феодалізму в країнах поширення ісламу. Містить норми спадкового, кримінального, шлюбно-сімейного права, настанови про хадж і газават, регламентує молитву, піст і т. п.

ШЕЙТАН ( шайтан) — фантастична істота сатани, "злого духу" в ісламі. Згідно з Кораном, Ш. був ангелом, якого створив Аллах з вогню, але потім виключив з сонму ангелів за непокору. У мусульманській релігійній літературі Ш. зображується у вигляді володаря численних, підступних джиннів, або у вигляді безлічі злих духів, кожен з яких знаходиться біля окремої людини для її "зведення".

ШЕЙХ — в ісламі вища духовна особа, богослов і законознавець, глава громади дервішів. У Середній Азії - нащадок особи, похованої в мазарі (цвинтар); а також особи, які живуть біля мазару за рахунок приношень віруючих.

ШИЇЗМ (виник в другій половині VII ст. як політична течія в Іраку) – друга за чисельністю течія в ісламі (після суннітів), що визнає законними наступниками пророка Мухаммеда тільки Алі і його нащадків. Шиїти визнають дванадцять імамів з числа прямих нащадків Алі. Дванадцятий імам, за віровченням, таємно зник після народження і по волі Аллаха з’явиться у ролі спасителя і тоді настане царство соціальної рівності і справедливості. Основою віровчення шиїтів вважається Коран, який доповнюється ахбаром – Святим Переказом про Таємного імама. Шиїти вірять у переселення душ, вважаючи, що в тілах імамів перебувала душа Мухаммеда. Таємного імама шиїзм визнає як верховного правителя шиїтських держав. Свою владу він реалізує через царствуючих владик на землі. У наш час шиїзм поширений в Іраку, Ірані, Йемені та в інших країнах.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 440 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2348 - | 2104 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.