Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема: Точність і доречність мовлення.




МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

САМОСТІЙНОЇ ПОЗААУДИТОРНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ № 6

Тема: Точність і доречність мовлення.

Кількість годин: 2

Курс, група, спеціальність: ІІ БС Сестринська справа; ІІІ АФ, ІІІ БФ Лікувальна справа

знати правила написання та введення у текст складноскорочених слів, абревіатур, графічних скорочень;

вміти користуватися словниками, редагувати тексти.

Зміст теми (план оволодіння темою):

  1. Складноскорочені слова, абревіатури та графічні скорочення.
  2. Основні правила скорочення.
  3. Лексичні та графічні скорочення.

Теоретичний мінімум з теми:

Під час укладання ділових паперів необхідно дотримуватися вимог лаконічного, максимально стислого письма. Для позначення понять чи значень слід користуватися загальноприйнятою системою стандартних скорочень.

Розрізняють два основні види скорочень:

1. Для зорового сприйняття: лексичні (абревіатури) – складноскорочені слова, утворені шляхом вилучення частини літер, що належить до іншого складу, або з частин слів: ДНК, СНІД, медучилище, заввідділу.

2. Для вживання в усній і писемній мові: графічні, що використовуються на письмі для скороченого позначення слів: км, обл., кг.

Лексичні скорочення (абревіатури) функціонують як самостійні слова. Графічні скорочення не є словами і не мають граматичного оформлення й використовуються лише на письмі. На відміну від лексичних вони обов’язково розшифровуються і читаються повністю. Графічні скорочення пишуть з крапками на кінці (крім стандартних скорочень значень метричних мір: м – метр, мм – міліметр, см – сантиметр). Зберігається написання великих і малих літер, дефісів, наприклад: півн.-сх. (північно-східний), Півн.-Крим. (Північно-Кримський) канал.

Не скорочуються слова на голосний, якщо він не початковий в слові, і на ь. Наприклад: слово український може бути скорочене укр., україн., українськ.

У разі збігу двох і більше однакових приголосних скорочення роблять після першого приголосного: змін. робота, відмін. навчання.

У разі збігу двох і більше різних приголосних скорочення можна робити як після першого, так і після останнього приголосного: мід., мідн. (мідний), висот., висотн. (висотний).

Основні правила скорочення:

1. Скороченню підлягають різні частини мови. Одне й те саме скорочення застосовується для всіх граматичних форм од­ного й того самого слова, незалежно від роду, числа, відмінка й часу.

2. Неприпустиме одне скорочення для двох різних за зна­ченням слів без додаткового пояснення.

3. У скороченому слові слід залишати не менше ніж дві букви, незалежно від прийому, який використовується. Під час відсікання крапка ставиться, а під час стягування ні.

4. Скорочення слова до однієї початкової літери припус­кається тільки для загальноприйнятих скорочень: к. (карта), м. (місто), с. (сторінка) та ін.

5. Іменники та інші частини мови, крім прикметників і дієприкметників, скорочують лише за наявності їх у переліку особливих випадків скорочень слів. Під час скорочення іменників ураховуються відмінкові закінчення однини або множини: д-р (доктор), д-ри (доктори), м-во (міністерство), м-ва (міністерства) та ін.

7. Прикметники, що закінчуються на: - графічний, -логічний, -помічний, -навчий скорочують відсіканням частини слова: -афічний, -огічний, -омічний, -авчий: географічний - геогр., соціологічний - соціол. і под.

8. Прикметники, що утворені від власних імен, скорочуються відсіканням частини - ський: шевченківський - шевченків, франківський - франків, і под.

9. У прикметників, утворених від географічних назв і назв народів (як в етнографічному так і в адміністративному значенні), зберігають найповнішу для розуміння форму ско­рочення: грузинський народ – грузин., народ; Бориспільський край - Бориспіл. край; Луганська область - Луган. обл. і под.

Якщо назви району й області збігаються, то вони скорочу­ються ідентично: Харківська область - Харк. обл.; Харківський район - Харк. р-н і под.

10. Якщо відсіченій частині слова передує літера й або голос­ний, то слід зберігати наступний за ним приголосний: калійний - калійн.; олійний - олійн.; червоний - червон.

11. Якщо скороченню підлягає тільки одна літера, то слово не скорочують: вищий - вищ., але вища - не скорочують; учений - учен., але вчена - не скорочують; міський - міськ., але міська - не скорочують і под.

12. Якщо відсіченій частині слова передує апостроф, то слід зберігати наступний за ним голосний і приголосний: торф'яний - торф'ян., слов'янський - слов'ян, і под.

13. Якщо відсіченій частині передує літера ь, то скорочувати слід на приголосний, що стоїть перед ним: грецький - грец., гуцульський - гуцул., сільський - сіл. і под.

14. Якщо відсіченій частині передує подвоєний приголосний, то скорочуване слово зберігає один із приголосних: законний – закон., іменний – імен., щоденний - щоден.

15. Якщо слово може скорочуватися відсіканням різної кількості літер, то відсікають максимальну, слідкуючи лише за тим, щоб не затемнювалося безпосереднє значення скорочувано­го слова: експериментальний - експерим., а не експериментал., експеримент; фундаментальний - фундам., а не фундаментал., фундамент; графічний - графіч., комічний - коміч., континентальний – континент., і под.

17. У словосполученні скорочують кожне слово: видавничий відділ - вид. від.; допоміжна картка - допом. карт.; умовний друкований аркуш - ум. друк. арк. і под.

В окремих усталених словосполученнях слова скорочують тільки в складі даного словосполучення: без року - б. р.; без ціни - б. ц.; вихідні дані - вих. дан.; і так далі - і т. д. та под.

18. У географічних назвах, що пишуться через дефіс, від­сікають другу складову частину, якщо вона має закінчення -ський: місто Кам'янець-Подільський - м. Кам'янець-Поділ.; місто Корсунь-Шевченківський - м. Корсунь-Шевченків. і под.

Примітка. Географічні назви, що є складними імен­никами та пишуться через дефіс, не підлягають скоро­ченню: Івано-Франківськ, Михайло-Олександрівка, Олексієво-Дружківка та под.

19. У складних прикметниках, що пишуться через дефіс, відсікають кожну складову частину або одну з них відповідно до загальних правил скорочення: греко-католицький - греко-католиц.; фізико-математичний - фіз.-мат.; хіміко-технологічний - хім.-технол.

20. У складних прикметниках, що пишуться разом, відсіка­ють другу частину слова відповідно до загальних правил ско­рочення: агролісомеліоративний - агролісомеліор., лісогосподарський - лісогосп. і под.

21. Спільнокореневі прикметники та дієприкметники, що відрізня­ються лише префіксами, скорочуються однаково: карпатський - карпат., закарпатський - закарпат.,

прикарпатський - прикарпат. і под.

22. У складних словах, що пишуться разом, скорочують або першу, або останню частину слова чи залишають перші літери слів, які утворюють складне слово: відеофонограма - відеофоногр.; діафільм – дф.; міська державна адміністрація - міськдержадмін. і под.

23. Відсікати слово до однієї початкової літери не можна.

24. Якщо слово є єдиним членом речення (у відомостях, що відносяться до назви), його не відсікають: Безпека життєдіяльності: Підручник, а не Безпека життєдіяльності: Підруч.; Лікарські рослини: Словник-довідник, а не Лікарські рослини: Слов.-довід,; але Біологія: Підручник для 10-го класу - Біологія: Підруч. для 10-го кл., Лікарські рослини: Словник-довідник лікаря - Лікарські рослини: Слов. -довід, лікаря.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 320 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2475 - | 2271 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.