Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Структурно-типологічна класифікація мов




Структурно-типологічна класифікація – це один з різновидів класифікації мов за видами внутрішньої організації мови як системи.

 

 

Сруктурно-морфологічна типологічна класифікація мов здійснюється згідно з визначенням типу мови за подібностями й відмінностями в граматичному (морфологічному) оформленні слова (словозміні, формотворенні, граматичному/морфологічному варіюванні слова).

 

 

Типологічні властивості Мови Наявність формотворення Відсутність формо-творення
за допомогою внутрішньослівних засобів (морфеми, наголос, чергування) за допомогою позаслівних засобів
без фонетичних змін на морфемному шві із фонетичними змінами на морфемному шві
Українська рук- ою принес ру ц-і висло вл - ю будеш шукати меню беж
Англійська (short –) short- er (high –) high- er   speak- s [s] read- s [z] wash- es [iz] (hot –) ho tt-er will write darkness eleven
Казахська жазу-шы-лар-ымыз-дан (від наших письменників)тіл-ші-лер-іміз-ден (від наших кореспондентів)   –   –   –

 

У конкретних мовах можуть бути наявними різні типологічні ознаки. Таке явище називається політипологізмом.

Сучасна лінгвістична типологія користується двома поняттями: тип мови і тип у мові.

Тип у мові – це одназ можливихтипологічних властивостей.

 

 

Синтетизм – це типологічна властивість мови (тип у мові), що виявляється в наявності у мові граматичних форм, морфологічні значення яких мають внутрішньослівне вираження.

Аналітизм – це типологічна властивість (тип у мові), що виявляється у наявності в мові формально граматичних форм, що складаються з відокремлено локалізованих основного структурного компонента (виражає лексичне значення) та аналітичного форматива – службового слова (виражає морфологічне значення).


Аморфізм – це така типологічна властивість, що вказує на відсутність граматичного варіювання слова – утворення його морфологічних форм.

 

Синтетизм може мати два різновиди: фузійний та аглютинативний.

Аглютинативний характеризується відсутністю фонетичних змін на морфемному шві, фузійний – наявністю таких змін (чергувань, усічень).

 



 

 

 




 

 


За умови принципового політипологізму природних мов тип мови конкретної визначається за переважною для типологічною властивістю – типом у мові. Кваліфікувати мову як синтетичну, або аналітичну, або аморфну можна за переважним типом у мові. Сукупність конкретних мов, для яких переважним є один і той тип у мові, називається типом мови.

Відповідні морфологічні типи мов: аморфний; аналітичний; синтетичний (синтетичний фузійний, синтетичний аглютинативний).

 


 

 


 

 




Номінативний тип – це тип мов, струткурні компоненти яких чітко протиставляють різнооформлені суб’єктну та об’єктну синтаксеми при дієслові. У цих мовах обов’язково наявне протиставлення перехідних і неперехідних дієслів. Значення суб’єкта при перехідному дієслові-присудкові виражається формою називного відмінка номінатива (або в мовах, де відсутня відмінкова словозміна, за допомогою безпосередньої/контактної препозиції відносно перехідного дієслова-присудка). Значення прямого об’єкта виражається завжди засобом, що ніколи за формою не збігається з формою вираження суб’єкта (зокрема, формою знахідного відмінка).

У цих мовах існує протиставлення активних і пасивних синтаксичних структур, утворюваних за допомогою протиставлених форм активного і пасивного стану перехідних дієслів.

Ознакою номінативного типу є те, що в них ніколи не збігаються форми вираження прямого і непрямого додатків.

 

Ергативний тип характеризується тим, що тут протиставлення значення активного виконавця дії (агентива) і фактитива (носія дії, що здійснює її не з власної ініціативи, а під зовнішнім впливом/за наявності зовнішньої ініціативи).

Ознаками ергативного типу є наявність опозиції агентивних і фактитивних дієслів. Аргетивний характеризується наявністю відмінків із синкретичним суб’єктно-об’єктним значенням: ергативний відмінок – значення суб’єкта-агентива, значення непрямого об’єкта; абсолютив (абсолютивний відмінок) – значення суб’єкта-фактитива і прямого об’єкта.

Речення характеризується наявністю ергативної та абсолютивної конструкцій:

Ергативна конструкція

Я теля пригнав

суб’єкт-агентив прямий об’єкт агентивне

ергативн.відмін. абсолютивн.відмін. дієслово

Абсолютивна конструкція

Теля прийшло

суб’єкт-фактитив фактитивне

абсолютивн.відмін. дієслово

 

(іберійсько-кавказькі мови, баскська, ескімосько-алеутські, північноіндіанські, австралійські мови).

Активний тип характеризується протиставленням дієслів активної дії і дієслів стану. Назви суб’єктів мають показники активності / неактивності дії.

Класний тип характеризується тим, що в ньому протиставлені дієслова ситуації і дієслова якості. Ці дієслова функціонують як предикати речень, що будуються за різними моделями.



4. Ареальна класифікація мов світу. Мовні союзи.

Ареальна класифікація мов – це тип класифікації мов світу, що здійснюється за набутими в результаті міжмовних контактів спільними ознаками.

 

Мовний союз – тип об'єднання мов, що характеризуються подібними ознаками,набутими в результаті тривалого й інтенсивного контактного розвитку в межах єдиного географічного простору. Поволзький (Волзько-Камський) мовний союз: мови фіно-угорської сім'ї: марійська, удмуртська - і тюркської сім'ї: башкирська, татарська, чуваська; Балканський мовний союз: албанська, болгарська, македонська, новогрецька, румунська, сербська, хорватська; Центрально-Азійський (Гімалайський) мовний союз (індоєвропейська сім'я: мови іранської, індійської груп – та мови дравидської і тибетсько-китайської сімей).


 


Балканський мовний союз
(албанська, болгарська, македонська, новогрецька, румунська, сербська, хорватська)



Поволзький (Волзько-Камський) мовний союз
(фіно-угорська сім'я: марійська, удмуртська – і тюркська сім'я: башкирська, татарська, чуваська)

Центрально-Азійський (Гімалайський) мовний союз (індоєвропейська сім'я: мови іранської, індійської груп – та мови дравидської і тибетсько-китайської сімей)

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 501 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2324 - | 2076 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.