Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


З української мови та літератури




Рекомендації

Щодо написання олімпіадних творчих робіт

з української мови та літератури

Твір – загальний термін для позначення результату творчої діяльності, того, що зроблене, створене ким-небудь і реально існує: виріб, витвір, творіння, утвір тощо. В юридичному сенсі твір є об'єктом авторського права. В цьому відношенні твір відрізняється від продукту, який здебільшого є результатом масового виробництва (за словником).

У вузькому педагогічному сенсі твір – самостійна шкільна робота у вигляді письмового викладу, есе.

Усі твори поділяються на такі види: твори на так звані «вільні» теми, твори на не літературні теми, твори на літературні теми.

Твори на «вільні» теми вимагають від учня не тільки і не стільки знання конкретного художнього твору, як вміння проникнути в творчу лабораторію декількох авторів, які порушують ту ж саму тему чи проблему, а також вміння оригінально, по-своєму висвітлити певні події, висловити своє ставлення до них, сформувати власний світогляд, свою життєву позицію. Це один із найскладніших видів творів, бо він націлює учня на аналітичний підхід до осмислення дійсності, літературного явища.

Серед творів на не літературні теми найбільш поширені твори про мистецтво і твори на основі особистих спостережень. До творів на не літературні теми належать розповіді, описи, роздуми.

Твір-розповідь – це зв'язний текст, усний чи письмовий, у якому послідовно повідомляється про якісь події. Зміст розповіді складається з трьох частин: початок дії, її розвиток і закінчення.

Твір-опис – це зв'язний текст, який дає словесне зображення основних ознак предмета, явища, особи в усній чи письмовій формі. У творі-описі спочатку висловлюється загальне враження від предмета, а потім характеризуються деталі. Розрізняють описи ділові та художні. У діловому описі суттєві ознаки предмета чи явища передаються у строгій логічній послідовності з використанням лексики ділового стилю мовлення. У художньому описі за допомогою образотворчих засобів (епітетів, метафор, порівнянь) зображуються предмети, явища, події. Він може бути казковим. Обидва описи можуть поєднуватись: в діловому описі припустимі елементи художності і навпаки.

Твір-роздум – це зв'язний текст, у якому в логічній послідовності передано думки, міркування як доказ чи пояснення чогось, робляться відповідні висновки.

Основними ознаками такого твору є: 1) наявність провідної ідеї; 2) наявність тез; 3) достатність аргументації та прикладів; 4) плановість, логічна послідовність розташування матеріалу в роботі; 5) доречний висновок.

Залежно від джерела збирання матеріалу розповіді, описи й роздуми поділяються на твори на матеріалі життєвого досвіду, власних спостережень, навколишнього життя, екскурсій, твори за картинами, кінофільмами тощо. У кожному з цих видів творів певною мірою поєднуються елементи розповіді, опису й роздуму.

За змістом твори-описи поділяють на описи окремих предметів, тварин, природи, приміщення, зовнішності людини, процесу праці, місцевості, пам'яток історії і культури, а твори-роздуми – на морально-етичні та суспільні теми (у публіцистичному стилі), а також на лінгвістичні теми (у науковому стилі).

Твори на літературні теми різноманітні й мають свою специфіку, пов'язану з художнім твором.

Це може бути:

• твір-переказ;

• аналіз окремих епізодів;

• індивідуальна, порівняльна, групова характеристика персонажів;

• аналіз ідейного змісту;

• характеристика одного з компонентів художнього твору, з'ясування творчої майстерності письменника;

• зіставлення і порівняння літературних фактів, явищ;

• проблематика літературного твору;

• аналіз сюжетних ліній у творі;

• письмові роботи узагальнюючого характеру;

• доповідь;

• реферат;

• твори-листи, щоденники, вірші, присвяти, художні етюди, короткі оповідання, новели, казки тощо.

В основі творів на літературні теми лежить глибоке й усвідомлене знання тексту.

Твір – це показник інтелектуального розвитку учня, його естетичного смаку. Це – підсумковий вид роботи, результат всього того, чого він, вивчаючи українську мову і літературу, досяг. Твір свідчить про знання тексту художнього твору, уміння учня аналізувати, зрілості його думок, широті кругозору. Саме тому варто знати, як написати твір.

Одна з головних вимог до твору – логічна структура викладу. Це насамперед означає, що тема повинна бути розкрита чітко, аргументовано, глибоко, окремі частини твору повинні бути пов’язані між собою, переходи від однієї думки до іншої послідовні і переконливі, судження розумні і доказові. Головна думка твору розвивається за планом (хоча сам план писати не обов’язково). Важливо аналізувати не тільки ідейний зміст твору, але і його художню сторону.

Як написати твір

Згідно з вимогами композиція твору повинна складатися із вступу, основної частини, висновку.

Відсутність у творі одного з елементів композиції розглядається як помилка і враховується при виставленні оцінки. Композиція твору повинна бути продуманою і чіткою. Всі основні думки в творі необхідно ретельно обґрунтовувати, аналізуючи текст літературних творів.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 540 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2456 - | 2157 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.