Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Перегляд необхідних сестринських втручань




Лекція №19

/ Є три засоби повірити:

розум, звичка і натхнення.

Б. Паскаль

ЧЕТВЕРТИЙ І П’ЯТИЙ ЕТАПИ СЕСТРИНСЬКОГО ПРОЦЕСУ: ЗДІЙСНЕННЯ ПЛАНУ СЕСТРИНСЬКИХ ВТРУЧАНЬ ТА ОЦІНКА ЇХ ЕФЕКТИВНОСТІ

Спланувавши заходи з догляду за пацієнтом, сестра їх виконує. Це буде четвертий етап сестринського процесу - здійснення плану сестринських втручань (рис. 1). Його метою є проведення необхідного догляду за потерпілим, тобто надан­ня допомоги пацієнту у забезпече нні життєвих потреб; навчан­ня і консультування, при необхідності, пацієнта і членів його сім'ї.

  IV. Етап Сестринські втручання  
    V   1—-—ь
Категорії: 1. Незалежна 2. Залежна 3. Взаємозалежна   Потреба пацієнта в допомозі: 1. Тимчасова 2. Постійна 3. Реабілітуюча   Методи догляду: 1. Досягнення терапевтичної мети 2. Досягнення хірургічної мети 3. Забезпечення щоденних життєвих потреб
         
і г  
Виконання поставленої мети  
           

Рис. 1. Схема IV етапу медсестринського процесу.

^Існують три категорії сестринських втручань: незалежна, залежна, взаємозалежна^Вибір категорії грунтується на по­требах пацієнта.

( Незалежне сестринське втручання передбачає дії, здійсню­вані медичною сестрою за власного ініціативою, яка керується власним розумінням, без прямої вимоги з боку лікаря або вка­зівок від інших спеціалістів/Наприклад: навчання пацієнта на­вичкам самодогляду, розслаблюючий масаж, поради пацієнту щодо його здоров'я, організація дозвілля пацієнта, навчання членів сім'ї методів догляду за хворим тощо.

| Залежне сестринське втручання виконується на підставі писвмОвих"1розпоряджень лікаря і під його спостереженням. Медична сестра відповідає за виконувану роботу. Тут вона виступає в ролі сестри-виконавця./Наприклад: підготовка пац­ієнта до діагностичного обстеження, виконаний ін'єкцій, фізіо­терапевтичних процедур тощо.

За сучасними вимогами медична сестра не повинна авто­матично виконувати вказівки лікаря (залежне втручання). В умовах гарантії якості медичної допомоги, її безпеки для хво­рого, сестра повинна вміти визначити, чи є дане призначення необхідним для пацієнта, чи правильно підібрана доза лікарсь­кого препарату, чи не перевищує вона максимальну одноразо­ву або добову дози, чи враховані протипокази, чи сумісні ці ліки з іншими, чи правильно обраний шлях введення.

Справа в тому, що лікар може втомитися, у нього може знизитися увага, нарешті, через ряд об'єктивних або суб'єктив­них причин він може припуститися помилки. Тому в інтересах безпеки медичної допомоги для пацієнта медична сестра по­винна знати і вміти уточнити необхідність тих або інших при­значень, слушність дозувань лікарських засобів тощо. Необхі­дно пам'ятати, що медична сестра, яка виконує неправильне чи непотрібне розпорядження, професійно некомпетентна є так само відповідальною за наслідки помилки, як і той, хто зробив це призначення.

(Взаємозалежне сестринське втручання передбачає спільну^ діяльїїїететждачної сестри з лікарем та іншими спеці-алістами) (фізіотерапевтом, дієтологом, інструктором лікувальної фізкуль­тури, співпрацівниками соціальної допомоги)^Відповідальність медичної сестри однаково велика для всіх видів втручання^

Медична сестра виконує намічений план, застосовуючи декілька методів догляду: допомога, пов'язана з життєвими щоденними потребами, догляд для досягнення терапевтичної мети, догляд для досягнення хірургічної мети, догляд для по­легшення досягнення мети медичного обслуговування (створення сприятливого навколишнього середовища, стимулювання і мо­тивація пацієнта) і тощо. Кожний із методів включає теоре­тичні і клінічні навички? Потреба пацієнта в допомозі може бути тимчасовою, постійною і реабілітуючою.

(Тимчасова допомога розрахована на короткий період часу, коли існує дефіцит самодогляд^ Наприклад, при вивихах, дрібних хірургічних втручаннях і т.п /~Постійна допомога по­трібна пацієнту протягом усього життя - при ампутації кінцівок, при ускладнених травмах хребта і кісток тазу і тл т.^еабілітую- ча допомога - процес тривалий, його прикладом може служити лік^альна фізкультура, масаж, дихальна гімнастика, бесіда з пацієнтом^

Серед заходів щодо догляду за пацієнтами велике значен­ня має бесіда з пацієнтом і порада, яку може дати медична сестра в необхідній ситуації. Порада - це емоційна, інтелекту­альна! психологічна допомога, яка допомагає потерпілому підго­туватися до дійсних або майбутніх змін, що виникають через стрес, який завжди присутній при будь-якому захворюванні і полегшує міжособисті відносини між хворим, сім'єю, медичним персоналом. У число пацієнтів, які потребують поради, вхо­дять і ті особи, яким потрібно пристосуватися до здорового спо­собу життя - кинути курити, схуднути, збільшити ступінь рух­ливості тощо.

Проводячи четвертий етап сестринського процесу медич­на сестра забезпечує здійснення двох стратегічних напрямків:

4. спостереження і контроль за реакцією пацієнта на при­значення лікаря з фіксацією отриманих результатів у сест­ринській історії хвороби;

5. спостереження і контроль за реакцією пацієнта на вико­нання сестринських дій з догляду, пов'язаних із постановкою сестринського діагнозу і реєстрація отриманих результатів у сестринській історії хвороби.

На цьому етапі проводиться і коригування плану, якщо змінюється стан пацієнта, і поставлена мета не реалізується.

Виконання наміченого плану дій дисциплінує і медичну сестру і пацієнта.Нерідко медична сестра працює в умовах дефіциту часу, який пов'язаний з неукомплектованістю сестринського персоналу, великою кількістю пацієнтів у відділенні тощо. У цих умовах медична сестра повинна визначити:

6. що повинно бути виконане негайно;

7. що повинно виконуватися згідно з наміченим планом;

8. що може бути зроблено, якщо залишиться час;

9. що можна і потрібно передати наступній зміні.

ЗДІЙСНЕННЯ ПЛАНУ СЕСТРИНСЬКИХ ВТРУЧАНЬ

Здійснення.- це реалізація сестринського плану дій для досягнення конкретних результатів. Фаза здійснення почи­нається після розробки плану догляду. Центральною части­ною фази здійснення є реалізація сестринських втручань, які допоможуть пацієнту досягнути бажаних результатів. Конк­ретні сестринські втручання здійснюються Для зміни факторів, які складають проблему пацієнта. Незалежно від установи охо­рони здоров'я, в якій працює медсестра, для забезпечення дог­ляду за пацієнтом використовується сестринський процес. Існує три стадії здійснення сестринського процесу:

4. підготовка;

5. втручання;

6. занесення в документацію.

Стадія 1. Підготовка

Перша стадія фази здійснення полягає в підготовці мед­сестри до початку втручання. Цій підготовці передує серія дій:

4. Перегляд сестринських втручань, встановлених під час етапу планування.

5. Аналіз сестринських знань, які вимагаються, і навичок.

6. Визначення можливих трудно щів, пов'язаних з конк­ретними сестринськими діями.

7. Визначення і забезпечення необхідними ресурсами.

8. Підготовка обладнання, необхідного для певних видів діяльності, які вимагаються.

Перегляд необхідних сестринських втручань

Сестринські втручання розроблені для забезпечення, підтримання і відновлення здоров'я пацієнта. При підготовці до здійснення сестринських втручань, медсестра повинна їх

переглянути для того, щоб переконатися, що вони всі ще акту­альні і містять необхідні характеристики.

Сестринські втручання повинні:

10. Співпадати з планом догляду.

11. Грунтуватися на наукових принципах.

12. Бути пристосовані до конкретної ситуації.

13. Використовуватися для забезпечення терапевтичного і безпечного середовища.

14. Включати в себе навчальні можливості для пацієнта.

15. Враховувати використання відповідних джерел.

Сестринські втручання, які відповідають таким характе­ристикам, допомагають забезпечити пацієнту якісний сестринсь­кий догляд.

Аналіз знань і навиків, які вимагаються

Після перегляду втручання, в плані догляду медсестра повинна визначити рівень знань і вид навичок, які необхідні для здійснення втручання. Це дозволяє медсестрі визначити людину, яка зможе найбільш кваліфіковано виконати дії, які вимагаються.

Визначення можливих ускладнень

Початок деяких сестринських процедур може містити по­тенційний ризик для пацієнта. Медсестрі необхідно знати всі можливі ускладнення, пов'язані з її діяльністю.

Забезпечення необхідних ресурсів

При підготовці до початку сестринських втручань, потрібно уточнити наявність певних ресурсів, а саме: часу, персоналу і обладнання.

Час

Існує безліч факторів часу, які можуть вплинути на здатність медсестри здійснити план. В першу чергу, медсест­ра повинна ретельно вибрати відповідний час для початку втру­чання.

Персонал

Медсестра повинна оцінити, яка кількість персоналу по­винна брати участь в здійсненні втручання.

Обладнання

При підготовці сестринського втручання потрібно також враховувати своєчасне визначення і доступність необхідного обладнання. І знову, від медсестри вимагається глибоке розу­

міння встановлених сестринських дій. Це дозволяє заздалегідь передбачати, яке обладнання знадобиться в процесі роботи.

Підготовка необхідного середовища

Успішне здійснення сестринських втручань вимагає сере­довища, в якому пацієнт почуває себе комфортабельно і без­печно.

Комфорт

При створенні комфортабельного середовища необхідно враховувати як фізичні, так і психологічні компоненти. Фізичні компоненти створюються безпосереднім оточенням (наприклад, кімната і простір, усамітнення, шум, запах, освітлення, темпе­ратура).

Медсестра повинна також враховувати психологічні моти­ви, готуючись до здійснення сестринських дій. Часто це вима­гає навичок міжособового спілкування для створення середо­вища, в якому пацієнт почував би себе комфортабельно, вис­ловлюючи свої потреби, страхи, почуття, неспокій і розпач.

Безпека

Медсестрі потрібно враховувати безліч факторів, якщо вона хоче створити безпечне середовище, а саме:

16. вік пацієнта;

17. ступінь рухливості;

18. сенсорний брак;

19. рівень свідомості або орієнтації.

Вік

При аналізі віку, відомо, наймолодші і найстарші зазнають найбільшого ризику одержання пошкоджень. Однак будь-яке незнайоме середовище може бути небезпечним для пацієнта.

Грудні і маленькі діти не можуть висловити відчуття болю або опіку. До того ж маленькі діти прагнуть досліджува­ти середовище і предмети навколо себе. Отже, медсестра, го­туючись робити процедури, повинна переконатися, що дитина в безпеці.

Ступінь рухливості

На ступінь рухливості пацієнта впливає захворювання або травма, зовнішні обмежувачі, такі, як шина, а також необхідність збереження рівноваги.

Сенсорна недостатність

Пацієнти зі зниженим візуальним, слуховим, нюховим, смаковим або тактильним сприйняттям піддаються ризику одер­жання пошкоджень. Медсестра повинна адаптувати навко­лишнє середовище, щоб забезпечити безпеку пацієнта.

Рівень свідомості (орієнтації)

Пацієнти зі зниженим рівнем свідомості або з порушен­ням орієнтації часто потребують підвищеної уваги або втру­чання для створення безпеки. Пацієнти можуть знаходитися в летаргії, ступорі, дезорієнтації. Такі реакції вимагають від мед­сестри оглянути оточення для запобігання пошкоджень.

Стадія 2. Втручання

Основною чинністю фази здійснення є початок сестринсь­ких втручань, розроблених для задоволення фізичних і емоцій­них потреб людини.

Стадія 3. Документація

Здійснення сестринських втручань повинно завершувати­ся повним і точним занесенням у документацію подій, які відбу­лись в цій стадії сестринського процесу. Існує п'ять типів сис­тем ведення записів, які використовуються для документації догляду за пацієнтом:

20. записи, які орієнтувалися на джерело;

21. записи, які орієнтовані на проблеми;

22. фокусна карта;

23. запис шляхом виключення;

24. запис з допомогою комп'ютера.

Записи, орієнтовані на джерело

Система, яка орієнтувалася на джерело або описові запи­си, є традиційною системою документації, яка використовуєть­ся в багатьох закладах. У цій системі інформація записана в хронологічній послідовності в рамках конкретного періоду часу. Медичні записи поділені на розділи у відповідності з джере­лами даних. Інформація з кожної дисципліни записується ок­ремо - наприклад, примітки медсестри, записи про прогрес, зроблені лікарем, примітки фізіотерапевта, примітки соціаль­них служб. Частота занесення даних в документацію залежить від стану пацієнта. У відділенні швидкої допомоги дані про хворих в критичному стані можуть заноситись кожні декілька

хвилин. Але, звичайно, медсестра записує свої спостереження раз у зміну і вони включають у себе дані оцінки ситуації, здійснення сестринських і медичних призначень і реакцію па­цієнта на сестринські або медичні втручання. В лікувальних закладах таких, як будинки перестарілих, офіс лікаря, спосте­реження можуть записуватися рідше: щоденно, щотижнево, щомісячно або згідно з частотою контактів із пацієнтом.

Здійснення плану догляду потребує систематичного ви­конання наступних функцій:

25. Координація і здійснення сестринського догляду відпов­ідно до узгодженого плану надання допомоги.

26. Реєстрація планованого, але ненаданого догляду, і не- планованого, але наданого.

Сестри часто вважають, що саме четвертий етап сестринсь­кого процесу є найлегшим для розуміння. Це пояснюється тим, що цей етап найбільше пов'язаний із здійсненням діяльності, направленої на задоволення потреб людини. На цьому етапі сестри, стурбовані необхідністю переходу до використання си­стематичного підходу, можуть почувати себе більш впевнено, оскільки вони "сприймають" його як щось звичайне, те, що зав­жди складало зміст сестринської допомоги.

У дійсності надання сестринської допомоги при викорис­танні сестринського процесу здійснюється зовсім по-іншому. Логічне обґрунтування для надання допомоги базується на оцінці необхідності і посилання на знання, якими володіє сестра. В минулому сестри, очевидно, не замислювалися над тим, чому вони надають ту чи іншу допомогу. Вони робили це тому, що їм хтось наказував це робити, не задумуючись над змістом зроб­леного.

Ще одна важлива відмінність полягає в тому, що пацієнт у даний час виступає як партнер в процесі надання допомоги,а не є пасивним реципієнтом, яким він традиційно був до цього. Відмінності і переваги догляду, запланованого з метою якнай­швидшого задоволення потреб, стають очевидними в процесі оцінки.

Здійснення плану сестринської допомоги зовсім не озна­чає, що варто притримуватися якоїсь жорсткої системи її на­дання. Са,ме на цій стадії "оживають” всі чотири етапи сест­

ринського процесу, і результати планування сестринської до­помоги виявляються у взаємодії з пацієнтом. Критичне мис­лення і особистий підхід є необхідними умовами при підготовці плану догляду, мають настільки ж важливе значення і для його здійснення. Хоча план сестринської допомоги вже докладно відпрацьований (включаючи перерахування осіб, які будуть здійснювати допомогу, способи її надання і найбільш оптимальні методи надання допомоги), це не означає, що сестринська до­помога буде надаватися автоматично, і що критичне мислення вже більше не знадобиться. Нам ніколи не слід забувати про логічне обґрунтування, необхідне для підтримки наших сест­ринських дій. Саме при здійсненні запланованих дій потре­ба у професійному і критичному мисленні є великою, оскільки може виникнути необхідність перегляду плану. Можливо прий- деться відміняти або заміняти заплановані дії відповідно до стану пацієнта. Відповідно, сестра повинна постійно оцінювати і пе­реоцінювати свої дії в процесі надання допомоги.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-17; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 781 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2414 - | 2335 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.