МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ
ННІ Права та безпеки
Кафедратрудового та аграрного права
РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
з дисципліни ТРУДОВЕ ПРАВО
Дніпропетровськ – 2011
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ
З А Т В Е Р Д Ж Е Н О
на засіданні Вченої ради університету
(протокол № 2 від 26.02.2009 р.)
РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
з дисципліни ТРУДОВЕ ПРАВО
з підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр
за напрямом підготовки 6.030401 Правознавство
С Х В А Л Е Н О на засіданні Науково-методичної ради університету (протокол № 2 від 19.02.2009 р.) |
Дніпропетровськ – 2011
Робоча навчальна програма з дисципліни Трудове право / Укладачі: доцент кафедри трудового та аграрного права, к.ю.н. Золоту хіна Л.О.; викладач кафедри трудового та аграрного права, к.ю.н. Бублейник В.А. - Дніпропетровськ: Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2011. – 76 с.
Рецензенти:
Борисова В.І. – д.ю.н., доц.. кафедри цивільного права Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого
Веренич Н.В. -Декан факультету права ДЮІ_ЛДУВС ім. Е.О. Дідоренка, к.ю.н., доц..
Обговорено та затверджено на засіданні навчально-наукового комплексу, протокол № 5 від 27.11.2009 р.
Обговорено на засіданні кафедри трудового та аграрного права, протокол № 4 від 26.11.2009 р.
Обговорено на засіданні кафедри трудового та аграрного права, протокол №___ від ________ 200_ р.
Обговорено на засіданні кафедри трудового та аграрного права, протокол №___ від ________ 200_ р.
Обговорено на засіданні кафедри трудового та аграрного права, протокол №___ від ________ 200_ р.
Обговорено на засіданні кафедри трудового та аграрного права, протокол №___ від ________ 200_ р.
АНОТАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
Роль і значення навчальної дисципліни «Трудове право» в підготовці та майбутній професійній діяльності фахівця.
Трудове право – це фундаментальна навчальна дисципліна, яка вивчається в юридичних вузах та є однією з найважливіших галузевих наук про право. Програма з трудового права – програма навчальної дисципліни, яка ґрунтується на структурі чинного трудового законодавства, враховує досягнення науки трудового права, але разом з тим побудована з врахуванням певно визначених навчально-методичних вимог, в яких знаходить своє відображення специфіка предмету вивчення. Оскільки кожне трудове правовідношення має, як правило, в своїй основі певні економічні відносини, в більшості тем, які вивчаються, передбачається коротка характеристика тих економічних відносин, які закладено до фундаменту даного інституту. В програмі дотримуються методичні вимоги, згідно яких вивчення предмету повинно починатися з загальних понять та категорій і рухатися від загального до окремого – в даному випадку до конкретних інститутів трудового права.
Відповідно до зазначених основних вимог програма передбачає розподіл матеріалу, що підлягає вивченню, на дев’ятнадцять самостійних тем, кожна з яких містить за своїм змістом питання, необхідність вивчення яких диктується методичними міркуваннями, змістовністю науки трудового права та чинного трудового законодавства, існуючими міжпредметними зв’язками з суміжними галузями права – цивільним, земельним, підприємницьким, міжнародним, адміністративним, приватним, цивільним процесуальним тощо.
Опанування дисципліни «Трудове право» є необхідним для повноцінної підготовки майбутніх фахівців-юристів, оскільки передбачає опанування основних положень науки трудового права, вивчення правового регулювання трудових відносин в Україні; і крім того, разом з іншими галузевими юридичними навчальними дисциплінами дозволяє скласти цілісне уявлення про систему права України.
2. Основні риси навчальної та науково-творчої діяльності, необхідні для успішної роботи фахівця, а також характер навчально-пізнавальних проблем і завдань, що сприяють формуванню цих рис.
Предметом дисципліни «Трудове право» є основні доктринальні положення науки трудового права, тобто основні наукові теорії, ідеї, уявлення, концепції цієї науки; трудове право як галузь права, тобто органічна система підгалузей, інститутів та норм трудового права; трудове законодавство як система нормативно-правових актів, які є джерелами правового регулювання трудових відносин.
Структура дисципліни «Трудове право» може бути (із певною умовністю) представлена у вигляді органічного поєднання двох частин – Загальної та Особливої.
До Загальної частини належать такі загальнотеоретичні теми, як предмет та метод трудового права, його принципи й система; джерела трудового права; трудові правовідносини; правовий статус суб'єктів трудового права тощо.
Особлива частинамістить матеріал про окремі інститути трудового права, а саме: колективний договір, трудовий договір, робочий час та час відпочинку, оплата праці, матеріальна відповідальність, дисциплінарна відповідальність, охорона праці, трудові спори тощо.
Міждисциплінарні зв'язки дисципліни «Трудове право» є досить різноманітними, що пояснюється системністю права як такого, системністю юридичної науки, комплексним характером трудового права та його генетичними зв’язками із традиційними галузями права.
Основні міждисциплінарні зв'язки дисципліна«Трудове право» має з такими навчальними дисциплінами: «Теорія держави і права», «Конституційне право», «Аграрне право», «Цивільне право», «Господарське право», «Адміністративне право».
3. Найважливіші світоглядні ідеї та категорії, які підлягають засвоєнню під час вивчення дисципліни «Трудове право»:
- уявлення про трудове право як самостійну комплексну галузь права, що характеризується своєрідними предметом, методом, принципами, функціями;
- свобода праці й заборона примусової праці;
- захист прав людини у сфері застосування праці;
- рівність прав та можливостей і заборона дискримінації;
- право на справедливі та безпечні умови праці;
- свобода трудового договору;
- право на справедливу заробітну плату, що забезпечує гідний рівень життя;
- недопущення погіршення становища працівника, порівняно із законодавством;
- особливий захист праці жінок, неповнолітніх та інвалідів;
- оптимальна узгодженість між інтересами працівників, роботодавців та держави;
4. Завдання вивчення дисципліни «Трудове право» спрямовується на оволодіння знаннями уміннями та навичками, які складають зміст цієї навчальної дисципліни, що передбачає досягнення такого рівня підготовки студента, при якому він повинен:
знати:
1) на понятійному рівні: поняття трудового права як самостійної галузі права; його предмет, метод, принципи та їх особливості; систему та джерела трудового права, поняття, класифікацію та особливості трудових правовідносин, їх елементи; поняття, особливості та класифікацію суб’єктів трудового права; поняття колективного договору; підстави виникнення, зміни та припинення трудових відносин; підстави та умови відповідальності у трудовому праві; поняття та види трудових спорів.
2) на фундаментальному рівні: парадигму та методологію пізнання трудового права; основні світоглядні ідеї, доктринальні положення науки трудового права; основні, наріжні загальноприйняті у науці трудового права наукові ідеї як найвищі форми розвитку наукового вчення про трудове право;
3) на практично-творчому рівні: - способи та методи орієнтування та пошуку норм трудового права у системі законодавства України; методику вирішення практичних завдань з трудового права; методику тлумачення і застосування його норм, в тому числі системно з нормами суміжних галузей права;
вміти:
1) на репродуктивному рівні: відтворювати основні поняття та конструкції трудового права; вирішувати тести та виконувати індивідуальні завдання;
2) на алгоритмічному рівні: застосовувати загальні та спеціальні алгоритми аналізу інститутів трудового права, самостійно працювати з нормативно-правовими актами;
3) на евристичному рівні: аналізувати положення та інститути трудового права; визначати зміст трудових відносин; давати вірну юридичну кваліфікацію означеним фактичним відносинам; тлумачити чинне законодавство, а так само і локальні нормативні акти; застосовувати чинне законодавство; виступати експертом та консультантом у навчанні інших; розробляти проекти процедурних, процесуальних документів та інших юридичних документів.
4) на творчому рівні: вичерпно, логічно та творчо викладати інформацію в усній і письмовій формі; ґрунтовно висловлюватися та дискувати, пов’язуючи при цьому теоретичний матеріал з трудового права із конкретними практичними питаннями регулювання трудових відносин.