4.1. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Розвиток науки про антибіотики. Методи добування антибіотиків і шляхи створення нових антибіотиків.
4.2. Антибіотики. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Біологічні, хімічні і фізико-хімічні методи кількісного визначення антибіотиків. Поняття одиниці антибіотичної активності. Стандарти антибіотиків. Класифікація антибіотиків.
4.3. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики аліциклічного ряду. Взаємозв'язок між будовою і біологічною дією. Тетрацикліни. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.4. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики аліциклічного ряду. Доксицикліну хіклат. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.5. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики аліциклічного ряду. Метацикліну гідрохлорид. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.6. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики ароматичного ряду. Левоміцетин. Механізм утворення. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.7. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики ароматичного ряду. Левоміцетин сукцинат розчинний. Механізм утворення. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.8. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики ароматичного ряду. Левоміцетину стеарат. Механізм утворення. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.9. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики гетероциклічного ряду. Пеніциліни. Механізм утворення. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність.
4.10. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики гетероциклічного ряду. Пеніциліни. Вимоги до якості і методи якісного аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.11. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики гетероциклічного ряду. Пеніциліни. Вимоги до якості і методи кількісного аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.12. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики гетероциклічного ряду. Бензилпеніцилін, його натрієва, калієва сіль. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.13. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики гетероциклічного ряду. Бензилпеніциліну новокаїнова соль та феноксиметилпеніцилін. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.14. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики гетероциклічного ряду. Напівсинтетичні пеніциліни на основі 6-АПК. Оксациліну натрієва сіль. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.15. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики гетероциклічного ряду. Напівсинтетичні пеніциліни на основі 6-АПК. Ампіциліну натрієва сіль. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.16. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики гетероциклічного ряду. Напівсинтетичні пеніциліни на основі 6-АПК. Амоксицилін. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.17. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики гетероциклічного ряду. Напівсинтетичні пеніциліни на основі 6-АПК. Амоксиклав. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.18. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики гетероциклічного ряду. Цефалоспорини. Хімічна структура, синтез похідних на основі 7-АДЦК (цефалексин). Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.19. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики гетероциклічного ряду. Цефалоспорини. Хімічна структура, синтез похідних на основі 7-АДЦК (цефтріаксону натрієва сіль). Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.20. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики гетероциклічного ряду. Цефалоспорини. Хімічна структура, синтез похідних на основі 7-АЦК (цефалотин, цефотаксим). Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.21. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики - глікозиди. Стрептоміцину сульфат. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи якісного аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.22. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики - глікозиди. Стрептоміцину сульфат. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи кількісного аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.23. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики - аміноглікозиди. Гентаміцину сульфат. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи якісного аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.24. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики - аміноглікозиди. Канаміцину моносульфат. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи якісного аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.25. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики- лінкоміцини. Лінкоміцину гідрохлорид. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи якісного аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.26. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Антибіотики макроліди. Еритроміцину фосфат. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи якісного аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.27. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Атибіотики-поліпептиди. Поліміксин М, граміцидин С, ристоміцин. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи якісного аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.28. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Полієнові антибіотики. Ністатин, леворин. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи якісного аналізу. Особливості зберігання та застосування.
4.29. Загальна характеристика та класифікація антибіотиків. Протипухлинні антибіотики. Олівоміцин, карміноміцин. Фізичні і фізико-хімічні властивості, стабільність. Вимоги до якості і методи аналізу. Особливості зберігання та застосування.
Ситуаційні задачі
1. Поясніть чому для лактози характерне явище мутаротації і не характерне явище інверсії, а для сахарози характерне явище інверсії і не характерне явище мутаротації.
2. На прикладі лактози та сахарози поясніть різницю між відновлюючими та невідновлюючими цукрами.
3. Вкажіть причини забруднення сахарози домішкою інвертного цукру. Яким чином відкривають цю домішку?
4. Які структурні особливості аскорбінової кислоти характеризують її кислі властивості? Наведіть приклади їх використання у фарманалізі.
5. Наведіть хімізм реакцій, що дозволяють підтвердити наявність піридинового циклу у ЛР піридоксині гідрохлориді.
6. Який струтурний фрагмент молекули кортикостероїдів, їх відновні властивості? Покажіть його на конкретному прикладі, навівши хімізм реакції.
7. Вкажіть якими якісними реакціями доказують наявність нітрогрупи в молекулі левоміцитину. Напишіть хімізм реакції.
8. Вкажіть які методи можуть бути використані для кількісного визначення синестолу (в субстанції і лікарських формах) завдяки наявності в його молекулі фенольного гідроксилу.
9. Наведіть приклади лікарських речовин, які містять альдегідну групу. Напишіть рівняння якісних реакцій з її участю в молекулі глюкози.
10. Якими якісними реакціями можна підтвердити наявність кетогрупи в молекулі кортизону ацетату?
11. Якими якісними реакціями можна підтвердити наявність кетогрупи в молекулі преднізолону?
12. Якими якісними реакціями можна підтвердити наявність кетогрупи в молекулі прегніну?
13. Наведіть рівняння реакцій за допомогою яких можна підтвердити наявність складноефірної групи в молекулі дезоксикортикостерону ацетату?
14. Наведіть рівняння реакцій за допомогою яких можна підтвердити наявність складноефірної групи в молекулі кортизону ацетату?
15. Наведіть рівняння реакцій за допомогою яких можна підтвердити наявність складноефірної групи в молекулі тестостерону пропіонату.
16. Наведіть рівняння реакцій, які підтверджують наявність метіоніну до α-амінокислотам.
17. Яким чином підтверджують наявність диметиламіногрупи в молекулі кальцію пангамату? Наведіть хімізм реакції.
18. Наведіть функціональні групи, в структурі кортизону ацетату. Де можливо наведіть рівняння і вкажіть умови проведення реакцій, які підтверджують їх наявність.
19. Які загальні та специфічні методи тотожності використовуються для аналізу гідротартратів адреналіну, норадреиаліну та їх синтетичного аналога- мезатону?
20. Охарактеризуйте метод кислотно-основного титрування в неводному середовищі на прикладі норадреналіну гідротартрату.
21. Поясніть суть броматометричного методу кількісного визначення мезатону.
22. Укажіть можливі методи ідентифікації та фармакологічну дію дезокси-кортикостерону ацетату. Наведіть рівняння реакцій.
23. Укажіть можливі методи ідентифікації та фармакологічну дію кортизону ацетату. Наведіть рівняння реакцій.
24. Укажіть можливі методи ідентифікації та фармакологічну дію преднізолону. Наведіть рівняння реакцій.
25. Укажіть можливі методи ідентифікації та фармакологічну дію прегніну. Наведіть рівняння реакцій.
25. Укажіть можливі методи ідентифікації та фармакологічну дію тестостерону пропіонату. Наведіть рівняння реакцій.
26. Укажіть можливі методи ідентифікації та фармакологічну дію метилтестостерону. Наведіть рівняння реакцій.
27. Укажіть можливі методи ідентифікації та фармакологічну дію метиландростендіолу. Наведіть рівняння реакцій.
28. Укажіть можливі методи ідентифікації та фармакологічну дію синестролу. Наведіть рівняння реакцій.
29. Охарактеризуйте фармакопейний метод кількісного визначення кортизону ацетату в таблетках.
30. Охарактеризуйте фармакопейний метод кількісного визначення преднізолону в таблетках.
31. Охарактеризуйте фармакопейний метод кількісного визначення прегніну в таблетках.
32. Охарактеризуйте фармакопейний метод кількісного визначення метилтестостерону в таблетках.
33. Охарактеризуйте фармакопейний метод кількісного визначення синестролу.
34. Охарактеризуйте фармакопейний метод кількісного визначення синестролу 2% олійного розчину для ін'єкцій.
35. Дайте характеристику лікарських речовин групи простагландинів. Укажіть особливості їх структури і фармакологічної дії.
36. Дайте сучасне визначення антибіотиків як лікарських речовин. Укажіть представників основних груп антибіотиків відповідно до хімічної класифікації.
37. Наведіть загальну формулу антибіотиків групи тетрацикліну, охарактеризуйте їх властивості. Які напівсинтетичні тетрацикліни знайшли застосування в медицині?
37. Назвіть способи одержання антибіотиків і поясніть суть промислового способу отримання бензилпеніциліну.
38. Охарактеризуйте групу напівсинтетичних пеніцилінів і наведіть структуру їх основних представників. Що спонукало до їх синтезу?
39. Які структурні особливості зумовлюють лабільність бензилпеніциліну до дії кислот, лугів та води? Як ці особливості використовують для ідентифікації препаратів бензилпеніциліну?
40. Обгрунтуйте необхідність кількісного визначення суми пеніцилінів та конкретного препарату при аналізі лікарських речовин пеніцилінового ряду. Як проводять ці визначення (на прикладі ампіциліну натрієвої солі)?
41. Поясніть сутність фармакопейного методу кількісного визначення суми пеніцилінів на прикладі бензилпеніциліну натрієвої солі. Які фактори впливають на величину еквівалента бензилпеніциліну?
42. Охарактеризуйте групу антибіотиків цефалоспоринів. Назвіть основних представників та наведіть їх структурні формули. Укажіть особливості фармакологічної дії цих речовин у порівнянні з пеніцилінами.
43. Наведіть структурну формулу та хімічну назву левоміцетину. Охарактеризуйте залежність активності левоміцетину від стереоізомерії.
44. Наведіть методи ідентифікації левоміцетину.
45. Охарактеризуйте фармакопейний метод кількісного визначення левоміцетину.
46. Охарактеризуйте куприметричний метод кількісного визначення левоміцетину.
47. Які нефармакопейні методи кількісного визначення левоміцетину Ви знаєте? Поясніть їх суть.
48.Охарактеризуйте антибіотики-аміноглікозиди. Які структурні особливості стрептоміцину сульфату використовуються для його якісного визначення?
49. Охарактеризуйте методи кількісного визначення стрептоміцину сульфату.
50. Проаналізувати лікарські форми:
50.1. Глюкози
Кислоти глютамінової по 0,5
50.2. Фенобарбіталу 0,03
Піридоксину гідрохлориду 0,05
50.3. Піридоксину гідрохлориду 0,05
Метіоніну 0,3
50.4. Тіаміну броміду 0,01
Спазмолітину 0,05
Метамізолу натрієвої солі 0,1
50.5. Тіаміну броміду 0,01
Спазмолітину 0,05
50.6. Тіаміну хлориду 0,02
Метамізолу натрієвої солі 0,2
50.7. Теофіліну 0,1
Цукру 0,2
50.8. Еуфіліну 0,1
Цукру 0,2
50.9. Платифіліну гідротартрату 0,003
Цукру 0,3
50.10. Папаверину гідрохлориду 0,02
Кислоти нікотинової 0,005
Цукру 0,3
50.11. Папаверину гідрохлориду 0,04
Цукру 0,4
50.12. Діазоліну 0,025
Тіаміну броміду 0,01
Цукру 0,3
50.13. Діазоліну 0,03
Тіаміну хлориду 0,01
Цукру 0,4
50.14. Тіаміну броміду
Кофеїну натрію бензоату по 0,01
50.15. Тіаміну хлориду
Кофеїну по 0,02
50.16. Глюкози 20,00
Кислоти борної 0,9
50.17. Лактози 10,00
Кислоти борної 0,4
50.18. Хініну гідрохлориду 0,05
Цукру 0,1
50.19. Фенобарбіталу 0,001
Хініну хлориду 0,002
Цукру 0,2
50.20. Рибофлавіну 0,003
Глюкози 0,25
50.21. Рутину 0,002
Глюкози 0,2
50.22. Кислоти аскорбінової 0,1
Рутину 0,1
50.23. Рибофлавіну 0,02
Кислоти аскорбінової 0,01
50.24. Кислоти аскорбінової 0,1
Рутину 0,0025
Цукру 0,2
50.25. Кислоти нікотинової 0,015
Цукру 0,3
50.26. Кислота нікотинова
Тіаміну броміду по 0,02
50.27. Кислота нікотинова
Тіаміну броміду по 0,02
Глюкози 0,3
50.28. Цукру 0,2
Кислоти фолієвої 0,02
50.29. Піридоксину гідрохлориду 0,025
Рибофлавіну 0,01
Цукру 0,25
50.30. Піридоксину гідрохлориду 0,02
Цукру 0,2
50.31. Рибофлавіну 0,02
Цукру 0,25
50.32. Кислоти нікотинової 0,05
Глюкози 0,2
50.33. Піридоксину гідрохлориду 0,01
Кислоти нікотинової 0,05
50.34. Піридоксину гідрохлориду 0,01
Кислоти нікотинової 0,05
Глюкози 0,2
Розрахункові задачі
1. Розрахуйте процентний вміст кислоти аскорбінової (М.м. 176,13), якщо на титрування наважки 0,2495 г методом алкаліметрії витрачено 14,17 мл 0,1 М розчину натрію гідроксиду(КП = 1,0000).
2. Розрахуйте масу наважки кислоти аскорбінової (М.м. 176,13), якщо на її титрування методом прямої йодометрії витрачено 17,03 мл 0,05 М розчину йоду
(КП = 10000), вміст діючої речовини в субстанції - 99,37%.
3. Розрахуйте об'єм 0,05 М розчину натрію едетату (КП = 1,0015), який буде витрачений на титрування 0,2037 г кальції пантотенату при комплексонометричним визначенні кальцію (М.м. 40,08), якщо його вміст в субстанції - 8,52 %, втрата в масі при висушуванні - 4,12 %.
4. Розрахуйте процентний вміст вікасолу (М.м. 330,29) в субстанції, якщо на титрування наважки 0,2877 г цериметричним методом буде витрачено 18,04 мл 0,1 М розчину церію сульфату (КП = 0,9968), об’єм титранту в контрольному досліді - 0,62 мл.
5. Розрахуйте об'єм 0,05 М розчину калія йодату (КП = 0,9915), який буде витрачений на титрування 0,4974 г кислоти аскорбінової (М.м. 176,13) йодатометричним методом, якщо вміст діючої речовини в субстанції -99,44%.
6. Розрахуйте масу наважки токоферолу ацетату (М.м. 472,8), якщо на її титрування цериметричним методом буде витрачено 20,84 мл 0,01 М розчину церію сульфату (КП = 1,0000); вміст діючої речовини в субстанції - 95,77 %; об'єм титранту в контрольному досліді - 0,54 мл; об'єм мірної колби - 50 мл; об’єм піпетки - 20 мл.
7. Розрахуйте об'єм 0.1 М розчину натрію гідроксиду (КП = 1,0000), який буде витрачений на титрування 0,2516 г кислоти нікотинової (М.м. 123,13) алкаліметричним методом, якщо вміст діючої речовини в субстанції 99,82%, об'єм титранту в контрольному досліді - 0,28 мл, втрата в масі при висушуванні -0,77 %.
8. Розрахуйте об'єм 0,1 М розчину кислоти хлорної (КП=1,0000), який буде витрачений на кислотно-основне титрування в неводних розчинниках 0,1533 г піридоксину гідрохлориду (М.м. 205,64), якщо об'єм титранту в контрольному досліді - 0,42 мл, вміст діючої речовини в субстанції - 99,43 %, втрата в масі при висушуванні - 0,27 %.
9. Розрахуйте процентний вміст хлора (М.м. 35,45) в піридоксину гідрохлориді, якщо на титрування наважки 0,1015 г буде витрачений 4,90 мл 0,1 М розчину натрію гідроксиду (КП = 1,0030); втрата в масі при висушуванні - 0,48 %, об'єм мірної колби -50 мл, об'єм піпетки - 20 мл.
10. Розрахуйте процентний вміст тіаміну гідроброміду (М.м. безводного 426,2) в субстанції, якщо на кислотно-основне титрування в неводних розчинниках наважка 0,1529 г буде витрачений 7,61 мл 0,1 М розчину кислоти хлорної (КП = 3,0000), об'єм титранту в контрольному досліді - 0,63 мл, втрата в масі при висушуванні -3,17 %.
11. Розрахуйте об'єм. 0,1 М розчину кислоти хлорної (KП = 1,0000), який буде витрачений на кислотно-основне титрування в розчинниках неводів 0,1126 г тіаміну гідрохлориду (М.м. 337,27), якщо вміст діючої речовини в субстанції - 98,12%, втрата в масі при висушуванні - 3,48 %, об'єм титранту в контрольному досвіді - 0,41 мл.
12. Розрахуйте масу наважки рибофлавіну при визначенні спектрофотометричним методом, якщо оптична густина випробовуваного розчину 0,510, вміст діючої речовини в субстанції - 99,2%, коефіцієнт розведення 1,000 питомий показник поглинання - 850.
13. Розрахуйте об'єм 0,1 М розчину натрію нітриту (К П= 1,0000), який буде витрачений на титрування 0,4982 г левомицетину (М.м. 323,13) нитритометричним методом, якщо вміст діючої речовини в субстанції - 99,23 %.
14. Розрахуйте процентний вміст адреналіну тартрату (М.м. 333,30) в субстанції, якщо на кислотно-основне титрування в неводних розчинниках наважка 0,2977 г витрачено 8,93 мл 0,1 М розчину кислоти хлорної (КП = 1,0000), втрата в масі при висушуванні - 0,36 %.
15. Розрахуйте масу наважки норадреналіну гідротартрату (М.м. безводого 319,27), якщо на її кислотно-основне титрування в неводних розчинниках витрачено 4,95 мл 0,1 М розчину кислоти хлорної (КП = 1,0030), вміст діючої речовини в субстанції 98,62 %, втрата в масі при висушуванні - 5,16 %, об'єм титранту в контрольному досліді 0,44 мл.
16. Розрахуйте процентний вміст мезатону (М.м. 203,67) в субстанції, якщо на титрування надлишку 0,0167 М розчину калія бромату витрачено 19,76 мл 0,1 М розчину натрію тіосульфату (КП = 1,0000), маса наважки - 0,0998 г, втрата в масі при висушуванні - 0,39 %, об'єм титранту в контрольному досліді - 49,10мл.
17. Розрахуйте масу наважки порошку розтертих таблеток кортизону ацетату, узятого для кількісного визначення спектрофотометричним методом, якщо вміст кортизону ацетату в таблетці - 0,0525 р. оптична густина випробовуваного розчину -0,505, середня маса таблетки - 0,198 г, об'єм мірної колби - 100 мл. об’єм піпетки - 5 мл, питомий показник поглинання - 390.
18. Розрахуйте вміст преднізолону в таблетках при визначенні спектрофотометричним методом, якщо наважки препарату - 0,0675 г, оптична густина випробовуваного розчину - 0,558, середня маса таблетки - 0,2515 г, питомий показник поглинання — 415.
19. Розрахуйте процентний вміст синестролу (М.м. 270,37) в субстанції, якщо на титрування наважки 0,5122 г методом ацетилювання витрачено 2,94 мл 0,5 М розчину натрію гідроксиду (КП = 1,0000), об’єм титранту в контрольному досліді - 10,46 мл.
20. Розрахуйте масу наважки бензилпеніциліну натрієвої солі, якщо при визначенні суми пеніцилінів йодометричним методом на титрування надлишку 0,01 М розчину йоду витрачено 5,00 мл 0,01 М розчину натрію тіосульфату (КП = 1,0000) вміст суми пеніцилінів - 99,0%, об'єм титранту в контрольному досвіді - 20,00 мл; величина еквівалента складає 0,0004000; об'єм мірної колби - 100 мл, об'єм піпетки - 5 мл; коефіцієнт перерахунку стандартного зразка натрієвої солі бензилпеніциліну на досліджуваний Пеніцилін - 1,0.
21. Розрахуйте об'єм 0,01 М розчину натрію тіосульфату (КП = 1,0000), який буде використано на титрування надлишку 0,01 М розчину йоду при кількісному визначенні суми пеніцилінів в бензилпеніциліна калієвій солі йодометричним методом в наважці субстанції 0,0990 г, якщо вміст суми пеніцилінів 100%,об'єм титранту в контрольному досліді - 19,50 мл; величина еквівалента - 0,0004000; об'єм мірної колби - 100 мл, об'єм піпетки - 5 мл; коефіцієнт перерахунку стандартного зразку натрієвої солі бензилпеніциліну на досліджуваний Пеніцилін - 1,045.
22. Розрахуйте процентний вміст суми пеніцилінів у феноксиметилпеніциліні при визначенні йодометричним методом, якщо на титрування наважки субстанції 0,0685 г буде витрачений 11,28 мл 0,01 М розчину натрію тіосульфату (КП = 1,0000), об'єм титранту в контрольному досліді - 19,80 мл, величина еквівалента - 0,0004100; об'єм мірної колби - 100 мл, об'єм піпетки - 5 мл; коефіцієнт перерахунку стандартного зразка феноксиметилпеніциліна на досліджуваний Пеніцилін - 1,0.
23. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнта в лікарській формі:
Таблетки кислоти аскорбінової 0,05
Вкажіть значення стехіометричного співвідношення, розрахуйте титр і наведіть формулу розрахунку кількісного вмісту інгредієнта.
Розрахуйте наважки порошку розтертих таблеток, необхідне для кількісного визначення кислоти аскорбінової (М.м. 176,15), щоб на титрування витрачалося 3,71 мл 0,05 М розчину калія йодату (КП = 1,0010); середня маса таблетки - 0,202 р.
24. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Кислоти аскорбінової 0,1
Глюкози 0,4
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте об'єм 0,05 М розчину йоду (КП = 0,9945), який буде витрачений на титрування 0,1 г лікарської форми (М.м. кислоти аскорбінової 176,13).
25. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікацій і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Кислоти аскорбінової 0, 1
Глюкози 0,3
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте вміст кислоти аскорбінової (М.м. 176, 13), якщо па титрування 0,1 г лікарської форми витрачено 1,40 мл 0,1 М розчину натрію гідроксиду (КП = 1,0000).
26. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Кислоти аскорбінової 0,1
Глюкози 0,3
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте наважки лікарської форми, необхідне для колькісного визначення кислоти аскорбінової (М.м 176.13), щоб на титрування витрачалося до 3 мл 0.1 М розчину натрію гідроксиду (КП = 1,0000).
27. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Кислоти аскорбінової 0,1
Глюкози 0,2
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте наважки лікарської форми і об'єм води для її розведеної, необхідні для визначення глюкози рефрактометричним методом.
28. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Кислоти аскорбінової 0,1
Кислоти нікотинової 0,05
Глюкози 0,25
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте об'єм 0,05 М розчину йоду (КП = 1,0000), який буде витрачений на титрування 0,1 г лікарської форми (М.м. кислоти аскорбінової 176,13).
29. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Кислоти аскорбінової 0,05
Пірідоксину гидрохлориду 0,005
Цукру 0.2
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте об'єм 0,05 М розчину йоду (КП = 1,0000), який буде витрачений на титрування 0,1 г лікарської форми (М.м. кислоти аскорбінової 176,13).
30. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Розчину глюкози 10% - 100 мл
Кислоти аскорбінової 1,0
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте вміст глюкози в лікарській формі, якщо показник заломлення розчину (п) = 1,3478; показник заломлення води (по) - 1,3330; вміст кислоти аскорбінової в 100 мл лікарської форми 0,90 г; чинник показника заломлення 1% розчину кислоти аскорбінової 0,00160; чинник показника заломлення безводої глюкози для всіх концентрацій 0,00142; вміст вологи в глюкозі 10%.
31. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Розчину кислоти хлористоводневої 1 % - 200 мл
Кислоти аскорбінової 1,0
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте об'єм лікарської форми, необхідний для кількісного визначення кислоти аскорбінової (М.м. 176,13), щоб на титрування витрачалося близько 2 мл 0,05 М розчину йоду (КП = 1,0000).
32. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнта в лікарській формі:
Розчин кислоти нікотинової 1% для ін'єкцій
Вкажіть значення стехіометричного співвідношення, розрахуйте титр і наведіть формулу розрахунку кількісного вмісту інгредієнта.
Розрахуйте вміст кислоти нікотинової (М.м. 123,11), якщо на титрування надлишку розчину міді сульфату витрачено 7,83 мл 0,1 М розчину натрію тіосульфату (КП = 0,9970); об'єм лікарської форми, узятий для аналізу - 10 мл; об'єм титранту в контрольному досліді 9,86; об'єм мірної колби - 100 мл, об'єм піпетки - 50 мл.
33. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Піридоксину гідрохлориду 0,005
Цукру 0,2
Вкажіть значення стехіометричного співвідношення, розрахуйте титр і наведіть формулу розрахунку кількісного вмісту інгредієнта.
Розрахуйте наважки лікарської форми, необхідне для кількісного визначення піридоксину гідрохлориду (М.м.205,65), щоб на титрування витрачалося близько
2 мл 0,01 М натрію гідроксиду (КП = 1,0000).
34. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Тіаміну гідроброміду 0,005
Глюкоза 0,2
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте об'єм 0,01 М розчину натрію гідроксиду (КП = 1,0000), який буде витрачений на титрування 0,2 г лікарської форми (М.м. тіаміну гідроброміду 435,20).
35. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Тіаміну гідроброміду 0,01
Цукру 0,3
Вкажіть значення стехіометричного співвідношення, розрахуйте титр і наведіть формулу розрахунку кількісного вмісту інгредієнта.
Розрахуйте об'єм 0,02 М розчину срібла нітрату (КП = 1,0000), який буде витрачений на титрування 0,1 г лікарської форми (М.м. тіаміну гідроброміду 435,20).
36. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Рибофлавіну 0,002
Розчину натрію хлориду 0,9 % - 10 мл
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте об'єм 0,1 М розчину срібла нітрату (КП = 1,0000), який буде
витрачений на титрування 1 мл лікарської форми (М.м. натрію хлориду 58,44).
37. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Рибофлавіну 0,002
Розчину натрію хлориду 0,9 % - 10 мл
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте об'єм лікарської форми, необхідний для кількісного визначення натрію хлориду (М.м. 58,44), щоб на титрування витрачалося до 2 мл 0,1 М розчину срібла нітрату (КП = 1,0000).
38. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнта в лікарській формі:
Таблетки прегніну 0,01
Наведіть формулу розрахунку кількісного вмісту прегнина.
Розрахуйте вміст прегніну в таблетці, якщо оптична густина досліджуваного розчину 0.900; наважка порошку розтертих таблеток 0,0957 г; середня маса таблетки - 0,110 г; коефіцієнт розведення - 5; питомий показник поглинання - 520.
39. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнта в лікарській формі:
Розчину левоміцетину 0,25 % - 10 мл
Вкажіть значення стехіометричного співвідношення, розрахуйте титр і наведіть формулу розрахунку кількісного вмісту інгредієнта.
Розрахуйте об'єм лікарської форми, необхідний для кількісного визначення левоміцетину (М.м. 323,13), щоб на титрування витрачалося біля 1мл 0,01 М розчину міді сульфату (КП = 1,0000).
40. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного вмісту інгредієнтів в лікарській формі:
Розчину левоміцетину 0,25 % - 10 мл
Натрію хлориду 0,09
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть Формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте об'єм 0,02 М розчину натрію нітриту (КП = 1,0000), який буде витрачений на титрування 2 мл лікарської форми (М.м. левоміцетину 323,13).
41. Охарактеризуйте, умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Розчину левоміцетину 0,2 % - 10 мл
Кислоти борної 0,2
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте об'єм 0,01 М розчину натрію нітриту (КП = 1,0000), який буде витрачений на титрування 2 мл лікарської форми (М.м. левоміцетину 323,13).
42. Охарактеризуйте умови і наведіть рівняння реакцій ідентифікації і кількісного визначення інгредієнтів в лікарській формі:
Левоміцетіну 0,2
Прокаїну гідрохлориду 1,0
Спирту етилового 70 % до 100 мл
Вкажіть значення стехіометричних співвідношень, розрахуйте титри і наведіть формули розрахунку кількісного вмісту інгредієнтів.
Розрахуйте вміст левоміцетину (М.м. 323,13), якщо на титрування суми інгредієнтів в 1 мл лікарської форми витрачено 2,14 мл 0,02 М розчину натрію нітриту (КП = 1,0000), а на титрування прокаїну гідрохлориду - 1,83 мл титранту.