1. У лікарню поступив хворий із попереднім діагнозом «Трихінельоз». Споживання якої їжі могло спричинити це захворювання?
A*. Свинини
B. Яловичини
C. Риби
D. Раків і крабів
E. Немитих овочів і фруктів
2. У мисливця, який вживав м’ясо дикого кабана, через 10 днів підвищилася температура, сильно набрякли обличчя та повіки, з’явилася ригідність жувальних м’язів, унаслідок чого він не міг зводити щелепи. При біопсії литкових м’язів виявлено вкриті капсулами спірально закручені личинки. Про яке захворювання йдеться?
A. Гіменолепідоз
B. Ентеробіоз
C. Трихоцефальоз
D. Аскаридоз
E*. Трихінельоз
3. Чоловік протягом 3-х років працював у одній із африканських країн. Через місяць після переїзду в Україну він звернувся до офтальмолога зі скаргами на болі в очах, набряки повік, сльозоточивість і тимчасове погіршення зору. Під кон’юнктивою виявлено гельмінти розміром 30-50 мм, із подовженим ниткоподібним тілом. Який діагноз можна запідозрити?
A. Аскаридоз
B. Трихоцефальоз
C. Дифілоботріоз
D. Ентеробіоз
E*. Філяріоз
4. Хворий звернувся до лікаря зі скаргами на загальну слабкість, головний біль, нудоту, блювоту, рідкі випорожнення з домішками слизу та крові. При мікроскопії дуоденального вмісту і при дослідженні свіжих фекалій виявлено рухливі личинки. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Трихоцефальоз
B. Дракункульоз
C. Ентеробіоз
D. Анкілостомоз
E*. Стронгілоїдоз
5. При обстеженні працівників шахти, які скаржаться на головний біль, загальну слабкість і розлади травлення виявлено дрібні виразки на нижніх кінцівках. Встановлено, що вони викликані проникненням личинок деяких гельмінтів. Для якого гельмінтозу характерні ці ознаки?
A*. Анкілостомоз
B. Дікроцеліоз
C. Аскаридоз
D. Трихінельоз
E. Теніаринхоз
6. До лікарні поступив пацієнт зі скаргами на головний біль, біль у м’язах під час руху, біль при ковтанні, жуванні й обертанні очей, загальну слабкість, лихоманку, набряки обличчя та повік. При опитуванні хворого з’ясовано, що він вживав свинину, не перевірену ветеринарною інспекцією. Який гельмінтоз можна запідозрити в цього хворого?
A. Аскаридоз
B*. Трихінельоз
C. Трихоцефальоз
D. Ентеробіоз
E. Анкілостомоз
7. До лікаря звернулися кілька жителів одного села з однаковими симптомами: набряки повік і обличчя, сильний м’язовий біль, лихоманка та болі в голові. Усі хворі три тижні тому були гостями на весіллі, де подавали страви зі свинини. Лікар запідозрив трихінельоз. Який метод допоможе підтвердити цей діагноз?
A. Овоскопія
B*. Імунологічний
C. Загальний аналіз крові
D. Аналіз сечі
E. Аналіз харкотиння
8. Відомо, що деякі члени експедицій в Арктику гинули від гельмінтозу. Який гельмінт міг викликати масову гибель людей у цих умовах?
A. Аскарида
B. Гострик
C. Волосоголовець
D*. Трихінела
E. Ришта
9. До лікарні поступив хворий зі скаргами на головний біль, біль у м’язах під час руху, при ковтанні та жуванні, загальну слабкість, підвищення температури до 40º С, набряки обличчя та повік. При опитуванні хворого з’ясувалося, що він вживав свинину куплену в приватних осіб, а не на ринку. Який гельмінтоз можна запідозрити в цього хворого?
A. Некатороз
B. Анкілостомоз
C*. Трихінельоз
D. Теніаринхоз
E. Дракункульоз
Членистоногі. Павукоподібні.
Павуки, кліщі.
1. До лікаря звернувся юнак 16-ти років зі скаргами на свербіж між пальцями рук і на животі, яке посилювалося вночі. При огляді на шкірі виявлено тоненькі смужки сірого кольору та дрібненький висип. Який найбільш імовірний збудник цієї хвороби?
A. Dermacentor pictus
B. Ixodes persulcatus
C. Ixodes ricinus
D. Ornithodorus papillipes
E*. Sarcoptes scabiei
2. До клініки звернуся чоловік 40 років, який проживає в глинобитному буднику. В щілинах помешкання він виявив членистоногих із овальним видовженим тілом і дещо загостреним переднім кінцем темно-синього кольору. Ротові органі розташовані в заглиблені на черевній поверхні тіла. Чотири пари ходильних кінцівок, на рівні першої пари розміщений статевий отвір. Який вид виявлених чоловіком членистоногих?
A. Dermacentor pictus
B. Ixodes persulcatus
C. Ixodes ricinus
D*. Ornithodorus papillipes
E. Sarcoptes scabiei
3. При обстеженні хворого встановлено діагноз: «Кліщовий поворотний тиф». Через укус якого кліща міг заразитися цей хворий?
A*. Селищного кліща
B. Кліща роду Sarcoptes
C. Тайгового кліща
D. Гамазового кліща
E. Собачого кліща
4. Відпочиваючи на дачі, хлопчик знайшов павука з такими морфологічними особливостями: довжина – 2 см, кругле черевце чорного кольору, на спинному боці видно червоні плямки в два ряди, чотири пари членистих кінцівок вкриті дрібними чорними волосками. Який це вид членистоногого?
A*. Каракурт
B. Кліщ
C. Тарантул
D. Скорпіон
E. Фаланга
5. У хворого на обличчі виявлено вугри. При мікроскопії зіскрібків із уражених ділянок знайдено живих членистоногих розміром 0,2-0,5 мм, які мають витягнуту червоподібну форму, чотири пари коротких кінцівок, що розташовані в середній частині тіла. Який лабораторний діагноз установить лікар у цьому випадку?
A. Міаз
B*. Демодекоз
C. Короста
D. Педикульоз
E. Фтиріоз
6. Під час експедиції до Середньої Азії студенти знайшли членистоногого завдовжки 7 см. Його тіло поділено на головогруди з чотирма парами ходильних ніжок і сегментоване черевце, на останньому сегменті якого є дві отруйні залози, що відкриваються отворами на кінці гачкоподібного жала. Встановлено, що ця тварина є нічним хижаком і отруйною для людини. Яку тварину виявили учасники цієї експедиції?
A*. Скорпіона
B. Фалангу
C. Кліща
D. Павука
E. Блоху
7. При обстеженні пацієнта, який проживав на Уралі, встановлено діагноз «Тайговий енцефаліт». Через укус яких членистоногих збудники цього захворювання могли потрапити до організму хворого?
A. Phlebotomus papatasii
B. Stomoxys calcitrans
C. Ornithodorus papillipes
D. Ixodes ricinus
E*. Ixodes persulcatus
8. До лікаря звернувся юнак 16-ти років зі скаргами на сильне нестерпне свербіння шкіри між пальцями рук і на животі, котре значно підсилювалося вночі. При огляді на його шкірі виявлено тоненькі смужки брудно-сірого кольору та дрібненький висип. Який збудник цього захворювання?
А. Ixodes ricinus
В*. Sarcoptes scabiei
s. Acarus siro
С. Ornithodorus papillipes
D. Dermacentor pictus
Е. Demodex folliculorum
9. На кам’янистому березі лиману в Саратському районі Одеської області відпочиваючого вкусив чорний павук невеликих розмірів. Одразу після цього він відчув сильний біль у правому стегні, який незабаром значно посилився, розповсюдився по всій нижній кінцівці та нижній правій половині живота, з’явилися нездужання, прискорене серцебиття, нудота, блювання тощо. Яке павукоподібне вкусило чоловіка?
А*. Каракурт
В. Тарантул
С. Тайговий кліщ
D. Селищний кліщ
Е. Пташиний кліщ
10. До лікаря звернулася семикласниця зі скаргами на сверблячку між пальцями нижніх кінцівок і пахвових западин. Уражена шкіра розчухана, на ній виявлено вузькі звивисті білувато-брудного кольору смужки, що нагадують загоєні подряпини. Яке лабораторне дослідження необхідно провести для підтвердження діагнозу?
А. Мікроскопія мазка крові
В. Шкірно-алергічна проба
С. Серологічні реакції
D. Дослідження вмісту сальних
і волосяних фолікулів
Е*. Вилучення кліща голкою
зі сліпого кінця його ходу
Двокрилі комахи.
Мухи, комарі, москіти.
1. При огляді хворого з ранами, які кровоточать, лікар виявив пошкодження м’яких тканин личинками, а також локальні місця нагноєння та встановив діагноз: «Облігатний міаз». Личинки яких комах є збудниками цього хворобливого стану людини?
A*. Вольфартові мухи
B. Осінні мухи-жигалки
C. Мухи це-це
D. Хатні мухи
E. «Поцілункові» клопи
2. Гризуни є резервуарними хазяями збудників лейшманіозів – природно-осередкових захворювань, які передаються трансмісивно. Укусу яких членистоногих потрібно уникати людині, яка потрапила в осередок лейшманіозів?
A. Блохи
B. Кровосисні мухи
C. Комарі
D. Кліщі
E*. Москіти
3. До лікаря звернувся робітник тваринницької ферми, в якого на волосистій частині голови утворилася рана, на її дні – некротична тканина. При проведенні первинної обробки рани лікар витягнув червоподібних личинок розміром приблизно 1 мм. Личинок яких членистоногих виявив лікар?
А. Селищні кліщі
В. Піщані блохи
С. Головні воші
D*. Вольфартові мухи
Е. Постільні клопи
4. Одного з учасників геолого-розвідувальної експедиції до необжитих екваторіальних саван вкусила муха це-це. На яке захворювання він може захворіти?
A*. Африканський трипаносомоз
B. Південноамериканський трипаносомоз
C. Шкірний лейшманіоз
D. Вісцеральний лейшманіоз
E. Весняно-літній енцефаліт
5. Чоловік перебуває в осередку дерматотропного лейшманіозу. Щеплення проти цієї хвороби проведено не було через наявність медичних протипоказань. Укусів яких комах йому потрібно уникати?
A. Бліх
B*. Москітів
C. Клопів
D. Комарів
E. Мух це-це
6. У хворого відмічається стан, що супроводжується незначним підвищенням температури, загальною слабкістю, гострим болем у животі, частими рідкими випорожненнями (до 10-12 разів на добу), з домішками слизу та крові. При мікроскопічному дослідженні фекалій виявлено найпростіших розміром близько 40 мкм, цитоплазма яких містить фагоцитовані еритроцити. Встановлено діагноз “Амебіаз (амебна дизентерія)”. Яка комаха може бути механічним переносником найпростіших-збудників цього захворювання?
A. Осіння муха-жигалка
B. Лобкова воша
C*. Хатня муха
D. Людська блоха
E. Немалярійний комар
7. У стародавній Персії застосовували жорстоке покарання злочинців – жертву протягом кількох днів піддавали з’їданню заживо мільйонами личинок мух. Личинок яких мух використовували задля страти?
А. Кімнатні
В. Осінні жигалки
С. Це-це
D. Домові
Е*. Вольфартові
8. Паразитолог П. О. Петрищева, вивчаючи фауну Середньої Азії, виявила москітів, які вдень ховалися в норах гризунів (піщанок, бабаків тощо), де й відбувалося їх розмноження. На людей вони нападали увечері та вночі. Яких збудників хвороб вони переносять?
А. Сибірки
В*. Лейшманіозів
С. Малярії
D. Чуми
Е. Висипного тифу