Відповідно до характеру походження подій, що можуть зу-мовити виникнення надзвичайних ситуацій на території Украї-ни, розрізняють:
Об'єктами класифікації є надзвичайні ситуації, які визна-чаються як порушення нормальних умов життя і діяльності лю-дей на об’єкті або території, спричинене аварією, катастроф-фою, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, ве-ликою пожежею, застосуванням засобів ураження чи іншою небезпечною подією, що призвели (можуть призвести) до заги-белі людей та значних матеріальних втрат.
Ознакою надзвичайної ситуації є:
1. Наявність або загроза загибелі людей та тварин чи знач-не погіршення умов їх життєдіяльності.
2. Заподіяння великих економічних збитків.
3. Істотне погіршення стану навколишнього природного се-редовища.
Класифікація об'єктів надзвичайних ситуацій здійснюється у Державному класифікаторі надзвичайних ситуацій, який є складовою частиною Державної системи класифікації i коду-вання техніко-економічної та соціальної інформації в Україні.
Класифікація побудована за ознаками надзвичайних ситуа-цій, включає коди та назви всіх НС, визначених у відповідаль-них законодавчих актах ВР України, які згруповані за ознака-ми належності до відповідних типів НС.
Відповідно до причин походження подій, що можуть зумо-вити виникнення НС на території України розрізняються:
1. НС техногенного характеру. Транспортні аварії (катаст-рофи), пожежі, неспровоковані вибухи чи загроза, аварії з ви-кидом (загрозою викиду) небезпечних хімічних, радіоактивних, біологічних речовин, раптове руйнування споруд та будівель; аварії на інженерних мережах і спорудах життєзабезпечення, електроенергетичних системах, аварії в системах нафтогазово-го промислового комплексу, на очисних спорудах, гідродина-мічні аварії на греблях, дамбах.
В класифікаторі деталізовані та зазначені угрупованні з ко-дом 10000 «Надзвичайна ситуація техногенного характеру».
2. НС природного характеру.Небезпечні геологічні, метео-рологічні, гідрологічні явища, деградація ґрунтів чи надр, по-жежі в природних екосистемах, зміни стану повітряного басей-ну, інфекційна захворюваність та масове отруєння людей, ін-фекційні захворювання сільськогосподарських тварин, масова загибель диких тварин, ураження сільськогосподарських рос-лин хворобами та шкідниками.
В класифікаторі деталізовані та зазначені угрупованні з ко-дом 20000 «Надзвичайна ситуація природного характеру».
3. НС соціально-політичного характеру.Пов'язані з проти-правними діями терористичного і антиконституційного спря-мування - збройні напади, захоплення і утримання важливих об'єктів або реальна загроза вчинення таких акцій; збройні на-пади, захоплення і утримання атомних електростанцій або ін-ших об'єктів атомної енергетики або реальна загроза вчинення таких акцій; замах на керівників держави та народних депута-тів України; напад, замах на членів екіпажу повітряного або морського (річкового) судна, викрадення або спроба викраден-ня, знищення або спроба знищення таких суден; захоплення заручників з числа членів екіпажу чи пасажирів, встановлення вибухового пристрою у громадському місці, установі, організа-ції, підприємстві, житловому секторі, на транспорті; зникнен-ня або викрадення озброєння та небезпечних речовин з об'єк-тів зберігання, використання, переробки та під час транспор-тування; виявлення застарілих боєприпасів, аварії на арсена-лах, складах боєприпасів та інших об'єктах військового приз-начення з викидом уламків, реактивних та зви-чайних снаряд-дів, нещасні випадки з людьми.
В класифікаторі деталізовані та зазначені угрупованні з ко-дом 30000 «Надзвичайна ситуація соціально-політичногоха-рактеру».
4. НС воєнного характеру.Пов'язані з наслідками застосу-вання звичайної зброї або зброї масового ураження, під час якої виникають вторинні фактори ураження населення. Вони визначаються окремими нормативними документами і тому в даному класифікаторі не деталізовані, а зазначені на найвищо-му рівні деталізації в угрупованні з кодом 40000 «НС воєнного характеру».
Визначення небезпечної події як надзвичайної ситуації здійснюється із застосуванням критеріїв у вигляді порогових значень класифікаційних ознак НС.
Порогове значення класифікаційної ознаки НС, є визначене в установленому порядку значення технічної або іншої харак-теристики аварійної ситуації або іншої небезпечної події, до-сягнення або перевищення якої відносить небезпечну подію до надзвичайної ситуації. Досягнення або перевищення цих зна-чень є підставою для прийняття рішення про віднесення події чи явища до надзвичайної ситуації та організації у разі необ-хідності відповідних заходів щодо реагування на НС та ліквіда-ції її наслідків.
За формою викладу ДКНС складається з:
1. Блоку ідентифікації.
2. Блоку назв класифікаційних угруповань.
Блок ідентифікації має ієрархічну систему класифікації з трьома рівнями класифікації та цифровим кодом довжиною 5 розрядів:
1. Клас - цифровим кодом у один розряд.
2. Підклас - цифровим кодом у два розряду.
3. Група - цифровим кодом у два розряду.
В ДКНС принято метод послідовного кодування. Загальна структура кодового позначення ДКНС відповідає такій схемі:
ХХХХХ
Група
Підклас
Клас
Кодування надзвичайних ситуацій на нижчому класифіка-ційному рівні - група - здійснюється за фасетною схемою, в якій фасети також структуризовані. Це забезпечує стійкість структури ДКНС у процесі його ведення, оскільки оперативні зміни об’єктів класифікації відбуваються на цьому рівні.
Приклад:
10000 НС техногенного характеру.
10100 Аварії (катастрофи) на транспорті.
10110 Аварії на транспорті з викидом (загрозою викиду) не-безпечних та шкідливих речовин.
10111 Аварії на транспорті з викидом (загрозою викиду) БНР.