На розвиток с.-г. в Японії великий вплив має державна аграрна політика.
Маючи обмежені земельні ресурси для розвитку с.-г. виробництва і будучи однією із найкрупніших імпортерів агро - продовольчої продукції, Японія проводить широкий комплекс заходів по підприємці вітчизняного аграрного сектору, зокрема, встановлюючи високі імпортні квоти, тарифи, податки на імпорт. Тим самим створюються сприятливі умови не тільки для великих і середніх, а і малих господарств, які мають високу собівартість продукції. Вільно ввозитися в Японію можуть лише олійні і фуражне зерно. Більшість торгівельних операцій контролюють державні компанії. Продовольче агентство (за ним ринок вітчизняного зерна, рису, пшениці, ячменя); Корпорація цін на цукор і шовк, яка закуповує весь цукор - сирець імпорту і продає його безпосередньо цукровим заводам або торгівельним компаніям, пов'язаним з переробниками.
Японське сільське господарство і продовольчий ринок в цілому є одним із найбільш субсидуємих у світі. Державна програма по субсидіям с.-г. виробників здійснюється через Міністерство сільського і лісного господарства та риболовства.
Затрати на функціонування аграрного сектора в Японії в 1992 - 1994рр. становили 2,1% вартості валового внутрішнього продукту, в розрахунку на душу населення цей показник склав 673долл., за рік (в ЄС 322долл., в СІЛА - 362долл.)
В області с.-г. функції різних державних органів розмежовані. Уряд визначає аграрну політику в масштабах всієї держави, приймає міри по регулюванні цін і їх стабілізації, встановлює дотації с.-г. виробникам, здійснює загальне керівництво с.-г. через його органи і організації.
Губернаторства займаються розробкою аграрної політики в своєму регіоні. Префектури в межах компетенції проводять в життя дотаційну систему, турбуються про умови с.-г. виробництва і розповсюдження передової технології серед фермерів.
Місцева адміністрація, наряду з адаптацією заходів аграрної політики до місцевих умов і доведенням дотації, займаються розвитком і підтримкою сільської інфраструктури - дорогами, водопроводами і ін., слідкують за станом пасовищ, які знаходяться в її розпорядженні і т.д.
Державне керівництво с.-г. на різних рівнях: урядовому, префектурному, місцевої адміністрації здійснюються відповідно через всеяпонські федерації, префектурні федерації, а також регіональні і районні с.-г. кооперативні об'єднання. В галузі сільського господарства діють як офіційні органи і організації (Комітет с.-г., кооперації по розробці і покращанню фундаментальних умов с.-г. виробництва) так і добровільні товариства, організації і приватні установи, наприклад, кооперативи по сумісному використанню с.-г. техніки і споруджень. Добре поставлена в Японії науково - дослідна робота в с.-г. Є широка сітка державних с.-г. університетів і науково - дослідних інститутів, метеорологічних станцій, дослідних с.-г. станцій, статистичних бюро, досліджуючи процеси, які відбуваються в аграрному секторі. Своїми дослідними станціями і центрами генетичних матеріалів володіють префектури. Місцева адміністрація має в своєму розпорядженні центри с.-г. технології. Крім державної науково - дослідної служби є приватні науково - дослідні установи (інститути) с.-г. при с.-г. кооперативах і приватних підприємствах.
Система кооперативів під державним наглядом в значній мірі контролює виробництво і розподіл державних субсидій.
Кооперативна система Японії має дуже розвернуту структуру. Всеяпонська федерація с.-г. кооперативів в області взаємної допомоги і Всеяпонська федерація с.-г. кооперативів по охороні здоров'я. Відповідні організації і органи є і на рівні окремих префектур (в Японії 47 префектур).
Кооперативне будівництво в с.-г. можна продемонструвати на прикладі с.-г. Хоккайдо, острова, який має особливе значення для продовольчого забезпечення країни.
Доля Хоккайдо у виробництві пшениці складає майже60%, кортоплі-70%, молоко-39%, м'яса ВРХ- 12%.
На початку дев'яностих років урожайність на острові була: рису -50, пшениці - 39, картоплі 420, цукрових буряків - 472, сої - 22, кормових трав -358у.га. Середні річні надої молока на корову досягай 7563кг.
В префектурі Хоккайдо діє федерація с.-г. кооперативів. На рівні районів функціонують регіональні кооперативи, які об'єднують низові кооперативи, діючі в сільській місцевості. Це збір і реалізація продукції, закупівля і продаж виробничих матеріалів і предметів споживання, будівництво і управління підприємствами по переробці і реалізації с.-г. продукції, банківські і страхові операції - приймання заощадженьі видача суди, страхування життя і майна, страхування лікувальним і курортним обслуговуванням. Кооператив організовує консультацію по питанням ведення сільського господарства і обслуговування техніки, складає плани по с.-г. виробництву.
Всі фермерські господарства Японії є членами с.-г. кооперативів, організованих в кожному районі. Сільськогосподарський кооператив займається складанням місцевого плану розвитку с.-г. (сезонного плану вирощування с.-г. культур в даному районі) і проведення робіт. Кооператив управляє і складанням плану с.-г. виробництва в окремих господарствах. План носить рекомендаційний характер.
Плануванням с.-г. виробництва в кооперативі займається спеціальний головний відділ по управлінню веденням с.-г. Цей відділ займається також подачею замовлень на дотаційні роботи по розвитку с.-г., організацією освоєння с.-г. угідь і меліорацією за домовленням з Корпорацією по розробці і створенню фундаментальних умов розвитку, забезпеченням цих робіт необхідними матеріалами. В його задачі входять також інформації про агрометеорологічні умови, с.-г. техніку, хвороби і шкідників, оптові ринкові ціни на продукти с.-г., проведення семінарів, курсів, виставок і т.д., розробка с.-г., технології і навчання способам господарювання (в це поняття входить консультування з питань ведення с.-г., організація різних навчальних курсів, передача інформації, розповсюдження передової технології разом з дослідними станціями і станціями розповсюдження с.-г., технології. Він же організовує сумісне використання фермерами техніки і споруджень, очолює їх сумісну роботу по захисту рослин, створює і підтримує центр вирощування розсади, будує споруди для зберігання, сортування і переробки продукції, сприяє зміні фермерів і їх працівників в періоди відпусток, хвороба і т.д.
Виробничий відділ кооперативу організовує сумісну реалізацію с.-г. продукції, управляє центром розсади, перевіряє якість продукції, штучне запліднення, утримання ветлікарень і ін.
Відділ закупівлі організовує сумісну закупівлю для фермерів виробничих матеріалів -кормів, добрив, ядохімікатів, тари, запчастин, с.-г. техніки, насіння, тварин і т.д. Він же управляє магазинами виробничих матеріалів кооперативу, ремонтними заводами с.-г., техніки і автомобілів, станціями заправки, складами ПМН, транспортними засобами.
Відділ реалізації здійснює закупівлю і продаж побутових товарів - продуктів харчування, одягу, взуття, приборів і машин, рідкого газу і т.д., управляє магазинами побутового обслуговування, лікарнями і здравницями.
Кредитний відділ (відділ взаємодопомоги) надає суди для ведення с.-г. і інших послуг, сприяє одержанню державних субсидій і видачі коштів для покриття боргів виручкою від реалізації продукції, веде рахунки членів кооперативу, приймає вклади, здійснює страхування життя і майна, видає пенсії, страхує ВРХ і с.-г. продукцію.
Про те, яка структура і в чому полягає діяльність кооперативної системи, можна судити по Федерації с.-г. кооперативів «Хокурен», яка заснована в 1919 році і тратив острова Хоккайдо.
Її основне призначення - збір, переробка і реалізація с.-г. продукції, закупка необхідних товарів для фермерів, розробка нових с.-г. технологій, їх впровадження і розповсюдження. Федерація «Хокурен» повертає членам кооперативів одержаний прибуток і забезпечує споживачів Японії високоякісними продуктами.
Федерація має більше двох десятків філіалів, відділень, представництв, а також близько сотні заводів і інших підприємств, організацій, установ.
Відділення «Хокурена» є в усіх адміністративних районах Хоккайдо. Капітал федерації сягає майже 180млн. Кількість найнятих співробітників більше 2,5 тис. чоловік.
Основні функції центрального апарату федерації: складення плану, ведення рахунків, підготовка кадрів і контроль за ними, розробка нових операцій, установка і вдосконалення системи с.-г. інформації, рекламна діяльність, консультації по веденню сільського господарства, фінансовий контроль, рахункові операції, управління службою транспорту.
Хокурен включає ряд центрів: Центр виробництва і реалізації перероблених продуктів; Центр виробництва і реалізації продукції тваринництва; Центр виробничих матеріалів, який проводить закупку і реалізацію добрив, хімікатів, с.-г. техніки, палива, машин, здійснює проектування споруд для виробництва, зберігання, переробки і реалізації продукції; Центр побутових товарів управляє магазинами при с.-г. кооперативах і рисоочисними заводами; центр маркетингу органічно пов'язує діяльність всіх відділів з питань виробництва, переробки і реалізації відповідних товарів. Такий зв'язок всіх відділів через Центр сприяє підвищенню ефективності господарської діяльності, скороченню паралелізму в роботі.
В систему Хокурен входять також НДІСГ з дослідним господарством площею більше 20га,а також біотехнологічний НІДЕ. В їх задачі входять вивчення технології виробництва с.-г. культур, захисту їх від шкідників і хвороб, виведення нових сортів, розробка технології покращання якості продукції, перевірка, аналіз Хокурен, доля якого у виробництві цукрових буряків в Японії сягає майже 100%, має в своєму розпорядженні цукрозаводи і насіннєві підприємства, які постачають фермерів насінням, управляють розведенням буряківництва, виробництвом і реалізацією цукру з буряків.
|
|
Що стосується молочного тваринництва, то федерація охоплює все виробництво в цій галузі від приготування компостів, розподілу насіння кормових трав, покращання порід корів, приготування комбікормів до переробки і реалізації молока молокозаводам і споживачам. Маючи підприємства харчової промисловості Хокурен постачає значну частину загальної кількості переробленої продукції ресторанам, їдальням і готелям.
Підприємства Федерації виробляють більше тисячі різних видів харчової продукції. Федерація регулярно випускає бюлетень «Хокурен». З 1990р. Працюють курси вдосконалення для робітників Хокурена. Федерація в 1989р. Закінчила оснащення всіх кооперативів комп'ютерами для передачі і приймання с.-г. інформації.
У складі Федерації 13 переробних і 5 рисоочисних заводів, 8 центрів по насінництву рису, З плодової овочеві бази, 9 центрів по розподілу побутових продуктів, 5 складів с.-г. продукції, центр технічного обслуговування, 6 паливо заправних станцій, а також продуктові і квіткові магазини, ресторани для фермерів і т.д. Хокурен має 28 дочірніх компаній, при 227 с.-г. кооперативах (83%) 472 магазина які продають товари щоденного попиту. В опорних пунктах всіх районів Хоккайдо функціонують центри товарообігу і свіжих продуктів харчування. Члени кооперативів Хокурен забезпечуються свіжомороженими харчовими продуктами, одягом і взуттям, крім стаціонарних магазинів також через систему лавок - вагончиків. В головному місті Хокадо - Сапоро відкритий крупний магазин з реалізації широкого асортименту виробів інтер'єру. Хокурен, на думку його керівництва, в спромозі суттєво розширити виробничу і обслуговуючу діяльність.