Дедалі більшу роль починає відігравати реальна політика, причому з'являються нові концепції державності. Ідея Граду Божого та Церкви, як його втілення, остаточно поступається в очах численної частини суспільства ідеї впорядкованого Граду Земного — недаремно саме тоді складаються численні утопії, які змальовують ідеальне буття ідеальної держави. Ці утопії відображають ідеали августинового Граду Божого, але, на відміну від нього, це вже суто Земний Град, і людство має будувати його власними зусиллями.
Піко Делла Мірандола (XV ст.) — італійський гуманіст, який вважав, що людина, виняткова істота, вільно творить і саму себе як особистість, і свою історію. По суті, в його творах вимальовується ідея прогресу, перемоги цивілізації над дикунством.
Томас Мор (XV ст.) — противник відокремлення англійської церкви від Риму, якого було страчено за підтримку католицизму (католиками він канонізований), автор книги «Утопія», в якій змалював ідеальне суспільство, побудоване на відсутності приватної власності, обов'язковій праці кожного, розподілі продуктів праці за потребами і демократизмі влади. Очевидно, він не стільки змальовував контури можливого майбутнього соціалізму, як це подавалося в марксистській думці (утопія грецькою мовою означає «місце, якого не існує»), скільки зображав ідеальну общину ранньохристиянського типу, на докір несправедливій і жорстокій сучасності. Однак книга Мора стала «першою ластівкою» серед концепцій, які намагалися обґрунтувати «щасливе майбутнє» людства.
Томмазо Кампанелла (XVI—XVII ст.) — італійський чернець, переслідуваний інквізицією за вільнодумство, автор твору «Місто Сонця», в якому змалював ідеальне суспільство, що також не має приватної власності, базується на обов'язковій праці та рівному розподілі. Кампанелла писав свій твір вже як конкретний проект, що його, на думку автора, мали реалізувати папа римський та монархи Європи.
Від утопій недалеко було й до суто практичних концепцій:
Юрист Ж.Боден (XVI ст.) обґрунтовує ідею держави, що стоїть над релігійними і класовими суперечностями і покликана привнести гармонію в суспільство, забезпечити безперервний прогрес. Здебільшого ідею законності й порядку все ще пов'язують з ідеєю монархії, яка стоїть над духовенством, дворянством і простим народом. Але з'являються нові вимоги до монарха, якого вважають відповідальним за правління. Ідея життя за законом, успадкована з Біблії, перестає бути віртуальною: демократичні верстви суспільства прагнуть встановити реальний порядок, при якому не буде умов для сваволі й несправедливості.
У цей період з'являються численні народні рухи- їхні ідейні керівники поєднували політичний розрахунок з релігійною думкою (або принаймні фразеологією):
Томас Мюнцер у Німеччині, Гільйом Каль у Франції, Джон Болл та Уотт Тайлер в Англії, Ян Жижка у Чехії та ін.
Від епохи Ренесансу право починають розуміти як особливий фактор культури. Спостерігається вихід за межі понять традиційного римського права, адаптованого думкою середньовіччя; розвивається сформульована ще Томою Аквінантом ідея права природного, яка стане згодом підґрунтям численних утопічно-революційних доктрин. Прагне відокремити юридичне рішення від догми та формули юрист-гуманіст Куяцій (XVI ст.). Значну роль у розвитку юриспруденції нового типу відіграла юридична систематика, пов'язана з іменами Альціата, Констануса, Донелла, Рамуса (XVI ст.), які відкинули схоластичні методи й прагнули до точності юридичних дефініцій.
З винаходом книгодруку Й. Гутенбергом нові ідеї набувають характеру публіцистики, обговорюються в масових дискусіях і диспутах, досі властивих для вузької університетської аудиторії.
З’являється риса, яка стане домінуючою в західноєвропейській свідомості та багато що визначатиме в суспільному житті. Йдеться про відмову від традиційних християнських цінностей, які вже «зв'язують» волелюбну особистість, про безкрайній індивідуалізм, який переростає у відверту аморальність, властиву, перш за все, для владної верхівки. В седозволеність починає виправдовуватися й навіть патетично схвалюватися в сфері політичної думки. У трактаті Нікколо Макіавеллі «Князь» ідеалізовано володаря, який заради свого народу й держави порушує клятву, підступно вбиває своїх ворогів: адже це робиться в ім'я великої суспільної мети. Лицарський ідеал затьмарюється, політика стає «брудною справою». Подібний тип політичної поведінки отримує назву макіавеллізм.