Організації, установи і спеціалісти, які здійснюють ветеринарну службу | Організації і установи, які забезпечують функціонування та розвиток цієї служби |
Організації та установи державної ветеринарної медицини | Науково-дослідні установи (інститути, лабораторії) |
Організації та спеціалісти відомчої ветеринарної медицини | Ветеринарна біологічна промисловість |
Спеціалісти приватної ветеринарної медицини | Промисловість і товаропровідна система органів ветеринарного постачання |
Ветеринарні навчальні заклади |
До першої групи належать:
1) організації та установи державної ветеринарної медицини;
2) спеціалісти та організації (служби) відомчої ветеринарної медицини;
3) спеціалісти приватної ветеринарної медицини. Другу групу установ і організацій складають:
1) науково-дослідні інститути, зональні спеціалізовані лабораторії з хвороб тварин, міжобласні спеціалізовані лабораторії з хвороб птиці;
2) ветеринарна біологічна промисловість;
3) промислові підприємства і товаропровідна система корпорації «Укрзооветпромпостач», державного підприємства «Укрветпромпостач», асоціації «Украгробіовет»;
4) установи з підготовки кадрів — вищі та середні навчальні заклади ветеринарної медицини.
Державна ветеринарна мережа — це сукупність державних ветеринарних підприємств і організацій, які безпосередньо виконують практичну ветеринарну роботу.
За призначенням та напрямком роботи розрізняють наступні установи і організації державної ветеринарної медицини в Україні:
1) лікувально-профілактичні установи: районні державні лікарні ветеринарної медицини, дільничні лікарні, дільниці, пункти ветмедицини, міські лікарні ветеринарної медицини;
2) діагностичні установи: центральна лабораторія ветеринарної медицини, районні державні лабораторії, міські державні лабораторії, зональні спеціалізовані державні лабораторії з хвороб тварин, державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринках;
3) ветеринарно-санітарні установи й організації: регіональні служби державного ветеринарного контролю на державному кордоні і транспорті з підпорядкованими їм прикордонними пунктами державного ветеринарного контролю; обласні госпрозрахункові ветсанзагони з відділеннями в районах, відділи відомчої міліції;
4) протиепізоотичні установи й організації: станції по боротьбі зі сказом; протиепізоотичні експедиції, їх загони; експедиції по заходах боротьби з окремими хворобами тварин.
Перераховані вище лікувально-профілактичні установи є закладами загального профілю. Вони виконують різноманітні ветеринарні заходи, лікування хворих тварин, надають хірургічну та акушерську допомогу, організовують і проводять ветеринарно-санітарні заходи тощо.
Інші установи й організації державної мережі ветеринарної медицини виконують спеціальні функції.
Діяльність організацій і закладів державної ветеринарної медицини відбувається в трьох формах:
1. Ветобслуговування — проведення ветеринарно-санітарних профілактичних, протиепізоотичних заходів у всіх господарствах відповідного регіону.
2. Ветеринарно-санітарний контроль та нагляд у всіх господарствах, організаціях незалежно від відомчої належності і підпорядкованості.
3. Загальне методичне керівництво ветеринарною медициною (настанови, інструкції, облік і звітність, семінари, методична література тощо).
Для всіх закладів і організацій державної ветеринарної меди-. цини затверджені типові положення, в яких сформульовані завдання, визначені функції і права.
Організації і установи державної ветеринарної медицини відіграють головну роль у розробці, організації і проведенні ветеринарних заходів. Вони виконують функції міжвідомчої загальнодержавної ветеринарної служби. Спеціалісти державної ветслужби мають право виступати в якості організаторів ветсправи, уповноважених органами виконавчої влади, керувати ветслужбою в районі, місті, області, республіці, а також контролювати ветеринарні заходи у всіх господарствах незалежно від форми власності.
Державна ветеринарна медицина незалежна від господарств, підприємств, міністерств і відомств, тому вона завжди може дати об'єктивну оцінку епізоотичного стану господарства, району, що особливо важливо для забезпечення ветеринарного благополуччя тваринництва й охорони здоров'я населення від заразних хвороб, спільних для людини і тварин.
Ветеринарне обслуговування і ветеринарно-санітарний контроль та нагляд організується за територіальним принципом. Організаційна структура державної ветеринарної медицини відповідає адміністративному поділу України.
Відомча ветеринарна медицина — це сукупність ветеринарних організацій і установ, які знаходяться в підпорядкуванні відповідного міністерства або відомства, які не відносяться до державної ветеринарної мережі.
До відомчої ветеринарної медицини відносяться спеціалісти, які працюють у господарствах, комплексах, на птахофабриках, відгодівельних господарствах, у заготконторах, кооперативних організаціях, на підприємствах з переробки продуктів і сировини тваринного походження тощо.
Органи і працівники відомчої служби не користуються міжвідомчими правами. їхні функції і права обмежені рамками даного міністерства, відомства (господарства, підприємства, організації). Вони працюють під загальним керівництвом і контролем організацій та установ державної ветеринарної медицини.