Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Приклад оформлення розділу і його частин

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

СХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Імені ВОЛОДИМИРА ДАЛЯ

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

 

до розробки розділу "Охорона праці
та безпека у надзвичайних ситуаціях"
у розрахунково-пояснювальній записці
дипломного проекту (роботи)

(для студентів усіх спеціальностей та форм навчання)

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

на засіданні кафедри

”Охорона праці та БЖД”

Протокол № 2 від 4.10.2011р.

 

 

Луганськ 2011

 
 

УДК 331.45(075.8)

 

 


Методичні вказівки до розробки розділу «Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях» у розрахунково-пояснювальній записці дипломного проекту (роботи) для студентів усіх спеціальностей та форм навчання / Укл. М.А. Касьянов, В.М. Мальоткін, В.О. Медяник, О.М. Гунченко. – Луганськ: вид-во Східноукр. нац. ун-ту ім. В.Даля, 2011. – 20 с.

 

 

Викладено загальні положення, структура і вимоги до оформлення складових розділу «Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях», а саме частини І «Охорона праці» і частини ІІ «Безпека у надзвичайних ситуаціях» у розрахунково-пояснювальній записці дипломного проекту (роботи) для студентів усіх спеціальностей та форм навчання.

 

Укладачі: Касьянов М.А., д.т.н., проф.

Мальоткін В.М., доц.

Медяник В.О., к.т.н., доц.

Гунченко О.М., к.т.н., доц.

 

 

Відповідальний

за випуск Пітельгузов М.А., к.т.н., проф.

 

 

Рецензенти Нечаєв Г.І., д.т.н., проф.

Житний П.Є., д.е.н., проф.

 

       
   
 
 


Загальні положення

 


Забезпечення нормальних і здорових умов праці, захисту персоналу як промислових підприємств, так і організацій, фірм будь-якої форми власності, офісів, шкіл, бібліотек, населення і територій України від дії надзвичайних ситуацій (НС) природного і техногенного характеру є складовою найважливіших напрямів державної політики України в області національної безпеки. Однією з головних задач вищої школи є підготовка професійно і науково компетентних кадрів, здатних на своїх майбутніх робочих місцях вирішувати проблемні питання, що виникають при її реалізації.

Відповідно до наказу Міністра освіти і науки України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій і в справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці і гірничого нагляду №969/922/216 від 21.10.2010 р. «Про організацію і вдосконалення навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності і цивільного захисту у вищих навчальних закладах України», наказу Міністерства освіти і науки України № 1057 від 8.11.2010 р. «Про припинення дії наказу Міносвіти і науки від 02.12.98 р. № 420», наказу Ректора СНУ ім. В. Даля № 814-04 від 21.12.2010 р.:

- введена в дію «Типова навчальна програма нормативної дисципліни «Охорона праці в галузі» для вищих навчальних закладів для всіх спеціальностей за освітньо-кваліфікаційними рівнями «спеціаліст», «магістр», погоджена 16.03.2011 р. Заступником Голови – головою комісії з проведення ліквідації Держгірпромнагляду та затверджена 18.03.2011 р. Заступником Міністра МОНмолодьспорту України;

- введена в дію «Типова навчальна програма нормативної дисципліни «Цивільний захист» для вищих навчальних закладів для всіх спеціальностей за освітньо-кваліфікаційними рівнями «спеціаліст», «магістр», погоджена 25.03.2011 р. Першим заступником Міністра надзвичайних ситуацій України та затверджена 31.03.2011 р. Заступником Міністра МОНмолодьспорту України;

- у дипломні проекти спеціалістів та магістрів усіх напрямів підготовки, спеціальностей і форм навчання включено розділ «Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях».

Розділ «Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях» у дипломних проектах (роботах) складається з двох частин:

- частина І – «Охорона праці»;

- частина ІІ – «Безпека в надзвичайних ситуаціях».

Основна мета включення вказаних частин даного розділу в дипломні проекти полягає у:

- дослідженні у частини І розділу питань, пов'язаних з аналізом і оцінкою шкідливих і небезпечних виробничих чинників, а також із розробкою заходів, щодо створення безпечних і нормальних умов праці на об'єктах економічної і соціальної сфери (промислових, транспортних, енергетичних, хімічних, будівельних, переробних, харчових та інших підприємствах, організаціях, об’єктах соціально-культурного призначення, банках, вузах, школах, бібліотеки і т.інш.);

- дослідженні у частині ІІ розділу питань стосовно безпеки персоналу і вищезазначених об’єктів в умовах надзвичайних ситуацій техногенного, природного і екологічного характеру та обґрунтуванні організаційних, інженерно-технічних та інших заходів захисту персоналу, оцінці стійкості роботи окремих елементів і систем об'єктів до дії вражаючих чинників найбільш вірогідних НС.

Тематика питань в обох частинах розділу "Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях" визначається на настановній консультації викладачами-консультантами кафедри "Охорона праці та БЖД" СНУ ім. В.Даля і повинна враховувати не лише професійну спрямованість дипломного проекту, а і необхідність вдосконалення нормативної бази в цій галузі та приведення її у відповідність до діючих європейських і міжнародних стандартів. У поданих нижче вимогах щодо змісту і оформлення частин І і ІІ розділу, як приклад, надано лише декілька із можливих тем для проектних розрахунків.

Розрахунково-пояснювальна записка обох частин розділу оформлюється на одній стороні стандартного листа формату А 4 (297 мм х 210 мм) з виконанням вимог, що пред’являються до текстових документів з дотриманням стандартних полів. Рисунки, таблиці і формули нумеруються послідовно, продовжуючи нумерацію попередніх розділів і розташовуються в тексті після посилань на них. У тексті необхідно також в квадратних дужках робити посилання на використані літературні або інтернет-джерела, продовжуючи їхню нумерацію за текстом дипломного проекту. Література та інші джерела вносяться у загальний їхній список у кінці розрахунково-пояснювальної записки дипломного проекту.

Літературні та інші джерела, необхідні для розробки частин І і ІІ розділу "Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях", наведені в даних методичних вказівках, з урахуванням її наявності у бібліотеці університету, на кафедрі "Охорони праці та БЖД", у технічних, патентних та інших бібліотеках. До виконання розділу можуть залучатися і інтернет-джерела офіційних сайтів науково-дослідних інститутів та вищих навчальних закладів, міністерств, відомств, офіційних видань.

Готовність розділу "Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях" у дипломному проекті фіксується на титульному листу і бланку завдання на дипломне проектування – консультантом частини І розділу від кафедри "Охорони праці та БЖД", на першому листі розділу у кутовому штампі:

- в графі "Перевірив" свій підпис ставить консультант частини І розділу,

- в графі "Консультант" свій підпис ставить консультант частини ІІ розділу.

Без підпису консультантів кафедри "Охорона праці та БЖД" на титульному аркуші дипломний проект до захисту не допускається, оскільки, відповідно до Ч. ІІ "Вивчення основ охорони праці в учбових закладах і під час професійного навчання працівників на підприємстві" та Ч. V "Навчання і перевірка знань з питань охорони праці посадовців" "Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці", затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 р. № 15 і зареєстрованого в Мінюсті 15.02.05 р. № 231/10511, і вказаним вище наказом Мінмолодьспорту №969/922/216 від 21.10.2010 р., навчання студентів з питань охорони праці і цивільного захисту у ВНЗ повинне здійснюватися педагогічними і науково-педагогічними працівниками, які періодично у встановлені терміни проходять навчання і переатестацію у Головному науково-мето­дичному центрі Національного науково-дослідного інституту промислової безпеки і охорони праці (м. Київ).

Структура, зміст і вимоги до оформлення частини І «Охорона праці» розділу «Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях» у розрахунково-пояснювальній записці дипломного проекту

Частина І «Охорона праці» розділу «Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях» обсягом 10-12 стор. машинописного тексту українською мовою з полуторним інтервалом повинна мати посилання на використані літературні джерела та нормативно-правові акти і складатися з наступних пунктів:

- вступ;

- аналіз будівельно-планувальних особливостей базової дільниці, цеху, робочого місця (для технічних спеціальностей), офісного або адміністративного приміщення, робочого місця (для економічних та гуманітарних спеціальностей);

- аналіз наявності або можливості виникнення у вказаних приміщеннях і на робочих місцях шкідливих та небезпечних виробничих чинників з порівнянням фактичних значень їхніх параметрів з нормативними;

- заходи, що передбачені дипломним проектом, для поліпшення умов праці з виконанням одного-двох проектно-розрахункових рішень для зниження впливу шкідливих та небезпечних виробничих чинників (для студентів економічних та гуманітарних спеціальностей – переважно з ергономіки, гігієни праці та виробничої санітарії, з питань використання комп’ютерної і офісної техніки та зменшення дії психофізіологічних шкідливих та небезпечних виробничих чинників);

- висновки.

Конкретні питання, які висвітлюються в окремих пунктах, а також проектні розрахунки, що наводяться у заходах з поліпшення умов праці визначаються консультантом від кафедри «Охорона праці та БЖД» у процесі співбесіди із студентом відносно теми дипломного проекту і його професійної спрямованості.

 

Приклад оформлення розділу і його частин

РОЗДІЛ Х. «ОХОРОНА ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКА
У НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ»

ЧАСТИНА Х.1. ОХОРОНА ПРАЦІ

У вступі на 0,5 стор. (слово «вступ» не писати) необхідно обґрунтувати, з посиланням на нормативні та законодавчі документи, доцільність даної частини розділу у дипломному проекті та вказати, що є його метою, згідно з конкретною темою дипломного проекту – поліпшення умов праці працівників (попередження виробничого травматизму, профзахворювань, пожеж, аварій та ін. на виробничих дільницях, технологічному обладнанні, у приміщеннях та на робочих місцях).

Х.1.1. АНАЛІЗ БУДІВЕЛЬНО-ПЛАНУВАЛЬНИХ
ОСОБЛИВОСТЕЙ БАЗОВОГО ОБ’ЄКТУ (0,5-1 стор. м/п. т.)

Аналіз здійснюється стосовно вказаних у дипломному проекті умов (устаткування, технологій, приміщень цеху або дільниці, робочих місць – для технічних спеціальностей, технологій, приміщень установ офісів чи організацій, робочих місць – для економічних та гуманітарних спеціальностей) з виконанням схематичного зображення планувальних особливостей приміщення або робочого місця. При цьому, надається характеристика будівлі, приміщення та робочого місця, місце знаходження базового об’єкту (як правило за темою дипломного проекту), конструктивні особливості, будівельні матеріали, розміри (сітка колон – для технічних спеціальностей), розташування обладнання з зазначенням відстані між різними його частинами, засоби механізації та автоматизації, ширина проходів, проїздів, розрахунок частини площі та об’єму приміщення, не зайнятих обладнанням, що приходяться на одного працівника у максимально завантажену зміну (для технічних спеціальностей). Для економічних та гуманітарних спеціальностей при аналізі показується правильність та відповідність чинному законодавству розташування робочих місць з комп’ютерним забезпеченням у приміщенні офісу, установи, банку і т.інш. відносно одне одного, а також вікон та дверей, виконується розрахунок частини площі та об’єму приміщення, не зайнятих шафами, столами, стільцями, тумбами та допоміжним обладнанням, що приходяться на одного працівника, і їх порівняння з вимогами існуючих нормативних документів.

Х.1.2. АНАЛІЗ ШКІДЛИВИХ І НЕБЕЗПЕЧНИХ
ВИРОБНИЧИХ ЧИННИКІВ (5-6 стор. м/п. т.)

Аналіз, як правило, є результатом переддипломної практики. В ньому розглядаються і оцінюються, у т.ч. і розрахунковими методами, існуючі умови праці на об'єкті, що є базовим або прототипом, відносно того, що проектується, за результатами порівняння фактичних параметрів наявних або тих, що можуть виникнути на об’єкті, шкідливих та небезпечних чинників з нормативними. Тема дипломного проекту кардинально впливає на аналіз. Це може бути як впровадження сучасних методів і засобів на існуючому або новому устаткуванні та виробництві – дистанційне управління, автоматичні лінії, роботи, роботизовані комплекси і т. інш. (для технічних спеціальностей), так і технологічні або структурні зміни у роботі установ різного призначення (для економічних та гуманітарних спеціальностей) (наприклад, офісів, банків, їх відділень, управлінських підрозділів різних установ, організацій, фірм т.інш.). При глобальних структурних змінах на підприємстві (установі і т.інш.) – аналіз травматизму і профзахворювань (статистичний, топографічний, економічний методи і т.д.)

У підрозділі (Х.1.2) необхідно дати визначення шкідливих і небезпечних виробничих чинників та їхню класифікацію, а також коротку характеристику – активні, пасивно-активні, пасивні; фізичні, хімічні, біологічні та психофізіологічні. Далі по пунктах (визначаються консультантом) аналізуються найбільш характерні чинники для даного виробництва або умов праці.

Рекомендований порядок аналізу шкідливих і небезпечних чинників, найбільш характерних для умов, заданих дипломним проектом, об’єкту.

Х.1.2.1. Аналіз стану повітря робочої зони виконується стосовно робочого місця або приміщення на конкретному об’єкті за темою дипломного проекту. Надається характеристика параметрів мікроклімату у порівнянні з нормативними значеннями, видів забруднення повітря приміщення або робочої зони з їх класифікацією, з порівнянням фактичних значень з гранично-припустимими концентраціями. Аналізуються конкретні умови праці з зазначенням: джерел забруднення; тяжкості праці; Т (°С); φ (%); V (м/с) для різних періодів року [16, 17, 18].

Х.1.2.2. Аналіз виробничого освітлення виконується з зазначенням видів, типів і систем виробничого (офісного) освітлення, характеру зорової роботи, вимог до освітлення, нормування. Аналізуються конкретні умови праці з зазначенням: розряду зорової роботи; норми штучного (Е, лк) та природного (КПО, %) освітлення [19].

Х.1.2.3. Аналіз виробничого шуму та вібрації виконується з вказівкою на причини виникнення, характеристики, дії на людину, нормування. Аналізуються конкретні умови праці з зазначенням: джерел шуму та вібрації, санітарних норм, граничного спектру (ГС) [20, 21, 22].

Х.1.2.4. Аналіз небезпеки дії випромінювань виконується з зазначенням видів і джерел випромінювань, впливу на організм людини, характеристик, нормування. Аналізуються конкретні умови праці з зазначенням: джерел випромінювання, санітарних норм [23, 24, 25].

Х.1.2.5. Аналіз можливих механічних пошкоджень виконується з визначенням причин виникнинення, джерел, дії на людину. Аналізуються конкретні умови праці з зазначенням: джерел механічних пошкоджень [26, 27, 28].

Х.1.2.6. Аналіз небезпеки ураження електричним струмом виконується з показом причин ураження, ступеня дії електричного струму, можливих електротравм, класифікації приміщення за небезпекою ураження людини електричним струмом. Аналізуються конкретні умови праці з зазначенням: джерел електронебезпеки, класу приміщення [29, 30, 31].

Х.1.2.7. Аналіз пожежної небезпеки виконується з визначенням причин та джерел виникнення пожежі, наявності первинних та інших засобів протипожежного захисту, заходів з пожежної профілактики, що виконуються на базовому об’єкті. Аналізуються небезпечні і шкідливі чинники можливої пожежі або вибуху, визначається клас приміщення згідно з існуючою класифікацією вибухонебезпечних сумішей та електрообладнання. Аналізуються конкретні умови праці з зазначенням: класу виробничого приміщення за пожежовибухонебезпекою [32, 33, 34].

Х.1.2.8. Аналіз психофізіологічних шкідливих і небезпечних виробничих чинників виділити найбільш характерні для базового об’єкту (приміщення, робочого місця) чинники, наприклад, такі, як монотонність, втома, незручна або фіксована робоча поза людини-оператора при виконанні робіт у положенні „стоячи” або „сидячи” і т.інш., вказати причини виникнення і дію на людину [12].

Х.1.2.9. Аналіз шкідливих і небезпечних виробничих чинників, що виникають при користуванні комп’ютерним обладнанням і стільниковим зв’язком виконується з зазначенням того, що широке впровадження комп'ютерної техніки, що дозволяє автоматизувати багато рутинних операцій у різних галузях професійної діяльності, мати доступ до численних джерел інформації, швидко виконувати потрібні розрахунки і т.інш., істотно підвищує продуктивність праці користувачів електронно-обчислювальних машин (ЕОМ). Проте активне впровадження в практику персональних комп'ютерів має двоякий характер. З одного боку, підвищується результативність праці, а з іншого – з'являються фактори, що несприятливо впливають на здоров'я працюючої людини. У зв'язку з цим стає актуальним вивчення фізіологічних, психологічних, соціальних і виробничих наслідків використання ЕОМ, розробка і активне застосування заходів, що нормалізують та зберігають здоров'я користувачів. Аналізуються нормативні документи, що регламентують роботу користувачів ПК і ВДТ, шкідливі і небезпечні виробничі чинники, що виникають: при роботі з клавіатурою; впливають на зміну параметрів мікроклімату і повітря робочої зони; шум, пов’язаний з користуванням ПК і ВДТ; на сприйняття зображення на екрані; на величину електромагнітного опромінення комп’ютерного обладнання та стільникового зв’язку (мобільні телефони, антени і т.інш.) на людину-опера­тора. Показати наслідки шкідливої дії таких засобів на людину-оператора (синдром комп’ютерного стресу, травми, що виникають внаслідок повторювання навантажень, ураження шкіри, захворювання опорно-рухової системи з-за статичного режиму роботи, наприклад, стомлюваність, розвиток професійних патологічних вигинів хребта, таких як грудний гиперкіфоз, сплощення шийного лордоза, формування сколіозів; сутулість, остеохондроз і т.інш.).

Ясно, що в дипломних проектах економічних та гуманітарних спеціальностей більше уваги при аналізі шкідливих і небезпечних виробничих чинників повинно приділятися санітарно-гігієнічним, лікувально-профілак­тичним та соціально-економічним аспектам охорони праці. Але при цьому повинно враховуватися дійсне або можливе впровадження розробок за темами, наданими у дипломних проектах. Так, наприклад, з одного боку комп’ютер­на техніка використовується як при випробуваннях двигунів внутрішнього згоряння, технічному огляді автомобілів, управлінні різними технологічними процесами у машинобудуванні і т.інш., а з другого – є невід’ємною складовою економічних і гуманітарних професій, але при цьому робочі місця часто-густо знаходяться безпосередньо у приміщеннях виробничих дільниць, цехів і т.інш.

Х.1.3. ЗАХОДИ З ПОЛІПШЕННЯ УМОВ ПРАЦІ
(5-6 стор. м/п. т.)

Заходи з поліпшення умов праці можна поділити на організаційні, санітарно-гігієнічні та інженерно-технічні.

Заходи розробляються по тим питанням, для яких був проведений аналіз. Кожен пункт заходів повинен закінчуватися пропозиціями щодо конкретних виробничих умов. У пункті приводяться проектні розрахунки з одного-двох заходів для створення безпечних умов праці – вентиляції, кондиціювання, освітлення, звукоізоляції, ергономіки і т.д., які визначаються консультантом від кафедри "Охорона праці та БЖД" з урахуванням теми дипломного проекту та професійної спрямованості спеціальності. Розрахунки виконуються в кінці відповідного пункту заходів.

Х.1.3.1. Будівельно-планувальні заходи.

Х.1.3.2. Заходи щодо оздоровлення повітряного середовища.

Х.1.3.3. Заходи щодо забезпечення виробничого освітлення.

Х.1.3.4. Заходи щодо зменшення впливу шуму та вібрації.

Х.1.3.5. Заходи щодо небезпеки дії випромінюваннь.

Х.1.3.6. Заходи щодо запобігання механічних ушкоджень.

Х.1.3.7. Заходи, що виключають ураження електричним струмом.

Х.1.3.8. Заходи щодо забезпечення пожежної безпеки.

Х.1.3.9. Заходи щодо зниження впливу психофізіологічних виробничих чинників.

Висновки (без нумерації), в яких не просто констатується виконана у частині І розділу робота, а зазначається, за думкою майбутнього спеціаліста, параметри яких шкідливих та небезпечних виробничих чинників на базових робочих місцях (приміщеннях, офісах, відділеннях, цехах, або у цілому в установах чи на підприємствах), перевищують нормативні значення і потребують вдосконалення або розробки заходів з охорони праці, та вказується, які конкретно проектно-розрахункові рішення прийняті у частині І розділу.

Приклади проектно-розрахункових завдань для частини І
”Охорона праці”, але можуть бути і інші, наприклад,
організаційні, санітарно-гігієнічні, тощо

1. Проектний розрахунок природної вентиляції.

2. Проектний розрахунок приточно-витяжної вентиляції.

3. Проектний розрахунок місцевої вентиляції.

4. Проектний розрахунок продуктивності кондиціонера.

5. Проектний розрахунок опалення.

6. Проектний розрахунок природного освітлення.

7. Проектний розрахунок штучного освітлення.

8. Проектний розрахунок необхідного зниження рівня шуму.

9. Проектний розрахунок звукоізоляції.

10. Проектний розрахунок віброізоляції.

11. Проектний розрахунок захисних елементів устаткування.

12. Проектний розрахунок пиловідсмоктуючих пристроїв.

13. Проектний розрахунок теплоізоляції випускного патрубка ДВЗ.

14. Проектний розрахунок опору заземлюючого контуру.

15. Проектний розрахунок занулення.

16. Проектний розрахунок ергономічних параметрів заданого робочого місця (наприклад, з використанням ПК).

17. Проектний розрахунок блискавкозахисту з визначенням для нього величини опору заземлюючого контуру.

Структура, зміст і вимоги до оформлення частини ІІ «Безпека у надзвичайних ситуаціях» розділу «Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях» у розрахунково- пояснювальній записці дипломного проекту

Частина ІІ "Безпека у надзвичайних ситуаціях" об'ємом 6-8 стор. машинописного тексту українською мовою з полуторним інтервалом повинна мати посилання на використані літературні і інші джерела, нормативно-правові акти і складатися з наступних пунктів:

- вступ (у вступі на 0,25 стор., слово "вступ" не писати, необхідно обґрунтувати визначення поняття "Безпека в надзвичайних ситуаціях" (НС));

- найменування теми і визначення основних напрямів, за якими буде здійснюватися розробка (0,25 стор.);

- початкові дані для розробки теми, що видаються консультантом частини ІІ на кафедрі "Охорона праці та БЖД" (0,25 стор.), у процесі співбесіди із студентом відносно теми дипломного проекту;

- аналітичне або логічне розкриття теми – розрахунок оцінки стійкості роботи об'єктів (промислових, транспортних, будівельних і інших підприємств, об'єктів соціально-культурно-побутового обслуговування, різних організацій, офісів, бюро, редакцій, друкарень, ВНЗ, шкіл, бібліотек, архівів, тощо) до дії вражаючих чинників у надзвичайних ситуаціях техногенного і природного характеру, розрахунок оцінки обстановки в НС, розрахунок інженерного захисту персоналу об'єктів з використанням аналітичного матеріалу і технологій розрахунку, представлених у підручниках, навчальних посібниках, монографіях, журналах "Безпека життєдіяльності", "Надзвичайні ситуації", різних наукових збірниках, матеріалах конференцій, методичних вказівках, виданих, у т.ч. і професорсько-викладацьким складом кафедри „Охорона праці та БЖД” СНУ ім. В.Даля (4-5 стор.);

- організаційні, технологічні або інженерно-технічні заходи по забезпеченню безпеки персоналу і об'єкту, що розроблені у дипломному проекті
(1-2 стор.);

- висновки (без нумерації), в яких не просто констатується виконана у другій частині розділу робота, а зазначається, за думкою майбутнього спеціаліста, які організаційні або технічні засоби захисту є найбільш доцільними для персоналу і даного об'єкта в умовах НС, що підтверджується порядком дій персоналу або конкретним розрахунком (0,25-0,5 стор.).

При визначенні теми розробки враховується професійна спрямованість та тема дипломного проекту.

Початкові дані для розробки теми повинні містити в собі наступні елементи:

­ просторові та геометричні розміри можливого джерела виникнення НС;

­ параметри вражаючих чинників прогнозованої НС.

Аналітичний розрахунок повинен проводитися з використанням методів і засобів, що рекомендуються у методичних вказівках кафедри „Охорона праці та БЖД” СНУ ім. В.Даля або інших, які визначаються на консультації.

При розробці організаційних, технологічних або інженерно-технічних заходів, що забезпечують безпеку персоналу і об'єктів у надзвичайних ситуаціях, необхідно використовувати отримані результати розрахунку, матеріали розробки і досягнень вітчизняних, російських і інших зарубіжних науковців і практиків у галузі цивільного захисту та матеріали, зібрані під час переддипломної практики, проявляючи при цьому ініціативу і цілеспрямованість у досягненні поставленої мети.

При опрацюванні теми захисту персоналу і об'єкта (промислових, транс­портних, будівельних і інших підприємств, об'єктів соціально-культурно-побутового призначення, різних установ, офісів, бюро, редакцій, друкарень, ВНЗ, шкіл, бібліотек, архівів, тощо) рекомендується використовувати у першу чергу надані у даній методиці літературні джерела і має бути:

­ обґрунтована необхідність захисту персоналу і об'єкту від дії НС;

­ показано характер дії можливої НС і очікуваних вражаючих чинників;

­ виконано розрахунок потреби і необхідності захисних споруд;

­ представлено розрахунок основних критеріїв, що характеризують інженерний захист персоналу у НС (відповідність площі захисної споруди кількості персоналу, що необхідно укрити, розрахунок надійності захисної споруди від вражаючих чинників НС, своєчасність укриття персоналу у захисних спорудах);

­ зроблено висновок про надійність захисту персоналу об'єкту у захисних спорудах при виникненні НС або послідовність виконання організаційних чи технологічних заходів;

- запропоновано заходи, що забезпечують безпеку укриття персоналу при використанні інженерного захисту в умовах НС.

Приклад оформлення частини ІІ «Безпека у надзвичайних ситуаціях»
розділу «Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях»

ЧАСТИНА Х.2. «БЕЗПЕКА У НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ»

Обґрунтування необхідності частини ІІ розділу і основні положення, що визначають суть безпеки у НС. Наприклад:

Мета частини ІІ – дати наукові основи методів і засобів, що забезпечують безпечний захист персоналу технічних, адміністративних або інших об'єктів і них самих у НС.

Безпека у надзвичайних ситуаціях – вказати на основні визначення і засади щодо стану захищеності населення, об'єктів економіки, соціально-культурного призначення і довкілля від небезпек у НС.

Тема – подається найменування теми, що підлягає розробці, і визначення основних напрямів її досягнення.

Початкові дані – для виконання розрахунків і проектних рішень видаються і уточнюються на консультації по виконанню частини ІІ розділу.

Виклад основного матеріалу частини ІІ розділу – виконується розрахунок і прийняті проектні рішення за темою, що розробляється.

Висновки – надаються у кінці частини ІІ "Безпека у надзвичайних ситуаціях" розділу "Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях".

Приклади тематики теоретичних питань частини ІІ,
але можуть бути і інші, наприклад, організаційні,
технологічні, інженерно-технічні, тощо

1. Оцінка систем життєзабезпечення укриття для захисту персоналу адміністративного об'єкту, об’єкту економіки або соціально-культурного призначення (промислових, транспортних, будівельних і інших підприємств, об'єктів соціально-культурно-побутового обслуговування, різних установ, офісів, бюро, редакцій, друкарень, ВНЗ, шкіл, бібліотек, архівів, тощо) від дії вражаючих чинників НС техногенного або природного характеру (вибуху газоповітряної суміші або природного газу).

2. Основні способи захисту персоналу об'єкту дослідження від дії вражаючих чинників НС, що виникла на небезпечному промисловому об'єкті, і оцінка надійності системи захисту персоналу даного об'єкту.

3. Сповіщення персоналу об'єкту дослідження в НС техногенного і природного характеру і оцінка надійності системи сповіщення персоналу даного об'єкту.

4. Медико-профілактичні заходи захисту персоналу об'єкту дослідження у НС техногенного і природного характеру.

5. Використання засобів індивідуального захисту персоналом об'єкту дослідження, що знаходиться в районі дії небезпечного промислового об'єкту, і оцінка своєчасності укриваних у притулку.

6. Характеристика прогнозованих небезпечних природних явищ в районі знаходження об'єкту дослідження і оцінка його стійкості до раптового затоплення.

7. Характеристика прогнозованих надзвичайних ситуацій техногенного характеру в районі базування об'єкту дослідження і оцінка укриття по місткості.


Література та нормативно-правові документи,
що рекомендуються до використання при опрацюванні
частини І «Охорона праці» розділу «Охорона праці та
безпека у надзвичайних ситуаціях»

 

1.Закон України «Про охорону праці», №229-IV від 21.11.2002 р.

2.Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», № 1105-XIV від 23.09.99.

3.НПАОП 0.00-4.36-05Типовое положение о порядке проведения обучения и проверке знаний по вопросам охраны труда. Утверждено приказом Госнадзорохрантруда от 26.01.2005 г. №15.

4.НПАОП 0.00-8.24-05Перечень работ с повышенной опасностью. Утверждено приказом Госнадзорохрантруда от 26.01.2005 г. №15.

5.Порядок розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях. Постанова КМУ №1112 від 25.08.2004 р.

6.Основи охорони праці: Підручник. / За ред. К.Н. Ткачука і М.О. Халімовського. – К.: Основа, 2006. – 448 с.

7.Геврик Є.О. Охорона праці. – К.: Ельга; Ніка-центр, 2003. – 208 с.

8.Денисенко Г.Ф. Охрана труда. – М.: Высшая школа, 1995. – 320 с.

9.Охрана труда в машиностроении. Учебник для вузов. Под ред. Е.А. Юдина, М., 1983.

10.Справочник по охране труда на пром. предприятии. Под ред. К.А. Ткачука. – К.: 1991.

11.Безопасность производственных процессов. Справочник под ред. С.В. Белова. – М., 1985.

12.Русак О.Н. Справочная книга по охране труда в машиностроении. – Л., 1989.

13.ДСТУ OHSAS 18001:2010 Системи управління гігієною та безпекою праці. Вимоги (OHSAS 18001:2007, IDT) – Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/log_dd208e93-24be-47bb-ba1f-b258b6045f39/FIN61194.html

14.Руководство по системам управления охраной труда МОТ-СУОТ 2001 ILO-OSH 2001 // Охрана труда. – К., 2008. № 5(167). // Библиотека специалиста по охране труда. – К.: Основа, 2008. № 5(29). – С. 2-12.

15.ДСТУ 2293-99. Охорона праці. Терміни та визначення основних понять. – К.: Держстандарт, 1996. – 19 с. Введено в дію наказом Держстандарту України від 26.03.1999 р. № 164.

16.СН 245-81. Санитарные нормы проектирования промышленных помещений.

17.СНиП II-90-81. Производственные здания промышленных предприятий. Нормы проектирования.

18.ГОСТ 12.1.007-88. ССБТ. Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности.

19.ДСН 3.3.6.042-99. Державні санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень. – К.: МОЗ України, 1999. – 19 с. Увед. 01.01.2000.

20.СНиП 2.04.05-91. Отопление, вентиляция, кондиционирование. – К.: КиевЗНИИЭП, 1996. – 86 с.

21.ДБН В.2.5-28-2006. Природне та штучне освітлення. – К.: Мінстрой, 2006. – 76 с. Чинний 10.01.2006.

22.ДСН 3.3.037-99. Державні санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку. – К.: МОЗ України, 1999. – 29 с. Увед. 01.01.2000.

23.ДСН 3.3.6.039-99. Державні санітарні норми виробничої загальної та локальної вібрації. – К.: МОЗ України, 1999. – 45 с. Увед. 01.01.2000.

24.ДСТУ 2867-94. Шум. Методи оцінювання виробничого шумового навантаження.

25.ГОСТ 12.1.002-86. ССБТ. Электрические поля токов промышленной частоты напряжением 400 кВ и выше. Общие требования безопасности.

26.ГОСТ 12.1.006-84. ССБТ. Электромагнитные поля радиочастот. Общие требования безопасности.

27.СН5804-91. Санітарні норми експлуатації лазерів.

28.ГОСТ 12.2.003-91. ССБТ. Оборудование производственное. Общие требования безопасности.

29.ГОСТ 12.3.002-86. ССБТ. Процессы производственные. Общие требования безопасности.

30.ГОСТ 12.3.025-87. ССБТ. Обработка металлов резанием. Требования безопасности.

31.Правила устройства электроустановок. ПУЭ-2009. – Х.: Изд-во «Форт», 2009. – 704 с.

32.ДНАОП 0.00-1.21-98. Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів.

33.ГОСТ 12.1.030-87. ССБТ. Электробезопасность. Защитное заземление, зануление.

34.ДСТУ 2272-2006. Пожежна безпека. Терміни та визначення.

35.ДБН В.1.1.7-2002. Захист від пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва.

36.НАПБ Б.03.002-2007. Нормы определения категорий помещений, зданий и наружных установок по взрывопожарной и пожарной опасности. Утв. приказом МЧС №833 от 03.12.2007.

37.ДСанПіН 3.3.2.007-1998. Державні санітарні правила і норми роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин. – К.: МОЗ України, 1998. – 20 с. Чинні 01.01.1999.

38.НПАОП 0.00-1.28-10 Правила охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин. Чинні з 05.05.2010. Затв. Наказ Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду 26.03.2010 № 65.

39.ДНАОП 0.00-1.07-07 Правила побудови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском. – К.: Держнаглядохоронпраці, 1997. – 123 с. Затв. 11.07.97р.

Методичне забезпечення

40.Методические указания к расчету на ЭВМ пылеотсасывающих устройств металлообрабатывающих станков для студентов, обучающихся по направлению «Инженерная механика» (спец. 7.090202, 7.090229, 7.090203). – Луганск: ВУГУ, 1997. – 28 с.

41.Методичні вказівки до самостійної роботи студентів електротехнічних спеціальностей з дисципліни “Охорона праці в галузі” за темою “Протипожежні вимоги щодо облаштування та експлуатації електроустановок напругою до 1000 В” (для студентів електротехнічних спеціальностей) / Укл. Касьянов М.А. – Луганськ: Вид. СНУ ім. В.Даля, 2002 – 22 с.

42.Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни “Охорона праці в галузі” на тему: “Класифікація приміщень, зон, вибухонебезпечних сумішей та електрообладнань” (для студентів всіх форм навчання). / Укл. М.А. Касьянов. – Луганськ: вид-во СНУ, 2002. – 27 с.

43.Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни “Охорона праці в галузі” за темою: “Блискавка та її пожежонебезпечні і уражаючі дії” / Укл. М.А. Касьянов, В.П. Гуляков, О.М. Сухаревська – Луганськ, Вид-во СНУ В. Даля, 2002. – 28 с.

44.Пительгузов Н.А. Средства защиты от шума и вибрации в машиностроении. Учебное пособие. – Луганск: ВНУ им. В. Даля, 2003. – 156 с.

45.Методические указания к лабораторным работам по дисциплине «Основы охраны труда» для студентов дневной и заочной форм обучения всех специальностей (лабораторные работы 2, 3, 4). Касьянов Н.А., Кожин В.Н, Медяник В.А., Анисимова Т.И..– Луганск: ВНУ им. В. Даля. – 2004.

46.Методические указания к лабораторным работам по дисциплине «Основы охраны труда» для студентов дневной и заочной форм обучения всех специальностей (лабораторные работы 5, 6, 7). Касьянов Н.А., Гедрович А.И., Пительгузов Н.А., Черных А.В., Сухаревская О.Н. – Луганск: ВНУ им. В. Даля. – 2004.

47.Методические указания к практическим занятиям по дисциплине „Охрана труда в отрасли” / авт. Касьянов Н.А., Кожин В.Н., Гуляков В.П., Пительгузов Н.А., Сало В.И. – Луганск, Изд-во ВНУ (эл. версия) 2005 г. – 56 с.

48.Навчально-методичний комплекс дисципліни „Охорона праці в галузі” за напрямами підготовки фахівців (НМКДКД). (Ел. видання). Луганськ. ВНУ ім. В. Даля, кафедра „ОП та БЖД”, 2005 р.

49.Методичні вказівки до самостійної роботи по дисциплінах „Основи охорони праці”, „БЖД та охорона праці” та „Охорона праці в галузі” на тему: „Законодавство про охорону праці” (частина перша) (для студентів усіх напрямів та форм навчання) / Укл. М.А. Касьянов, В.О. Медяник, В.І. Сало, О.М. Гунченко – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2008. – 42 с.

50.Методичні вказівки до самостійної роботи по дисциплінах „Основи охорони праці”, „БЖД та охорона праці”, „Охорона праці в галузі” за темою: „Законодавство про охорону праці” (частина друга) (для студентів усіх спеціальностей) / Укл. М.А. Касьянов, В.О. Медяник, В.І. Сало, О.М. Гунченко, В.А. Малов – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2008. – 50 с.

51.Касьянов М.А., Гунченко О.М., Медяник В.О., Михайлова Ю.Ю., Андріанова О.О. Охорона праці користувачів персональних комп’ютерів. Навч. посібник – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2008. – 124с.

52.Касьянов М.А., Васильчук М.В., Гунченко О.М., Медяник В.О. Удосконалення системи управління охороною праці на машинобудівних підприємствах. Навч. посібник – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2009. – 222с.

53.Методичні вказівки до практичного заняття з дисципліни «Охорона праці в галузі» за темою «Проектний розрахунок звукопоглинального облицювання приміщення як засобу захисту від виробничого шуму» (для студентів технічних напрямів підготовки усіх форм навчання) / Укл. М.А. Касьянов, О.М. Гунченко, В.А. Малов, О.О. Колібабчук – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2009. – 24 с.

54.Методические указания к практическому занятию «Проектный расчет искусственного освещения производственных помещений по методу коэффициента использования светового потока» по дисциплине «Охрана труда в отрасли» (для студентов всех направлений подготовки дневной и заочной форм обучения) / Сост. Н.А. Касьянов, О.Н. Гунченко, В.И. Сало, В.А. Медяник, А.А. Андрианова – Луганск: Изд-во ВНУ им. В. Даля, 2009. – 24 с.

55.Пітельгузов М.А., Гунченко О.М., Черних А.В. Практикум з охорони праці на промисловому та магістральному залізничному транспорті. Електр. навч. пос. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2010. – 124 с.

56.Голубенко О.Л. Охорона праці у машинобудівному виробництві: Підручник / Голубенко О.Л., Касьянов М.А., Гунченко О.М., Кожин В.М., Медяник В.О., Сало B.I., Гапонов В.В. – Луганськ: Вид-во СНУ iм. В.Даля, 2010. – 456 с.

57.Методичні вказівки до самостійного заняття з дисциплін «Основи охорони праці», «БЖД та охорона праці», «Охорона праці в галузі», «Система управління охороною праці» за темою «Травматизм та професійні захворювання на виробництві» (для студентів усіх спеціальностей) / Укл. М.А. Касьянов, В.О. Медяник, О.М. Гунченко, В.І. Сало, В.Я. Міцик, О.О. Андріанова – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2011. – 40 с.


Література та нормативно-правові документи,
що рекомендуються до використання при опрацюванні
частини ІІ «Безпека у надзвичайних ситуаціях» розділу
«Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях»

 

1. Наказ МОН, МНС, Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду № 969/922/216 від 21.10.10 р. «Про організацію та вдосконалення навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності та цивільного захисту у вищих навчальних закладах України», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9.11.2010 р. за № 1057/18352.

2. Наказ МОН №1057 від 08.11.10 р. «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міносвіти від 02.12.98 №420 «Про вдосконалення навчання з охорони праці й безпеки життєдіяльності у вищих закладах освіти України»», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9.11.2010 р. за № 1056/18351

3. Закон України «Про захист населення i територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» (Відомості Верховної Ради (ВВР)). – 2000, №40.

4. Закон України «Про правовий режим надзвичайного стану».

5. Закон України «Про правові засади цивільного захисту» від 24 червня 2004 р. (Із змінами від 25.03.2005 р., ВВР, 2005, №17, №18-19).

6. Постанова КМУ № 1198 від 3 серпня 1998 р. «Про єдину державну систему запобігання i реагування на надзвичайні ситуації техногенного i природного характеру в України».

7. ДСТУ 3891-99 Безпека в надзвичайних ситуаціях. Терміни та визначення основних понять. – Чинний від 01.01.2000. –К.: Держспоживстандарт України, 2010. – 8 с.

8. ДСТУ 4933:2008 Техногенні надзвичайні ситуації. – Чинний від 01.02.2008. –К.: Держспоживстандарт України, 2010. – 21 с.

9. ДСТУ 7095:2009 Захист населення у надзвичайних ситуаціях. – Чинний від 01.02.2010. –К.: Держспоживстандарт України, 2010. – 13 с.

10. ДСТУ 7097:2009 Джерела техногенних надзвичайних ситуацій. Класифікація і номенклатура параметрів уражаючих чинників. – Чинний від 01.07.2011. –К.: Держспоживстандарт України, 2010. – 7 с.

11. Атаманюк В.Г. и др. Гражданская оборона. – М.: Высш. шк., 1987. – 228 с.

12. Демиденко Г.П. и др. Защита объектов народного хозяйства от оружия массового поражения. – К.: Высш. шк., 1987. – 258 с.

13. Волков В.А. и др. Гражданская оборона на железнодорожном транспорте. – М.: «Транспорт», 1987. – 280 с.

14. Шубин Е.П. Гражданская оборона. – М.: Просвещение, 1991. – 280 с.

15. Стеблюк М.I. Цивільна оборона та цивільний захист. Підручник. – К.: Знання- Прес, 2007. – 487 с.

16. Мишенко I.М., Мезенцева О.М. Цивільна оборона. Навч. пос. – Чернівці: Книги-21, 2004. – 402 c.

17. Шоботов В.М. Цивільна оборона. Навч. пос. Вид. 2-ге, перероблене. – К., 2006. – 436 с.

18. Депутат О.П., Коваленко І.В., Мужик І.С. Цивільна оборона. Навч. пос. – Львів: Афіша, 2000. – 336 с.

19. Касьянов М.А. Захист населення в умовах надзвичайних ситуацій / М.А. Касьянов, Ю.П. Ревенко, Ю.А. Тищенко. Навч. пос. Вид. 2-ге, перероб. та доп. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2003. – 182 с.

20. Касьянов М.А. Цивільна оборона. Навч. пос. / М.А. Касьянов, В.П. Гуляєв, В.І. Сало. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2004. – 50 с.

21. Касьянов М.А. Цивільний захист. Навч. пос. / М.А. Касьянов, В.П. Гуляев, О.О. Колибабчук, В.I. Сало, В.О. Медяник, О.М. Друзь, Ю.А. Тищенко. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В.Даля, 2008. – 289 с.

22. Юртушкин В.И. Чрезвычайные ситуации. Защита населения и территорий. Уч. пос. – М.: КНОРУС, 2008. – 368 с.

23. Михайлюк В.О., Халмурадов Б.Д. Цивільна безпека. Навч. пос. – К.: Цент учбової літератури, 2008. – 158 с.

24. Касьянов М.А., Мальоткiн В.М., Друзь О.М., Гуляев В.П. Прогнозування та оцінка хiмiчної небезпеки при аварiях на промислових об’єктах i транспортi. Навч. пос. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В.Даля, 2010. – 146 с.

Методичні вказівки

25. Методические указания к практическому занятию «Основы устойчивости работы промышленных объектов в чрезвычайных ситуациях» (для студентов всех направлений обучения) / Сост. В.П. Гуляев. – Луганск: Изд-во ВУГУ, 2000. – 20 с.

26. Методические указания к практическому занятию «Оценка устойчивости работы промышленного оборудования в ЧС к воздействию ударной волны взрыва» / Сост. В.П. Гуляев. – Луганск: изд-во ВНУ, 2001 – 12 с.

27. Методические указания к практическому занятию по дисциплине „Безопасность жизнедеятельности” по теме ”Оценка обстановки на объекте при наводнении” / Сост. Ревенко Ю.П., Сало В.И. – Луганск: изд-во ВНУ им. В.Даля, 2003. – 23 с.

28. Касьянов Н.А., Ревенко Ю.П., Тищенко Ю.А. Защита населения в условиях чрезвычайных ситуаций. – Луганск: изд-во ВНУ им. В.Даля, 2001. – 170 с.

29. Методические указания к выполнению расчетно-графической работы по дисциплине: «Гражданская оборона» (для студентов всех специальностей дневной формы обучения) / Сост. В.П. Гуляев, О.Н. Друзь, Д.В. Михайлов – Луганск изд-во ВНУ им. В. Даля, 2005 – 42 с.

30. Методичні вказівки до практичного заняття з дисципліни БЖД за темою «Оцінка хімічної обстановки з виливом небезпечних хімічних речовин при аваріях на об'єктах господарювання» (для студентів гуманітарних напрямів підготовки усіх форм навчання) / Укл. М.А. Касьянов, В.П. Гуляєв, І.М. Арнаут.– Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2009. – 16 с.

31. Методические указания к практическому занятию «Оценка химической обстановки с выливом опасных химических веществ при авариях на химически опасных объектах» по дисциплине БЖД (для студентов гуманитарных специальностей всех форм обучения) / Сост. Н.А. Касьянов, В.П. Гуляев, И.Н. Арнаут. – Луганск: Изд-во ВНУ им. В. Даля, 2009. – 16 с.

32. Методичні вказівки до виконання розрахунково-графічної роботи з дисципліни: «Цивільна оборона» (для студентів усіх напрямів підготовки заочної форми навчання) / Укл.: М.А. Касьянов, О.М. Друзь, В.П. Гуляєв, І.М. Арнаут, В.В. Некрутенко. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2010. – 77 с.

33. Методические указания к выполнению расчетно-графической работы по дисциплине: «Гражданская оборона» (для студентов гуманитарных специальностей заочной формы обучения) / Сост. В.П. Гуляев, В.И. Сало, И.Н. Арнаут, Д.В. Михайлов. – Луганск: изд-во ВНУ им. В. Даля, 2009. – 42 с.

34. Методичні вказівки до виконання розрахунково-графічної роботи з дисципліни «Цивільний захист» (для студентів усіх напрямів підготовки денної форми навчання) / Укл.: М.А. Касьянов, В.М. Мальоткін, О.М. Друзь, В.П. Гуляєв, І.Є. Голяєв, І.М. Арнаут, В.В. Некрутенко. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2011. – 48 с.

35. Методичні вказівки до виконання контрольної роботи з дисципліни «Цивільний захист» (для студентів гуманітарних напрямків підготовки заочної форми навчання) / Укл.: М.А. Касьянов, В.М. Мальоткiн, О.М. Друзь, В.П. Гуляєв, І.Є. Голяєв, І.М. Арнаут, В.В. Некрутенко. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2011. – 46 с.

36. Методичні вказівки до виконання контрольної роботи «Цивільний захист»(для студентів технічних напрямків підготовки заочної форми навчання) / Укл.: М.А. Касьянов, В.М. Мальоткiн, О.М. Друзь, В.П. Гуляєв, І.Є. Голяєв, І.М. Арнаут, В.В. Некрутенко. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2011. – 54 с.

       
   
 
 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Реально ли осуществить мониторинг промежуточных и итоговых результатов освоения программы? Каким образом это возможно? | 
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 464 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2312 - | 2095 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.018 с.