Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Калашникова О.Л. Українська та зарубіжна культура. Лекції. – Дніпропетровськ: АМСУ, 2003 – Ч. І, ІІ. – 202 с.




Академія митної служби України

Калашникова О.Л.

УКРАЇНСЬКА ТА ЗАРУБІЖНА КУЛЬТУРА

Лекції

Частина І, ІІ

Затверджено науково-методичною радою

Академії митної служби України

Дніпропетровськ


Калашникова О.Л. Українська та зарубіжна культура. Лекції. – Дніпропетровськ: АМСУ, 2003 – Ч. І, ІІ. – 202 с.

 

У навчальному посібнику висвітлюються філософсько-теоретичні проблеми культурознавства, розглядається генеза і розвиток вітчизняної та світової культури, розпочинаючи з первісного суспільства і закінчуючи ХХ століттям. Лекції містять інформацію з історії релігійних вірувань, ритуалів, науки, писемності, архітектури, образотворчого мистецтва, літератури, музики, театру народів світу. Показано своєрідність, місце і роль української культури в духовній скарбниці людства.

Рекомендується для викладачів, аспірантів, студентів вищих навчальних закладів.

 

Автор Калашникова О.Л., доктор філологічних наук, професор, начальник кафедри мистецтвознавчої експертизи та гуманітарної підготовки Академії митної служби України

 

Рецензенти: Гусев В.А., доктор філологічних наук (Дніпропетровський національний університет);

Гріх С.В., кандидат історичних наук, доцент кафедри соціально-політичних дисциплін Академії митної служби України

 

 

© АМСУ, 2003

© О.Л. Калашникова, 2003


Вступ

 

Введення культурологічних дисциплін до навчального процесу як обов’язкових для всіх спеціальностей у вищому навчальному закладі, що готує фахівців митної справи, повинно забезпечити переорієнтацію викладання на гуманітарні потреби особистості, створити необхідний культурний базис для опанування загальноосвітніх та спеціальних дисциплін майбутніми митниками. “Українська і зарубіжна культура” займає ключове місце серед дисциплін гуманітарного профілю, спирається на “Історію України” і “Філософію”, готує курсантів до оволодіння дисциплінами: “Релігієзнавство”, “Етика”, “Естетика”, “Основи мистецтвознавства та вартісна оцінка виробів мистецтва”, “Технологія митної експертизи”, “Організація боротьби з контрабандою та порушенням митних правил”. Таким чином, для майбутнього митника ця дисципліна є професійно орієнтованою.

Мета дисципліни – ознайомити з фундаментальними досягненнями світової культури, розкрити єдність і різноманітність культур світу; показати історичні етапи розвитку світової культури, а також історію культури українського народу, що є однією з ланок історії світової цивілізації; виявити особливості, характерні ознаки, здобутки української національної культури; виховати бажання зберегти і примножити національну та світову спадщину, надати необхідні знання для професійного вирішення митниками проблеми збереження культурних цінностей та запобігання їх вивезенню за межі держави.

Як результат вивчення дисципліни курсанти мають знати:

· загальні відомості культурно-історичного процесу;

· особливості культурних епох, їх духовні цінності та пріоритети;

· досягнення в різних галузях духовної культури;

· різновиди та жанри мистецтва;

· провідних діячів культури;

· типологічні стильові особливості творів різних художніх напрямків.

Уміти:

· аналізувати явища культури;

· розрізняти світобачення різних культурно-історичних епох;

· збагачувати власну духовну культуру через самоосвіту;

· проводити початкову експертизу культурних цінностей.

Навчальний посібник “Українська та зарубіжна культура” підготовлено на основі певного досвіду викладання аналогічного курсу в Академії митної служби України. Лекції, викладені у ньому, мають відповідні особливості, обумовлені завданнями професійної підготовки фахівців митної справи.

Враховуючи той факт, що сьогодні написано вже немало підручників з цієї дисципліни, де відповідно до законів жанру систематизовано вже опановані і зовсім нові відомості щодо історії світової та вітчизняної культури, автор посібника прагнув, враховуючи результати досліджень у різних царинах гуманітарного знання, запропонувати не повний курс, а добірку лекцій, присвячених аналізу переломних, знакових моментів в історії розвитку світової та української культури, які визначили появу нових світоглядних орієнтирів, тенденції знакового мислення, нових напрямків і шкіл у розвитку художньої культури. Головну увагу зосереджено на виявленні стильових ознак різних художніх напрямків, знання яких важливе для митника, що має часто самостійно вирішувати питання про необхідність проведення мистецтвознавчої експертизи затриманих культурних цінностей. На теоретичних аспектах проблем, висвітлених у лекціях, ми зупинялися лише у тій мірі, в якій цього вимагали завдання викладання конкретної теми.

Матеріал, викладений за хронологічним принципом, дає можливість показати розвиток культури як процес поступового духовного самоусвідомлення і збагачення українського народу та людства в цілому, розпочинаючи від первісного суспільства й закінчуючи ХХ століттям.

Посібник побудовано як опорний конспект лекцій. У кожній лекції виділені основні проблеми, визначено літературу для додаткової роботи з цієї теми, сформульовані контрольні запитання для закріплення лекційного матеріалу, позначено коло пам’яток культури того чи іншого історичного періоду, які повинні знати курсанти. До кожної лекції додається відповідний ілюстративний матеріал.

Навчальний посібник є складовою частиною розробленого в Академії митної служби України навчально-методичного комплексу дисципліни “Українська та зарубіжна культура”, до якого входять: “Плани семінарських занять” (з відповідними додатками), “Методичні рекомендації до самостійної роботи за дисципліною”, “Методичні рекомендації з індивідуальної роботи”, “Словник культурних цінностей та їх складових частин: на допомогу митнику”, “Біблійні афоризми”, “Методичні рекомендації з контрольних робіт”, відеоматеріали, навчальні фільми з циклу “Зниклі цивілізації”, ілюстративний матеріал з необхідним науковим коментарем. У кожній лекції є відповідні посилання до тієї чи іншої частини цього навчально-методичного комплексу дисципліни. Особлива увага приділяється художній культурі і не тільки тому, що саме вона протягом тисячоліть була одним з головних засобів вияву знань людини про світ і своє місце в ньому, а й тому, що збереження культурних пам’яток є важливим обов’язком митника, який захищає економічну незалежність нашої держави, її художню і культурну спадщину.

Оскільки від майбутнього митника вимагаються не тільки знання загальних закономірностей розвитку української і зарубіжної культури, а й засвоєння початкових знань з атрибуції культурних цінностей, додаткова самостійна робота з пам’ятками культури є важливою складовою частиною підготовки курсантів до іспиту з дисципліни, який передбачає і практичне завдання: атрибуцію пам’яток культури. Здійснювати атрибуцію доцільно за таким планом:

1. До якої культури належить пам’ятка?

2. Період створення пам’ятки.

3. Автор і назва.

4. Художній напрямок і його стильові ознаки.

5. Жанр.

6. Де знаходиться ця пам’ятка культури зараз?

Навчальний посібник розрахований на студентів, викладачів і аспірантів вищих навчальних закладів, а також на широке коло читачів, які цікавляться проблемами розвитку вітчизняної та світової культури.


Лекція 1





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 607 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2183 - | 2133 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.