Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Призначення процесу Risk Identification & Quantification — визначення, які ризики можуть впливати на проект та докумен­тування їх характеристик.




Для цього використовуються такі методи ідентифікації ризиків:

1. Аналіз документації.

2. Досвід експертів.

3. Методи творчої генерації ідей:

- «мозковий штурм» (10-15 чол., 2 години) (декілька зборів при розділенні проекту на частини);

- метод Delphi (учасники не спілкуються, списки питань і від­повідей складає і розсилає ведучий);

- метод номінальної групи (7-10 чол., анонімно і таємно фор­муються списки, обговорюються, анонімно і таємно ранжуються);

- картки Кроуфорда (група 7-10 чол., 10 питань, на які кожен повинен дати відповіді, що розрізняються, 10 разів задається одне і те ж саме питання).

- діаграма спорідненості.

- ТРІЗ.

Для збереження ідей, які виникли в процесі ідентифікації ри­зиків, варто використовувати метод ментальних карт (з англ., тіпа. — розум, тар — карта), який останніми роками набув широкого розповсюдження. В основі ментальних карт (МК), вперше розроблених відомим англійським психологом Тоні Бузаном, лежить припущення, що для людського мозку природним є: асоціативне мислення, ієрархічне мислення. А також припущення, що для структуризації, розуміння, обробки і запам'ятовування інфор­мації краще всього підходить візуальне мислення.

Ментальні карти — це зручний інструмент для відображення процесу мислення і структуризації інформації у візуальній формі.

І навпаки, МК дозволяють так оформити інформацію, що мозок легко її сприйме, бо інформація записана на «мові мозку».

Аналіз ризиків

Після того як ризики ідентифіковані, їх треба проаналізувати. Огляд математичних моделей і методів, які використовуються при аналізі ризиків, наведено в табл.7.3. Розглянемо детальніше деякі ме­тоди [2]:

Аналіз чутливостірозглядає зміну окремих змінних проекту, ви­являючи величину їх критичних значень.

Аналіз чутливості — це техніка аналізу проектного ризику, яка показує, як змінити значення КРУ-проекту при заданій зміні вхідної змінної за інших рівних умов.

Таблиця 7.3.Характеристика методів аналізу ризиків

Вид методів аналізу Метод Характеристика методу
Кількіс- ні Аналіз показників граничного рівня Визначення ступеня стійкості проек­ту по відношенню до можливих змін умов його реалізації
    Аналіз чутливості проекту Метод дозволяє оцінити, як зміню­ються результуючі показники реалі­зації проекту при різних значеннях заданих змінних, необхідних для роз­рахунку
    Імітаційні методи Базуються на покроковому знаход­женні значення результуючого показ­ника за рахунок проведення багато­кратних дослідів із моделлю
Якісні Ймовірнісний аналіз Вірогідність виникнення втрат ви­значається на основі статистичних даних, що передували ризикованому періоду, достатності інвестицій, кое­фіцієнта ризику
    Експертний аналіз Метод застосовується в разі відсут­ності або недостатнього обсягу почат­кової інформації і полягає в залученні експертів для оцінки ризиків
    Метод аналогів Використання бази даних по здійсне­них аналогічних проектах для перене­сення їх результативності на проект, що розробляється
    Аналіз сценаріїв роз­витку проекту Метод передбачає розробку декількох варіантів (сценаріїв) розвитку проек­ту і їх порівняльну оцінку. Розрахо­вується песимістичний варіант мож­ливої зміни змінних, оптимістичний і найбільш вірогідний варіант
    Метод побудови «де­рева рішень» Передбачає покрокове розгалуження процесу реалізації проекту з оцінкою витрат, збитків і вигод

 

 

Якщо порівнюються два проекти, то проект з більш чутливою МРУ розглядається як ризикований, оскільки малі зміни вхідної змінної спричиняють великий розкид значень МРУ довкола очікува­ного, тобто більшу невизначеність, а отже і більший ризик.

Аналіз сценаріїв — це техніка аналізу проектного ризику, що дає змогу врахувати як чутливість МРУ до зміни вхідних змін­них, так і інтервал, в якому перебувають їх імовірні значення.

Методи Монте-Карло — це загальна назва групи методів для вирішення різних робіт за допомогою випадкових послідовностей. Ці методи (як і вся теорія ймовірностей) з'явились внаслідок спроб людей поліпшити свої шанси в азартній грі. Цим пояснюється і той факт, що назву цій групі методів дало місто Монте-Карло — столиця європейського грального бізнесу.

Імітаційне моделювання по методу Монте-Карло дозволяє побудувати математичну модель для проекту з невизначеними значеннями параметрів і, знаючи ймо­вірнісні розподіли параметрів проекту, а також зв'язок між зміна­ми параметрів (кореляцію), отримати розподіл досліджуваного ризику проекту (наприклад, прибутковості).

Першим кроком є встановлення закону ймовірнісного розподілу випадкових величин вхідних змінних, від яких залежить величина грошових потоків. Відтак, за допомогою датчика випадкових чисел, введеного у програму, проводиться відповідно до відомого закону роз­поділу вибір значень вхідних даних. Для цих реалізацій випадкових величин розраховують значення змінних, які з ними тісно пов'язані, наприклад, податки. Значення цих змінних використовуються для розрахунку грошових потоків, NPV, IRR та інших характеристик.

Матриця ризиків є інструментом для оцінювання пріоритет­ності ризиків.

Зазвичай організація самостійно встановлює поєднання імовірнос­ті і впливу, на основі яких ступінь ризику визначається як «високий», «середній» або «низький», що, в свою чергу, визначає значущість для планування реагування на кожен ризик. Ці поєднання в процесі плану­вання управління ризиками можуть переглядатися і адаптуватися до кожного проекту. На основі цього та аналогічного розподілу для загроз проекту від наслідків дії ризику будується матриця ризиків (табл. 7.4).

 

 

Таблиця 7.4 Матриця ризиків

Ймовірність/наслідок Низький=1 Середній=2 Високий=3
Висока=3      
Середня=2      
Низька=1      

 

Важливість ризику з таблиці має такі якісні характеристики: 1-2 — низький ризик; 3-4 — середній; 6-9 — високий.

У матриці ризиків розміщують ймовірність і наслідок ризику в двовимірному просторі. Це дає декілька переваг:

1. Ризики високої ймовірності і низького рівня втрат й низької ймовірності і високого рівня втрат розрізняються.

2. Ризики можна візуально порівняти.

3. Ступінь пріоритетності ризиків визначається в послідовності зверху справа, де розміщаються ризики високої ймовірності і високого рівня втрат аж до ниж­ньої лівої частини матриці, де малоймовірні ризики з низьким рівнем втрат.

Після пріоритезації ризиків готується таблиця головних ризиків проекту (табл. 7.5).

Таблиця 7.5. Таблиця головних ризиків

Пріо­ритет Причина Наслідок Імовір­ність Загроза Очікувана величина ризику
  Затягнутий в часі графік проекту Втрати фінан­сування в кінці року 80%   2.4
  Відсутність стан­дартів кодування для нової мови програмування Випуск про­дукту з помил­ками 45%   0.9
  Відсутність спе­цифікації вимог у письмовому ви­гляді Деякі вимоги не будуть реа­лізовані 30%   0.6

 

На даному етапі повинен бути вироблений план боротьби з ризи­ками.

Всі ризики з планом відповіді мають бути введеними в документ План реагування на ризики. Статус ризику вказує на його ідентифікованість. Не варто розробляти безліч антиризикових захо­дів на кожен можливий і неможливий ризик в проекті. Інакше можна отримати величезний перелік робіт за проектом, що збільшує термін його виконання як мінімум у 2 рази.

Це відволікає увагу від основної мети проекту, зосереджуючи ре­сурси на запобіганні можливих негативних наслідків.

План реагування на ризики.

Тому при оцінці ризиків і розробці заходів щодо їх запобігання доречний принцип Парето 80/20.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 398 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2538 - | 2391 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.