Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Галицько-Волинське князівство (1199-1340). Монгольська держава.




Тема 4

1097 – на з’їзді у Любичі династія Ростиславовичів (Ростислав - онук Я. Мудрого) започаткувала родовід у Галицькому князівстві.

1141 –об’єднання галицьких земель Володимиром Володаревичем (1141-1153), – столиця м. Галич.

1153-1187- Ярослав Володимирович (галицький князь), (Осмомисл - той, щомає вісім мислей, мудрий, розумний). Автор «Слова о полку Ігоревім» говорив про нього: «Високо сидиш ти на золотім престолі..., підпер гори Угорські своїми полками». «Плач Ярославни» – написаний про доньку Ярослава. Ярослав Осмомисл розширив землі Галицького князівства до Чорного моря та Дунаю; спорудив Успенський собор у Галичі. Мав добросусідські відносини з Угорщиною, Польщею, Візантією; 1198 - після смерті Володимира Ярославовича династія припинилась.

 

 

v 1173 – Роман Мстиславович, князь волинський, об’єднав волинські землі. 1199 – Роман Мстиславич захопив Галич, виникнення Галицько-Волинської держави; 1202-1203 рр. - приєднав м. Київ; загинув у 1205р. У битві з поляками під Завихвостом. Літописець: «Був він самодержцем всієї Руської землі...», «царем на Русі». Укр. історики називають його «творцем першої національної Української Держави». Після смерті Романа Мстиславовича у князівстві боротьба за владу. У Галицькому князівстві – сильна боярська опозиція.

v 1238-1264 – Данило Романович (Галицький). 1238 - вигнання чернігівських князів з Галича, розгром німецьких рицарів під Дорогичином. 1239 - приєднав Київ. Столицю з Галича перенесено до м. Холм.

1245 - після битви під м. Ярославом з угорцями та поляками Данило Романович остаточно припинив боярські міжусобиці. 1245 – поїздка Данила в Орду за ярликом. Виплата данини не передбачалася, але залежність Галицько-Волинської держави від Золотої Орди полягала в участі княжого війська в походах монгольської армії. Далило продовжував шукати союзників у боротьбі проти монголів. 1245-46 - Посол Папи римського Плано Карпіні відвідав українські землі і описав руйнування, яких вони зазнали від монголів.

1253 - коронація Данила вДорогичині. Літописець: «Сей же король Данило був князем добрим, хоробрим, мудрим... був із братом своїм Васильком»; 1254 - Данило уклав мирний договір з Литвою; 1256 – перша літописна згадка про місто Львів, Данило заснував також Холм; 1256-1257рр. - успішна боротьба князя Данила Галицького з монгольським воєводою Куремсою. 1259 – зруйнування ханом Бурундаєм укріплень галицько-волинських міст.

Результати внутрішньої політики короля Данила Галицького: здолав боярську опозицію і зміцнив князівську владу; правив своєю державою спільно й у згоді з братом Васильком; підпорядкував своїй владі ряд інших руських земель, зокрема Київ, де посадив свого воєводу; прийняв королівську корону від Папи Римського; Результати зовнішньополітичної діяльності Данила Галицького: забезпечив свої права на "отчину" - Галицьку та Волинську землі; досяг порозуміння з монголо-татарами і не допустив плюндрування ними своєї землі, хоч і мусив зруйнувати укріплення її міст; розбив рицарів- хрсстоносців у битві під Дорогичином; схилив до союзу Литву.

Ø Монгольська держава утворена наприкінці ХІІ ст. У 1206 р. ханом всієї Монголії (русичі називали їх татарами, в ХІІ ст. утвердився термін «монголо-татари») проголошено Темучина (Чингізхана - великий хан). 1223р. – битва на р. Калка (нині Донецька обл., руські і половецькі війська були розгромлені монголами, це була перша зустріч русичів з монголами). Напрямки монгольських походів: 1239р. переяславські та чернігово-сіверські землі знищені монголами (навала хана Батия). 1240р. – монголи зруйнували м. Київ, обороною міста керував воєвода Дмитро, місцем останньої оборони киян проти татар була Десятинна церква. 1241 – монголо-татари пройшли через Волинь і Галичину в Угорщинуі Хорватію. Монгольську імперію переділено на 4 частини (улуси). Батиєві володіння - це держава Золота Орда. У другій половині ХІІІ ст. більша частина укр. земель увійшла до складу Золотої Орди (Київські,Переяславські, Подільські землі – до 1362р.).

o Наслідки монголо-татарських завоювянь для українських земель: призначення ханами руських князів на князівські столи, жалування їм ярликів на княжіння; виплата населенням Русі податків на користь монголо-тагтар, в тому числі й податку кров’ю; втручання ханів у внутрішні справи князівств, у князівські усобиці.

v 1264-1301 – Лев Данилович, поширив владу на Закарпаття, включив до складу держави частину польських земель з м. Любліном. Переніс столицю до Львова, у 1292р. Об’єднав у с воїх руках всі галицько-волинські землі.

Володимир Васильович, князь на Волині, син Василька Романовича, уславився своєю мудрістю та любов’ю до знань (можливий автор Галицько-Волинського літопису ХІІІ ст., що є власне життєписом Данила Романовича).

Результати правління князя Лева Даниловича: визнавав свою залежність від Золотої Орди, але звів її до надання татарським ханам допомоги для їх військових виправ; захистив і навіть розширив за рахунок польських та угорських земель кордони своєї держави.

v 1301-1308 - Юрій І (Львович) – мав титул «короля»; домігся створення окремої Галицької митрополії (1303 р.), зробив столицею Галицько-Волинського князівства м. Володимир-Волинський (перша пол. XIV ст.); Після Юрія правили його сини Андрій та Лев II, які не мали дітей і династія Романовичів урвалася.

v 1325 – 1340 – Юрій II Болеслав (католик на ім’я Болеслав, був сином сестри двох братів Андрія та Лева, прийняв православ'я), одружений з донькою князя Гедиміна, отруєний галицькими боярами; 1340 - Любарт (син литовського князя Гедиміна, дружина якого з родини галицько-волинських князів), проголошений князем Галицько-Волинської держави але поширив владу лише на Волинь.

1340-1349 – боярське правління в Галичині, очолив Дмитро Дедько.

1340- перший похід у польського короля Казимира ІІІ на галицькі землі. 1349 - другий похід Казимира ІІІ на галицькі землі.

1349-1434період існування окремого "Королівства Русі", сувереном якого був польський король;

1370-1387 – після смерті Казимира ІІІ польським королем став угорський король Людовік і галицькими землями володіла Угорщина; 1387 - маніфест королеви Ядвіги, за яким галицькі землі остаточно відійшли до Польщі (до 1772р.). 1434 - галицьке боярство урівняне в правах з польською шляхтою; перестало функціонувати давньоруське законодавство та судівництво.

Причини втрати Галицько-Волинською землею своєї незалежності та державності: галицькі бояри, прагнучи збагачення і влади, розраховували на підтримку іноземних володарів і розійшлись у зовнішньополітичній орієнтації; урвалася княжа династія, право на владу якої визнавали іноземні володарі.

 

Холмська ікона Богородиці

(візантійська традиція). ХІ ст.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 781 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2245 - | 2190 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.