Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Змістовий модуль 8. Цивільна юрисдикція. Підсудність цивільних справ




Мета заняття: закріпити знання отримані на лекціях та придбати навички у розв’язанні практичних завдань про підсудність цивільних справ

 

П л а н

1. Поняття цивільної юрисдикції.

2. Поняття та види підсудності

3. Засади та порядок передачі справи до іншого суду.

 

Питання для самоконтролю:

1. Що таке цивільна юрисдикція.

2. Поняття підсудності.

3. Які види підсудності вам відомі.

4. Які засади передачі справи до іншого суду вам відомі.

5. Процес передачі справи до іншого суду

 

Питання для обговорення:

1. Визначте, які справи розглядаються судом у порядку цивільного судочинства, та зробіть порівняльну таблицю щодо підвідомчості справ адміністративним, господарським су­
дам та судам, які розглядають кримінальні справи.

2. За яких обставин компетенцію суду у порядку цивільно­го судочинства може бути розширено чи звужено?

3. Як співвідносяться поняття «різні види судочинства» та «різні види проваджень у цивільному судочинстві»?

4. Чи можливе об'єднання вимог, які належать до різних видів провадження?

5. Який порядок передання спору на розгляд третейського суду?

6. Які справи не підвідомчі третейським судам?

7. Які переваги та недоліки розгляду справ третейським судом?

8. Розкрийте поняття підвідомчості і його співвідношення з компетенцією.

9. За якими критеріями визначається підвідомчість позов­них справ судам загальної юрисдикції?

10. Які критерії покладено в основу розмежування компе­тенції суду загальної юрисдикції та адміністративного суду щодо розгляду цивільних справ?

11. Які критерії покладено в основу розмежування компе­тенції суду загальної юрисдикції та господарського суду щодо розгляду цивільних справ?

12. Які критерії розмежування справ, що належать до цивільного та кримінального судочинства?

13. Які критерії розмежування справ між судами загальної юрисдикції та спеціалізованими судами?

14. У чому полягає відмінність підвідомчості (компетенції, юрисдикції) від підсудності?

15. Які критерії розмежування встановлення юридичних фактів у порядку позовного та окремого проваджень?

16. Чим відрізняється діяльність РАЦСу щодо реєстрації очевидних юридичних фактів, органу нотаріату щодо посвід­чення безспірних юридичних фактів та суду щодо встановлен­ня фактів у позовному та окремому провадженнях?

17. Чи не суперечить положення Кримінального кодексу України щодо можливості розгляду цивільного позову разом із кримінальною справою у кримінальному процесі ст. 16 ЦПК?

18. Чим відрізняється можливість об'єднання у одне про­вадження вимог, які розглядаються за правилами різних видів судочинства, від об'єднання справ, які розглядаються за правилами різних видів проваджень цивільного судочинства?

19. Чи можна у одному виді провадження, наприклад по­зовному, розглядати справи, які належать до окремого та по­зовного провадження? Проаналізуйте положення ч. 6 ст. 235 ЦПК щодо наслідків виникнення під час розгляду справ окре­мого провадження спору про право цивільне.

20. Проаналізуйте ч. 2 ст. 100 ЦПК щодо можливості «пог­линання» позовним провадженням вимоги, яка належить до наказного провадження.

21. Чи можна роз'єднувати в окремі провадження первіс­ний та зустрічний позови?

22. Проаналізуйте п.8 розділу XI ЦПК «Прикінцеві та пе­рехідні положення». За правилами якого виду судочинства розглядаються скарги, заяви щодо нотаріальних дій чи відмо­ви в їх вчиненні, поданні після набрання ЦПК 2004 р. чинно­сті?

23. За правилами якого судочинства розглядаються заяви, скарги на неправильно вчинену нотаріальну дію чи відмову у її вчиненні посадовою (службовою) особою консульської уста­нови чи дипломатичного представництва?

24. У якому виді провадження розглядатиметься справа про визнання нотаріально посвідченого правочину недійсним та відшкодування державним (приватним) нотаріусом шкоди, завданої вчиненням даного правочину?

25. Які критерії віднесення справ за скаргами на дії державного виконавця до ЩІК, ГПК, КАС?

26. До компетенції якого суду належить розгляд цивільних справ, у яких однією із сторін є суд загальної юрисдикції або суддя цього суду?

27. До компетенції якого суду належить розгляд цивільних справ, у яких однією із сторін є Верховний Суд України або суддя цього суду?

28. До компетенції якого суду належить вирішення питан­ня про поновлення на роботі і стягнення зарплати за вимуше­ний прогул секретаря судового засідання суду загальної юрис­дикції (наприклад Московського райсуду м. Києва)?

29. Що таке підсудність? Які види підсудності Ви знаєте?

30. Який порядок визначення підсудності справ, у яких однією із сторін є суд або суддя?

31. Які справи підсудні апеляційному суду по першій інстанції?

32. Як узгоджується положення ч. 1 ст. 109 ЦПК про те, що позов до фізичної особи пред'являється за місцем її проживан­ня, із місцем реєстрації фізичної особи?

33. Як розуміти положення ч. 2 ст. 109 ЦПК, що позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаход­женням - за фактичним місцезнаходженням юридичної особи чи місцезнаходженням їхньої юридичної адреси?

34. В яких випадках підсудність визначається за вибором позивача?

35. Розкрийте питання альтернативної підсудності щодо по­зовів до відповідача, місце проживання якого невідоме.

36. Розкрийте питання альтернативної підсудності щодо по­зовів до відповідача, який не має в Україні місця проживання.

37. Чи може бути змінена альтернативна підсудність справи, якщо судом було повернуто заяву згідно з ч. З ст.121 ЦПК?

37. Розкрийте питання міжнародної підсудності відповідно до ст. 111 ЦПК України.

38. Розкрийте питання договірної підсудності.

39. Розкрийте питання виключної підсудності.

40. Чому позивач згідно з ч. 12 ст. 110 ЦПК не має права ви­ бору виключної підсудності?

41. Як розуміти термін «з приводу» нерухомого майна, який має місце у ч. 1 ст. 114 ЦПК: позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред'являються за місцезнаход­женням майна або основної його частини? Чи належать до та­ких спорів справи про визнання договору дарування, купівлі- продажу нерухомого майна недійсним, стягнення заборгова­ності з орендної плати за користування нерухомим майном?

42. Який порядок визначення підсудності, якщо спір виник щодо двох або більше рівноцінних об'єктів нерухомості, які розташовані у різних місцях?

43. Чи поширюється правило виключної підсудності на ок­реме провадження, зокрема на справи про встановлення фак­ту володіння будівлею на праві приватної власності?

44. Як визначається виключна підсудність справ у спорах про виключення майна із акта опису, якщо об'єктів декілька та вони рівноцінні?

45. За правилами якого виду підсудності розглядаються спо­ри про витребування майна із чужого незаконного володіння?

46. За правилами якого виду підсудності розглядаються спори про усунення перешкод у користуванні нерухомим май­ном, яке належить на праві власності позивачеві без позбав­лення відповідача права користування?

47. Які правила підсудності кількох вимог, пов'язаних між собою?

48. Які наслідки порушення правил підсудності?

49. Чи є порушення правил підсудності підставою для ска­сування судового рішення?

50. За яких обставин суд передає справу на розгляд іншому суду? Яка процедура передання справи на розгляд іншому суду?

51. Чи є обов'язковим для суду клопотання відповідача про передачу справи до іншого суду за місцем проживання, якщо раніше його місце проживання не було відоме?

52. Як вирішується питання про передання справи до суду найбільш територіально наближеного до суду, який розглядав справу та який було ліквідовано?

53. Чи вважається, що справа вже розглядається судом (ч. 4 ст. 116 ЩІК), якщо мало місце попереднє судове засідання?

54. Недопустимість спорів про підсудність має місце лише у разі коли підсудність змінена судом у порядку ст. 116 ЦПК чи у випадках її зміни самим позивачем (наприклад, зміна пози­вачем альтернативної підсудності)?

 

Ситуаційні задачі

Задача 1

Робітник Кущик В.П. звернувся до комісії у трудових спо­рах (КТС) із заявою про відшкодування шкоди, заподіяної здо­ров'ю внаслідок нещасного випадку на виробництві. КТС було встановлено, що Кущик В.П. винен в порушенні правил техніки безпеки, тому немає підстав для відшкодування йому шкоди.

Не погодившись із таким рішенням КТС Кущик В.П. звер­нувся до суду.

Які дії судді щодо відкриття провадження у справі, оскіль­ки є рішення комісії у трудових спорах?

Який вплив має рішення комісії у трудових спорах на розг­ляд справи судом?

До компетенції якого суду належить така справа? Розг­ляньте усі можливі варіанти залежно від предмета спору.

Задача2

До суду звернувся гр. Тимошенко Ю.В. з позовною заявою про визнання договору купівлі-продажу автомобіля недійс­ним. У заяві він зазначав, що купив цей автомобіль на підставі генеральної довіреності з правом користування та відчуження, але власник скасував довіреність та вимагає повернення автомобіля.

Чи належить до компетенції суду загальної юрисдикції така справа, оскільки Тимошенко Ю.В. завідомо порушив за­кон з метою несплати державного мита в дохід держави за нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу авто­мобіля? Якщо так, то яке рішення має ухвалити суд?

Задача № З

Гр. Клименко М.І. як суб'єкт підприємницької діяльності (м.Київ) постачав комп'ютери ПП «МакроМакс» у м. Чернівці. У зв'язку з погодними умовами (повінь у Карпатах) вантаж було невчасно доставлено Південною залізницею, частина товару бу­ла пошкоджена. СПД Клименко М.І. було завдано збитків нес­воєчасною доставкою товару та його частковим пошкодженням.

До компетенції якого суду належить даний позов про від­шкодування шкоди? Який вид підсудності має бути застосо­ваний, якщо СПД Клименко МІ. проживає у Києві, фірма-по-купець «МакроМакс» знаходиться у ж. Чернівці, а Управлін­ня Південної залізниці -ум. Львові?

Задача 4

Директор ТОВ «Фармація» своїм наказом позбавив праців­ника премії, яка виплачувалася за підсумками роботи за рік. Працівник звернувся до юридичного відділу товариства за роз'ясненнями порядку захисту свого порушеного права щодо заробітної плати і позбавлення премії.

Яку пораду повинен надати особі юридичний відділ?

До якого виду судочинства належить вирішення цього пра­вового питання?

Задача 5

Між громадянином Костенком О.Ю. та громадянкою Кропінкіною В.С. виник спір з приводу суміжного землекористу­вання.

Які форми захисту їхніх прав можна застосувати? Обг­рунтуйте відповідь.

Задача № 6

Членами садівничого кооперативу «Каскад» були мати та її син. Син та його дружина Петренко СЯ. за згодою матері роз­почали на земельній ділянці будівництво будиночка. Крім то­го, дружина сина сплачувала членські та благодійні внески на будівництво дороги, огорожу, за освітлення. Мати та чоловік не заперечували та визнавали за нею право на членство у ко­оперативі.

Як саме гр. Петренко СЯ. може оформити своє членство у кооперативі?

Задача 7

Гр. Венгер Т.М. направила із ОАЕ контейнер із товаром. При отриманні товару та його розкритті на митниці вона встановила, що контейнер було пошкоджено та частина речей - відсутня.

Порадьте до якого органу має звернутися гр. Венгер Т.М. за захистом свого права.

Задача 8

Адвокатська компанія «Костенко і партнери» взяла в орен­ду у завода «Арсенал» приміщення для здійснення адвокатсь­кої діяльності. Сторонами було укладено договір оренди. Однією із умов цього договору було те, що адвокатська ком­панія замість оплати приміщення надає правові послуги заво­ду. Проте коли до цієї фірми почали звертатися працівники заводу за безоплатними консультаціями, їм відмовляли у на­данні такої допомоги. У зв'язку з цим трудовий колектив заво­ду вирішив розірвати договір оренди. Замки на дверях цього приміщення було замінено, а усі речі адвокатської компанії передано до камери схову заводу.

Чи правомірні дії трудового колективу заводу «Арсенал»? Як саме має захистити своє порушене право адвокатська компанія та у якому органі?

Задача 9

До суду загальної юрисдикції звернулась гр. Бродко Л.Г. з позовною заявою про визнання права власності на земельну ділянку та будинок та оскарження дій голови сільради і скасу­вання рішення сільської ради щодо надання земельної ділян­ки, яка була виділена її матері, спадкоємицею якої вона є, гр. Щуру К.Ю.

Суд розглянув цю справу та ухвалив рішення на користь гр. Бродко Л.Г. Представник сільської ради подав апеляційну скаргу, у якій послався на ст. 16 ЦПК.

Визначте правомірність дій суду. Оцініть правильність мотивації апеляційної скарги.

Задача №10

Гр. Лисова Л.Д. було звільнено з публічної служби. Він пре­д'явив адміністративний позов до адміністративного суду про поновлення його на посаді. Під час розгляду справи він допов­нив свої позовні вимоги позовом про стягнення зарплати за час вимушеного прогулу та про відшкодування моральної шкоди. Проте йому було відмовлено у прийнятті даних вимог з мотивацією, що позов про відшкодування моральної та мате­ріальної (зарплати за час вимушеного прогулу) шкоди вирішу­ється у позовному провадженні у порядку цивільного судочи­нства згідно з ч. 1 ст. 15 ЦПК.

Визначте правильність дій суду.

 

Задача № 11

У 1992 р. було створено і зареєстровано товариство з обме­женою відповідальністю. Учасниками виступали 3 особи, які мали однакові частки у сформованому статутному фонді. На день реєстрації товариства кожен з учасників вніс до статутно­го фонду по 30% своєї частки, що відповідало Закону України «Про господарські товариства». У подальшому учасники реш­ту своїх вкладів не вносили, і статутний фонд товариства не змінювався. Через 12 років 2 учасники вирішили вийти з то­вариства, написавши відповідні заяви, які були у встановле­ному порядку нотаріально засвідчені. У заявах зазначалося, що учасники на майно товариства не претендують, а від своєї частки в статутному фонді відмовляються. Водночас 2 сто­ронні особи виявили бажання увійти як учасники у товарист­во. Рішення про вихід зі складу учасників та вступ до цього нових осіб було прийнято на зборах учасників товариства зі складанням відповідного протоколу.

На початку 2007 р. учасники, які вийшли з товариства, звернулися до суду із позовом до товариства та його директора (учасника, який залишився) про виділення майна товариства. Відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що свого часу позивачі від своїх часток в майні та інших майнових претензій до товариства відмовилися, що і було оформлено належним чином.

Розкрийте поняття «підсудність» та «цивільна юрис­дикція суду».

Хто в даній ситуації повинен визначити, в який суд мож­на подати позов?

Чи є підстави для розгляду спору в суді в порядку цивільно­го судочинства?

Задача № 12

Гр. Федоренко О.І. продала свій будинок, який знаходиться у м. Ірпені Київської області та дачний будинок у с. Хотянівка гр. Ісаакяну Р.О., та виїхала на постійне місце проживання до Москви (РФ). Покупець не міг сплатити одразу усю суму коштів, тому вона погодилась, щоб на 10000 грн він видав роз­писку про погашення боргу через чотири місяці. Ісаакян Р.О. поселився у купленому будинку, але сам поїхав на заробітки до Португалії. Ісаакян Р.О. не сплатив суму 10000 грн через чоти­ри місяці як це було передбачено у розписці.

Після закінчення строку платні Федоренко змушена була звернутися до суду про стягнення заборгованої суми.

У якому провадженні цивільного судочинства має розгля­датися ця справа?

До якого суду має звернутися Федоренко О.І. з такою вимо­гою?

Задача № 1 З

Кравченко О.С. звернувся до Центрально-Міського район­ного суду м. Кривого Рогу з позовом до Криворізького авіацій­ного технікуму Київського національного авіаційного універ­ситету про поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та про стягнення моральної шко­ди. Криворізький авіаційний технікум є філією Київського національного авіаційного університету.

Визначте, чи додержано правил підсудності, передбачених ЦПК України? До якого виду підсудності належить дана категорія справ?

Задача № 14

Кучеров М.О. звернувся до суду з позовом до Ашуралієвої М.В. про зняття з реєстрації в житловому приміщенні, оскільки відповідачка проживала у даній квартирі на підставі договору найму, строк дії якого закінчився, однак відповідач­ка відмовляється добровільно знятися з реєстрації у цьому приміщенні, хоча на сьогоднішній день у ньому не проживає. У зв'язку з реєстрацією у даній квартирі місце проживання відповідачки на даний момент не відоме.

Як у такому випадку повинен діяти суд?

Задача № 1 5

Після смерті інваліда Сивохвостова Л.Д. залишився авто­мобіль, отриманий ним у 2000 р. на пільгових умовах як гума­нітарна допомога. Цей автомобіль було направлено адресно із-за кордону та виділено безпосередньо Сивохвостову Л.Д. Голов­ним управлінням соціального захисту населення в м. Києві. Спадкоємці Сивохвостова Л.Д. звернулись до суду та просять зобов'язати Головне управління соціального захисту населення зняти з обліку в Головному управлінні соціального захисту на­селення автомобіль марки Мегсесіеб Вепг С 180, інд. ном. УУТ)В 2020181 А 677130, вип. 1998 р., об. дв. 1799 см3, перереєстру­вати автомобіль на ім'я одного із спадкоємців, а також стягну­ти з Головного управління соціального захисту населення мо­ральну шкоду в розмірі 2 000 грн.

Визначте, яким нормативним актом регламентовані дані пра­вовідносини? Встановіть, чи будуть порушені правила підсудно­сті, якщо позов розглядатиметься за місцем відкриття спадщини.

Задача № 16

Гр. Первухін має намір звернутися до суду із заявою про позбавлення своєї дружини, громадянки Киргизії, яка прожи­ває в м.Астана, батьківських прав.

Яким нормативним актом має регламентуватися підсуд­ність цієї справи?

Який вид підсудності має місце у даному випадку?

 

Рекомендована спеціальна література:

І.Анохин В.С. Защита прав предпринимателей в арбитраж-ном суде. - Воронеж, 1994.

2. Арапов Н.Т. Проблеми теории и практики правосудия по гражданским делам. - Л., 1984.

3. Білоусов Ю.В. Судовий захист цивільних справ: Окремі питання судової юрисдикції // Вісник Хмельницького ін-ту регіон, управління та права. - 2004. - №3. - С.45-50.

4. Бринцев О.В. Розмежування компетенції адміністративних і господарських судів: Проблеми і перспективи. - X., 2007. - 64 с.

5. Воложанин Б.Л<,Несудебньіе формьі разрешения гражданско-правовьіх споров. - Свердловск, 1974.

6. Воложанин В.П. Понятие юрисдикции по гражданским делам // Проблеми защитьі гражданских прав и советское гражданское судопроизводство. - Ярославль, 1979. - С.105.

7. Гусаров К.В. Загальні та третейські суди в системі ци­вільної юрисдикції // Проблеми правознавства та правоохо­ронної діяльності. - Донецьк, 2003. - №3. - С. 289-295.

8. Дріжчана О.Г., Таран В.П. Підвідомчість справ про вста­новлення фактів, що мають юридичне значення //Радянське право. - 1980. - № 6.

9. Жуйков В.М. Судебная защита прав граждан и юридических лиц. -М., 1997.

10. Елисейкин ІІ.Ф. Защита суб'ьективньїх прав и интересов и компетенция суда в советском гражданском процессе // Вопросьі государства и права: Учен. записки ДвГУ.-Т.ЗІ. -4.1. - Владивосток, 1969. - С. 56.

11. Комаров В.В. Проблеми розвитку судових цивільних юрисдикцій // Конституція України — основа модернізації держави та суспільства: Матеріали наук, конф., 21-22 черв.
2001 р., Харків. - X.: Право, 2001. - С. 328-330.

12. Кузьменко С. Подальші перспективи розвитку інституту підвідомчості // Підпр-во, госп-во і право. - 2003. - № 8. - С. 51-53.

13. Кучер Т. Як звернутися до суду загальної юрисдикції. - К.: Видавець Фурса С.Я., 2008. - (Серія «Правовий всеобуч населення»).

14. Лабутин В.Н. Подведомственность и подсудность имущественньїх и преддоговорньїх споров. - М., 1975.

15. Лебедев М.Ю. Развитие института юрисдикции и его проявление в третейском суде: Автореф.... канд. юрид. наук: 12.00.15 (Гражданский процесе; арбитражньїй процесе). - Са­ратов, 2005. - ЗО с.

16. Лічман Л.Г. Розмежування цивільної та адміністратив­ної юрисдикції: Теоретичні здобутки та практичні реалії // Університетські наукові записки: Часопис Хмельницького уні­верситету управління та права. - Вип. №1. - 2008. - С. 81-86.

17. Луспеник Д.Д. Конроль за виконанням судових рішень // Теорія і практика: Наук.-практ. посіб. - К.: Атіка, 2007. -С. 201-210.

18. Луспеник Д. Спорная юрисдикция // Юрид. практика. -2007. -№3. -С. 1, 11.

19. Осипов Ю.К. Подведомственность юридических дел. -М., 1977.

20. Осипов Ю.К. Правовьіе нормьі, регулирующие подведо­мственность юридических дел, в системе советского законодательства // Правоведение. - 1974. - №5. - С. 28-34.

21. Осипов Ю.К. Разрешение споров о подведомственности // Вопросьі теории и практики гражданского процесса: Меж-вуз. научн. сб. - Вьш. 1. - Саратов: Изд-во Сарат. ун-та, 1976.
-С. 113-121.

22. Пелевин С.М. Критерии подведомственности гражданских дел // Правоведение. - 1990. - №1. - С.81.

23. Фурса СЯ. Способи захисту цивільних прав та проблеми їх реалізації у цивільному судочинстві: Теорія і практика // Юриспруденція: Теорія і практика. - 2004. - № 1. - С. 35-39.

24. Фурса СЯ. Проблеми запровадження нових ЦПК і КАС / Цивільний процес України: Проблеми і перспективи. - К.:Видавець Фурса СЯ.: КНТ, 2006. – С. І7-23.

25. Фурса С.Я., Фурса Є.І. Коментар до статей 15, 16, 17 ЦПК України // Фурса С.Я., Фурса Є.І. Щербак С.В. Цивіль­ний процесуальний кодекс України: Науково-практичний ко­
ментар: У 2 т. / За зат. ред. Фурси СЯ.- К.: Видавець Фурса С.Я.: КНТ, 2007. - (Серія «Процесуальні науки»).

26. Фурса С.Я., Фурса СІ. Пред'явлення позовної заяви // Адвокат у цивільному процесі. - К.: Видавець Фурса С.Я.: КНТ, 2008. - С.83-93.

27. Шадура Д.М. Поняття і зміст судової юрисдикції // Віс­ник прокуратури. - 2007. - № 1. - С. 103-110.

28. Шадура Д.М. Інститут підвідомчості в контексті онов­лення цивільного процесуального законодавства // Науковий потенціал майбутнього України на шляху до європейської інтеграції: Матеріали наук. конф. курсантів, студ. та молодих науковців / Держ. митна служба України, Акад. митної служ­би України, 2004. - С 213-214.

29. Бігун ВЛ. Підсудність цивільних справ за участю інозем­ного елемента // Вісник Академії правових наук України. -1998. - №4.-С.167-177.

30. Гнєздов О. Спеціальна і персональна підсудність цивіль­них справ // Право України. - 1995. - №11. - С. 73-74.

31. Трель Я. Соглашение о подсудности в гражданском процессуальном праве // Арбитражньїй и гражданский процесе. -2005. - №8. - С.34-40.

32. Ерохин Т.П. Некоторьіе проблеми подсудности в гражда­нском судопроизводстве: Автореф. дис.... канд. юрид. наук. -Саратов, 2004.

33. Комаров В.В. Цивільна юрисдикція і підсудність // Те­орія і практика судової діяльності: Наук, практ. посіб. - К.:Атіка, 2007. - С. 7-38.

34. Оверчук С.В. Проблема визначення поняття підсудності //Держава і право. -К., 2001. -Вип.14: Юридичні і політичні науки. - С. 334-340.

35. Осипов Ю.К. Подведомственность и подсудность гражданских дел. - Воронеж: Коммуна, 1962. - 112 с.

36. Соловьев В., Громов Н., Симшин В. Подсудность, ее признаки и значение // Российская юстиция. - 1995. - № 10. - С. 25-26.

37.Фурса С.Я., Фурса Є.І. Коментар до статей 107-117 ЦПК України // Фурса С.Я., Фурса Є.І., Щербак С.В. Цивільний процесуальний кодекс України: Науково-практичний комен­тар: У 2 т. / За заг. ред. Фурси СЯ. - К.: Видавець Фурса СЯ.: КНТ, 2007. -(Серія «Процесуальні науки»).

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 662 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2754 - | 2314 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.