ВСТУП
Даний методичний посібник включає основні змістовні модулі курсу “Системний аналіз”, який викладається для студентів, що навчаються за спеціальністю “Економічна кібернетика”. Для перевірки отриманих знань в навчальному посібнику наведені тестові завдання, для проведення яких додається дискета з програмним забезпеченням, розроблена автором. Зручність такого підходу очевидна – за короткий проміжок часу є можливість об’єктивно оцінити знання достатньо великої групи студентів. Програмне забезпечення з наявними тестами може також бути використане для перевірки знань теоретичної частини студентами у процесі екзаменування
Мета викладання дисципліни "Системний аналіз” – ознайомити студентів з методологією дослідження таких властивостей та відношень на об’єктах комп’ютеризації які важко спостерігаються шляхом представлення цих об’єктів у вигляді цілеспрямованих систем; надати практичні навики застосування системної методології для аналізу, моделювання та проектування складних об’єктів, побудови комп'ютерних iнформацiйних систем (КIС), розв’язування інформаційних проблем в них; розвинути навики використання практичних методологiй системного аналiзу (СА) для логiко-фiзичного моделювання та проектування КIС; сформувати у майбутнiх спецiалiстiв системне мислення.
В результатi вивчення курсу студенти повиннi знати: етапи розвитку системних уявлень, основні напрямки системних досліджень, основні поняття (СА) та принципи системного підходу; системно-методологічні аспекти моделювання; методології та методи СА; методи отримання інформації для СА; основні методології проектування КІС; вміти: розрізняти проблеми, до яких застосування СА є доцільним; інтерпретувати основні поняття СА та принципи системного підходу до КІС та об’єктів комп’ютеризації; класифікувати системи та методи системного моделювання; застосовувати аналітичний та синтетичний підходи до моделювання КІС та об’єктів комп’ютеризації; побудувати життєвий цикл системи, застосовувати методології, методи та алгоритми системного аналізу для розв’язування проблем на складних об’єктах комп’ютеризації; організувати збір інформації для СА відповідно до принципів системного підходу; застосовувати методології СА при проектуванні конкретних КІС.
.
РОЗВИТОК СИСТЕМНИХ УЯВЛЕНЬ ТА НЕОБХІДНІСТЬ ВИНИКНЕННЯ СИСТЕМНОГО ПІДХОДУ
1.1. Сучасні уявлення про склад загальної теорії систем
Історія розвитку системних уявлень.
Основні напрямки системних досліджень.
Передумови та необхідність виникнення системного підходу.
Предмет системного аналізу.
Сучасні уявлення про склад загальної теорії систем
Загальна теорія систем вивчає можливі аспекти дослідження систем, в тому числі і прийняття рішень в них. Системний аналіз є складовою частиною теорії систем разом із такими дисциплінами, як: кібернетика, інформатика, дослідження операцій та системотехніка.
Розвиток методів системного аналізу в основному пов’язаний із розвитком складових частин загальної теорії систем.
Кібернетика – вивчає системи зі зворотнім зв’язком і аспект керування інформацією в цих системах, розглядаючи при цьому строго формалізовані задачі.
Інформатика – займається дослідженням процесів збереження, накопичення, перетворення, передачі даних та інформації із застосуванням комп’ютерної техніки.
Дослідження операцій – вивчає методи прийняття рішень при цьому переважно розглядаються формалізовані задачі.
Системотехніка – наука, яка вивчає застосування методів системного аналізу для дослідження технічних схем.
Системний аналіз – це сукупність методологічних засобів, які використовуються для підвищення ступеня обґрунтованості рішень у складних (слабко-структурованих) проблемах політичного, військового, наукового, соціального і економічного характеру. Системний аналіз передбачає розгляд об’єктів як систем, переважно цілеспрямованих. Основні методологічні засади системного аналізу базуються на принципах системного підходу.
ТС – теорія систем
К - кібернетика
ДО – дослідження операцій
СА – системний аналіз
С - системотехніка
І - інформатика
Необхідність вивчення методологій та методів системного аналізу обумовлена потребами його застосування при створені та розвитку комп’ютеризованих інформаційних систем. У яких існують складні часто слабко структуровані зв’язки між елементами. Не систематизоване внесення змін в елементи та зв’язки цих систем часто призводить до зниження ефективності їх функціонування.