Лекція 5
Загальна характеристика англоамериканської правової сім’ї
План
1. Особливості англоамериканської правової сім’ї
2. Основні етапи розвитку англійської правової системи
3. Виникнення та реформування загального права
4. Загальне право: поняття та особливості
5. Право справедливості та його співвідношення із загальним
правом
Особливості англоамериканської правової сім’ї
Англоамериканська правова сім’я є однією з найпоширеніших та найстаріших правових сімей світу. В англоамериканській правовій сім’ї слід розрізняти групу англійського права і право США.
Англійське право посідає домінуюче місце в сім’ї загального права. Як відомо, Англія була найбільшою колоніальною державою і з цієї причини англійське право поширилось у багатьох державах світу. Унаслідок цього сьогодні майже третина населення світу живе значною мірою за нормами, що були запозичені в англійському праві. Ці країни, безумовно, зберегли в низці сфер права свої власні традиції, інститути і концепції, проте англійський вплив наклав глибокий відбиток на мислення юристів цих країн. Відзначимо також, що адміністративні і судові органи, структура юридичної професії, юридичний стиль, судовий процес і система доказів побудовані і регулюються в цих країнах за моделлю англійського права.
Сфера застосування англійського права, в принципі, обмежується Англією й Уельсом. Англійське право не є правом усієї Великобританії, тому що в Північній Ірландії, Шотландії, на островах ЛаМаншу й острові Мен не діє англійське право.
У групу англійського права входять поряд із правом Англії та Уельсу правові системи Північної Ірландії, Ірландії, Канади (крім Квебеку), Австралії, Нової Зеландії, а також право деяких інших держав — колишніх колоній Британської імперії: наприклад, Антигуа та Барбуда, Багамів, Барбадосу, Белізу, Гренади, Домініки, Науру, Сент Кітц і Невіс, Тонга, Фіджі, Ямайки (на цей час ці держави є членами Британської Співдружності).
До цієї групи тяжіють мішані правові системи Гани, Гамбії, Нігерії, СьєрраЛеоне, Танзанії, Бангладеш, Брунею, Індії, Пакистану, Сингапуру тощо, де запозичене англійське загальне право взаємодіє з релігійними і традиційними правовими системами.
До складу англоамериканської правової сім’ї входить також правоСША,яке має своїм історичним джерелом англійське загальне право,але на сьогодні є цілком самостійним і суттєво відрізняється від англійського.
Для позначення цієї правової сім’ї зазвичай на рівних підставах використовуються такі терміни:
«сім’я англоамериканського права»,який підкреслює той факт,
що саме англійське та американське право домінують у цій правовій сім’ї;
«сім’я загального права»,використання якого пояснюється тим,що в розвитку правових систем цієї правової сім ’ї основна роль належить нормам, створеним судовою практикою (тобто загальному праву);
«сім’я англосаксонського права»,який демонструє те,що правовісистеми, які входять до цієї правової сім’ї, склалися під впливом системи і принципів англійського права. Проте слід мати на увазі, що термін «англосаксонське право» у суворому його розумінні стосується тільки найдавнішого періоду розвитку права Англії.