Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розвиток основних галузей промисловості на західноукраїнських землях у др. пол. XIX ст.




Революція 1848 – прогрес. 50-і збудовано 6 підприємств: 2 сірникові фабрик, 2 маштнобуд., шкіряний завод + паровий млин(розвиток харчової пром.). Парові двигуни мали 2 заводи. 60-70-час переважання невеликої промисловості: брак підприємців, брак капіталу, гроші вкладали в с/г, зхукр промисловість позбавлена урядом пільг, вел залізниці і рифи, продукція не мала ринків збуту, все займала продукція із зх.. Краще розвивалася в умовах відсутності жорсткої конкуренції: борошномельна, спирто-горілчана, нафтова, лісопильна, соляна пром. Але: виробництва напівфабрикатів. 80-і активний розвиток в Карпатах лісопильної пром.: в основному експорт деревини, ввозили готові вироби. Лісохімія: 3 60-х рр. – 3 лісохім заводи. Високі ціни держави на сіль – «соляний голод». Переоснащення нафтодобувної і озокеритної промисловості:припинились добування нафти ручним способом, зростання добування – спорудження залізниць.

Промисловість на західноукраїнських землях мала свої особливості розвитку. Промисловий потенціал цих територій виступав сировинним придатком австро-угорської економіки. У промисловому секторі західноукраїнських земель домінував іноземний капітал – австро-угорський, німецький, французький, англійський. Національний український капітал був пов’язаний з торгово-промисловими об’єднаннями, зокрема на Галичині – «Крайовий союз кредитовий», «Союз спілок для збуту худоби».

Наслідком такого становища промислового сектора економіки західноукраїнських земель були сповільнені темпи його розвитку у порівнянні з промисловістю наддніпрянської України. Промисловий переворот у західній Україні розпочався в останній чверті ХІХ ст. Теплова енергетика впроваджувалася повільно. На Буковині від початку 70-х рр. було 18 механічних двигунів, у Закарпатті наприкінці ХІХ ст. – 219 парових двигунів.

Структура промислового виробництва у західних регіонах була суттєво здеформована. На першому плані знаходились добувні галузі промисловості. З середини ХІХ ст. у Галичині розвивається нафтова промисловість. Перехід від примітивних методів буріння до сучасних технологій глибинного буріння відбувся наприкінці 80-х рр., внаслідок чого збільшилася продуктивність праці. Обсяги нафтовидобутку суттєво зросли: у 1874 р. – 21 тис. т, 1900 – 326 тис. т нафти. Нафту з Галичини вивозили до Німеччини та інших європейських країн. Центром нафтовидобутку був Борислав, де працювали 3 тис. осіб, більшість з яких поляки. Умови праці були вкрай важкі («галицьке пекло»), вони були описані І.Франком у повісті «Борислав сміється».

Австрійський уряд свідомо деформував економіку українських провінцій, забороняючи будівництво місцевих нафтоперегонних заводів, українська нафта перероблялася на заводах Австрії та Угорщини. Цьому була підпорядкована і митна політика уряду: на неочищену нафту мито було значно нижче, ніж на вивезені нафтопродукти. Таким робом підвищувався нафтодобуток і гальмувалася переробка нафтопродуктів на місцях.

З добувних галузей у західноукраїнських землях розвивалася озокеритна, буровугільна, соляна, лісопильна промисловість. У 1890 р. у східній Галичині було 56 парових і 77 водяних лісопилень. На Закарпатті перший паровий лісопильний завод виник у 1869 р. в Ужгороді.

Більшість заготовленої на Закарпатті деревини оброблялася на деревообробних заводах Угорщини, звідки експортувалася за кордон. З Галичини та Північної Буковини деревина вивозилася до Австрії, Німеччини, Англії, Італії, Франції, Туреччини тощо.

Відсталою, з низьким рівнем технічного оснащення, залишалась харчова промисловість – борошномельна (через високі мита на борошно, які запровадила Німеччина), цукрова, горілчана, пивоварна, тютюнова, а також цегельне, сірникове, ткацьке виробництво тощо.

У порівнянні з наддніпрянською Україною західноукраїнські землі безнадійно відставали у сфері важкої промисловості. У 1890 р. у східній Галичині діяло 4 металургійних підприємства в той час, як у 1870 р. – 7, та ж сама картина спостерігається у машинобудівній галузі: у 1856 р. було 10 машинобудівних підприємств, а в 1890 р. – 13. На Буковині ця галузь лише виникала. Негативна динаміка у промислово-виробничій сфері пояснювалася курсом австрійської адміністрації на розвиток добувної промисловості, тобто свідомою політикою деформації економіки українських провінцій, закріплення за ними статусу сировинного придатку до економіки чільних націй імперії – німецької та угорської.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 813 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2336 - | 2047 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.