Особливості професії психолога найбільш чітко і різнобічно відображаються в освітньо-кваліфікаційній характеристиці спеціальності, яка, у свою чергу, спирається на відповідну професіограму. Саме вона визначає конкретні кваліфікаційні та освітні характеристики фахівця і обумовлює програму його підготовки у ВНЗ.
Освітньо-кваліфікаційна характеристика є складовою державного стандарту освіти — сукупності норм, які визначають вимоги до підготовки фахівця. Освітньо-кваліфікаційна характеристика є офіційним документом, наявність якого визначено Законом України «Про освіту», положеннями про державний вищий навчальний заклад освіти, про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах.
Цей документ встановлює:
· професійне призначення, кваліфікацію та умови використання фахівця з вищою освітою за професійним напрямком «Психологія», «Практична психологія»;
· рівень професійних знань і умінь;
· кваліфікаційні вимоги до фахівця у формі виконання професійних і соціально-професійних завдань з визначенням міри самостійності при їх виконанні;
· порядок проведення державної атестації випускників;
· відповідальність за якість підготовки випускників.
На підставі кваліфікаційної характеристики у навчальному закладі визначаються:
— цілі поетапного формування майбутніх фахівців;
— зміст та організація навчально-виховного процесу, а також розробляються навчальні плани, програми, контрольні та атестаційні завдання;
— тести для діагностики якості підготовки студентів на різних стадіях навчання;
— первинні посади випускників ВНЗ;
здійснюється:
· коригування освітньо-професійних програм підготовки спеціалістів з психології;
· профорієнтаційна робота серед майбутніх студентів;
· аналіз професійного використання та атестація молодих фахівців.
Для студента кваліфікаційна характеристика становить професійний ідеал, якого він прагне досягти у процесі свого навчання у ВНЗ. У такому ракурсі цей документ відіграє орієнтуючу та регулюючу функції.
У характеристиці професії психолога важливим моментом є можливі місця роботи, які відповідають освітньо-кваліфікаційним рівням випускника ВНЗ — бакалавра і магістра. Їх призначення визначається тим, що ці фахівці готуються до професійної діяльності у закладах освіти, медицини; в установах, які займаються соціальною допомогою; на промислових підприємствах; у галузі науки.
Випускники вищого навчального закладу із кваліфікацією «бакалавр психології», «психолог» згідно зі спеціалізацією будуть переважно працювати в таких галузях народного господарства як:
— охорона здоров’я;
— фізична культура та соціальне забезпечення;
— освіта;
— наука і наукове обслуговування;
— об’єднання громадян.
Сферами економічної діяльності бакалавра та спеціаліста з психології можуть бути (за Державним класифікатором видів економічної діяльності):
• освіта (початкова, середня, вища, навчання дорослих);
• охорона здоров’я та соціальна допомога;
• соціальна допомога;
• суспільна діяльність;
• діяльність у сфері спорту;
• індивідуальні послуги [26].
Бакалавр та магістр (спеціаліст)з психології, залежно від його спеціалізації на думку С. Д. Максименка та Т. Б. Ільїної, може [26]:
— виконувати аналітичні, прогностичні, дослідницькі функції;
— використовувати існуючі та створювати нові методи вивчення особистості;
— займатися корекцією психічних явищ людини;
— пропонувати та впроваджувати рекомендації щодо оптимізації процесів трудової, спортивної, трудової та навчальної діяльності, умов праці і відпочинку.
Важливим у діяльності психолога-фахівця є участь у вирішенні проблеми адаптації особистості до нових умов та режиму життєдіяльності.
Бакалавр та магістр (спеціаліст)з психології готується до роботи в умовах багатоукладної економіки, може працювати на підприємствах і в установах різних форм власності, в органах державного управління та консультативних фірмах.
Випускники можуть працювати на таких первинних посадах (за Державним класифікатором професій):
• профконсультант;
• спеціаліст з надання допомоги неблагополучним сім’ям;
• спеціаліст з соціальної роботи;
• голова секції (творчої).
При цьому бакалавр психології може обіймати посади, які не вимагають поглиблених професійних знань, складної дослідницької роботи і які орієнтовані переважно на вирішення стереотипних задач діяльності.
Магістр (спеціаліст) - психолог може обіймати посади, які вимагають проведення самостійних досліджень, прийняття складних рішень, володіння поглибленими професійними знаннями для вирішення здебільшого діагностичних та евристичних задач.
Підготовлений спеціаліст-психолог може обіймати такі посади (за Державним класифікатором професій):
— психолог;
— науковий співробітник (з психології);
— консультант медико-психолого-педагогічної комісії;
— завідувач центру (молодіжного);
— головний консультант (керівник головного підрозділу);
— консультант із суспільно-політичних питань.
Фахівець з вищою освітою повинен бути підготовленим до вирішення конкретних задач відповідно посаді. Він повинен легко адаптуватися до мінливих умов діяльності підприємств різних форм власності: володіти необхідним обсягом знань у культурній, правовій, соціально-психологічній, економічній та інших галузях, вміти засвоювати нові знання, прогресивні технології та інновації. Кожен випускник повинен мати відповідну сукупність знань для виконання обов’язків на високому професійному рівні. ВНЗ створює організаційні та методичні умови підготовки фахівців відповідної кваліфікації.
Підготовка фахівців здійснюється на основі освітньо-професійної програми, яка включає навчальний план, навчальні програми всіх дисциплін, передбачені навчальним планом, перелік умінь психолога з позначенням тих дисциплін навчального плану, у процесі засвоєння яких у студента виробляються зазначені вміння..
У навчальному плані подано перелік дисциплін за трьома блоками:
• цикл гуманітарних та соціально-економічних дисциплін;
• дисципліни циклу науково-природничої підготовки;
• цикл дисциплін теоретичної, практичної та професійної підготовки (включає дисципліни самостійного вибору навчального закладу та дисципліни самостійного вибору студента).