Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Перевірка правильності визнання доходів від операційної діяльності




Основним документом, яким керується ревізор в процесі контролю є П(С)БО 15 "Дохід". В ньому викладено загальні підходи до визнання доходів, їх обліку і розкриття у фінансовій звітності.

Згідно з П(С)БО 15 дохід визнається в момент збільшення активу або зменшення зобов'язань, які обумовлюють збільшення власного капіталу.

Передусім слід з'ясувати, чи впроваджено в облікову політику під­приємства П(С)БО 15 та чи формується дохід за нормами цього положен­ня. Тобто підприємство повинно відображати доход в обліку і звітності згідно з принципами нарахування та відповідності доходів і витрат.

Своєчасність формування, обліку та відображення доходу в звітно­сті перевіряють за додержанням вимог принципу нарахування. Результати господарських операцій за цим принципом повинні визнаватись, відобра­жатись в бухгалтерському обліку та звітності в тому періоді, до якого во­ни відносяться не тоді, коли одержуються або сплачуються кошти).

Водночас простежують, чи існує прямий зв'язок між отриманими доходами та витратами (і навпаки). Згідно з П(С)БО 15 принцип нараху­вання доходу має застосуватись одночасно з принципом відповідності, за яким витрати визнаються у звіті про фінансові результати на основі пря­мого зв'язку між ними та отриманими доходами.

Достовірність відповідних показників в фінансовій звітності пере­віряють, виходячи з вище означених передбачених П(С)БО 15 принципів нарахування та відповідності. За цими принципами доходи, як елементи фінансової звітності, розподіляються на:

• доходи звітного періоду;

• доходи майбутніх періодів (Баланс, рядок 630).


Визначення прибутків (збитків) за звітний період передбачено П(С)БО З "Звіт про фінансові результати". То ж перевірку достовірності звітної інформації роблять, керуючись цим Положенням. При цьому зва­жають на те, що доходами не визнаються:

• податок на додану вартість, акцизи, інші податки і обов'язкові платежі
до бюджету та позабюджетних фондів;

• надходження за договором комісії та іншими аналогічними договорами;

• попередня оплата продукції (товарів, робіт, послуг);

• аванс в рахунок оплати продукції (товарів, робіт, послуг);

• завдаток під заставу або в погашення позики, якщо це передбачено
відповідним договором.

Ревізор встановлює правильність формування в обліку та достовір­ність відображення вище означених сум в Звіті за ф. № 2.

Перевірку правильності визначення суми доходу роблять окремо за доходами від надзвичайної діяльності та доходами від звичайної діяльності.

Підприємство повинно вести облік доходу від звичайної діяльності за групами:

• дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);

• інші операційні доходи;

• фінансові доходи;

• інші доходи.

Контроль правильності формування доходу ведуть за записами на рахунках класу 7 "Доходи і результати діяльності". Рахунки цього класу призначені для обліку господарських процесів звичайної діяльності.

Перевіряють правильність записів на рахунках 70 "Доходи від реа­лізації""; 71 "Інший операційний дохід"; 73 "Інші фінансові доходи"; 74 "Інші доходи"; 76 "Страхові платежі"; 79 "Фінансові результати". Звер­тають увагу, чи закрито ці рахунки (перед складанням звіту) в кореспон­денції з рахунком 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті) збитки ".

Перевірку формування доходів від операційної діяльності прово­дять за записами на рахунку 70 "Дохід від реалізації". За субрахунками 701 "Дохід від реалізації готової продукції", 702 "Дохід від реалізації то­варів" та 703 "Дохід від реалізації робіт та послуг" перевіряють повноту відображення в обліку реалізації готової продукції, товарів, робіт, послуг, доходів від страхової діяльності.

За субрахунком 704 "Вирахування з доходу" перевіряють правиль­ність визначення та обґрунтованість:

• суми наданих після дати реалізації знижок покупцям;

• вартості повернених покупцям продукції та товарів;

• інших сум, що підлягають вирахуванню з доходу.

В процесі контролю використовують первинні документи, якими оформляються операції реалізації готової продукції, товарів, робіг. на-


дання послуг, тощо. Перевірка первинних документів проводиться за методикою, викладеною у відповідних лекціях.

Ретельно перевіряють розрахунки доходів бухгалтерією. Вони є первинними документами з обліку доходів від реалізації.

Перевіряють, чи організовано аналітичний облік доходів від реалі­зації за групами (видами) продукції, товарів, робіт, послуг; за регіонами збуту та (або) за іншими визначеними підприємством напрямками.

Правильність кореспонденції бухгалтерських рахунків з обліку дохо­дів від реалізації перевіряють використовуючи загальноприйняту їх схему.

Далі перевіряють записи на рахунку 71 "Інші операційний дохід", де підприємство повинно відображати інші доходи окрім доходу (вируч­ки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

Ретельно простежують повноту відображення на цьому рахунку доходів від:

• реалізації іноземної валюти;

• реалізації інших оборотних активів (крім фінансових інвестицій);

• операційної оренди активів;

• операційної курсової різниці за операціями в іноземній валюті;

• одержаних штрафів, пені, неустойок та інших санкцій за порушення
господарських договоріз;

• списання кредиторської заборгованості, щодо якої минув строк позов­
ної давнини;

• відшкодування раніше списаних активів (надходження боргів, списа­
них як безнадійні);

• суми одержаних грантів та субсидій;

• інші доходи від операційної діяльності.

Первинними документами для обліку інших операційних доходів є довідки бухгалтерії. То ж ревізор ретельно перевіряє правильність їх складання. При цьому використовують первинні документи та відповідні бухгалтерські регістри за напрямками, перелік яких наведено вище в уз­годженні з П(С)БО 3 та П(С)БО 15.

Перевірку проводять у розрізі усіх окреслених напрямків форму­вання доходів за записами на передбачених Планом субрахунках, на яких узагальнюється конкретна інформація про інший операційних дохід: 7П"Дохід від реалізації іноземної валюти"; 712 "Дохід від реалізації ін­ших оборотних активів"; 713 "Дохід від операційної оренди активів"; 714 "Дохід від операційної курсової різниці"; 715 "Одержані штрафи, пені, неустойки"; 716 "Відшкодування раніше списаних активів"; 717 "Дохід від списання кредиторської заборгованості"; 718 "Одержані гранти та субсидії""; 719 "Інші доходи від операційної діяльності". Правильність бу­хгалтерських записів в обліку інших операційних доходів перевіряють, орієнтуючись на загальноприйняту схему бухгалтерських проводок.






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 370 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2215 - | 2158 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.