Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Особливості методики застосування фізичних вправ у пологах та післяпологовому періоді, при неправильних положеннях і тазовому передлежанні плоду, при оперативному розродженню.




Головна мета застосування фізичних вправ у пологах зводиться до стимуляції родової діяльності, профілактиці раннього нервово-м'язового стомлення і зменшенню болючих відчуттів. Пологи вимагають від жінки великих фізичних сил. Енерговитрати жінки, що народжує, протягом 16 годин еквівалентні 2-х вартовий роботі муляра чи лісоруба.

Протипоказання до проведення лікувальної гімнастики в першому періоді пологів: прееклампсія, еклампсія, важкі захворювання, що супроводжують вагітність (цукровий діабет, туберкульоз, недостатність кровообігу II-III ступеня та ін.), передлежання плаценти, передчасне відслоювання нормально розташованої плаценти, неправильні положення і передлежання плоду, передлежання і випадання дрібних частин плоду, передчасне відходження навколоплідних вод, підвищення АТ до 140/90 мм рт.ст. і вище.

Передродова гімнастика (активний відпочинок) починається на початку родової діяльності при розкритті шийки матки на 1-1,5 поперечних пальця.

Вправи, що можуть бути використані під час пологів.

Вправи в положенні стоячи.

1.Ходьба на місці, ходьба по палаті.

2.Нахили тулуба вперед, в сторони.

3.Повороти тулуба вправо, вліво без руху рук і з рухом рук убік повороту.

4.Черговий підйом ноги з опорою рукою об ліжко.

5.Присідання з опорою руками об ліжко.

6.Обертальні рухи руками, зігнутими в ліктьових суглобах.

7.Дихальні вправи з розведенням рук у сторони.

8.Піднімання надпліч з наступним розслабленням.

9.Струшування рук, кистей з метою розслаблення м'язів плечового пояса.

Вправи в положенні сидячи (на стільці, на краю ліжка)

1.”Ходьба” сидячи.

2.Почергове згинання і розгинання ніг у колінних суглобах.

3.Згинання рук у ліктьових суглобах з одночасним стисканням пальців рук в кулак.

4.Ротація прямих ніг назовні й всередину.

5.Повороти тулуба вправо і вліво з відведенням відповідної руки вбік повороту.

6.Нахили тулуба вперед з наступним деяким прогинанням назад.

7.Динамічні дихальні вправи з підйомом рук вгору, розведенням в сторони.

8.Вправи в розслабленні м'язів спини, плечового пояса.

Вправи в положенні лежачи (на спині, на боці).

1.Почергове згинання ніг в колінних та тазостегнових суглобах.

2.Одночасне згинання ніг у колінних та тазостегнових суглобах, не відриваючи стоп від поверхні постелі.

3.Ротація прямих ніг назовні й всередину.

4.Розведення і зведення ніг, зігнутих у колінному і тазостегновому суглобах.

5.Почергове підтягування зігнутої ноги до живота.

6.Поворот на бік.

7.Дихальні вправи з розведенням рук в сторони (лежачи на спині), з відведенням однієї руки вгору й убік (лежачи на боці).

8.Діафрагмальне дихання.

9.Статичне дихання з поступовим подовженням видиху.

10.Вправи в розслабленні м'язів рук, живота, ніг (лежачи на спині).

Під час потуг породілля виконує найбільше навантаження, що супроводжується затримкою дихання (під час натужування). Для створення умов активного відпочинку в інтервалі між потугами застосовують фізичні вправи, які збільшують газообмін, який усувають застій крові в кінцівках, яуі поліпшують кровообіг м'язів черевної стінки. Вправи виконують з положення лежачи.

Вправи в періоді між потугами в положенні лежачи.

1.Глибоке дихання з розведенням рук у сторони з підйомом їх вгору.

2.Згинання і розгинання пальців рук.

3.Згинання і розгинання гомілковостопних суглобів.

4.Почергове випрямлення ніг з наступним згинанням.

5.Розслаблення м'язів черевної стінки, плечового пояса, ніг (загальне розслаблення). Ці вправи бажано сполучити з глибоким статичним диханням. Дихальні вправи повторюють 2-4 рази, інші – 2-3 рази.

Установлено, що тільки 10% жінок не мають болючих відчуттів у пологах. Значна ж частина породілей має потребу в самостійному знеболюванні даного стану. Кожна жінка емпірично вибирає для себе оптимальні прийоми знеболення.

Оптимальні прийоми знеболення:

1.В.П. – лежачи на спині. Легке поглажування кінчиками пальців нижньої половини живота в напрямі від середньої лінії знизу-вгору і назовні. На вдиху здійснюється погладжування, на видиху руки повертаються у В.П.

2. У тому ж положенні виконується точковий масаж. Великий палець, злегка вібруючи, притискує точки на передніх кісткових виступах клубових кісток – чун-мень, при цьому долоні розташовані вздовж стегон. Пальцеве або кулачне притиснення зовнішніх точок поперекового ромба – сяо-чан-шу в тому ж положенні, але із зігнутими в колінах ногами фу-ту й інь-ши.

3. У положенні лежачи на боці роблять легке поглажування кінчиками пальців у попереково-крижовій області в напрямку зовні-всередину (видих) і назад (вдих). Поєднується з глибоким диханням.

Японські фахівці для зняття нервової втоми рекомендують ретельно масажувати обидва мізинці і виконувати таку вправу: руки над головою, пальці зчеплені – перетягувати руки вправо і вліво з нахилом тіла по 5 разів у кожну сторону. Повторити тричі.

Фізичні вправи застосовуються в інтервалах між короткими несильними потугами і носять характер активного відпочинку. Комплекс триває 10-15 хв. і проводитися через кожні 2-3 години.

При нормальному плині пологів і раннього післяпологового періоду гімнастику призначають на 2-у добу після пологів.

Протипоказання: пропасний стан, слабкість у зв'язку з великою втратою крові і важких пологів, нефропатія, еклампсія в пологах, розриви промежини III ступеня.

Шви на промежині після пологів чи розривів перинеотомії не є протипоказанням для занять лікувальною гімнастикою. У цих випадках протягом 5 днів виключаються вправи з розведенням ніг.

На 2-3-й день після пологів у комплекс включають вправи, що підсилюють периферичний кровообіг, діафрагмальне дихання, що зменшують застійні явища в черевній порожнині та у порожнині таза, вправи в розслабленні м'язів, вправи для м'язів черевного преса (в основному для косих м'язів). Дихальні вправи повторюють 3-4 рази, загальзміцнюючі – 3-5 разів.

На 4-5-й день після пологів при гарному переносимості попередніх занять навантаження поступово зростає в основному за рахунок уведення нових вправ для м'язів черевного преса і тазового дна і збільшення числа повторень попередніх вправ. Додаються вихідні положення лежачи на животі, колінно-кистьове положення.

На 6-7-й день уводяться вправи в положенні стоячи, основна мета яких – вироблення хорошої постави, тренування рівноваги. На всіх заняттях звертають увагу на ритмічне дихання під час виконання фізичних вправ.

При неправильному положенні плода спеціальні завдання фізичної реабілітації проводяться у термін з 29-го до 35-го тижня вагітності, коли треба перевести плід у головне передлежання.

Особливості використання фізичних вправ:

- колінно-ліктьове положення протягом 10 хвилин не менше 3-4 разів на день;

- перевертання з боку на бік, утримуючись по 10 хвилин на кожному боці протягом години, ноги зігнуті, не менше 3-4 разів на день;

- діафрагмальне дихання лежачи на боці, протилежному позиції плода, протягом 2-5 хвилин. Потім ногу з боку спини плода згинають у колінному суглобі, притискують її до живота на видиху та роблять нею колови рухи до середини, доторкаючись стегном до живота. Вправу виконують повільно на видиху 10-15 разів за 10 хвилин, 3-4 рази на день до 35-го тижня вагітності.

При тазовому передлежанні застосовують спеціальні вправи: лежачи на боці на спеціальній підставці з опорою на великий вертел. На фоні глибокого дихання здійснюються рухи нижніми кінцівками.

При позиції плоду – спинка зліва, передлежання сідницями

- жінка лежить на правому боці;

При позиції – спинка справа, поперечне і косе передлежання – на лівому боці. Вправи: верхню ногу відвести в сторону-назад (розгинання) і швидко підвести коліно до живота. Якщо коліно зігнуте, здійснюється розгинання стегна і швидкий рух з напівповоротом корпусу в початкове положення.

При передлежанні сідницями вправа виконується 10-30 разів, при поперечному і косому – 12-25 разів.

Американські фахівці рекомендують швидку ходьбу, аеробіку, катання на велосипеді, плавання.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 324 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2285 - | 2064 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.