:
:
m=4
:
z=30
:
kT=2÷5
9:
V=2 /
9:
E=67
:
PΔ=0,5
:
n= 1500 /
:
d=32
-
S.=
kT=3
S.= = 22,5
0= PΔ-0,5=0
zΔ
zΔ≈0
S.= 22.5 . = -22,5
,
:
T =22,5-(-22,5)=45
IT7A +IT6 = 25+16=41 45
H7: EI=0; ES=25 .
..=..-S..=25-22,5=2,5
..=..-S..=0-(-22,5)=22,5
es .. es=14
ei=es-TB=14-16=-2
j6: es=14; ei=-2
S..=ES-ei=25-(-2)=27
S..=EI-es=0-14=-14
T = S.. - S.. =27-(-14)=41
(S.; S.)(S.; S.) . - .
22,5 -14 22,5 27
- :
Q= = *100%=91,1%
:
a =CO-= - =(25+0)/2-(14-2)/2=6,5
:
= =25/6=4.16
b= =16/6=2.67
:
= = =4,9
, :
a -3 =6,5-3*4,9=-8,2
a 3 =6,5+3*4,9=21,2
:
Z= Z=-3,-2,-1,0,1,2,3
X=Z* +
X0=0+6,5=6,5
X1=1*4,9+6,5=11,4
X2=2*4,9+6,5=16,3
X3=3*4,9+6,5=21,2
X-1=-1*4,9+6,5=1,6
X-2=-2*4,9+6,5=-3,3
X-3=-3*4,9+6,5=-8,2
:
P(x1<x<x2)=P(Z1<Z<Z2)=0(Z2)-0(Z1)
X1=0; Z= =-1,33
:
P(-1,33<Z<3)= 0(3)-0(-1,33)=0.49865-0,34=0,15865
:
I =0,45 +0,0001D
D= = =38.7
I =1.47+0,00387=1.47387
AT= = =16,962 7 ; R5
AT= = =10,855 6 ; R5
AT= = =27,817 R5
|
|
30-50 | |||
Z | Y | H | |
3,5 | |||
3,5 |
- ( 14810-69)
D-=Dmin+Z=32+0,0035=32,0035
Dmax-= D-+ =32,0035+0,003=32,0085
Dmin-= D-- =32,0035-0,003=32,0005
Dmax-=Dmax+ =32,025+0,003=32,028
Dmin-=Dmax- =32,025-0,003=32,022
D-=Dmax--H=(32,0085-0,006)
D-=Dmax--H=(32,028-0,006)
- ( 2015-84)
Dmax-=dmax-Z+ =32,014+0,0035-0,003=32,0135
Dmin-=dmax-Z- =32,014-0,0035-0,003=32,0075
Dmax-=dmin =31,998+0,003=32,001
Dmin-=dmin- =31,998-0,003=31,995
D=dmax+Y=32,014+0,003=32,017
D-=dmin-+H=(32.0075+0,006)
D-=dmin-+H=(31,995+0,006)