Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Соціальна структура суспільства




Структура суспільства – це спосіб взаємозв'язку його компонентів, соціальних спільностей, соціальних інститутів, особистостей. Для вивчення структури необхідно розглянути компоненти, що утворюють суспільство, встановити тип, характер взаємозв'язків і взаємодії між компонентами, визначити функції суспільства як цілого стосовно його складових елементів. Взаємодія скількох елементів утворить суспільство? Одні стверджують – двох: «я» і «ми» (феноменалісти). Інші підкреслюють – трьох: влада – територія – культура. Треті вважають, що їх нескінченна безліч.

При вивченні соціальних явищ і процесів соціолог ґрунтується на принципах історизму. Це означає, що, по-перше, усі соціальні явища і процеси розглядаються як системи, що володіють визначеною внутрішньою структурою; по-друге, вивчається процес їх функціонування і розвитку; по-третє, виявляються специфічні зміни і закономірності переходу з одного якісного стану в інший. Найбільш загальною і складною соціальною системою є суспільство, а його елементами – люди, соціальна діяльність яких зумовлюється визначеним соціальним статусом, що вони займають, соціальними функціями (ролями), що вони виконують, соціальними нормами і цінностями, прийнятими у даній системі, а також індивідуальними якостями (соціальні якості особистості, мотиви, ціннісні орієнтації, інтереси і т. д.).


Більшість українських вчених розглядає сучасне суспільство як систему на таких рівнях (рис.).

У соціології поняття «соціальна структура» і «соціальна, система» тісно пов'язані між собою. Соціальна система – це сукупність соціальних явищ і процесів, що знаходяться у відносинах і зв'язках між собою й утворюють деякий цілісний соціальний об'єкт. Окремі явища і процеси виступають як елементи системи. Поняття «соціальна структура» є частиною поняття соціальної системи і поєднує два компоненти: соціальний склад і соціальні зв'язки. Соціальний склад – це набір елементів, що складають дану структуру. Другим компонентом виступає набір зв'язків цих елементів. Таким чином, поняття соціальної структури містить у собі, з одного боку, соціальний склад, чи сукупність різних типів соціальних спільностей, з іншого боку – соціальні зв'язки складо­вих елементів.

Соціальна структура означає об'єктивний розподіл суспільства на окремі групи, різні за їх соціальним станом, відношенням до способу виробництва. Це стійкий зв'язок елементів у соціальній системі. Основними елементами соціальної структури є такі соціальні спільності, як класи і класоподібні групи, етнічні, професійні, соціально-демографічні групи, соціально-територіальні спільності (місто, село, регіон). Кожний з цих елементів у свою чергу є складною соціальною системою зі своїми підсистемами і зв'язками. Соціальна структура відбиває особливості соціальних відносин класів, професійно-культурних, національно-етнічних і демографічних груп, що визначаються місцем і роллю кожної з них у системі економічних відносин. Соціальний аспект будь-якої спільності концентрується в її зв'язках і опосередкуваннях з виробничими і класовими відносинами в суспільстві.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-22; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 367 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2312 - | 2095 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.