Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методика проведення елементарного дитячого туризму.




План

1. Загальна характеристика різних видів активної рухової діяльності у дошкільному закладі.

2. Методика організації та проведення Дня здоров’я.

3. Методика організації та проведення фізкультурних свят.

4. Методика організації та проведення фізкультурних розваг.

5. Значення і місце в роботі дошкільного закладу з фізичного виховання елементарного туризму.

6. Підготовка і організація дитячого туризму.

7. Методика проведення елементарного дитячого туризму.

8. Керівництво самостійною руховою діяльністю дітей.

 

1. Загальна характеристика різних видів активної рухової діяльності у дошкільному закладі.

Ефективність педагогічного процесу в дитячому садку спрямованого на зміцнення здоров’я, всебічний фізичний розвиток та оптимальну рухову підготовленість дітей дошкільного віку залежить від врахування біологічних закономірностей їх організму, пов’язаних зі значною потребою дитини у різноманітних рухах.

Активна рухова діяльність для підростаючого організму має особливе значення як фактор, який сприяє розвитку та вихованню особистості дитини в цілому.

На екрані слайд № 3 Види активної рухової діяльності.

 

Активна рухова діяльність


Цілеспрямована Довільна (самостійна)

 

Питання до студентів: Яка рухова діяльність називається цілеспрямованою? Які види цілеспрямованої рухової діяльності ви знаєте?

1. Фізкультурно-оздоровчі заходи

· ранкова гімнастика

· фізхвилинки

· фізпаузи

· гімнастика пробудження

2. Рухливі ігри

3. Ігри з елементами спорту

4. Вправи спортивного характеру

5. Заняття з фізичної культури

6. Активний відпочинок

7. День здоров’я

8. Фізкультурне свято

9. Фізкультурна розвага

10. Пішохідні переходи

У фізичному вихованні дошкільників певне місце займають Дні здоров’я, фізкультурні свята, розваги, пішохідні переходи, як найбільш ефективні форми активного відпочинку дітей. У раціональному сполученні з іншими організаційними формами фізичного виховання вони допомагають створити оптимальний руховий режим, який сприяє підвищенню функціональних можливостей організму, розвитку і вдосконаленню рухових якостей, покращує працездатність та загартованість дітей.

Їх мета – активна участь всієї групи у запропонованому заході, визначення розвитку фізичних якостей та рухової підготовленості дітей в ігрових ситуаціях, виховання стійкого інтересу до активної рухової діяльності.

2. Методика організації та проведення Дня здоров’я.

Основна мета –охопити всіх вихованців групи різними фізкультурними заходами. Дні здоров’я призначені сприяти оздоровленню дітей, попередженню стомлення. Рекомендується проводити ці дні у всіх дошкільних групах один раз на місяць. В ці дні режим насичений активною руховою діяльністю дітей, самостійними іграми, музичними розвагами. ін здійснюється протягом усіх періодів дня.

Зранку під час прийому дітей, який може проходити в цікавій жартівливій формі дітям і батькам пропонують веселі завдання, перш ніж вони попадуть до групи. Це можуть бути ігри середньої рухливості, смуги перешкод, загадки про спорт і т. ін. Ранкова гімнастика проводиться теж незвичайно. В ній можуть приймати участь казкові герої, запрошуються батьки, працівники дошкільного закладу та інші.

Подальша програма Дня здоров’я для кожної групи своя. Це можуть бути елементарні туристичні походи, рухливі ігри і вправи на повітрі, заняття з фізичної культури або з валеології (інші навчальні заняття не проводяться), змагання в іграх та вправах спортивного характеру, іграх-естафетах (для дітей старших груп), розваги-атракціони, виконання фізичних вправ (біг, стрибки, метання, лазіння), конкурси. Доцільно на цей день присвятити подарунки у вигляді фізкультурних посібників, рухових іграшок, святково оформити територію дошкільного закладу. В другу половину дня можуть бути проведені фізкультурне свято або розвага з участю батьків.

Слайд № 4. Орієнтовний зміст Дня здоров’я.

Завдання студентам: запишіть у конспект орієнтовний зміст Дня здоров’я.

Для організації Дня здоров’я слід враховувати:

· кліматичні особливості сезону;

· можливості використання природних факторів (ліс, парк, луки, береги, водойми та ін.)

Настрій дітей, їхня рухова активність будуть тим вище, чим ретельнішою буде підготовка вихователя, чим краще будуть продумані ігри та змагання, кожний фізкультурний захід Дня здоров’я.

3. Методика організації та проведення фізкультурних свят.

Фізкультурне свято – це важлива організаційна форма роботи, яка має велике значення для комплексної реалізації широкого кола оздоровчих і виховних завдань та сприяє загартованості дітей. Свята позитивно впливають на виховання у дітей інтересу до активної рухової діяльності, до виконання різноманітних цікавих фізичних вправ, рухливих та спортивних ігор, атракціонів. Вони сприяють удосконаленню рухових умінь і навичок дітей, формуванню у них інтересу і потреб у заняттях фізичними вправами, пропаганді фізичної культури серед населення.

Педагогічні вимоги до організації свята

Фізкультурні свята проводяться 2-3 рази на рік, починаючи з середньої групи. Тривалість їх залежить від віку дітей, умов проведення та змісту програми свята.

Планувати фізкультурні свята доцільно на початку нового навчального року. Під час підготовки свята не допускати масових багаторазових репетицій, порушень режиму дня. Свято повинно буди не для дорослих, а для дітей. Учасниками повинні бути всі діти, незалежно від фізичної підготовленості, психологічних та індивідуальних особливостей. Бажано, щоб діти усі разом та почергово, тобто командами, брали участь в різних номерах програми, допомагали ведучим та суддям.

Програма свята

Підготовка до свята починається зі складання програми.

Слайд № 5. Завдання студентам: запишіть у конспект основні моменти програми свята, які слід відмітити.

У програмі слід:

· відобразити мету та завдання свята, дату, місце та час його проведення, орієнтовну тривалість;

· визначити відповідальних за підготовку та проведення окремих номерів свята;

· визначити учасників свята, запрошених;

· обумовити порядок підбиття підсумків конкурсів, змагань (індивідуальних і колективних) та види заохочення для переможців і учасників;

· спланувати попередню роботу.

Сценарій свята

Доручають розробку свята групі співробітників дошкільного закладу (методист, фізінструктор, вихователі груп, які беруть участь у святі й музкерівник). При цьому слід враховувати основну ідею та девіз свята.

Перегляд фрагмента відеозапису фізкультурного свята.

Завдання студентам: назвіть види рухової діяльності, які входять до фізкультурного свята.

Слайд № 6. Завдання студентам: запишіть у конспект орієнтовну схему проведення свята і масову частину свята.

Орієнтовна схема проведення свята:

· вихід команд у залу чи на майданчик під урочистий марш;

· відкриття свята, парад учасників;

· перешикування в колони для виконання загальнорозвиваючих вправ святковими атрибутами (розминка з 5-6 вправ);

· масова частина свята з участю всіх дітей та присутніх гостей, яку можна спланувати так:

Слайд № 7 Масова частина свята включає:

· 2-3 рухливі гри (перша – для всієї команди);

· виступи дітей усіх груп або уболівальників;

· 3-4 гри з елементами змагання (для підгруп) за участю батьків;

· вікторини, загадки, пісні;

· атракціони;

· комбінована естафета, танці;

· підбиття підсумків, нагородження учасників, закриття свята.

Обов’язковою умовою є використання під час ігор, естафет різноманітного фізкультурного інвентаря та атрибутів. Фізкультурні номери в основній частині свята мають чергуватися з рухливими іграми, пісенними і танцювальними виступами, читанням віршів, відгадуванням загадок, вікторинами тощо. Добре, коли з показовими номерами виступлять і запрошені на свято гості: спортсмени, колишні вихованці дитячого садка, учні спортивної школи, дорослі-співробітники дошкільного закладу, батьки. Організовуються масові ігри, що добре знайомі дітям, у них беруть участь гості й батьки. Завжди доречний сюрпризний момент, раптова поява та участь у дійстві якогось казкового персонажу.

Завдання студентам: запропонуйте свій варіант естафети, атракціону та сюрпризного моменту на свято.

Затверджують сценарій фізкультурного свята на педраді колективу дошкільного закладу приблизно за три тижні до його проведення. На цей час має бути визначена кількість учасників, основні номери програми, розподілені обов’язки між дорослими.

Підготовка дітей та оформлення свята

Перегляд фрагмента відеозапису фізкультурного свята.

Завдання студентам:проаналізувати оформлення залу (відповідність темі свята, ідеї, естетичне оформлення, чи сприяє гарному піднесеному настрою дітей). Запропонувати свої варіанти оформлення.

Попередня робота повинна проводитися поступово, відібрані види фізичних вправ та ігор діти розучують під час фізкультурних занять, ранкової гімнастики, на прогулянках. Не варто розучувати з дітьми конкретні ігри, вправи, естафети з програми свята. Кожне свято має нести в собі елемент новизни, а багаторазові масові репетиції його знищують.

Для відкриття свята потрібна виразно урочиста музика, для параду –бадьорий марш. Музичний супровід різних виступів має відповідати їхньому характеру.

Головна вимога до оформлення – щоб воно відповідало тематиці заходу і сприяло піднесеному настрою.

Керівництво фізкультурним святом. Суддівство

До складу суддівської колегії (журі) входять завідувач дошкільного закладу, методист, вихователі груп, представники від батьків. Завчасно необхідно визначити критерії оцінки з урахуванням вікових особливостей дітей. Під час підбиття підсумків відзначити старанність, чесне виконання дітьми правил. Також слід стежити аби будь-яка оцінка не порушувала взаємин у дитячому колективі.

Ведучий свята

Ним повинен бути досвідчений вихователь, фізінструктор, методист чи навіть хто-небудь з батьків.

Питання до студентів: яку роль, на вашу думку, виконує ведучий на святі?

Слайд № 8. Завдання студентам: запишіть у конспект роль ведучого на святі.

Ведучий повинен:

- добре знати сценарій свята;

- послідовність виступів усіх учасників;

- уміти стисло й зрозуміло пояснити завдання для команд та окремих учасників змагань;

- бути веселим, кмітливим, дотепним;

- швидко реагувати на непередбачені ситуації;

- вміти своєчасно помічати і підбадьорювати несміливих дітей;

- слідкувати за регламентом свята;

- дбати про швидку зміну дій (між виступами не повинно бути великих пауз).

Підбиття підсумків, нагородження переможців. Перегляд фрагмента відеозапису фізкультурного свята.

Необхідно завчасно продумати форми заохочення дітей за якісне виконання вправ, першість в естафетах, винахідливість та спритність. При цьому слід подбати і про те, щоб кожна дитина відчула себе щасливою від участі у святі. Нагороди, заохочення можуть бути різні: медалі, вимпели, значки, емблеми, дипломи, кубки. їх вручають диференційовано. Найбільш доцільні колективні нагороди. Команда-переможець може бути нагороджена, наприклад, тим, що першою пройде почесне коло, їй доручається опустити прапор фізкультурного свята і підняти його на відкритті наступного свята.

Презентація орієнтовних ескізів, емблем для команд, індивідуальних та командних нагород студентами.

Вимоги: відповідність темі свята, віку дітей, цікаві, оригінальні, мати естетичний вигляд.

4. Методика організації та проведення фізкультурних розваг.

Головна мета фізкультурних розваг – створити у дітей радісний настрій, удосконалювати їх рухові вміння та навички у невимушеній ігровій обстановці, залучення дошкільнят до систематичного виконання фізичних вправ. При цьому діти поводяться більш вільно, ніж під час занять з фізичної культури і ця розкутість дозволяє їм рухатися без зайвого напруження, виявляти творчість у руховій діяльності.

Фізкультурні розваги проводяться у формі концерту у всіх вікових групах 2-3 рази на місяць, які плануються у другу половину дня у приміщенні або на майданчику (залежно від пори року та погодних умов). Тривалість фізкультурних розваг залежить від віку дітей і складає у межах 20-40 хв.

Перегляд фрагмента відеозапису фізкультурної розваги у молодшій групі.

Слайд № 9. Завдання студентам:назвіть, що входить у програму розваги.

Зміст розваг:

- рухливі ігри,

- вправи та ігри спортивного характеру,

- вправи на фізкультурних тренажерах, які чергуються з літературно-художнім матеріалом відповідно теми.

Фізкультурні розваги не потребують спеціальної підготовки. Вони в основному будуються на раніше вивчених дітьми вправах та іграх. Однак це не виключає розучування нових рухливих ігор з нескладними правилами та сюжетом.

Планування фізкультурних розваг здійснюється вихователем у відповідності з руховою підготовленістю дітей, наявністю фізкультурного інвентаря та обладнання.

Вихователь бере активну участь у проведенні фізкультурних розваг. Він організовує гру, є суддею змагань, подає команди на початок та закінчення гри; робить зауваження дітям, які порушують правила, підводить підсумки розваги.

Слайд № 10. Завдання студентам: Ознайомитися з таблицею тривалості різних форм активного відпочинку.

 

Обсяг рухової активності дітей дошкільних навчальних закладів

(згідно з листом МОН України за № 1/9 – 438 від 27.08.2004 р.)

 

  І молодша група (3 р.ж.) ІІ молодша група (4 р.ж.) Середня група (5 р.ж.) Старша група (6 р.ж.)
Щоденний об’єм рухової активності 3-4 години 3-4 години 4-5 годин 4-5 годин
Фізкультурні заняття 15-20 хв. 20-25 хв. 25-30 хв. 30-35 хв.
Рухливі ігри Для всіх вікових груп Під час ранкового прийому – 1-2 гри малої та середньої рухливості На прогулянка у І і ІІ половині дня – по 3-4 гри різної рухливості Увечері (після 1700-1800) – 1-2 гри середньої та малої рухливості
Дитячий туризм (1 раз на тиждень) ¾ 15-20 хв. (в один бік) 20-25 хв. (в один бік) 25-30 хв. (в один бік)
Фізкультурні свята (2-3 рази на рік) ¾ ¾ 40-45 хв. 1 година
Фізкультурні розваги (1-2 рази на місяць, ІІ половина дня) 15-20 хв. 20-30 хв. 30-35 хв. 35-40 хв.
Дні здоров’я (1 раз на місяць) цілий день
Ранкова гімнастика (щодня) 4-5 хв. 5-6 хв. 6-8 хв. 8-10 хв.
Фізкультурні хвилинки (на заняттях, пов’язаних із тривалим сидінням) ¾ ¾ 1-2 хв. 1-2 хв.
Фізкультурні паузи (між заняттями) ¾ ¾ 4-5 хв. 7-8 хв.
Тижневий обсяг рухової активності 15-20 годин 15-20 годин 20-25 годин 20-25 годин
Загартування + + + +

 

5. Значення і місце в роботі дошкільного закладу з фізичного виховання елементарного туризму.

Що ж таке «елементарний дитячий туризм»? Це цікава і корисна для дітей невелика подорож, яка проводиться з конкретною визначеною метою. Мета прогулянок за межі дошкільного закладу – зміцнювати здоров’я, закріплювати рухові навички і вміння дітей, розвивати інші фізичні здібності.

Як ви вважаєте, яке значення має елементарний дитячий туризм?

Оздоровче значення пішохідних переходів, екскурсій за межі дошкільного закладу:

· підвищують захисні сили організму дітей (свіже повітря, повітряні і сонячні ванни, по травичці босоніж і т.д.);

· дають можливість удосконалювати рухові навички і вміння, використовувати їх в нових, незвичайних для дітей природних умовах (одне діло стрибати через намальований “струмок”, інше – перестрибнути через справжній);

· вправляють дітей в ходьбі на тривалу відстань.

Основне призначення – активний відпочинок.

Крім того вони мають виховне значення:

· допомагають ближче ознайомитися з рідною природою і полюбити її.

К.Д. Ушинський говорив: «Бідне дитя, якщо воно виросло не зірвавши польової квітки, не зім’явши в полі зеленої трави, ніколи воно не розвинеться з тією теплотою і свіжістю, до якої здатна душа людини». Як ви розумієте ці слова?

· вийшовши за межі дошкільного закладу діти вчаться орієнтуватися не тільки в просторі, але і в різних ситуаціях;

· походи сприяють зміцненню дружніх відносин, вихованню моральних особистісних якостей. Як ви вважаєте, яких?

Пішохідний перехід за межі дошкільного закладу проводять якщо дозволяють умови (раз на тиждень на ранковій прогулянці замість занять з фізичної культури у кожній віковій групі, починаючи з четвертого року життя).

Найкраща пора року для прогулянок-походів – літо, але не менше користі і задоволення дадуть дітям походи в осінній парк чи на весняну полянку. Зимою краще проводити лижні прогулянки.

Способи пересування можуть бути різними: піші, на лижах, велосипедах.

Отже, прогулянки і екскурсії за межі дошкільного закладу мають важливе значення для всебічного розвитку і виховання дітей.

6. Підготовка і організація дитячого туризму.

Щоб прогулянки-походи були цікавими, цілеспрямованими, вихователю потрібно добре підготуватися до їх проведення.

Як ви вважаєте, що слід врахувати під час організації і проведення дитячих походів?

Під час організації і проведення дитячих походів слід враховувати:

- вікові особливості;

- фізичну підготовленість даної групи;

- стан здоров’я;

- пору року;

- кліматичні умови.

Підготовка вихователя до прогулянок-походів

1. На заняттях, під час рухливих ігор, на прогулянці проводимо з дітьми завдання на витривалість, вдосконалюємо техніку основних рухів.

2. Психологічна підготовка дітей. З цією метою проводяться бесіди, ігри на яких діти ознайомлюються з такими поняттями як «туристичний похід», «маршрут», «спорядження», «привал».

3. Організувати турзбори, спортивні свята та розваги на тему «Юні туристи», «Альпіністи», цікаві змагання разом з батьками «Папа, мама і я – туристична сім’я».

4. Ознайомити дітей з правилами поведінки в природі.

5. Попередити заздалегідь батьків на який день призначений похід, як слід одягнути і взути дітей.

6. Намітити маршрут, його відстань і місця для відпочинку.

7. Продумати використання природних умов для проведення вправ по вдосконаленню рухових навичок і вмінь (струмочків, повалених дерев, пеньочків, див. інформаційну картку № 20).

8. Слід продумати фізкультурний інвентар, який потрібно взяти з собою і використовувати на місцях відпочинку і на кінцевому пункті.

9. Кожен дорослий повинен добре знати отруйні гриби, ягоди, рослини, які ростуть в даній місцевості.

10. Кожен дорослий повинен знати склад аптечки і правила користування нею, щоб при необхідності надати першу допомогу.

Правила поведінки дітей на природі під час прогулянок-походів

1. Чітко виконувати розпорядження вихователя.

2. Без дозволу не рвати рослини, не збирати гриби, ягоди.

3. Не залишати товариша в біді, завжди допомагати слабким, меншим.

4. Залишати місце відпочинку завжди чистим.

Якими пунктами ви би їх доповнили?

Рекомендовані вправи з використанням природного оточення

Трава: ходити по галявинці, високо піднімаючи ноги, крокуючи через високу траву і не торкаючи її; бігати по галявинці, перестрибуючи через високу траву; підстрибувати вище трави.

Кущі: бігати між кущами; пригнувшись побігти за кущами так, щоб інші не побачили.

Гірка: забігти і збігти з неї; заповзти на гірку на четвереньках, спираючись на коліна і допомагаючи руками; сповзти з гірки на четвереньках.

Доріжка: по черзі пробігати по доріжці швидко, але так, щоб не хруснула не одна гілочка.

Дерево: переповзти через повалене дерево; залізти на похилене дерево, спираючись на стопу і тримаючись руками, спуститися; підстрибувати, намагаючись дістати руками до гілок, по черзі стрибати від одного дерева до іншого; підтягнутися; зачепитися руками і ногами за дерево з тонким стовбуром, в такому положенні просуватися вперед на скільки вистачить сил, повиснути на руках, зістрибнути.

Шишки, камінці: переступати з камінця на камінець; кидати шишки чи камінці правою і лівою рукою, намагаючись влучити в ціль /наприклад, дерево/, хто скільки раз влучить в ціль; збити покладені на пні шишки; перекинути шишки через великий кущ, чи високе дерево.

Струмок: стрибнути з місця і з розбігу через неширокий струмок, крокувати через нього.

Пеньки: зістрибувати з невисоких пнів; залазити на них, стояти, зберігаючи рівновагу, перестрибувати через невисокий пінь; стрибати навколо нього.

Стовбур: пройти і зістрибнути з нього, перестрибувати, спираючись на нього руками; зістрибнути з нього, зістрибнути з нього на вказане місце; пройти по ньому на четвереньках, спираючись на стопи і тримаючись руками.

 

Методика проведення елементарного дитячого туризму.

Після сніданку чи першого заняття діти, починаючи з середньої групи, допомагають вихователеві підготовити потрібний інвентар, атрибути, одягаються, складають рюкзаки шикують дітей (бажано по парам). Нагадують мету походу, правила дорожньої безпеки, культуру поведінки. Дається команда: «В дорогу»! Як правило першими і останніми ідуть організовані, дисципліновані діти, ведучих змінюємо по ходу руху. Обов’язково звертаємо увагу дітей на навколишнє, закріплюємо знання з розвитку мови, математики, ознайомлення з природою. На зупинці під час якої діти відпочивають, перевіряємо спорядження, контролюємо самопочуття. Рухатися продовжуємо через декілька хв. Темп – середній. Прийшовши в кінцевий пункт даємо дітям можливість обдивитися, відпочити. На привалі ми можемо провести:

· знайомі фізичні вправи в природних умовах;

· гру-естафету, забави;

· окремі спортивні вправи та ігри;

· рухливі ігри.

Або все це замінюємо на фізкультурне заняття на повітрі.

Обов’язково необхідно дати дітям можливість пограти самостійно (гра в м’яч, стрибки через скакалку і т.д.). Необхідно слідкувати за чергуванням розумового, фізичного та емоційного навантаження. Перед тим, як рушати до дошкільного закладу необхідно заспокоїти дітей. Яким чином ви б це зробили?

В дошкільний заклад повертаємося найкоротшим шляхом. Іти потрібно так, щоб всі почували себе бадьоро, швидко дійшли до дошкільного закладу і встигли підготовитися до обіду. Похід залишає у дітей багато незабутніх почуттів, їх необхідно зміцнювати в зображувальній діяльності, бесіді через 2-3 дня, запропонувати розповісти, що цікавого дізнались, написати листа в інший дитячий заклад та ін.

А зараз ознайомтесь з рекомендаціями до написання конспекту прогулянки-походу:

Рекомендації до написання конспекту прогулянок-походів

1. Прогулянки-походи повинні мати оздоровчу спрямованість і наповнені руховим змістом (80% повинні складати циклічні рухи).

2. Необхідно чергувати фізичне, розумове і емоційне навантаження.

3. На прогулянці під час привалу можна провести з дітьми:

s знайомі фізичні вправи

s рухливі ігри-естафети, забави, атракціони

s спортивні вправи та ігри спортивного характеру

s самостійні ігри дітей з іграшками, предметами, природним матеріалом.

4. Слід включити спостереження в природі, бесіди, розповіді чи загадки, які дадуть можливість знизити фізичне навантаження.

5. Організувати сюрпризний момент.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1752 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2464 - | 2390 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.