Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Самостійна робота студентів




8.1.Завдання й функції самостійної роботи у вищій школі

Вища школа покликана організувати навчальну роботу таким чином, щоб студенти не тільки опановували обсягом інформації, що дозволяє вільно орієнтуватися в професійній сфері, але й розвити потребу в самостійному поповненні багажу знань, виробити вміння створювати потоки інформації, використовувати їх для власного професійного становлення. На перший план виходить не стільки засвоєння професійних знань, скільки розвинена здатність і бажання в міру необхідності самостійно освоювати інформацію для успішного рішення учбово-пізнавальних, а в наслідку професійних завдань. У зв'язку із цим у вузівській практиці зростає роль самостійної роботи.

Самостійна робота займає важливе місце в системі професійної підготовки майбутніх педагогів реалізується через систему лекційно-семінарських занять, педагогічної практики й у поза аудиторний час.

Самостійна робота - це виконання студентами в навчальне й позанавчальній час системи різноманітних завдань метою засвоєння професійних знань, умінь і навичок, формування професійно-педагогічного світогляду, активної професійної позиції й творчого стилю діяльності.

Аналіз підготовленості студентів до навчання у вузі показує, що більшість із них не усвідомлюють значимості самостійної роботи у власному професійному рості, не володіють в достатній мірі вміннями й навичками самостійного придбання, необхідних для професійної діяльності знань. Сформована ситуація призводить до того, що в навчальний процес вищої школи переносяться шкільні форми роботи. Зокрема, зміщається увага з особистісно-орієнтованого навчання на контроль за засвоєнням знань студентами.

Викладач, що працює зі студентами, що не володіють методикою самостійної роботи й не зовсім відповідально ставляться до навчання, змушений займатися не властивими для вищої школи проблемами, що значно знижує науковий потенціал вузівського навчання. З іншого боку, причиною низької результативності самостійної роботи у вузі є не тільки невміння й небажання студентів самостійно поповнювати власний багаж знань, але й непідготовленість вузівських викладачів до використання різних форм організації самостійної роботи.

Студент, не зацікавлений у власному професійному рості, не прагне до продуктивного освоєння методів самоосвіти й не може концентрувати свою увагу на використанні навчальної інформації у формуванні власного професійного вигляду.

Самостійна робота - складний процес розкриття індивідуальності студента в спеціально організованій учбово-пізнавальній діяльності. Її ціль полягає в тому, щоб забезпечити умови для особистісного, професійного становлення, формування активної професійної позиції й творчого стилю діяльності майбутніх фахівців. Студент, що не усвідомлює ролі самостійної роботи в професійній самореалізації, не переконаний у її корисності й необхідності у власному професійному становленні, зазнає значних труднощів в оволодінні вузівською програмою.

Завдання самостійної роботи:

• Оволодіння професійно-педагогічними знаннями, що становлять основу педагогічних поглядів і переконань, професійного кругозору й інформаційно-інтелектуального багажу вчителі;

• Закріплення педагогічних умінь і навичок у ходи самостійного виконання завдань, що забезпечують відпрацьовування оптимальних способів пізнавальної діяльності й педагогічної техніки студентів;

• Розвиток самостійного професійно-педагогічного мислення й способів діяльності за рахунок виконання індивідуальних теоретичних і практичних завдань, що моделюють дії майбутніх педагогів в обстановці професійного вибору й творчого рішення педагогічних завдань;

• Формування творчого підходу до виконання вчительських функцій за допомогою диференціації й індивідуалізації завдань для самостійної роботи з урахуванням професійних інтересів, можливостей, педагогічних здатностей і професійно-ціннісних орієнтацій студентів;

• Поглиблення й закріплення професійно значимих властивостей і якостей особистості в процесі самостійної пізнавальної діяльності, що виступають показниками педагогічного професіоналізму випускників педагогічної вищої школи;

• Прилучення майбутніх педагогів до творчого використання в практичній, професійній діяльності прогресивних наукових ідей і передового педагогічного досвіду;

Розвиток здатності до інноваційної діяльності й потреби в розробці й створенні авторських програм.

Вища школа покликана озброїти майбутнього вчителя методами самостійного оволодіння педагогічною теорією й відновлення знань, прийомами активізації пізнавальної діяльності, методикою вивчення, використання й впровадження в практику передового педагогічного досвіду й технологією інноваційної діяльності, сформувати активну професійну позицію й творчий стиль діяльності.

Самостійна робота, проведена у позааудиторний час, здійснюється, як правило, без безпосередньої допомоги викладача, але під його керівництвом. Кількість часу для вивчення навчального матеріалу визначає сам студент.

 

8.2.Форми самостійної роботи

 

У вузівській практиці використовуються різні форми самостійної роботи студентів. Найпоширенішими є: навчальна, самостійна; робота, самостійна робота в період педагогічної практики й учбово-дослідницька, самостійна робота.

Навчальна, самостійна робота, здійснювана за навчальними програмами, обов'язкова для всіх студентів;

Самостійна робота в системі різних видів педагогічних практик, ціль якої складається не тільки в засвоєнні педагогічної теорії, але й у перетворенні її в інструмент педагогічної праці, нагромадження досвіду професійної діяльності;

Учбово-дослідницька(науково-дослідна) самостійна робота, що покликана озброїти студентів методикою науково дослідницької роботи, навчити їх бачити проблему, знаходити шляхи її творчого рішення, робити висновки й узагальнення, прогнозувати оптимальні варіанти рішення поставлених шкільною практикою питань.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 290 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2326 - | 2093 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.