Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Фри́дрих Ви́льгельм Йозеф фон Ше́ллинг




(27 січня 1775 - 20 серпень 1854)

Фри́дрих Ше́ллинг ( 27 січня 1775 - 20 серпень 1854) - німецький філософ. Був близький єнським романтикам. Видатний представник ідеалізму в новій філософії.

Відштовхуючись від ідей І. Г. Фіхте, розвинув принципи об'єктивно - ідеалістичної діалектики природи як живого організму, несвідомо - духовного творчого начала, висхідній системи ступенів («потенцій»), яка характеризується полярністю, динамічним єдністю протилежностей.

Фрідріх Вільгельм Йозеф фон Шеллінг народився в Вюртемберзькому містечку Леонберзі. Батько його займав вищі духовні посади. Шеллінг рано виявив блискучі здібності. У 15 років він вступив до Тюбінгенський університет з характеристикою «ingenium praecox» (нім. і лат. «Скоростиглий талант»). В університеті інтереси Шеллінга ділилися між філософією і теологією. У перших роботах Шеллінга - «філософсько - критичному поясненні біблійної розповіді про гріхопадіння» і «про міфи, історичних сагах і філософема стародавнього світу» - проводиться думка про необхідність філософсько -історичного тлумачення Біблії на противагу граматичному і догматичному. По суті, Шеллінг намічає тут той історико -критичний метод, який згодом отримав детальну розробку в новотюбінгенской школе.Скоро інтереси Шеллінга зосереджуються виключно на філософії. Він знайомиться з філософією Канта, з першими роботами Фіхте і 19 -ти років сам виступає на філософське терені, спочатку як послідовник і тлумач Фіхте

У 1798 році Шеллінг знайомиться з Гете і зацікавлює його своєю натурфілософією. Завдяки старанням Фіхте і підтримки Гете, Шеллінг отримує в тому ж році професуру в Йенському університеті. Тут 23 - річний професор з надзвичайною сміливістю та енергією приймається за розвиток свого власного світогляду, все більш і більш звільняється від впливу безпосередніх попередників. В цей же час Шеллінг вступає в тісне спілкування з гуртком романтиків - братами Шлегель, Гарденбергом та ін Душею цього гуртка була Кароліна Шлегель, дружина А. В. Шлегеля, що грала в літературних сферах Німеччини роль німецької де Сталь. Вплив її на представників романтичної та філософської літератури було дуже велике. Найбільшою мірою випробував на собі цей вплив сам Шеллінг, який придбав в Кароліні Шлегель найближчого друга, а згодом віддану дружину. Куно Фішер з повною підставою називає Кароліну музою Шеллінга. Її інтерес до філософських питань, і головне - безмежна віра у філософський геній Шеллінга, обумовлювали той душевний підйом, яким характеризується найбільш продуктивний період його життя, що доставив йому гучну славу і велике значення серед сучасників.

Після смерті Кароліни (1809) літературна діяльність Шеллінга майже зовсім припинилася, і тільки мова його з кафедри нагадувала Німеччини про колишнього володаря умів.

Надзвичайний успіх Шеллінга пояснюється як сприятливими для нього умовами, так і особливостями його дарувань. У його філософському ентузіазмі була якась стихійна, що долає сила. Разом з тим про його непохитну і потужну особистість розбивалися всі спрямовані проти нього ворожі впливу. У цьому відношенні він цілком виправдовував дане йому його гуртком прізвисько «граніт».

Філософія Шеллінга не представляє собою цілком об'єднаного і закінченого цілого, а скоріше декілька систем, послідовно розвинених ним протягом життя.

 

Перший період у розвитку філософії Шеллінга полягає в дослідженні гносеологічної проблеми основного принципу пізнання і можливості пізнання з точки зору критики видозміненого Фіхте. Головним завданням другого періоду є конструювання природи як саморозвивається духовного організму. Система тотожності, що характеризує третій період, полягає в розкритті ідеї абсолютного як тотожності основних протилежностей реального та ідеального, кінцевого і нескінченного. У четвертому періоді Шеллінг викладає свою філософію релігії - теорію відпадання світу від Бога і повернення до Бога при посередництві християнства. До цього ж періоду примикає, як доповнення, «позитивна» філософія, відома тільки по читаних Шеллингом лекціям. У ній філософія релігії викладається не як предмет раціонального пізнання, а як інтуїтивно відкривається істина. З цієї точки зору позитивна філософія є водночас філософією міфології і одкровення.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 276 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2279 - | 2102 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.