Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.




-Үйге берілген тапсырманың орындалуын тексеру.

-Ауызекі тіл және жазбаша тіл туралы түсініктерін сұрақ-жауап арқылы пысықтау.

ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:

1.Сабақты тақырыбын таныстыру.

2.Жаңылтпашты оқытып, ондағы сөздердің қай дыбыстан басталып тұрғанын айта отырып, дәптермен жұмыс жүргізу.

Қырық қырықтықшы

Қырық қырықтықпен

Қой қырықты.

 

Күн ретін, сынып жұмысын, Қ дыбысын көркем жазғызу.

3.Дыбыс пен әріп ережелерін еске түсіру.

-Дыбыс дегеніміз не? Дыбыс-әріптердің ауызша естілуі.

-Әріп дегеніміз не? Әріп-дыбыстың жазбаша таңбалануы.

 

4.Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу.

-Өлеңді оқып, көшіріп жазу.

-У дыбысы бар сөздердің астын сызу. Ол сөздерді буынға бөлу.

-У дыбысының дауысты, дауыссыз екенін анықтау.

2-жаттығу.

-Сөздерді оқу.

-Алдымен жуан дауысты дыбыстары бар, сонан соң жіңішке дауысты дыбыстары бар сөздерді теріп жаз.

-И,у,ю,я дыбыстарының кейде жуан, кейде жіңішке болу себебін айту.

 

Сергіту сәті.

3-жаттығу.

-Көп нүктенің орнына и,й әріптерінің тиістісін қойып жазу.

-И,й қандай дыбыстарға жататынын анықтау.

 

4-жаттығу.

-Сурет бойынша ауызша әңгіме құрастыру.

-Дәрі атының жазылуына қарап жаттап алу.

-Й әріп сөздің басында келетін тағы қандай сөздерді білетінін сұрау.

 

5-жаттығу.

-Өлеңді көшіріп жазу.

-Ю әрпі бар сөздердің астын сызу.

-Ю әрпінің қандай дыбыстардан құралғанын айту.

VI.Жаңа білім іс-әрекет амалдарын қорытындылау кезеңі.

-Сұрақ жауап арқылы оқушылардың дыбыс және әріп туралы түсініктерін пысықтау.

«Сөз ойла, тез ойла» ойыны.

-Сөз неден құралады.

-Сөзден не құралады. (сөйлем)

-Көктем, гүл, құстар сөзіне сөйлем құрау.

V.Үйге тапсырма беру:

6-жаттығу. (202 бет)

VI.Рефлексия кезеңі:

Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.

 

Тексерілді:

Мұғалiм: Алдашова. Ш

Күні:4.05.15 Пәні: қазақтілі Сынып: 2«Ә»

Сабақтың тақырыбы: Дыбыс және әріп. Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Дыбыс және әріптің айырмашылығын ажырата отырып, жаттығулар орындату. Дамытушылығы: Сөздердің неше әріп неше дыбыстан тұратынын ажырата білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Жинақылыққа, берілген тапсырманы тиянақты орындауға, бір-біріне көмек қолын созуға дайын тұруға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау сабағы

Сабақтың әдісі: сұрақ–жауап, талдау-жинақтау

Сабақтың көрнекілігі: көкөніс, жеміс жидектер суреті, әріптер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық жаттығу

Арайлап таң атты,

Күн шуағын таратты.

Жарқырайды күніміз,

Жарқырайды даламыз.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

II.Оқушылардың субьекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі.

-Үйге берілген тапсырманың орындалуын тексеру.

-Дыбыс және әріп туралы түсініктерін сұрақ-жауап арқылы пысықтау.

-Дыбыс дегеніміз не? –Қазақ тілінде неше дыбыс бар?

-Әріп дегеніміз не?

-Қазақ тілінде неше әрәп бар?

- Неге 42 әріп, 40 дыбыс бар?

ІІI.Жаңа сабақты оқып білу кезеңі:

1.Сабақты тақырыбын таныстыру.

2.Дәптермен жұмыс.

Күн ретін, сынып жұмысын, К к дыбысын көркем жазғызу.

 

3.Дыбыс пен әріп ережелерін еске түсіру.

-Дыбыс дегеніміз не? Дыбыс-әріптердің ауызша естілуі.

-Әріп дегеніміз не? Әріп-дыбыстың жазбаша таңбалануы.

 

4.Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу.

-Сурет бойынша Қазақстан халықтарының достығы мерекесіне орай әңгіме құрастыру

-Құрастырған әңгіменің алғашқы үш сөйлемін жазу.

-Дауыссыз дыбыс түрлерін ажырату.

 

2-жаттығу.

«Мектеп-Ана» М.Хакімжанова

-Өлеңді көшіріп жазу.

-Ы,І дыбыстарының түбірге жалғануына байланысты өзгенген дыбысы бар сөздердің астын сызу.

 

Сергіту сәті.

 

3-жаттығу.

Соңында п дыбысы бар сөздерді –у қосымшасын жалғап жаз.

-Қандай дыбыс өзгерді? Не өзгерді?

-Бірінші және екінші бағандағы сөздерді салыстыру.Ұқсастығы мен айырмашылығын табу.

 

4-жаттығу.

-Сөйлемдерді көшіріп жазу.

-Сөздің басында келген л,р әріптерінің астын сызу.

-Олардың айтылуы мен жазылуын салыстыру.

 

VI.Жаңа білім іс-әрекет амалдарын қорытындылау кезеңі.

-Сұрақ жауап арқылы оқушылардың дыбыс және әріп туралы түсініктерін пысықтау.

«Кім жылдам» ойыны арқылы сабақты пысықтау.

Ойын шарты: тақтаға екі оқушы й,и әріптері бар сөздерді жазады. Кім көп жазса сол оқушы жеңімпаз атанады.

V.Үйге тапсырма беру:

5-жаттығу. (204 бет)

VI.Рефлексия кезеңі:

Оқушылардың сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау, мадақтау.

 

Тексерілді:





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 518 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2869 - | 2649 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.