Урок №4
Тема уроку:
Мета: На прикладах перших людей показати дітям, що один нерозкаяний
гріх веде до другого і вони є звенами одного ланцюга.
Нічого не може бути втаємничене від Бога.
Тільки Господь Ісус Христос звільняє від гріха.
Золотий вірш: «Коли ж ми визнаємо гріхи наші, то Він,
Вірний та праведний, простить нам
гріхи (наші) та очистить нас від усякої
неправди» 1 Іоанна 1: 9
Хід уроку
Привітання.Молитва.
Опитування домашнього завдання. Повторення теми..
Запитання:
1. Які особливі дерева росли в Едемському саду? (Дерево Пізнання добра і зла та Дерево Життя)
2. Хто заборонив їсти плоди с дерева Пізнання добра і зла? Чому? (Бог. Щоб люди не померли.)
3. Які почуття виникли в перших людей після того, як вони з’їли заборонений плод? (Почуття провины, страха та сорому.)
4. Які наслідки гріхопадіння людей? (Гріх розділив людей з Богом; приніс смерть для людей спочатку духовну, а потім і фізичну.)
5. Що приносить людям життя без Бога? (Горе, ненависть, війны, проблеми, біль, сльози...)
6. Що Бог зробив для Адама та Єви? (Дав їм одежу зі шкіри, зодягнув їх та обіцяв послати Спасителя.)
Конспект уроку:
Друзі, чи бачили ви як на деревах з’являються плоди? Це дивовижний процес. Спочатку запашна і гарна квітка, потім маленький зелененький росточок, який потроху росте, сформовуючись у плід, який розвивається, росте, спіє, поки не перетвориться в пречудовий повноцінний плід!
Кожне дерево на землі має здатність, закладену в них Богом, приносити плоди. Є величезна кількість різноманітних дерев і кожне з них приносить плоди по роду своєму. Їх безліч і вони прегарні, смачні, запашні, солодкі, кислі, терпкі…
А гріх перших людей також приніс свої плоди. Вони були гіркі та болючі…
Після гріхопадіння Бог вислав Адама та Єву з райського саду. Тепер їм довелося обробляти землю і в поті свого лиця добувати свій хліб. То був тяжкий труд, бо земля була під прокляттям через них, а тому родила тернину, осот і різні бур’яни.
Та ось в сім’ї у них народилася перша дитина, син. Вони, напевно, були дуже раді і назвали свого сина Каїн, - як запропонувала Єва. Що значить «набутий».
Через деякий час у них народився другий син, і вони назвали його Авель – «подих, подув».
Два брата росли разом.Адам та Єва вчили їх всьому тому, що знали самі. Я думаю, що вони вчили їх доброму. Але з тих пір, як вони згрішили, кожна дитина, народжена в світ, була заплямована гріхом. Це значить, що Каїн та Авель народилися вже грішниками.
Біблія не розповідає про те, як росли ці хлопчики. В книзі Буття говориться, що Каїн обробляв землю, він був рільник. Його брат Авель пас отари, які належали сім’ї, він був пастухом. Мабуть, Авель дуже любив ягняток, піклувався про них і захищав їх від небезпеки.
Каїн та Авель не тільки займалися різною роботою, очевидно у них були абсолютно різні характери. Наскільки відомо з Біблії, Авель був добрий і довірливий, напевно він прислухався до порад батьків і намагався чинити правильно. Каїн же був впертим і злим, тому що Біблія говорить нам, що «діла його були злі, а діла брата його праведні». 1 Іоанна 3: 12.
Одного дня Каїн та Авель вирішили принести дар Господу. Чому вони так вирішили? Ці два сина Адама та Єви явно отримали настанову в тому, що є місце, час та спосіб для жертвоприношення. Інакше як би Авель дізнався, що потрібно приносити в жертву тварину, якби це не було йому відкрито? І чому жертва Каїна була відкинута, як акт свавілля та неслухняності? Ні Каїн, ні Авель нічого не знали би про жертви, якби їм це не було відкрито Богом. Крім того в посланні Євреям написано: «Вірою Авель приніс Богу жертву кращу …» Вірою в що? Вірою в одкровення Боже. «Віра від слухання Слова Божого», чи не так? Ви вірите тому, що вам сказав Бог і чините згідно сказаному – це віра в дії. Це не якась туманна, незрозуміла віра. Це віра, котра говорить: «Я чув, що говорить Бог, і вірю що це істинно та правильно і буду повинуватися». Це не прихоть. Це віра в дії. Авель почув істину, повірив і істину і проявив слухняність істині.
Цим подіям передувала відома обом синам Адама та Єви трагічна історія гріхопадіння батьків. Пам’ятаєте, як на минулому уроці ми з вами зачитували 3 розділ книги Буття, де написано, що після гріхопадіння Адам та Єва стали нагими, осяйна одіж праведності, яка покривала їх до того, зникла… Тому «зробив Господь Бог їм одежу шкіряну – і зодягнув їх».
Це була перша в смерть історії. Смерть тварини і Сам Бог взав її шкіру, щоб покрити наготу двох грішних людей. Праобраз майбутньої смерті Сина Божого за гріх людства..
В книзі Буття написано, що Каїн приніс Господу дар
від плодів землі; це значить, що він приніс, як жертву ті овочі та фрукти, котрі виростив сам. А про Авеля сказано, що він приніс в дар Господу «від перворідних отари своєї, і то з найгладкіших»,- так є написано в одному з перекладів. Тобто Авель приніс Богові в жертву найкраще і найперше, що було в нього, тим самим висловивши до Бога свою повагу і шану. Це задовго до того, як в Законі Мойсея Бог сказав: «Я бажаю агнця без п’ятна і порока, я хочу краще з того, що в тебя є». Від усього серця, вчинивши зі слухняною вірою, Авель робить те, що сказав Бог, і приносить найкраще з тварин, котрі у нього є!
«І зглянувся Господь на Авеля й на жертву його, а на Каїна і на жертву його не зглянувся». Чому одина жертва була прийнята Богом, а друга - ні? Тому, напевно, що Бог бачить не тільки жертву, а й серце людини, яка приносить цю жерву.
Біблія звіщає, що Авель приніс жертву по вірі. (Євреям 11:4). Це означає, що в його сердці була віра в те, що Господь простить його проступки та помилки, якщо він принесе кровную жертву. Очевидно, Адам з Євою розповідали своїм дітям, про свій гріх в Єдемському саду, про те що Бог зробив їм шкіряну одежу после їх грїхопадіння, а значить, пролилася невинна кров тварин. Пролита кров невинної тварини була прообразом того, що повинен хтось постраждати і померти замість людини, щоб зняти з неї гріх. Біблія ясно говорить:«Без пролиття крові не буває прощення» (Євреям 9: 22).
Принісши таку жертву Богові, Авель продемонстрував своїми діями, що він признає свою гріховність, наслідує прикдад Бога і вірить, що Бог простить його.
І напевно саме тому Бог, бачивши його серце, його смиреність і приняв його дар.
Авель, як і Каїн, був зачатий і народився не в Єдемі, а після гріхопадіння. Його сім’я була вигнана від лиця Божого, він сам виріс в положенні вигнанника. Авель ніколи не бачив явлення невидимого Бога. Адам та Єва бачили Бога, спілкувалися з ним лице в лице. Авель же не бачив, лише чув зі слів батьків, тим не менше, вірив – і ось чому Авель стоїть першим в списку героїв віри, першим мужем віри.
Він вірив, тому і приніс кращу жертву. Бог засвідчив, що він був оправданий. Авель був оправданий, об’явлений праведним, тому й став на всі часи живим голосом, що звіщає людству великую істину, яку повторює пророк Аввакум 2:4: «Праведний вірою живий буде».
А чому ж Господь не зглянувся на жертву Каїна? Принісши Богові в жертву плоди землі, Каїн, можливо, думав, що Бог має прийняти його жертву,бо він приніс Йому те, що виростив сам своїм трудом. Можливо, Каїн не думав про своє сердце, що він теж був грішником і мав потребу в Божому прощенні. А для прощення необхідна була кровна жертва. Але Каїн хотів приблизитися до Бога і мати з ним спілкування на його умовах, так, як він це собі уявляв. Він хотів щоб Бог оцінив його труд, його зусилля догодити Богові, і вирішив чинити по-своєму. А це є свавілля, наперекір Божій волі. Так колись вчинили його батьки і до чого це привело їх?
І це не подобалося Богові, бо було неправильним, гріховним, адже Бог бачить наміри серця, бачить те, що є коренем таких міркувань та вчинків. Каїн відмовлявся признати себе грішним, відмовлявся вірити Богові. Бог бачив бунт в сердці Каїна, його недобрі вчинки, і тому не прийняв жертви його.
Друзі, а що можна побачити у вашому повсякденному житті? Чи не буває у вас так, що зранку ви посварилися з братом, чи сестрою, хтось фиркнув у відповідь мамі, пропустив повз вуха її прохання, чи грубо відповів вчителю в школі, а ввечері спокійно помолився коротенько, подякував Богові за день, проігнорувавши голос совісті: «попроси пробачення за вчинок, виправ, загладь свою поведінку…» Коли так буває ми знаходимося в неправильних відносинах з ближніми, а значить засмучуємо і відгороджуємося від Бога.
Ісус Христос вчив: «Коли принесеш свій дар до жертовника і згадаєш, що твій брат засмучений тобою і щось має на тебе, то залиш там дар твій, піди і примирися перше з братом, а потім принеси жертву твою… Мирися зі своїм супротивником швидко, доки з ним зустрічаєшся ще,.. щоб не бути відданому суді, і щоб тебе до в’язниці не вкинули…» (Матвія 5:23-25) Про якого суддю і якув’язницю говорить тут Ісус Христос? А якщо не прислухатися до Божої поради і робити по-своєму, чи не буде то так само, як робив Каїн?..
Коли Господь не прийняв його жертву він розгнівався і «похилив обличчя» - посумнів, не був прощений. Бог любив Каїна, Він бачив що з ним діється і говорив до нього, попереджуючи: «Чого ти розгнівався? Чого твоє лице похилилося?...Коли ти будеш робити добре, Каїне, тоді підіймеш обличчя…А коли ні, тоді в дверях гріх підстерігатиме тебе, чатуватиме… та ти пануй над ним, Каїне! («ти повинен над ним панувати!» пер. Огієнка)»…
Бог попереджував Каїна, ці слова навіть схожі на вмовляння: чого ти розгнівався, чого похилив лице, чуєш біда може статися, зупинися, не зроби, не потрап у пастку..? Бог давав Каїнові можливість зрозуміти, переосмислити, все поправити, почати правильно діяти і виправити помилки… Але дарма…. Він був глухий і сердитий. Злість, як яд, потрапила в серце і отруїла його життя. Він вперто дав волю заздрості, злобі, ненависті, яку виплеснув на свого молодшого, невинного перед ним ні в чому брата. І коли вони були в полі, без свідків, Каїн підступно напав на Авеля і вбив! Це були гіркі плоди грішного, злого, нерозкаяного серця!.. Каїн вчинив вбивство без свідків, та Бог все бачив і перший звертається до Каїна, бо Каїн не вжахнувся від свого вчинку і не йде до Бога після вчиненого. Питаючи «де брат твій» Бог дає йому ще один шанс признатися і покаятися, та даремно….той і не думає це робити, а обманює і зухвало відповідає Богові: «не знаю… я що сторож йому?»…
Якщо про гріх,.. (а слово «гріх» — це означає «непопадання в ціль»; тобто схибити, помилитися, або відступити від правильності і честі, пропустити суть) … так ось, якщо про гріх не розповісти Богові, не попросити прощення, не розкаятися у вчиненому (так, щоб спротивити свої дії, слова чи думки, щоб вони не були нами оправдані у своїх думках і серцях), то гріх буде сіятися далі, рости і приносити гіркі плоди!...
Авжеж, Бог знав усе, що сталося. Дивно, що Каїн не розумів цього і вирішив, що може обманути Бога! Видно, що він зовсім не знав Бога. Можливо, Каїн допускав думку, що раз він таке вчинив зі своїм братом і Бог його не зупинив, то не такий Він (Бог) і сильний та премудрий. Зухвала та неправдива відповідь Каїна наводить на думку, що він був агресивно налаштований і проти Бога, а не тільки проти брата, і вбивство Авеля було способом вилити свою лють на когось, беззахисного перед ним.
Перший крок для одержання прощення – це визнання своєї провини. Але Каїн не побажав це зробити..
Бог заговорив до нього знову: «Що ти наробив? Голос крові брата твого взиває до Мене із землі.»
А далі Бог повідомив Каїна про наслідки його вчинку, про те що від тепер він не буде отримувати силу від землі, коли її оброблятиме, бо він «проклятий від землі, бо вона відкрила вуста свої, щоб прийняти кров брата Авеля…мандрівником та заволокою ти будеш на землі..»
І тепер в розпачі Каїн вигукнув: «Більший мій гріх, аніж можна знести… Ось ти виганяєш мене з цієї землі і я буду ховатись від лиця Твого і кожен, хто зустріне мене, той уб’є мене..»
Дітки, давайте ми ще раз перечитаємо уважно цей діалог між Богом та Каїном в перекладі І. Хоменка:
«А Господь промовив: "Що ти вчинив? Ось голос крови брата твого кличе до мене з землі.
Тепер же проклятий ти від землі, що відкрила свої уста, щоб прийняти кров брата твого з твоєї руки.
Коли оброблятимеш землю, вона вже більше не дасть тобі свого врожаю. Втікачем і волоцюгою будеш на землі."
І сказав Каїн до Господа: "Кара гріху мого занадто велика, щоб її винести!
Проганяєш оце мене сьогодні з цієї землі, й від лиця твого мушу ховатись і втікачем та волоцюгою маю бути на землі; і перший, хто мене зустріне, вб'є мене. "
Тоді Господь сказав до нього: "Якщо хтось уб'є Каїна, то зазнає помсти всемеро." Та й поклав Господь на Каїні знак, щоб не вбивав його той, хто зустріне його.»
Я хочу звернути вашу увагу на слова Бога до Каїна, адже в них не говориться про те, що саме Бог проганяє його від Свого лиця і він тепер мусить ховатися від Нього (а саме так зробили після гріхопадіння його батьки).. Земля прокляла Каїна за пролиту на неї невинну кров, вона тепер не буде давати йому врожаю…Каїн звинувачує Бога. Він нарікає нате, що кара гріху його занадто велика, щоб її винести…Це не просто покарання, це жнива – гіркі плоди думок і вчинків!
Він не розуміє, не хоче. Не бажає розібратись, попросити пояснення, щоб зрозуміти, можливо у Бога є для нього порада, допомога. Він не плаче, не розкаюється у страшному вчинкові… Немає про це написано. Є слова жалю за наслідки від вчинку, які він мусить пожати тепер, він хоче їх уникнути, і все…
Голос крові Авеля взиває до Бога. «Що ти зробив, Каїне?» Господь опечалений, розтривожений першим вбивством. Покаяння нема…
«Та й поклав Господь на Каїні знак, щоб не вбивав його той, хто зустріне його.»
І в цьому видна милість Бога до Каїна - адже доки Каїн живе, доти є у нього шанс покаятися.
«І вийшов Каїн з перед лиця Господнього, і осів у країні Нод (гуляння)…» Таке він прийняв рішення.
Мої дорогі друзі!
Нам з вами сьогодні Бог являє в Ісусі Христі – Спасителі свою безмежну, гарячу любов. Кров Христа має силу омити, очистити нас від любої провини, помилки, - гріха.
Написано: «Коли ми гріхи свої визнаємо, то він вірний та праведний, щоб гріхи нам простити, та очистити нас від всілякої неправди» 1 Іоанна 1:9
Давайте будемо вірити цьому Слову. Давайте будемо чинити, як Авель – вірити Богові, слухатися Його, любити!
Біблія, - Сам Бог пропонує нам дивовижний милосердний шлях прощення і свободи від гріха та влади темряви в Ісусі Христі. Давайте прислухаємося до Божих порад. І нехай збереже нас Господь від того, щоб міркувати і чинити в чомусь подібно до Каїна! Нехай збереже нас Господь, дасть нам мудрості, щоб ми ніколи не пожинали гіркі плоди своїх вчинків. В ім’я Ісуса Христа.