Виділення гормонів залозами контролюється нервовою системою, яка, у свою чергу, знаходиться під впливом гормонального стану організму. Таким чином, можна говорити про єдиний комплекс - нейро-ендокринну систему. У цій системі існує чітке вертикальне підпорядкування одних залоз іншим. Центральною ендокринною залозою вважають гіпоталамус: у нього поступають сигнали з нервової системи, згідно яким виробляються супер-гормони - релізінг-чинники, тобто, речовини, які стимулюють вироблення гормонів іншими залозами. Відносно статевої системи підлеглість виглядає таким чином: гіпоталамус - надниркові - яєчники, далі дія на гормонозалежні органи.
В той же час, в системі існує і зворотний зв'язок: наприклад, підвищення рівня естрогену, що виробляється в яєчниках, призводить до виділення гіпоталамусом рилізінг-чинника, що врешті пригноблює вироблення естрогену. Якщо жінці видалили один яєчник, різке пониження рівня гормонів примушує гіпоталамус стимулювати роботу яєчника, що залишився, що приводить до його збільшення. Яєчники виробляють 3 види гормонів: естрогени (естрадіол, естрон, естріол), гестагени (прогестерон, 17-альфа-оксипрогестерон), андрогени (андростендіол, дегидроепіандростерон). Хімічні формули всіх цих гормонів дуже схожі.
ЕСТРОГЕН виробляється клітинами, що становлять стінку фолікула, усередині якого утворюється яйцеклітина. Тому, якщо на початку циклу в добу виділяється близько 200 мкг естрогену, то до моменту овуляції (дозрівання яйцеклітини) їх рівень досягає 500 мкг на добу. Естроген діє на органи-мішені, клітини яких затримують ці гормони. Клітини інших органів естроген як би не "помічає". Органи-мішені для естрогену - це матка, піхва, самі яєчники, молочні залози. Дія естрогену на статеві органи залежить від дози гормону. Малі і середні дози стимулюють розвиток яєчників і дозрівання фолікулів, великі - пригнічують дозрівання яйцеклітини, дуже великі - викликають атрофію (зменшення і зморщення) яєчників. У матці під впливом естрогену посилюється утворення м'язових волокон і підвищується тонус м'язів. Дуже великі і тривало вводяться дози естрогену можуть привести до утворення міоми матки. Естроген також викликає розростання слизової оболонки матки - ендометрія. При цьому великі дози естрогену можуть привести до утворення поліпів і кровотечі. Звичний рівень естрогену сприяє розвитку піхви, поліпшенню стану його слизистої оболонки. На яєчники естроген діє прямо і опосередковано, через гіпофіз. Так, невеликі дози естрогену, що виробляються до періоду статевого дозрівання, стимулюють розвиток фолікулів, з яких згодом з'являться яйцеклітини. Але найцікавіший механізм дії естрогену на яєчники відбувається через гіпофіз - настільки розвинена саморегулююча система, що порушити її вельми проблематично.
МАЛІ дози естрогену стимулюють вироблення ФСГ (фоллікулостимулюючого гормону), під впливом якого розвивається фолікул, в стінці якого виробляється естроген. Але надходження в кров ВЕЛИКИХ доз естрогену блокує вироблення ФСГ. У молочних залозах естроген стимулює розвиток всієї системи протоків, розміри і забарвлення сосків і навколососкових кружечків (ареол). Нарешті, естроген впливає на весь обмін речовин - глюкози, мікроелементів, макроергічних з'єднань в м'язах, жирних кислот, а також знижують вміст холестерину. У області мінерального обміну естроген найбільш виражено діє на затримку в організмі натрію, кальцію і позаклітинної води, заліза і міді. Всі ці особливості обміну призводять до утворення жіночної фігури з своєрідним розподілом жирової тканини. Дуже важиливим є те, що дія естрогену на статеві органи виявляється тільки у присутності фолієвої кислоти.
ГЕСТАГЕНИ виробляються, в основному, клітинами жовтого тіла, яке утворюється на місці фолікула, що лопнув. Прогестерон діє на ті ж органи-мішені, що і естроген, причому в більшості випадків - тільки після того, як на них впливав естроген. Прогестерон регулює можливість зачаття, сприяючи збереженню життєздатності яйцеклітини, просуванню її по трубах, викликаючи сприятливі зміни в слизистій матки, куди прикріпляється запліднена яйцеклітина. За відсутності вагітності прогестерон викликає подальші зміни в слизовій оболонці матки - вона продовжує розростатися, товщати, її будова стає все більш складною. Нарешті, як і у випадку з естрогеном, рівень прогестерону регулює діяльність гіпофіза по принципу зворотного зв'язку. Дія прогестерону на загальний обмін речовин залежить від рівня гормону: малі дози гальмують виділення натрію, хлору і води, а великі підсилюють виділення сечі. Крім того, він підсилює обмін речовин, особливо, за рахунок амінів і амінокислот. Дія прогестерону на центри терморегуляції лежить в основі відомого способу контролю діяльності яєчників шляхом вимірювання базальної (ректальної) температури.
АНДРОГЕНИ утворюються в яєчниках в специфічних клітинах фолікулів, а також в надниркових залозах. Дія андрогенів на статеві органи двояка: малі дози викликають розростання слизової оболонки матки (у великих дозах - утворення поліпів і кіст), а при малому вмісті естрогени викликають атрофію слизової. Крім того, тривале застосування великих доз андрогенів викликає збільшення клітора і великих статевих губ, а малі губи, навпаки, різко зменшуються. Малі дози андрогенів стимулюють діяльність яєчників, а великі - пригнічують.
Окрім перерахованих гормонів, на діяльність яєчників, менструальний цикл і можливість настання вагітності мають вплив гонадотропні гормони, що виробляються в гіпофізі. Це фоллікулостімулюючий (ФСГ), лютєїнезуючий (ЛГ) і лютеотропний (ЛТГ) гормони. Всі вони діють послідовно, як би передаючи один одному контроль за розвитком фолікула, дозріванням яйцеклітини, утворення жовтого тіла. Так, ФСГ на ранніх стадіях менструального циклу викликає зростання яйцеклітини, але для того, щоб вона повністю дозріла, необхідний додатковий вплив ЛГ. Під сумісним впливом цих гормонів яйцеклітина дозріває, покидає фолікул, залишаючи на його місці так зване жовте тіло - тимчасову ендокринну залозу, що виробляє прогестерон, про яке сказано вище. Від рівня виділення ЛТГ залежить, як багато буде прогестерону, а отже, наскільки міцно яйцеклітина триматиметься в матці. Крім того, ЛТГ регулює вироблення молока після пологів. Як вже мовилося, вироблення яєчникових і гонадотропних гормонів відбувається в рамках зворотного зв'язку: збільшення рівня одних гормонів приводить до зниження рівня інших, що автоматично знов підвищує виділення перших і т.д.
Перебіг МЕНСТРУАЛЬНОГО ЦИКЛУ схематично можна зобразити таким чином. У гіпоталамусі виробляється ФСГ-рилізінг-чинник, який стимулює вироблення ФСГ в гіпофізі. ФСГ викликає зростання і розвиток фолікула. У фолікулі виділяється естроген, який стимулює виділення ЛГ. ЛГ і ФСГ разом викликають ріст фолікула майже до овуляції яйцеклітини. Естроген разом з невеликою кількістю прогестерону стимулює виділення ЛГ-рилізінг-чинника, які сприяє посиленій освіті ЛГ перед самою овуляцією. Після овуляції жовте тіло виділяє багато прогестерону, а ось рівень естрогену знижується. Прогестерон стимулює вироблення ЛТГ, який у відповідь підсилює діяльність жовтого тіла і підвищує виділення прогестерону. Прогестерон пригнічує ЛГ, що приводить до погіршення кровопостачання слизової оболонки матки і початку менструації. Залишившися без гормональної підтримки, жовте тіло поступово згасає. Зниження рівня прогестерону примушує гіпофіз виділяти ФСГ-рилізінг-чинник - і цикл починається з початку. Таким чином, схематично динаміку виділення гормонів яєчників можна зобразити таким чином. Якщо рівень кожного гормону в дні менструації узяти за 100 %, то по циклу вони розподіляться так: Найвищі рівні естрогену наголошуються в передовуляторную фазу (приблизно на 10-12 день від початку менструації при звичному 28-денному циклі), нижче в лютєїнову (з 16 дня циклу), мінімальні - на початку фолікулінової фази (після менструації). Відмінності в рівні естрогену досягають 10-кратних значень. Рівень прогестерону найбільший у середині П фази (16-20 дні циклу), в 25 разів менше на початку циклу і підвищується перед овуляцією (13 - 15 дні циклу). Концентрація андрогенів коливається набагато менше, а найбільша величина наголошується перед овуляцією.
Таким чином, єдина система гипофиз-гіпоталамус-яєчники разом з нервовою системою, діючи за принципом зворотного зв'язку автоматично забезпечує циклічні процеси, що є специфічними для жіночого організму.
Тести для самоконтролю
.1. У процесі ембріогенезу з парамезонефритичних
(Мюллерових) протоках розвивається:
A.маткова труба;
B.матка;
C.верхня третина піхви;
D.все перераховане вірно;
E.нічого з перерахованого вище.
2. Лімфовідтік від тіла матки та маткових труб здійснюється в:
A. поперекові і крижові лімфовузли;
B. парааортальні лімфовузли;
C. загальні клубові лімфовузли;
D. пахові лімфовузли;
E. у внутрішні клубові лімфовузли.
3. Іннервація матки і піхви здійснюється:
A.подчревинними і пудендальними нервами;
B.тазовими і подчревними нервами;
C.тазовими нервами;
D.пудендальними і запірательними нервами;
E. затульними нервами.
4. Кровопостачання яєчників здійснюється:
A. маткової артерією;
B. яєчникової артерією;
С. клубово-поперековою артерією;
D. внутрішньою статевою та яєчниковою артеріями;
E. матковою і яєчниковою артеріями.
5. Маткова артерія є гілкою:
А. аорти;
В. Загальної клубової артерії;
С. зовнішньої клубової артерії;
D. внутрішньої клубової артерії;
E. клубово-поперекової артерії.
6. Топографоанатомічні особливості яєчників:
А. покриті очеревиною;
В. з'єднані зі стінками таза власними зв'язками;
С. є похідними парамезонефричного протоку;
D. всі відповіді вірні;
E. всі відповіді помилкові.
7. Тривалість нормального менструального циклу:
А. 28-29 днів;
В. 28-40 днів;
С. 3-7 днів;
D. 21-35 днів;
E. 14-28 днів.
8. Десквамація функціонального шару ендометрію відбувається внаслідок:
А. "пікового" викиду лютеотропіна;
В. зниження рівня естрогену і прогестерону в крові;
С. зниження рівня пролактину в крові;
D. підвищення рівня естрадіолу в крові;
E. "Пікового" викиду фоллітропіна.
9. Основним критерієм двофазного менструального циклу
є:
А. правильний ритм менструації;
В. час настання першої менструації;
С. особливість становлення менструальної функції в період
статевого дозрівання;
D. овуляція;
E. все перераховане вище.
Який з тестів функціональної діагностики свідчить про
наявність двофазного менструального циклу:
A. симптом зіниці;
B. каріопікнотичний індекс
C. базальна температура;
D. симптом "папороті";
E. все перераховане вище.
11. Тест вимірювання базальної температури заснований на
гіпертермічному ефекті:
A. естрадіолу;
B. простагландинів;
C. прогестерону;
D. ЛГ;
E. ФСГ.
12. "Пік" лютеотропіна в середині менструального циклу є
наслідком:
А. значного підвищення рівня пролактину в крові;
В.уменьшенія вироблення фоллітропіна;
С. зменшення вироблення гонадотропін-релізинг гормону;
D. зниження рівня естрогену і прогестерону;
E. значного підвищення рівня естрадіолу.
13. Синтез гонадоліберину здійснюється в:
А. передньою часткою гіпофіза;
В. задній часткою гіпофіза;
С. ядрах гіпоталамуса;
D. нейронах кори голоаного мозку;
E. в нейронах мозочка.
14. Про наявність овуляції можна судити за результатами всіх нижче
перерахованих досліджень, крім:
А. аналізу графіка базальної температури;
В. ультразвукового моніторингу розвитку домінантного
фолікула;
С. гістологічного дослідження зскрібка ендометрію;
D. лапароскопії (виявлення стигм на поверхні яєчників);
E. визначення концентрації статевих стероїдних гормонів в крові на 12-14 день менструального циклу.
- До зовнішніх статевих органів відносяться:
А. Лобок, великі і малі статеві губи, клітор, вагіна, сечівник.
* Б. Лобок, великі і малі статеві губи, клітор, присінок піхви, бартолінієві залози.
В. Піхва, матка, маткові труби, яєчники.
Г. Піхва, присінок піхви, клітор, статеві губи.
Д. Лобок, статеві губи, матка, яєчники.
- До внутрішніх статевих органів відносяться:
А. Матка, яєчники, маткові труби, присінок піхви.
Б. Матка, яєчники, маткові труби, клітор, статеві губи.
* В. Матка, яєчники, маткові труби, піхва.
Г. Матка, яєчники, піхва, маткові труби, клітор.
Д. Матка, малі статеві губи, піхва, яєчники, маткові труби.
17. Межею між зовнішніми та внутрішніми статевими органами є:
А. Присінок піхви.
* Б. Дівоча пліва.
В. Малі статеві губи.
Г. Великі статеві губи.
Д. Промежина.
18. Великі статеві губи з’єднуючись у напрямку назад, утворюють:
А. Присінок піхви.
Б. Передню спайку.
В. Статеву щілину.
* Г. Задню спайку.
Д. Дівочу пліву.
19. Що таке статева щілина?
А. Передня спайка
Б. Задня спайка.
В. Дівоча пліва.
* Г. Простір між статевими губами.
Д. Присінок піхви.
20. Ніжки малих статевих губ утворюють:
* А. Крайню плоть і вуздечку клітора.
Б. Передню спайку.
В. Дівочу пліву.
Г. Присінок піхви.
Д. Задню спайку.
21. Скільки склепінь є в піхві?
А. 2.
Б. 3.
В. 5.
* Г. 4.
Д. 1.
22. Яке склепіння піхви має найбільше значення?
А. Переднє.
* Б. Заднє.
В. Праве бокове.
Г. Ліве бокове.
23. Матка складається з:
* А. Тіло, шийка, перешийок.
Б. Тіло.
В. Тіло, шийка.
Г. Тіло, перешийок.
Д. Шийка, перешийок.
24. Нижній сегмент матки під час вагітності:
А. Перешийок.
Б. Нижній відділ матки.
* В. Перешийок із частиною нижнього відділу матки.
Г. Перешийок із шийкою матки.
Д. Частина нижнього відділу матки із шийкою матки.
25. Внутрішній шар стінки матки:
* А. Ендометрій.
Б. Періметрій.
В. Міометрій.
Г. Параметрій.
26. Зовнішній шар стінки матки:
А. Міометрій.
Б. Ендометрій.
В. Параметрій.
* Г. Періметрій.
27. Положення матки в порожнині малого тазу відповідає:
А. Anteflexio.
* Б. Anteversio.
В. Retroflexio.
Г. Anteversio-flexio.
Д. Desterpositio.
28. У матковій трубі розрізняють:
* А. Інтерстиціальну частину, перешийкову та ампулярну з шийкою.
Б. Перешийкову та ампулярну частини.
В. Інтерстиціальну та ампулярну частини.
Г. Перешийкову та ампулярну частини.
Д. Ампулярну частину з шийкою.
29. Запліднення відбувається в:
А. Черевній порожнині.
Б. В перешийковій частині труби.
В. В порожнині матки.
* Г. В ампулярній частині труби.
30. В яєчнику виробляються гормони:
А. Андрогени.
* Б. Естрогени і прогестерон.
В. Прогестерон.
Г. Естрогени.
Д. Пролактин.
31. До підвішуючого апарату внутрішніх статевих органів відносяться:
* А. Круглі, широкі, крижово-маткові, лійково-тазові та власні зв’язки.
Б. Круглі, широкі, лійково-тазові, власні зв’язки.
В. Круглі, широкі, власні, кардинальні зв’язки.
Г. Круглі, широкі, лійково-тазові зв’язки.
Д. Круглі, широкі, кардинальні зв’язки.
32. Нижній (зовнішній) шар тазового дна включає:
А. Цибулинно-губчастий м’яз, сіднично-печеристий м’яз.
* Б. Цибулинно-губчастий м’яз, сіднично-печеристий м’яз, поверхневий поперечний м’яз промежини, зовнішній стискач відхідника.
В. Цибулинно-губчастий м’яз, сіднично-печеристий м’яз, глибокий поперековий м’яз промежини.
Г. Поверхневий та глибокий поперековий м’язи промежини.
Д. М’яз, який піднімає вихідник.
33. До фіксуючого апарата матки належать:
А. Крижово-маткові зв’язки, міхурові-маткова зв’язка.
Б. Міхурово-маткова зв’язка, лобково-міхурова зв’язка, широкі маткові зв’язки.
* В. Міхурово-маткова зв’язка, лобково-міхурова зв’язка, крижово-маткові зв’язки.
Г. Міхурово-маткова, кругла, широка, крижово-маткові зв’язки.
34. Діафрагма таза складається:
* А. M. levator ani.
Б. M. levator ani, m. bulbospongiosus.
В. M. spinctez ani internus.
Г. M. transversus perinei superficialis.
Д. M. transversus perinea externus.
35. Маткова артерія відходить від:
А. Аорти.
Б. Загальної підчеревної артерії.
В. Зовнішньої підчеревної артерії.
* Г. Внутрішньої підчеревної артерії.
36. Цервико-вагінальна артерія є гілкою:
* А. Маткової артерії.
Б. Внутрішньої підчеревної артерії.
В. Зовнішньої підчеревної артерії.
Г. Яєчникової артерії.
Д. Статевої артерії.
37. Яєчникова артерія відходить від:
* А. Аорти та ниркової артерії справа.
Б. Зовнішньої підчеревної артерії.
В. Внутрішньої підчеревної артерії.
Г. Статевої артерії.
Д. Загальної підчеревної артерії.
38. Кровопостачання яєчника здійснюється:
А. a. uterina.
* Б. a. ovarica.
В. a. vesicalis inferior, a. ovarica.
Г. a. pudenda, a. ovarica.
Д. a. spermatica interna.
39. Яєчникова артерія проходить:
* А. Підвішуюча зв’язка яєчника.
Б. Широка зв’язка матки.
В. Кругла зв’язка матки.
Г. Власна зв’язка яєчника.
Д. Пузирно-лобкова зв’язка.
40. Кровопостачання яєчників і маткових труб забезпечується всіма перерахованими артеріями, крім:
А. a. ovarica.
Б. ramus ovaricus a. uterina.
* В. a. obturatoria.
Г. ramus tubarius a. uterina.
Д. a. spermatica interna.
41. Волокна симпатичної нервової системи відходять від:
* А. Аортальне та сонячне сплетіння.
Б. Аортальне сплетіння.
В. Сонячне сплетіння.
Г. Стегновий нерв.
Д. Спинномозкові нерви.
42. Лімфа від зовнішніх статевих органів відводиться:
* А. Пахвинні лімфовузли.
Б. Лімфовузли за ходом підчеревних артерій.
В. Лімфовузли за ходом клубових артерій.
Г. Пахвинні лімфовузли, лімфовузли за ходом підчеревних та клубових судин.
Д. Лімфовузли на аорті.
43. Від тіла матки, труб та яєчників лімфа відводиться:
* А. Лімфовузли, які містяться на аорті і нижній порожнистій вені.
Б. Лімфовузли на аорті.
В. Пахвинні лімфовузли.
Г. Пахвинні лімфовузли, лімфовузли на аорті.
Д. Вузли на нижній порожнистій вені.
44. Іннервація внутрішніх статевих органів здійснюється:
А. Стегновий нерв.
* Б. Симпатична, парасимпатична нервова система, спинномозкові нерви.
В. Симпатична нервова система.
Г. Парасимпатична нервова система.
Д. Спинномозкові нерви.
45. Лімфа від середньої та верхньої третини піхви і шийки матки відводиться:
А. Пахвинні лімфовузли.
Б. Лімфовузли за ходом клубових судин.
* В. Лімфовузли за ходом підчеревних та клубових судин.
Г. Лімфовузли за ходом аорти.
Д. Лімфовузли за ходом порожнистої вени