Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Наука, техніка України як невід’ємні частини світової науково-технічної еволюції та революції




Формування основ та історичний поступ науки в українській дійсності періоду І-ХVІІІ століть. Виробництво, ремесла та їх технічна видозміна. Науково-технічний бум ХІХ століття.

Формування науки як соціального інституту, організаційних підрозділів та наукових шкіл.

Новітні відкриття у природознавстві на початку ХХст. Розвиток науки і техніки в Україні.

Створення національної академії наук України та розвиток науки у довоєнний період. В.І. Вернадський. Формування наукових шкіл у галузі фундаментальної науки. Вирішення проблеми розщеплення атомного ядра.

Витоки сучасної науково-технічної революції, її етапи та сутність. Істотні зміни у соціальній структурі під впливом НТР.

Взаємодія фундаментальних, прикладних і технічних складових національної науки. Пріоритетні напрямки досліджень науковців АН УРСР у 60-80-х роках та їх внесок у розвиток світової науково-технічної думки.

Досягнення і недоліки науково-технічного розвитку СРСР у 60-80-х роках. Загострення проблеми впровадження наукових досягнень у виробництві. Спроби здійснення переведення економіки країни на шлях інтенсивного розвитку. Проблеми формування і здійснення єдиної науково-технічної політики. Посилення мілітаризації економіки в умовах гонки озброєнь.

Перспективи переходу людства до постіндустріальної цивілізації як однієї з можливих моделей суспільного прогресу. Політика суверенної України стосовно поєднання науково-технічного прогресу з інтересами соціально-економічного і духовного розвитку суспільства

 

Пріоритетні напрямки освітньої, наукової і техніко-промислової політики України після проголошення її незалежності.

Освіта Україні на рубежі ХХ-ХХІст. Реформа освіти (середньої, професійної, вищої). Закон про освіту 1996 р. Запровадження нової моделі освіти в Україні. Виникнення та розвиток приватної системи освіти. Прийняття ряду освітніх програм та спроба їх реалізації. Новації і стандарти у вищій, середній і професійній освіті, ефективність їх діяльності. Освітнє співробітництво в рамках СНД.

Стан науки. Діяльність Академії наук України. Акценти держави на посилення вузівської науки, її реалії, проблеми та перспективи. Намагання поєднати зусилля українських та зарубіжних наукових шкіл. Відтік наукової еліти за кордон. Розвиток фундаментальних наук як пріоритетний напрямок розвиток прикладної науки. Співвідношення розвитку прикладної та фундаментальної науки. Стан та розвиток гуманітарних наук.

Проблеми розвитку техніки. Співвідношення зацікавленості господарського комплексу України і реальних технічних, технологічних потенціалів держави в їх обслуговуванні інтересів суспільства. Визначальний розвиток промислово-технічної технології (комп’ютеризація, електроніка, обчислювальна техніка, авіакосмічна, інформаційна техніка тощо) в Україні після проголошення її незалежності. Техніко-економічна система як реальний аспект поступового зупинення виробничої кризи і відродження економічного потенціалу України.

Висновки та узагальнення по курсу.

 

Завдання на СРС

Розділ І.

1. Проблеми періодизації історії України в українській історіографії..

2. Проблеми етногенезу українського народу в історичній літературі.

3. М. Грушевський – видатний український історик та громадсько-політичний діяч.

4. Утворення давньоукраїнської князівської держави – Київської Русі, її державний лад та система органів управління та етапи її розвитку.

5. Суспільна організація Галицько-Волинського князівства, його соціальна структура.

6. Причини та особливості формування історико-етнографічних регіонів України: Буковини, Волині, Галичини, Закарпаття, Слобожанщини, Півдня, Середнього Подніпров’я.

7. Литовська та польська експансії на українських землях: етнополітичні виміри.

Розділ ІІ

1. Українське козацтво як державотворча сила.

2. Утворення української держави – Війська Запорозького під проводом Б.Хмельницького, її державного-політична та соціально-економічна організація.

3. Причини та наслідки ліквідація автономного устрою Гетьманщини.

4. Соціальна модернізація України у складі Російської та Австро-Угорської імперій у другій половині ХІХ ст.

5. Українське питання у Першій світовій війні.

 

Розділ ІІІ.

1. Національне питання в програмних українських політичних партій та рухів та боротьба за його реалізацію у кінці ХІХ – на початку ХХст.

2. Пошук оптимальної моделі будівництва незалежної української держави під час революції 1917-1920рр.

3. Західноукраїнські землі у 1918-1920рр. Боротьба за відродження Української держави.

4. Плани сусідніх держав щодо України на передодні та на початку Другої Світової війни.

5. Українське питання в політиці фашистського Рейху. Розгортання руху опору на окупованій Німеччиною та її союзниками території України в 1941-1944 рр.

6. Запровадження нової моделі освіти на Україні на рубежі ХХ-ХХІст.

7. Проблеми та шляхи вирішення національно-мовних і культурних потреб усіх етносів України в умовах розбудови незалежної держави..

8. Політичний і духовний розвиток українського суспільства у період загострення кризових явищ радянської системи (1965-1985рр.). Дисидентство, його течії.

9. Прийняття християнства та його роль у розвитку освіти Київської Русі.

10. Українські наукові школи в контексті світової історії.

11. Становище та перспективи розвитку вищої школи України у рамках Болонського процесу.

12. Україна в сучасних геополітичних перетвореннях. Етапи розвитку зовнішньополітичних стосунків України з Росією та США.

13. Основні етапи та напрямки розбудови незалежної Української держави в другій половині 90-х рр. ХХ ст.

14. Утворення багатопартійної системи та її вплив на громадсько-політичне життя сучасної України.

15. Історичний вимір конституційного процесу в Україні та його роль у політичному реформуванні держави на рубежі ХХ - ХХІст.

16. Основні тенденції співробітництва України з міжнародними організаціями в кінці ХХ - на початку ХХІ ст.

Розділ IV.

1. Культура, освіта та спорт в умовах функціонування суверенної держави.

2. Історичні процеси реформування релігійних конфесій в Україні на сучасному етапі, їх взаємовплив та стосунки з державою.

3. Сучасна соціальна політика України та заходи щодо подолання кризових явищ.

4. Міграційні процеси на території України у ХІХ-ХХст.

5. Українська діаспора, її роль у розбудові української держави на сучасному етапі.

6. Репатріація кримськотатарського населення та проблеми його облаштування на сучасному етапі.


V. Методичні вказівки.

 

Основними методами вивчення курсу ”Історія України”є лекції, семінарські занятті та самостійна робота студентів. Для підготовки до семінару та виконання завданнь щодо самостійної роботи студенту необхідно вивчити історичні джерела та літературу, сучасні документи та матеріали історичного, політичного, гуманітарного характеру, соціологічних досліджень; а також додаються до розділів “лекції” та “семінарські заняття” робочої навчальної програми.

Студенту необхідно з’ясувати теми семінарів, завдань до самостійної роботи, скористатися матеріалами лекцій та вказаною літературою, підготувати конспекти. Форма конспекту може бути різна (у вигляді тез по кожному питанню, виписки з опублікованих документів, або інших джерел тощо). Основне завдання студента: показати вміння визначити актуальність теми, проаналізувати та систематизувати історичний матеріал, поєднати його з сучасністю. На основі вивченої теми студент повинен показати вміння робити висновки, висловити власну думку. На заняттях заслуховуються реферативні виступи, які обговорюються іншими студентами групи, а також проводяться дискусії з тих чи інших питань теми.

На семінарі рекомендується в залежності від теми використовувати схеми, порівняльні таблиці, карти тощо. Планується заохочення студентів; активна й систематизована участь студентів в обговоренні тем курсу, захист рефератів дає можливість достроково отримати залік по даному предмету.

 

 

Рекомендовані джерела та література:

8.1. Рекомендовані джерела:

1. Історія України: Джерельний літопис. – К.: КВІЦ, 2012. – 832 с.

2. Історія України від найдавніших часів до сьогодення: збірник док. і матеріалів / За заг. ред. А. П. Коцура, Н. В. Терес. — К.; Чернівці: Книга ХХІ, 2008. — 1100 с.

3. Історія України: Хрестоматія: у 2-х ч. — Вид. 2-ге перероб. і доп. / Упор. С. М. Клапчук (керівник), Б. І. Білик, Ю. А. Горбань та ін. — К.: ІЗМН, 1996. — Ч. 1. — 372 с.; Ч. 2. — 336 с.

4. Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 черв. 1996 р. Станом на 1 жовтня. 2011р. — Х.: Фактор, 2011. — 128 с.

8.2. Основна література:

1. Бойко О. Д. Історія України: підручник / Бойко О. Д. — Вид. 4-те, допов. — К.: Академвидав, 2012. — 702 с.

2. Бойко О. Д. Нариси з новітньої історії України (1985–1991 рр.): навч. посібник / Бойко О. Д. — К.: Кондор, 2004. — 357 с.

3. Гусєв В. І. та ін. Історія України: навч. посіб. / В. І. Гусєв, Ю. О. Калінцев, С. В. Кульчицький; За ред С. В. Кульчицького. — Вид. 2-ге, переробл. і допов. — К.: Вища школа, 2008. — 511 с.

4. Залізняк Л.Л. Первісна історія України: Навч. посібник / Ін-т українознавства Київ. ун-ту ім. Тараса Шевченка. – К.: Вища шк., 1999. – 263 с.: іл.

5. Історія Криму в запитаннях та відповідях [Текст] / [О. Галенко та ін.; відп. ред. В. Смолій; упоряд. Г. Боряк]; НАН України, Ін-т історії України. - Київ: Наукова думка, 2015. - 525, [1] с. - Бібліогр.: с. 513-[526].

6. Історія України (соціально-політичні аспекти): навчальний посібник / За ред. Б. П. Ковальського. — У 4-х ч. — Ч. 1. — К.: НТУУ «КПІ», 2003. — 100с.; Ч. ІІ. — К.: НТУУ «КПІ», 2003. — 139 с.; Ч. 3. — К.: НТУУ «КПІ», 2006. — 126 с.; Ч. 4. — К.: НТУУ «КПІ», 2007. — 104 с.

7. Історія України XX — поч. XXI століття: навч. посіб. / За заг. ред. В. А. Смолія. — К.: Знання, 2004. — 582 с.

8. Історія України. Новітня доба. — Навчальний посібник / За ред. акад. НАН України В. М. Литвина. — К.: Академвидав, 2012. — 479 с.

9. Історія України: Підручник / Г.Д. Казьмирчук, А.П. Коцур та ін. – К.: Логос, 2010. – 646 с.

10. Кузь О. М. Геополітика: конспект лекцій / О. М. Кузь, Д. С Коротков. — Харків: ХНЕУ, 2008. — 180 c.

11. Литвин В. М. Історія України: підручник / Литвин В. М. — Вид. 7-ме, доповн. — К.: Наукова думка, 2012. — 855 с.

12. Мицик Ю.А., Бажан О.Г. Історія України: навч. посіб. – К.: ТОВ «Видавництво «КЛІО», 2015. – 677 с.

13. Палій, Олександр Андрійович. Історія України [Текст]: [посібник] / Олександр Палій. - Вид. 2-ге, допов. - Київ: К.І.С, 2015. - 594, [1] с.: іл.

 

 

8.3. Додаткова література:

1. Антонюк О. Історичні основи етнополітики в Україні / О. Антонюк // Людина і політика. — 2003. — № 2. — С. 25–31.

2. Горобець В. Україна: десятиліття спокою та доба революційного збурення 1638-1650 рр. — К.: Кріон, 2012. — 239 с.

3. Голод 1932-1933 років в Україні: причини і наслідки / Відп. редактор В.М. Литвин. — К.: Наукова думка, 2003. — 886 с.

4. Історія України з найдавніших часів до початку ХХ ст.: Навчальний посібник / Керівник авторського колективу В.М. Литвин. — К.: ВПЦ «Київський університет», 2012. — 671 с.

5. Історія України (етносоціальні та державотворчі аспекти): конспект лекцій для студ. усіх спеціальностей та форм навчання / В. Ф. Панібудьласка й ін. — К.: КНУБА, 2007. — 56 с.

6. Литвин В. М. Україна: доба війн і революцій (1914–1920 рр.) / Литвин В. М. — К.: Альтернативи, 2003. — 488 с.

7. Новітня історія України (1900–2000): підручник / А. Г. Слюсаренко, В. І. Гусєв, В. М. Литвин та ін. — Вид. 2-ге. — К.: Вища школа, 2002. — 719 с.

8. Пахарєв А. Д. Політичні інститути і процеси в сучасній Україні. Навчальний посібник / Пахарєв А. Д. — К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2011. — 182 с.

9. Пилипчук П. П. П’ятнадцять років незалежності: крізь призму іяльності інститутів судової влади / П. П. Пилипчук // Вісник Верховного суду України. — К.: Верховний Суд України, 2006. — № 8. — С. 3–7.

10. Політична історія України: навчальний посібник / За ред. В. І. Танцюри. — К.: Академія, 2002. — 487с.

11. Полонська-Василенко Н. Історія України: У 2 т. — Т. 2. Від середини XVII століття до 1923 року. — Вид. 4-те, стереотип. / Полонська-Василенко Н. — К.: Либідь, 2002. — 608 с.

12. Разом на одній землі. Історія України багатокультурна: навч. посіб. / авт. та упоряд.: О. Кісь та ін.; голов. ред. П. Кендзьор. — Львів: ЗУКЦ, 2012. — 332с.

13. Сарбей В. Г. Національне відродження України / Сарбей В. Г. — К.: Альтернативи, 1999. — 336 с. — (Україна крізь віки. — Т. 9. — С. 30–132; 174– 210; 262–288).

14. Світлична В. В. Історія України: навчальний посібник для студентів неісторичних спеціальностей вищих закладів освіти. — Вид. 2-ге, виправлене і доповнене / Світлична В. В. — К.: Каравела; Львів: Новий Світ: 2000, 2002. — 304 с.

15. Україна і Росія: потенціал взаємодії та співробітництва. Збірник наук. праць. — К.: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2010. — 208 с.

16. Українське суспільство на шляху перетворень: західна інтерпретація / За ред. В. Ісаїва. — К.: Академія, 2004. — 362 с.

17. Яковенко Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України / Яковенко Н. — Вид. 4-те. — К.: Критика, 2009. — 584 с.

Інформаційні ресурси

1. Базовий компонент дошкільної освіти в Україні: [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.mon.gov.ua/ua/activity/education/56/690/bazovij_komponent-doshkilnoji_osviti_v_ukrajini/

2. Болонський процес в Україні: стан та проблеми реалізації: [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://old.niss.gov.ua/Monitor/May08/09.htm

3. Вітченко А. Модернізація освіти в Україні: стратегія прориву чи його імітація? / А. Вітченко // Університет. — 2010. — № 1. — С. 5–13. (Режим електронного доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/univer/2010_1/5–13.pdf).

4. Гладиш М. О. Умови адаптації модульно-рейтингової системи в українських внз / М. О. Гладиш // Проблеми сучасної педагогічної освіти. — 2007. — Вип. № 14. — Ч. 2. — 6 с. (Режим електронного доступу: archive.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/pspo/2007_14_2/doc_pdf/gladish.pdf)

5. Ґендерний центр: підтримка Болонського процесу: [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://kpi.ua/604

6. Зайцева-Великодная С. В. Особливості впровадження Болонського процесу в Україні / С. В. Зайцева-Великодная // Шляхи реалізації кредитно-модульної системи організації навчального процесу і тестових форм контролю знань студентів: Матеріали науково-методичного семінару. — Вип. 3. — 2009. — С. 47–52. (Режим електронного доступу: http://storage.library.opu.ua/online/periodic/kms_2009_3/047-052.pdf).

7. Згуровський М. З. Болонський процес — структурна реформа вищої освіти на європейському просторі / М. З. Згуровський: [Електронний ресурс]: Опубліковано: 17/06/2008. — Режим доступу: http://kpi.ua/bologna

8. Згуровський М. З. Науково-технологічний розвиток України за умов світової глобалізації / М. З. Згуровський // Дзеркало тижня. Україна. — № 12. — 2001. — 23 березня. (Режим електронного доступу: http://gazeta.dt.ua/EDUCATION/naukovo-tehnologichniy_rozvitok_ukrayini_za_umov_svitovoyi_globalizatsiyi.html).

9. Інформація про надання послуг навчальними закладами, відповідно до наказу від 23.09.2008 №607 «Щодо виконання пріоритетних завдань визначених Угодами щодо реалізації державної промислової політики на період до 2012 року»: [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://industry.kmu.gov.ua/industry/control/uk/publish/article;jsessionid=28035373488CBD5847629CC03CB19654?art_id=69078&cat_id=36199

10. Лазарович М. В. Історія України: навч. посіб. / Лазарович М. В. — К.: Знання, 2008. — 683 с. (Режим електронного доступу: http://pidruchniki.ws/17800321/istoriya/nauka_druga_polovina_1950-h_-_1980-h).

11. Лихолат О. В. Перспективи входження України до європейського науково-технічного простору / О. В. Лихолат, А. О. Лихолат // Сторінки історії. Збірник наукових праць. — К.: Політехніка, 2009. — Вип. 28. — С. 224–236. (Режим електронного доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Si/2009_28/Liholat.pdf).

12. Максимюк С. П. Диференційований та індивідуальний підходи в навчанні й вихованні дітей / С. П. Максимюк // Педагогіка / Максимюк С. П: Навчальний посібник. — К.: Кондор, 2009. — С 67–69. (Режим електронного доступу: http://pidruchniki.ws/19570411/pedagogika/diferentsiyovaniy_individualniy_pidhodi_navchanni_vihovanni_ditey).

13. Матях В.М. Проблема державотворення в Україні XVII-XVIII ст. у вітчизняній історичній науці другої половини ХІХ – поч. ХХ ст.: [Електронний ресурс]. — Режим доступу: histants.com/journAll/journal/1998/3/5.pdf

14. Модульно-рейтингова і кредитно-модульна технологія навчання та оцінювання навчальних досягнень студентів // Педагогіка вищої школи: Навчальний посібник / Кузьмінський А. І. —К.: Знання, 2005. — 486 c. (Режим електронного доступу: http://pulib.if.ua/part/12401).

15. Науково-технічна революція і розвиток науки в Україні: [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.history.vn.ua/book/new/135.html

16. НТУУ «КПI» на шляху до дослідницького університету: [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://kpi.ua/704–3

17. Освітній портал — Болонський процес: [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.osvita.org.ua/bologna/

18. Основні проблеми реалізації принципів Болонського процесу для України. — 1 січня 2013: [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://uastudent.com/osnovni-problemy-realizacii-pryncypiv-bolonskogo-procesu-dlja-ukrainy/

19. Петровська І. О. Вузівська наука в Україні: стан, порівняння, перспективи / І. О. Петровська, І. В. Дульська // Вісник МНТУ. — Серія Економіка. — № 3 (7). — 2012. — С. 209–222. (Режим електронного доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Vmntu/2012_3/21.pdf).

20. Поступна О. В. Нормативно-правове забезпечення вищої освіти в Україні в контексті європейської інтеграції / О. В. Поступна // Державне будівництво: [Електронний ресурс]: електронне видання ХарРІ НАДУ. — 2007. — № 2. — Режим доступу: http://www.kbuapa.kharkov.ua/e-book/db/2007–2/doc/5/06.pdf.

21. Промислова політика як чинник післякризового відновлення економіки України. Аналітична доповідь / за ред. Я. А. Жаліла — К.: НІСД, 2012. — 41 с. (Режим електронного доступу: http://www.niss.gov.ua/public/File/2012_nauk_an_rozrobku/prompolitika.pdf).

22. Розвиток вітчизняної дошкільної педагогіки у другій половині XX ст.: [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://studentam.net.ua/content/view/3535/97/

23. Рудницький В. Українські реалії та перспективи Болонського процесу / В. Рудницький, Р. Шевчук // Вісник Академії управління МВС. — 2010. — № 2 (14) — С. 169–177. (Режим електронного доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/VAUMVS/2010_2/rudnitskii_shevchuk.pdf).

24. Склад та підготовка наукових кадрів // Марцин В. С. Основи наукових досліджень. Навчальний посібник / Марцин В. С., Міценко Н. Г., Даниленко О. А. та ін. — Л.: Ромус-Поліграф, 2002. — 128 c. (Режим електронного доступу: http://www.info-library.com.ua/books-text–8391.htm).

25. Туркот Т. I. Кредитно-модульна і модульно рейтингова технології навчання як педагогічні інновації / Т. І. Туркот // Педагогіка вищої школи / Туркот Т. I. — К.: Кондор, 2011. — 628 с. (Режим електронного доступу: http://pidruchniki.ws/16260413/pedagogika/kreditno-modulna_modulno_reytingova_tehnologiyi_navchannya_pedagogichni_innovatsiyi).

26. Тюптя Л. Т. Освіта і професійна підготовка інвалідів / Л. Т. Тюптя // Тюптя Л. Т. Соціальна робота. Теорія і практика: навч. посіб. / Л. Т. Тюптя, І. Б. Іванова. — К.: Знання, 2008. — 574 с. (Режим електронного доступу: http://pidruchniki.ws/10650913/sotsiologiya/osvita_profesiyna_pidgotovka_invalidiv).

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 617 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Стремитесь не к успеху, а к ценностям, которые он дает © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2207 - | 2160 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.