80000.
200000.
81000
35000
= 30%
= 24%
(DOL), (DFL) (DTL), (..) .
GP = 590 000 - 460 000 = 130 000
EBIT = 130 000 - 80 000 = 50 000
EBT = 50 000 - 34 800 ((81000+35000)*0,3) = 15 200
NP = 15 200* (1-0,24) = 11 552
DOL = 130 000/50 000 = 2,6
DFL = 50 000/15 200 = 3,29
DTL = 2,6*3,29 = 8,554
= 1/8,554 = 0,117
= 80 000/ 0,22 = 363 636
8 ( 15). , , . 80%, 10%.
20%. 16,5%.
60%.
WACC1 = 0,8*0,1 +0,2*0,8*0,165 = 0,1064, 10,64%
WACC2 = 0,6*0,1 + 0,2*0,4*0,165 = 0,0732, 7,32%
3,32%
9 ( 15). 1 . . VaR 95% ( 2 σ), , β 0,3 ( ), 8%, σ ( ) 20%.
Gp = 0,3*0,2 = 0,06
= 2*0,06 = 0,12
VAR = 0,12 - 0,08 = 0,04
= 40 000 000
10 ( 15). , WACC, . 40%, 10% (rf = 5%, Rm = 10%). 60%. 8%. 60% 40% ( β , , ).
1) WACC1 = 0,1*0,4 + 0,6*0,8*0,08 = 0,0784, 7,84%
2) 10 = Beta1*5+5, x=1
3) BetaU = 1/(1+0,8*1,5) = 0,45
4) BetaL (new) = 0,45*(1+0,8*0,67)=0,6912
5) Ke2 = 0,05+0,6912*0,05 = 0,08456
6) WACC2 = 0,6*0,08456+0,8*0,4*0,08 = 0,076336, 7,6%
7) Delta WACC = -0,24%
11 ( 15). , , 200, 225. α = 0,2
1 () 40% | 2 () 30% | 3 () 20% | |
1. . | - 40 | ||
2. . | |||
3. . |
= 200/225 = 0,88 -
|
|
-40 0 70
200 180 120
max C = *min+(1-)*max
1 = -0,2*40+0,8*200 = 152
2 = 0+0,8*180 = 144
3 = 70*0,2+0,8*120 = 110
, = 1,6 2
12 ( 15). 2000 . . 1500 . ., 833 .. 15000 .., 10000 . . , .
= + = 365/(/) + 365/(/) = 54,5+48,7 = 103,2
= = 54,5
= - = 103,2 - 365/(/) = 103,2 - 30,4 = 72,8
13 ( 15). , , , .
() |
I. 1900 III.
1000
500
400
1900
II. 100 IV. 400
400
400
900
V. 500
2800 2800
= 900 - 500 = 400
=
= 900/500 = 1,8
= 800/500 = 1,6
(0,1,1,1) -
14 ( 15).
15000 .., 10000 . ., 3000 . .
: , .
1) = 15000-10000+3000/(15000-1000) = 1,6
2) = 3000/1-0,67 = 9091 ..
3) = 15000-9091 = 5909 ..
15 ( 15). : = 2000 .,
= 2
3:2
2:1