Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Видозміна деяких форм хмар




 

Хмари продовжують існувати в тій формі, в якій вони утворилися, лише до тих пір, поки йде процес, що привів до їх утворення. З послабленням такого процесу або його припиненням хмари або зникають зовсім, або видозмінюється їх форма. Наприклад, щільні шарувато-дощові хмари в процесі розпаду перетворюються шарувато-купчасті, а високошаруваті хмари переходять в окремі тонкі висококупчасті.

У вечірні години при ослабленні або припиненні конвекції верхівки хмар розтікаються і утворюються шарувато-купчасті хмари вечірні – Sc vesperalis (Sc vesp).

Якщо купчасті або купчасто-дощові хмари, що розвиваються, зустрічають на деякій висоті потужний шар інверсії, то верхівки їх розтікаються під шаром інверсії в горизонтальному напрямку і утворюють хвилястий покрив хмар. В залежності від висоти інверсійного шару в нижньому ярусі утворюються шарувато-купчаті хмари - Sc cumulogenitus (Sc cum), а в середньому ярусі – висококупчасті - Ас cumulogenitus(Ас cum). Іноді купчасто-дощові хмари видозмінюються і у їх основи утворюються випуклості у вигляді півкуль, обернутих вниз – mammatus (Cb mamm). Аналогічну форму приймають іноді і шарувато-купчасті хмари.

 

 

Висота та потужність хмар

 

Висота хмар - висота їх нижньої основи над поверхнею землі. Висота хмар різних ярусів в міжнародній класифікації дана в широких межах. Для практичної ж мети, головним чином для запитів авіації, необхідно з великою точністю визначати висоту нижньої межі хмар, особливо хмар нижнього ярусу.

На метеорологічних станціях систематичні спостереження над висотою хмар проводяться за допомогою кулі-пілота, що підіймається з певною швидкістю. Наповнивши воднем гумову оболонку, визначають довжину кола кулі-пілота і величину його підйомної сили. Знаючи ці величини, знаходять по таблицях вертикальну швидкість кулі в метрах за хвилину. Випускаючи, кулю-пілот у вільний політ, спостерігач визначає проміжок часу, за який куля досягає нижньої межі хмар, тобто починає туманитися. Дані про час польоту t івертикальної швидкості кулі дозволяють визначити висоту хмари за формулою.

В нічний час висоту хмар можна визначити за допомогою стельового прожектора. На хмару прямує вертикальний потік проміння. На деякій від відомій відстані (не менше 200 м)прожектора встановлюється кутомірний прилад і за допомогою нього визначають кут, під яким видно світлу пляму, що виходить на хмарі. Знаючи кут і довжину бази , визначають висоту хмари Н за формулою (рис. 22)

 

 

Для науково-дослідної мети висоту і вертикальну потужність хмар визначають різними аерологічними методами. Хмари можуть виникати в тропосфері на різних висотах. Проте спостереженнями встановлено, на яких саме рівнях вони утворюються частіше за все. Наприклад, на півночі Західної Європи найхарактернішими є висоти 0,3; 1,0; 1,5; 2,8; 4,2; 6,9; 8,7 км. В табл.1 дані орієнтовні висоти основних типів хмар для помірної зони (50 - 60°). Ці дані отримані на підставі аерологічних спостережень і систематизовані в роботі аерологів.

Середня висота хмар залежить від пори року і широти місця: В літній час висота нижньої межі хмар вища, ніж взимку; із збільшенням широти місця середня висота хмар збільшується.Ці коливання залежать від зміни висоти тропопаузи. Вертикальна потужність різних хмар різна. З основних видів хмар найбільшу вертикальну потужність мають купчасто-дощові і шарувато-дощові хмари (4 - 6 км, а іноді до 8 - 10 км). Найтоншими є високошаруваті і висококупчасті (0,4 - 0,8 км). Розірвано-шаруваті або розірвано-дощові хмари можуть мати вертикальну потужність всього 50 - 100 м.

 

 

Таблиця 1

Середня висота хмар

Хмари Висота (км)
     
1. Перисті Сi  
2. Перисто-шаруваті Сs  
3. Перисто-купчасті та перисті щільні Сс і Сi dens  
4. Високошаруваті, що просвічуються Ас trans 4 – 5
5. Високошаруваті непрозорі Ас op  
6. Висококупчасті з мілкими хвилями Ас 4 – 5
7. Висококупчасті з крупними хвилями Ас 2 – 3
8. Шарувато-купчасті (більш високі) Sc 1,2 – 1,5
9. Шарувато-дощові Ns 1,0 – 1,5
10. Купчасті Сu 1,2
11. Купчасто-дощові (основа) Cb 1,0
12. Шарувато-купчасті низькі Sс 0,6
13. Шаруваті St 0,4 – 0,6
14. Розірвані поганою погодою Frst і Frnb 0,4




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 574 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2418 - | 2130 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.