Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Значення матеріальних слідів, результатів їх дослідження для розкриття і розслідування злочинів




Криміналістичне значення трасологічних слідів полягає у їх інформаційно-доказовому потенціалі, що сприяє встановленню окремих складових механізму злочину під час розслідування у справі.

У процесі реалізації інформаційно-доказового потенціалу джерел інформації про злочин, значну групу її засобів складають трасо логічні експертизи. Сліди та результати їх трасологічних досліджень мають велике значення для розкриття, розслідування злочинів, установлення істини в справі. Це сприяє встановленню всіх обставин, які підлягають доказуванню в справі, передбачені ст. 64 і 23 КПК України.

Ключовою складовою механізму злочину є особа, яка його вчинила. Безпосередніми носіями інформації про злочинця є його сліди, залишені на місці події. Ще A.A. Квачиєвський зазначав, що одними з найкращих покажчиків на певну особу є сліди її перебування на місці злочину: сліди ніг, рук, пальців, чобіт, башмаків, різних дрібних речей, що належать цій особі. Сучасні криміналісти до таких слідів відносять: сліди рук; сліди ніг, сліди взуття; сліди зубів; сліди інших ділянок тіла (губів, вух, чола); сліди одягу (у тому числі рукавичок); сліди крові; сліди сперми; сліди виділень людини; волосся; запахові сліди.

Сліди-відображення це важливі джерела інформації про особу, що вчинила злочин і вони мають важливе криміналістичне значення. Уже в процесі попереднього дослідження таких слідів є можливість встановити дані про зовнішні ознаки зазначеної особи, використовуючи, наприклад, метод кореляційного зв'язку між розмірними характеристиками частин тіла людини та її статтю, віком і зростом. Сліди рук, ніг, взуття, зубів, сліди частин тіла людини, сліди застосування знарядь і інструментів дозволяють з певною часткою імовірності зробити висновок про умови побуту, професію, захворювання людини, що їх залишила тощо.

Зупинимося на функціональних ознаках, які характеризують моторно-речові особливості індивіда. Запропонована В. П. Бахіним і Ю. П. Машошиним криміналістична категорія - функціональний портрет людини - це система ознак, що відбивають особливості динамічної моделі людини.

Слід зазначити, що динаміка особи, особливості її функціональних властивостей, виявляється в процесі встановлення взаємозв'язку моторних і психічних ознак. Виділяють три групи моторних ознак: локомоційні, комунікаційні й предметні. Так, локомоційні ознаки індивіда виявляються в його ході (кульгавість, використання тростини і т. п.) і відображаються у доріжці слідів ніг (взуття). Комунікаційні ознаки, наприклад, якщо злочинець лівша, відображаються у слідах рук, слідах застосування знарядь та інструментів, в особливостях почерку, яким виконано письмові документи тощо. Прикладом предметної ознаки, що вказує на професійно-трудові навички злочинця, може бути такий випадок: розчленовуючи труп убитої коханки, патологоанатом залишив на одному з внутрішніх органів позначку, яку зазвичай ставив у морзі під час дослідження трупів, щоб удруге не оглядати те саме (В.П. Бахін, A.A. Кириченко).

Особливої уваги заслуговує відображення у слідах на місці події манери паління. Великий інформаційний потенціал міститься у недопалку сигарети, на якому залишилися сліди прикусу зубів на фільтрі. Дослідження зазначеного об'єкта дозволяє діагностувати манеру паління; за способом утримання сигарети в роті - по відображенню ікла (тип зуба) - встановити з якого боку рота людина тримає сигарету; тривалість тримання сигарети в роті тощо (Н.П. Майлис).

Таким чином, вивчення функціональних ознак особи дозволяє виділити стійку групову ознаку, що характеризує особу злочинця (наприклад, лівша), а у обмеженому колі підозрюваних така ознака може бути умовно індивідуалізуючою. Отже, дослідження поряд із соматичними ознаками й динаміки особи забезпечує системний підхід до вивчення притаманних людині властивостей і ознак, який забезпечує ефективність процесу встановлення особи злочинця.

Для дослідження експертам-трасологам нерідко направляють нетрадиційні об'єкти (сліди зубів, нігті людини і т, ін.). Зокрема, інформаційно-доказовий потенціал слідів зубів, у ракурсі збору інформації про особу, що скоїла злочин, ілюструється наступним прикладом: під час огляду місця події був вилучений шматок сиру зі слідами зубів. Експерт за цими слідами встановив, що на верхньому правому різці є металева коронка, а між передніми верхніми зубами - діастема, проміжок, який дорівнював 2 мм (Н. П. Майлис). Отже, індивідуальність зубного апарата, що відобразилася у слідах на різних носіях (харчових продуктах, сигаретах, шкірі людини та ін.), дозволяє одержати інформацію про особу злочинця, діагностувати її антропологічні ознаки і певні звички.

Нетрадиційною або рідкісною складовою матеріальної картини місця події є нігті людини та їхні сліди. Криміналістичне дослідження виявлених фрагментів нігтьових пластинок, а також слідів нігтів людини дозволяє ідентифікувати конкретну особу і одержати відомості про механізм і динаміку події (С. Ненашев). Цікавим є приклад щодо можливостей експертного дослідження нігтів людини: проведені трасологічні дослідження дозволили зробити висновок про те, що вилучений з тіла убитого уламок нігтя складав раніше одне ціле з нігтем середнього пальця лівої руки підозрюваного М. (Н. П. Майлис).

Отже, складові матеріальної картини місця події, - апріорі об'єкти-носії інформації про злочинну подію й особу, що скоїла злочин, однак реалізація інформаційно-доказового потенціалу такої інформації найчастіше неможливе без проведення відповідних експертних досліджень.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 508 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2672 - | 2238 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.