Складовою частиною системи органів державної влади є судова влада.
Судова влада — одна з гілок влади, яка здійснює правосуддя, тобто розглядає та вирішує справи про правопорушення (злочини) та спори про права. Органи, що здійснюють цю діяльність, називаються органами судової влади. Правосуддя здійснюється судами.
Суд —це орган держави, до компетенції якого входить здійснення правосуддя у вигляді розгляду адміністративних, кримінальних і цивільних справ та прийняття у цих справах законних рішень.
Правосуддя в Україні здійснюють професійні судді та, у визначених законом випадках, народні засідателі і присяжні.
Перше призначення на посаду професійного суді строком на п’ять років здійснює Президент України. Всі інші судді, крім суддів Конституційного Суду, обираються Верховною Радою України безстроково.
На посаду судді може бути рекомендований кваліфікаційною комісією суддів громадянин України, не молодший 25 років, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи у галузі права не менш як 3 роки, проживає в Україні не менш як 10 років та володіє державною мовою.
Судову систему України складають суди загальної юрисдикції та Конституційний Суд України.
Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні. Його діяльність регламентується Конституцією України (розділ ХІІ) та Законом України “Про Конституційний Суд України” від 16.10.1996 р.
Завданням Конституційного Суду України є гарантування верховенства Конституції України як Основного Закону держави на всій території України.
Конституційний Суд приймає рішення та дає висновки у справах щодо:
-конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Ці питання розглядаються за зверненнями: Президента України, не менш як 45 народних депутатів України, Верховного Суду України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
-відповідності Конституції України чинних міжнародних договорів України або тих міжнародних договорів, що вносяться до Верховної Ради для надання згоди на їх обов’язковість;
-дотримання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту;
-офіційне тлумачення Конституції та законів України.
Конституційний Суд України складається із 18 суддів. Президент України, Верховна Рада України та з’їзд суддів України призначають по 6 суддів Конституційного Суду. Суддею Конституційного Суду може бути громадянин України, який на день призначення досяг 40 років, має вищу юридичну освіту і стаж роботи за фахом не менш як 10 років, проживає в Україні протягом останніх 20 років та володіє державною мовою.
Суддя Конституційного Суду України призначається на 9 років без права бути призначеним на повторний строк. Формами звернення до Конституційного Суду є конституційне подання та конституційне звернення.