Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Нова історія країн Азії та Африки (хуп-хіх СТ. ).




Курс «Нова історія країн Азії та Африки» входить до переліку фундаментальних професійно-орієнтованих дисциплін, що читаються на третьому курсі у другому семестрі для студентів напрямку 6.030300 Історія.

Курс має на метідати студентам уявлення про історичний процес в афро-азійському регіоні в Новий час, звернувши особливу увагу на відносність низки закоренілих в вітчизняній історіографії понять, обмеженість європоцентристського підходу.

Конкретні завдання курсу: виокремити типи великомасштабних цивілізаційних систем в афро-азійському регіоні, простежити відмінну від Європи динаміку історичного процесу в цьому регіоні, на базі країнного матеріалу виявити специфіку локальних цивілізацій, розглянути, до яких наслідків для народів афро-азійському регіону призвела зустріч з європейською цивілізацією Нового часу, приділити увагу особливостям модернізації в країнах афро-азійського світу. Слід мати на увазі, що програму, в першу чергу, орієнтовано на освітлення історії регіону на прикладі найбільш великих країн.

Структура програми навчального курсу

«НОВА ІСТОРІЯ КРАЇН АЗІЇ ТА АФРИКИ»

Курс: Напрям, Характеристика
Підготовка спеціальність, освітньо- навчального курсу
бакалаврів кваліфікаційний рівень  
Кількість кредитів, Шифр та назва напряму Обов'язковий
відповідних ЕСТS: 2 6.030300 «Історія.»  
    Рік підготовки: 3
Модулів: к-ть модулів    
+ (навчальний проект:   Семестр: 2
ІНДЗ, реферат, тест,    
тощо): 1   Лекції: 26 год.
     
Змістовий модулів: 4   Практичні: 10 год.
  Освітньо-кваліфікаційний  
Загальна кількість рівень: Самостійна робота:
годин: 72/2 бакалавр 18 год.
Тижневих годин   Індивідуальна робота:
    18 год.
    Вид контролю: залік



Програма КУРСУ

Змістовий модуль 1. Загальні проблеми історії країн Азії та Африки

Періоду Нового часу

Тема 1. Регіональні цивілізації Азії т на початок Нового часу.

Цивілізації азіатського регіону, їх типологія та характеристика. Дискусія про пріоритети системоутворюючих факторів: природне середовище, тип культурно-господарської діяльності, метод передачі інформації. Роль релігії. Людина та соціум в традиційному суспільстві. Ментально-психологічний тип особистості, спосіб її соціалізації. Картина світу, соціокультурні варіанти. Уявлення про верховну владу. «Своє-чуже»: зовнішній фактор у формуванні цивілізацій. Проблеми стадіальної ідентифікації цивілізацій азіатського регіону періоду Нового часу.

Тема 2. Становлення та розвиток колоніальної системи.

Історіографія проблеми в роботах радянських авторів: домінанта негативної оцінки колоніалізму. Спроби нових теоретично-методологічних підходів осмислення колоніалізму у сучасному вітчизняному та зарубіжному сходознавстві. Великі географічні відкриття та початок формування системи відносин між Заходом та Сходом. Періодизація процесу утворення колоніальної системи. Характеристика етапів. Етап раннього капіталізму. Роль монопольних торгівельних компаній в становленні світового ринку. Методи експлуатації колоній на раньокапіталістичному етапі. Підсумки колоніальної експансії європейських країн наприкінці XVIII – на початку XIX ст.

Колоніальна політика європейських держав в період індустріальної фази капіталізму. Зміни у методах колоніальної експлуатації під впливом промислової революції в Європі. Передумови активізації колоніальної експансії у останній чверті XIX ст. Завершення формування колоніальної системи, нерівномірний, хвилеподібний характер цього процесу.

Тема 3. Проблема модернізації країн Азії та Північної Африки в Новий час.

Модернізація як прояв міжцивілізаційної взаємодії «Заходу та Сходу». Питання трансформування традиційного суспільства в зарубіжній та вітчизняній історіографії. Поняття та терміни. Значення зовнішнього імпульсу в модернізаційних процесах азіатських суспільств. Різноманіття варіантів трансформування. Типи модернізації: «охоронна модернізація» і «модернізація-розвиток».Цілі та зміст реформ. Фактори, що гальмували процес перетворень. Адаптаційні межі традиції, орієнталізація запозичених цінностей та інститутів. Динамізм нової інтелектуальної еліти та консервативна усталеність масової свідомості. Суперечливий характер процесу модернізації та його результати наприкінці Нового часу. Японський досвід модернізації епохи Мейдзі.

Тема 4. Національно-визвольні рухи народів Азії та Північної Африки.

Історичний досвід визвольної боротьби народів Азії та Північної Африки (приклади). Передумови активізації антиколоніального протесту наприкінці XIX ст. Взаємодія капіталістичних центрів та колоніальної периферії: прискорення трансформації традиційного суспільства.

Формування нових соціальних шарів: воєнно-цивільна інтелігенція, національна буржуазія, нове покоління бюрократів. Особлива роль інтелектуальної еліти. Еволюція суспільної думки: просвітництво, релігійне реформаторство. Джерела формування та локальні варіанти національної ідеї. Національно-визвольні рухи в афро-азійському регіоні останньої чверті XIX сторіччя, їх типологія: традиційні, перехідні, національно-буржуазні.

Тема 5. Тропічна та Південна Африка.

Європейці та африканські народи у XVI - середині XIX ст. Підсумки чотирьох сторіч работоргівлі. Захоплення європейців на узбережжі. Початок європейської колонізації Південної Африки: заснування Капської колонії. Бури: особливості ведення господарства, життєвий уклад, відносини з аборигенами. Наслідки окупації Капської колонії Англією.

Характеристика політичного та соціально-економічного розвитку африканських етносів у ХУІ-ХІХ ст.ст. Типи культурно-господарської діяльності народів Південної Африки: від господарства бечуана, що привласнювалось, до виробляючої землеробської громади південних банту.

Завершення колоніального поділу Африки (остання третина XIX ст.). Захоплення Великобританії в Західній та Східній Африці, роль монопольних привілейованих компаній. Роль С. Родса у «будуванні імперії». Формування французької колоніальної імперії. Германські захоплення. Протиріччя держав під час поділу Африки. Берлінська конференція 1884-1885 рр. Та розмежування сфер впливу в Центральній Африці. Участь у захопленнях на африканському континенті Італії та Португалії. Початок економічного освоєння загарбаних територій. Становлення колоніальних режимів: варіанти.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 747 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2336 - | 2119 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.