Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


ТЕМА 8. Статистичні методи вимірювання взаємозв'язків




Вивченню взаємозв'язків між явищами та процесами, основному завданню статистики, слід приділити дуже велику увагу. Соціально-економічні явища – це результат одночасного впливу великої кількості причин. Визначальна мета вимірювання взаємозв’язків — виявити і дати кількісну характеристику причинних зв’язків. Вивчаючи закономірності зв’язку, причини та умови об’єднують в одне поняття «фактор». Відповідно ознаки, які характеризують фактори, називаються факторними, а ті, що характеризують наслідки, — результативними.

Зв’язки між явищами та їх ознаками класифікуються за ступенем тісноти (кількісні критерії оцінки щільності зв’язку), за напрямком (прямий та обернений зв'язок) та аналітичним виразом (лінійний або нелінійний). У статистиці вирізняють функціональні і стохастичні зв’язки. Частковим випадком стохастичного зв’язку є кореляційний зв'язок, при якому зміна середнього значення результативної ознаки обумовлена зміною факторних ознак.

Для виявлення наявності зв’язку, його характеру і напрямку в статистиці використовуються наступні методи: співставлення паралельних даних, аналітичні групування, графічний метод, кореляція і регресія.

Зв'язок між двома ознаками (результативною і факторною) характеризує парна регресія. Аналітично зв'язок описується рівняннями прямої, параболи або гіперболи. Зв'язок між трьома ознаками і більше має назву багатофакторної регресії. Важливою характеристикою кореляційного зв’язку є лінія регресії — емпірична в моделі аналітичного групування і теоретична в моделі регресійного аналізу. Емпірична лінія регресії представлена груповими середніми результативної ознаки , кожна з яких належить до відповідного інтервалу значень групувального фактора хj. Теоретична лінія регресії описується певною функцією яку називають рівнянням регресії, а Yтеоретичним рівнем результативної ознаки.

Поряд із визначенням характеру зв’язку та ефектів впливу факторів х на результат у важливе значення має оцінка щільності зв’язку, тобто оцінка узгодженості варіації взаємозв’язаних ознак. Серед мір щільності зв’язку найпоширенішим є коефіцієнт кореляції Пірсона. Відношення факторної дисперсії до загальної розглядається як міра щільності кореляційного зв’язку і називається коефіцієнтом детермінації: Корінь квадратний з коефіцієнта детермінації називають індексом кореляції R.

Таким чином, кореляційно-регресійний аналіз проводиться у такій послідовності: вибір форми регресії, визначення параметрів рівняння, оцінка тісноти зв'язку, перевірка істотності зв'язку.

Важливо знати, що в аналізі соціально-економічних явищ часто використовують умовні оцінки за допомогою рангів. Рангами називають числа натурального ряду, які згідно зі значеннями ознаки надаються елементам сукупності і певним чином упорядковують її. Взаємозв’язок між ознаками, які можна ранжувати, передусім на основі бальних оцінок, вимірюється методами рангової кореляції. Тут можуть використовуватисякоефіцієнт кореляції знаків Фенхера, коефіцієнт кореляції рангів Спірмена і Кендала. Для визначення щільності зв’язку між довільною кількістю ранжованих ознак використовується множинний коефіцієнт рангової кореляції (коефіцієнт конкордації). За допомогою цих коефіцієнтів можна вимірювати та оцінювати зв’язки як між кількісними, так і між атрибутивними ознаками. Взаємозв’язки між атрибутивними ознаками також аналізуються на підставі таблиць взаємної спряженості (співзалежності).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 422 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2491 - | 2164 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.