Валові витрати - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів, які придбаваються таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
До складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, реалізацією продукції і охороною праці з урахуванням обмежень; суми коштів або вартість майна добровільно перерахованих до Державного бюджету України або бюджетів територіальних громад.
Не включаються до складу валових витрат — витрати на потреби, непов'язані з веденням господарської діяльності, а саме: організацією та проведенням прийомів, презентацій, свят, розваг та відпочинку.
Номенклатура статей витрат обігу.
7. Витрат на перевезення товарів, сировини.
8. Витрати на оплату праці.
9. Витрати на оренду і утримання основних фондів.
10. Знос і утримання МШП.
11.Витрати на паливо, газ і електроенергію для виробничих потреб.
12.Витрати на зберігання, підсортування, обробку, упакування і підготовку товарів до продажу.
13.Відсотки за кредит.
14.Витрати товарів в межах норм природного убутку під час перевезення, зберігання.
15.Витрати на тару.
16.Відрахування на соціальні заходи.
17.Витрати на обов'язкове страхування майна.
18.Інші витрати.
Собівартість продукції — це виражені в грошовій формі сукупні витрати на підготовку і випуск продукції (робіт, послуг).
Собівартість характеризує ефективність усього процесу виробництва на підприємстві, тому що в ній відображаються рівень організації виробничого процесу, технічний рівень, продуктивність праці.
Собівартість включає до свого складу витрати необхідної праці, тобто витрати, що забезпечують процес відтворення всіх факторів виробництва.
До собівартості продукції (робіт, послуг) входять витрати на підготовку, освоєння та обслуговування виробництва, охорону праці й безпеку праці, оплату праці та підготовку кадрів, інші витрати.
Витрати на підготовку та освоєння виробництва включають витрати на виготовлення нових видів продукції в період їх освоєння, витрати, пов'язані з освоєнням нових виробничих цехів, удосконаленням технології і організації виробництва.
Обслуговування виробництва містить витрати на забезпечення підприємств сировиною, матеріалами, паливом, енергією, водою, інструментами, іншими засобами та предметами праці.
До цієї групи належать витрати, пов'язані з раціоналізацією та винахідництвом, амортизаційні відрахування на відновлення основних фондів, витрати на здійснення технологічного контролю за виробничими процесами та якістю продукції.
Охорона праці та техніка безпеки включають витрати на створення необхідних санітарно-гігієнічних умов праці; на охорону та протипожежну безпеку, витрати, пов'язані з охороною навколишнього середовища.
До витрат на оплату праці та підготовку кадрів входять виплати працівникам, які беруть безпосередню участь у виготовленні продукції, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати, та інших видів заохочень, відшкодування вартості товарів; витрати на виплату авторських винагород та виплат за виконання робіт, згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-які інші виплати в грошовій або натуральній формі, встановлені за домовленістю сторін.
До інших витрат відносять відрахування на соціальні заходи, плату за оренду тощо.
Структура собівартості - це поелементний її склад, обчислений у відсотковому відношенні до загальної суми витрат, тобто питома вага різних елементів витрат на виробництво продукції.