Програма курсу
«ОСНОВИ ПСИХОЛОГІЇ ОСОБИСТОСТІ»
Укладач: Талаєва Ю. М.
Практичний психолог
Чернівецького міського ліцею №3 медичного профілю
Чернівці
Програма курсу
«ОСНОВИ ПСИХОЛОГІЇ ОСОБИСТОСТІ»
Для учнів 10-11 класів
Пояснювальна записка
Кожна людина є історія,
не схожа ні на яку іншу.
Алексіс Каррель
Вік 15-17 років виключно складний і суперечливий. Зазвичай його характеризують як переломний, перехідний, критичний. У цьому віковому періоді перебудовується колишнє ставлення дитини до світу і самого себе, розвиваються процеси самосвідомості та самовизначення, що призводять до формування тієї життєвої позиції, з якою учень починає своє самостійне доросле життя.
Тож, знання у сфері саморегуляції, самоуправління та самовдосконалення набувають все більшої актуальності. У зв'язку з цим, до питань, що викликають найбільший інтерес, належать знання з психології особистості, оскільки вони і визначають ефективність різних методик самопізнання. Усе вищесказане обумовлює необхідність введення курсу «Основи психології особистості» для старшокласників.
Авторська програма курсу «Основи психології особистості» є однорічною та призначена для учнівської молоді 15-17 років (10 або 11 клас).
Мета курсу: розвиток соціально-психологічної компетентності та формування психологічної культури учнівської молоді.
Курс«Основи психології особистості» повинен забезпечити реалізацію таких завдань:
ü надати учням базові знання з психології особистості;
ü ознайомити їх з моделями конструктивної поведінки та ефективного спілкування;
ü орієнтувати учнівську молодь на процес самопізнання;
ü сприяти розвитку творчого мислення учнів та здатності до критичної обробки інформації;
ü мотивувати учнів до саморозвитку та самовдосконалення.
Програма курсу «Основи психології особистості» передбачає теоретичне та практичне ознайомлення учнів з соціально-психологічними проблемами, актуальними для їх віку, надає можливість використання отриманих психологічних знань в повсякденному житті.
Курс розрахований на 34 години та складається з трьох розділів:
• «Особистість у сучасній психології» - 12 годин;
• «Міжособистісне спілкування» - 8 годин;
• «Самопізнання та саморозвиток» - 14 годин.
Програма курсу складається з теоретичного та практичного компонентів та представлена такими формами навчальних занять як лекція, практичне та семінарське заняття. Практична частина передбачає проведення тренінгів, вправ, рольових ігор, дискусій, «мозкового штурму», підготовку та обговорення есе, доповідей на визначені теми. Окрім цього, рекомендується використання практичних елементів (наприклад, невеликих тестів або вправ) під час теоретичної частини для наглядного прикладу та кращого засвоєння матеріалу.
Також, в рамках програми передбачається контроль знань у формі тестування після завершення тематичного розділу. Під час лекційних занять відводиться час (5-7 хвилин) для контрольних запитань за темами курсу у формі усного опитування або письмової самостійної роботи.
Інтерактивна структура програми, наявність тренінгових занять, що доповнюють та підкріплюють теоретичну частину, діалогічний тип навчання та можливість самостійно підготувати тему, висловити та відстояти свою думку (доповідь, есе) – все це підвищує ефективність засвоєння матеріалу та його подальшого практичного застосування учнями. Ще однією перевагою даної програми є її компактність (однорічний курс) без втрати змістовного наповнення. Адже не завжди є можливість і доцільність введення 2-3 річного курсу з психології в загальноосвітніх навчальних закладах. Саме цим дана програма курсу «Основи психології особистості» суттєво та вигідно відрізняється від подібних програм.