У разі потреби загальноосвітній навчальний заклад вносить до навчального плану спецкурси історичного або суспільствознавчого напряму, які фіксуються окремими записами в журналі (або окремому журналі), а навчальні досягнення учнів оцінюються за відповідними критеріями. Рішення щодо оцінювання навчальних досягнень учнів приймається загальноосвітнім навчальним закладом (рішенням педагогічної ради).
Всі програми курсів інваріантної складової освітньої галузі «Суспільствознавство» розміщені на офіційному сайті Міністерства освіти і науки України, видрукувані окремими брошурами й опубліковані у фаховому журналі «Історія та суспільствознавство в школах України: теорія та методика навчання», починаючи з 2011 року (№ 7-8), та за наступні роки.
Навчально-методичне забезпечення, рекомендоване МОН до використання в навчальних закладах, зазначено у Переліках навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, розміщених на офіційному веб-сайті Міністерства (www.mon.gov.ua).
Також залишаються актуальними методичні рекомендації МОН щодо організації навчально-виховного процесу і вивчення базових дисциплін попередніх років. Тексти методичних рекомендацій розміщені на сайті МОН (http://old.mon.gov.ua/ua/often-requested/methodical-recommendations)
Дозволяється використовувати підручники з відповідним грифом Міністерства, що видані в попередні роки, враховуючи при цьому зміни у програмах.
Щодо додаткової навчально-методичної літератури, то вчитель вільний у її виборі й може застосовувати таку, що найкраще реалізовує його методику навчання.
Готовність вчителя до змін та нововведень
Зміни у навчальних програмах із вивчення суспільних дисциплін пов’язані із змінами у суспільно-політичному житті держави, котрі визначають нинішню історичну епоху. Вони є основними, найсуттєвішими і поступово повинні призвести до об’єктивної подачі і викладу історичного матеріалу учням, адже перемога Революції гідності, прийняття пакету Законів щодо декомунізації суспільного життя сформували умови для відновлення історичної правди про Другу світову війну, давню і новітню історію України тощо.
Завдання вчителів суспільних дисциплін усвідомити нові предметні та професійні знання, зосередитись на їх новому розумінні, відображати на уроках об’єктивну історію із використання регіонального компоненту та продовжувати цю роботу в позаурочний час.
Історія рідного краю повинна доповнювати та розширювати розуміння історії України у контексті історичного процесу; із учнями необхідно продовжувати організацію нових досліджень щодо регіональної історичної спадщини.
Оскільки держава поставила перед освітою вагоме завдання - привести структуру суспільствознавчої освіти у відповідність до питань щодо відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу і декомунізації суспільного життя, то пріоритетним завданням для вчителів на новий навчальний рік постає питання приведення у відповідність до трактувань української та світової історичної науки інформаційні та методичні куточки в школах, переглянути підходи з організації діяльності музеїв історичного профілю, щоб не створювати перекіс у подачі інформації.
Особливої уваги і допомоги сьогодні потребує проблема проведення реекспозицій шкільних музеїв історичного профілю, у яких зафіксоване тоталітарне минуле України. А саме, питання уточнення або зміни назви музеїв чи окремих їхніх розділів та їх нове змістове наповнення.
Нормативно-законодавчі документи щодо вказаних питань будуть розміщені у навчально-методичному розділі «Історія, правознавство та суспільні дисципліни» сайту ДОІППО.
Навчально-виховний процес через викладання суспільних дисциплін у новому 2015/2016 н. р. потрібно наповнити вирішеннямтаких проблем, якформування у юних громадян України патріотизму, національної свідомості, активної життєвої позиції; розкриття шляхів інтеграції в українське суспільство національних меншин і корінних народів, котрі проживають на території Дніпропетровщини; вивчення різноманітності їх культур та природи взаємодії між собою, можливістю трансформації міжетнічної культури у специфіку нашого регіону.
Основним критерієм добору змісту та методики навчальних історичних суспільствознавчих матеріалів повинні бути загальнолюдські цінності як вчителя історії, такі як: толерантність, повага до прав людини, взаєморозуміння, солідарність, свобода, громадянська відповідальність та професійність.