Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поділ кримінального закону на загальну і особливу частини




Приблизно 150 років тому кримінальні закони почали поділяти ще й на загальну та особливу частини (низка статей і розділів входять до загальної частини, а низка - до особливої). Цей поділ проводиться виходячи із змісту положень, які викладені у цих частинах. Загальну частину складають статті та розділи, що регламентують положення, спільні (загальні) для всього кримінального закону. Вони стосуються: завдань кримінального закону; підстав кримінальної відповідальності; дії кримінального закону в часі та просторі; містять визначення понять, які характеризують умови відповідальності за всі злочини; регламентують розміри покарань, які можуть застосовуватися за всі злочини, тощо. В особливій частині містяться статті та розділи, які встановлюють:

- ознаки окремих видів злочинів та види і розміри покарання за ці злочини;

- визначення понять, які стосуються окремих злочинів;

- умови звільнення від кримінальної відповідальності за окремі злочини;

- обставини, за наявності яких не настає кримінальна відповідальність за окремі діяння, передбачені відповідними статтями.

Зазвичай загальна частина за обсягом значно менша особливої. Наприклад, у КК 2001 року (в первісній, до внесення змін і доповнень, редакції) Загальну частину складали 108 статей, об'єднаних у 15 розділів, а Особливу - 339 статей, об'єднаних у 20 розділів. Виокремлення загальної частини та рівень розвинутості її положень свідчать про ступінь досконалості кримінального закону в цілому. Адже саме в загальній частині викладені найбільш важливі, принципові положення, які визначають принципові засади цього закону, його демократичну чи реакційну спрямованість, є стабільними.

Слід підкреслити, що на загальну і особливу частини поділяється кримінальний закон, а не кримінальне право як одна з правових галузей. Норми кримінального права викладені у статтях і розділах як загальної, так і особливої частин кримінального закону. Врешті-решт поділ на загальну та особливу частини здійснений, аби зручніше і доступніше, без зайвих повторень, викласти кримінально-правові норми. Адже виклад спільних для всіх злочинів положень (частин кримінально-правових норм) у загальній частині дозволяє уникнути їх повторень у статтях особливої частини.

Статті Загальної та Особливої частин КК застосовуються лише взаємопов'язано. Неможливо застосувати жодну статтю Особливої частини КК, не враховуючи при цьому положення, викладені у статтях Загальної частини. І навпаки, статті Загальної частини КК наповнюються конкретним змістом через положення, викладені у статтях Особливої частини КК.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-08-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 460 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2754 - | 2314 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.