Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Практичне заняття 1

ОРГАНІЗАЦІЯ Й ОБЛАДНАННЯ МЕДИЧНОЇ МІКРОБІОЛОГІЧНОЇ ЛАБОРАТОРІЇ

^ Мета заняття:

— знати основні методи мікробіологічних досліджень;

— уміти описувати морфологічні властивості бактерій;

— уміти мікроскопувати мазки-препарати.

Оснащення: відеофільм "Структура мікробіологічної лабо­раторії" (екскурсія в лабораторію або схема структури лабора­торії), журнал інструктажу з питань техніки безпеки, обладна­не робоче місце лаборанта (інструменти, спиртівка, сірники, дезінфекційний розчин, пробірки з ізотонічним розчином на­трію хлориду, вата), світловий мікроскоп, імерсійне масло, по­фарбовані препарати промислового виготовлення.

 

 

План

1. Призначення, структура, обладнання медичної мікробіо­логічної лабораторії.

2. Організація робочого місця лаборанта.

3. Правила поведінки та техніки безпеки в мікробіологіч­ній лабораторії.

4. Класифікація за ступенем небезпечності найбільш поши­рених мікроорганізмів, патогенних для людини.

5. Правила взяття, оформлення та транспортування пато­логічного матеріалу.

6. Основні методи мікробіологічних досліджень.

7. Ознайомлення з основними методами мікроскопії.

8. Мікроскопія пофарбованих препаратів.

Хід заняття

1. Призначення, структура, обладнання медичної мікробіологічної лабораторії

 

Завдання 1. Ознайомтеся з призначенням, структурою та обладнанням медичної мікробіологічної лабораторії, ор­ганізацією робочого місця.

Вимоги щодо влаштування приміщення, безпеки робіт і правил поведінки персоналу мікробіологічної лабораторії ви­кладені в Державних санітарних правилах "Правила влашту­вання і безпеки роботи в лабораторіях (відділах, відділеннях) мікробіологічного профілю" (ДСП 9.9.5.-080-02), затвердже­них МОЗ України 28.01.2002 р. Мета Правил — створення без­печних умов праці, забезпечення індивідуальної та загальної безпеки, запобігання винесенню інфекцій за межі лабораторії, нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Медичні мікробіологічні лабораторії організовують при лі­карнях, поліклініках, санітарно-епідеміологічних станціях, медичних науково-дослідних інститутах, вищих та середніх спеціальних навчальних закладах.

За призначенням медичні мікробіологічні лабораторії бу­вають: бактеріологічні, вірусологічні, мікологічні, парази-тологічні, імунологічні. Окремо існують лабораторії для діа­гностики особливо небезпечних інфекцій, шкірно-венеричних інфекцій, а також туберкульозу.

Завдання медичної мікробіологічної лабораторії

1. Діагностичні дослідження при інфекційних хворобах
проводять з метою:

1) виявлення збудника або ДНК і продуктів його метаболіз­му в матеріалі, що досліджується;

2) визначення чутливості мікроорганізмів до антибіотиків;

3) виявлення імунної відповіді макроорганізму на проник­нення мікроорганізму.

2. Профілактичне обстеження населення для виявлення но-
сіїв патогенних мікроорганізмів.

3. Санітарно-мікробіологічне обстеження об'єктів навко-
лишнього середовища (води, харчових продуктів, повітря тощо)
з метою стеження за циркуляцією збудників та запобігання по­ширенню інфекцій.

4. Наукові дослідження з метою вивчення властивостей збудників інфекційних хвороб, вдосконалення методів мікро­біологічної діагностики, створення ефективних препаратів для профілактики та лікування інфекційних хвороб.

Робота мікробіологічної лабораторії в комплексі з іншими медичними і немедичними установами спрямована на знижен­ня захворюваності населення і оздоровлення довкілля.

\У Структура мікробіологічної лабораторії

Медична мікробіологічна лабораторія — це складний са­мостійний структурний підрозділ медичного закладу, що ви­конує експериментальні, діагностичні або виробничі роботи з патогенними біологічними агентами. Специфіка роботи потре­бує ізоляції її від інших приміщень. Вимоги до планування та складу приміщень лабораторії, їх обладнання залежать від кон­кретних задач, обсягу досліджень, призначення, централізації лабораторної служби. Лабораторія має бути забезпечена водо­проводом, каналізацією, електрикою, засобами зв'язку, венти­ляцією, опаленням, а також бути газифікованою.

На вхідних дверях потрібно позначити: назву лабораторії і міжнародний знак "Біологічна небезпека" (мал. 1). Двері пови­нні мати кодові замки.

Приміщення мікробіологічної лабораторії за ступенем небез­пеки для персоналу ділять на три зони: "заразна" зона — при­міщення, в яких проводять ро­боту з біологічним матеріалом; "умовно-заразна" зона — при­міщення, в яких проводять роботу із знезараженим біо­логічним матеріалом; "чиста" зона — приміщення, в яких не проводять роботу з біологічним матеріалом.

Приміщення лабораторії слід розташовувати відповідно до ходу виконання аналізів і

мати раціональне розміщення Мал- ^ МіЖНародний знак
щодо основних потоків техно- "Біологічна небезпека"
логічного процесу. Дослідження патологічного матеріалу про­водять у лабораторній кімнаті.

Лабораторна кімната має бути просторою, світлою, непро­хідною. Для зручності оброблення дезінфекційними розчинами і миття стіни облицьовують глазурованою плиткою на висоту 1,5 м або фарбують олійною фарбою світлих тонів. Поверхня дверей, підлоги має бути рівною, без виступів, легко митися, стійкою до дезінфекційних засобів. Робочі поверхні столів по­трібно робити із водонепроникного, кислото- і лужностійкого, незгораючого матеріалу, який не псується від оброблення вог­нем і дезінфекційними розчинами. Столи, на яких проводять мікроскопію, розміщують біля вікон.

Оснащення бактеріологічної лабораторії має забезпечувати умови для праці персоналу. В ній слід розмістити: термостати, холодильники, стерилізатори, центрифуги, дистилятор, нагрі­вальні прилади. Лабораторна кімната має бути обладнана водо­проводом. Раковини зі змішувачами холодної та гарячої води розміщують біля виходу. Біля раковини встановлюють при­строї, в яких мають постійно знаходитись розчини для дезін­фекції рук і мийні засоби. У лабораторній кімнаті повинні бути мікроскопи, інструменти для виконання досліджень.

Дослідження в стерильних умовах проводять у боксах.

Площа боксу має бути розрахована на роботу одночасно двох осіб. Перед роботою і після неї приміщення боксу обробляють дезінфекційними розчинами і опромінюють бактерицидними лампами.

 

2. Організація робочого місця лаборанта

 

Завдання 2. Ознайомтеся з організацією робочого місця.

Робочі місця в лабораторії мають бути постійно оснащені всім необхідним для повсякденної роботи. Для роботи потріб­ні спиртівка, бактеріологічна петля (мал. 2), предметні та покривні стекла, банка з ватою, пінцет, ножиці, скальпель; склянки з дезінфекційними розчинами для піпеток і для від­працьованих предметних стекол; невелика склянка з притер­тою кришкою для покривних стекол; фіксатори для мазків, сірники, олівці для скла (маркер), гумові груші, 70 % етило­вий спирт для оброблення рук, пробірки з ізотонічним розчи­ном натрію хлориду; мікроскоп, імерсійне масло.


 

 
 

Перед початком роботи предмети на столі потрібно розмістити так, щоб серед­ина столу була вільною. Дезінфекційні розчини для оброблення рук, посудина для піпеток, банка для відходів мають бути розміщені справа від працівника на відстані, що дає змогу, не встаючи з робо­чого місця, обробляти руки, занурювати в дезінфекційний розчин піпетки й інший відпрацьований матеріал. Спиртівка по­винна знаходитися у центрі столу на від­стані ЗО см від його краю. Об'єкти з по­сівами, незасіяні поживні середовища розміщують зліва на однаковому рівні зі спиртівкою.

Для фарбування мазків обладнують спеціальне місце, на якому потрібно мати барвники, спирт, пісочні годинники, про-мивалку з дистильованою водою, лоток із місточком, пінцет, фільтрувальний па­пір.

З. Правила поведінки та техніки безпеки в мікробіологічній лабораторії


Завдання 3. Вивчіть правила поведінки та техніки без­пеки в мікробіологічній лабораторії, поставте свій підпис в журналі інструктажу з питань техніки безпеки.

Правила поведінки і техніки безпеки спрямовані на:

— профілактику внутрішньолабораторного зараження пер­соналу;

— запобігання потраплянню патогенних мікроорганізмів у навколишнє середовище;

— захист патологічного матеріалу від забруднення сторон­ньою мікрофлорою.

Правила поведінки і техніки безпеки в мікробіологічній лабо­раторії

1. Під час виконання роботи в "заразній" та "умовно-заразній" зонах персонал повинен працювати в спеці­альному одязі: халат, шапочка, змінне взуття, гумові рукавички; у боксі — в стерильному спеціальному одязі: халат, шапочка, маска, бахіли, гумові рукавички. 2. Робоче місце утримувати в чистоті і порядку.

Увага! Забороняється носити взуття із тканини та з від­критим носком!

3. На посудинах із культурою мають бути чітко написані назва культури, реєстраційний номер, дата посіву.

4. Забороняється переливання бульйонних культур і мате­ріалу, який досліджується, із однієї посудини в іншу, він переноситься піпеткою так, щоб не інфікувати горловину посудини.

 

5. У разі потрапляння патологічного матеріалу або куль­тури мікроорганізмів на руки, стіл їх негайно слід об­робити дезінфекційним розчином.

6. Відпрацьований заразний матеріал, культури мікроор­ганізмів знезаражують в автоклаві чи заливають дезін­фекційним розчином, занурюють у дезінфекційний роз­чин або спалюють.

7. У лабораторії не допускають зайвих рухів, сторонніх розмов.

8. Всі маніпуляції проводять таким чином, щоб уникнути виникнення аерозолів.

9. Категорично забороняється пити воду, їсти, палити.

 

10. Після закінчення роботи поживні середовища з посіва­ми поміщають у термостат, культуру мікроорганізмів — у холодильник і опечатують їх; інструменти, прила­ди ставлять на відведені для них місця, стіл протирають дезінфекційним розчином, руки обробляють 70 % ети­ловим спиртом і ретельно миють із милом.

11. Персонал лабораторії повинен мати щеплення проти тих інфекцій, збудники яких можуть бути в патологічному матеріалі, що досліджується.

Режим роботи мікробіологічної лабораторії визначається ступенем небезпечності мікроорганізмів, які можуть перебува­ти в патологічному матеріалі.

4. Класифікація за ступенем небезпечності найбільш поширених мікроорганізмів, патогенних для людини

 

Завдання 4. Ознайомтеся з класифікацією за ступенем небезпечності найбільш поширених мікроорганізмів, пато­генних для людини.

За ступенем небезпечності патогенні для людини мікроорга­нізми та їх токсини поділяють на 4 групи (табл. 1). До І і II груп відносять збудників висококонтагіозних (від лат. contactus — дотик) інфекційних хвороб, які характеризуються важкими та стійкими розладами здоров'я у значної кількості хворих, висо­ким рівнем смертності та швидким поширенням серед населен­ня, їх називають особливо небезпечними інфекціями. Дослі­дження матеріалу, зараженого або підозрілого на зараженість цими збудниками, проводять в окремих лабораторіях, режим роботи яких регламентується "Інструкцією про протиепідеміч­ний режим роботи з матеріалом, зараженим або підозрілим на зараженість збудниками інфекційних хвороб І—II груп".

До III групи відносять збудників інфекційних хвороб, що характеризуються тяжкими або стійкими розладами здоров'я в окремих хворих і становлять небезпеку для їх життя і здоров'я. Дослідження матеріалу, зараженого або підозрілого на зараженість цими збудниками, проводять у бактеріологіч­них лабораторіях санітарно-епідеміологічних і лікувальних закладів.


До IV групи належать збудники токсикоінфекцій і гострих бактерійних отруєнь, збудники ентеритів, сепсису, представ­ники нормальної мікрофлори людини, в тому числі санітарно-показникова мікрофлора.

то Види збудників
Груп Бактерії Рикетсії Гриби Найпрості­ші Хламідії Віруси
II Збудники сибірки, сапу, бруцельозу, туляремії, легіоне-льозу, лептоспі­розу, холери Збудники епідемічно­го висип­ного тифу, ендемічно­го висип­ного тифу, Ку-гарячки Збудники бласто­мікозу, кокци­діозу, гістоплаз-мозу   Збуд­ники орнітозу Збудники гепатиту В, Д, С, сказу, СНІДу, ящуру
III Збудники коклю­шу, дифтерії, туберкульозу, менінгококо­вої інфекції, гонореї, дизен­терії, черевного тифу, ботулізму, правця, сифілісу, актиномікозу Збудники кліщового висипного тифу Пів­нічної Азії, волинської, марсельсь­кої гарячок Збудники канди-дозу, аспергі­льозу Збудники лейшманіо­зу, малярії, трихомоні-азу Збудни­ки тра­хоми, пневмо­нії Збудники грипу А, В, С; гепатиту А, Е; поліомієліту, простого гер­песу, вітряної віспи, цито-мегалії, вірус Епстейна— Барр
IV Збудники пара-коклюшу, газової гангрени, ешери-хії, сальмонели, стафілококи, стрептококи, клебсієли, синьо-гнійна паличка, протей, мікоплаз-ма   Мукор, пеніци- ліум, трихо- фітон Токсо­плазма, балантидій, патогенна (дизентерій­на) амеба   Аденовіруси, віруси ECHO, збудники парагрипу, епідемічного паротиту, кору, крас­нухи

Робота з цими збудниками вимагає дотримання звичайного режиму, який забезпечує надійний захист персоналу від вну-трішньолабораторного зараження, надійне знезараження ма­теріалу, а також виключає можливість поширення інфекцій за межі лабораторії.*

5. Правила взяття, оформлення та транспортування патологічного матеріалу

 

Завдання 5. Вивчіть, який матеріал підлягає мікробіоло­гічному дослідженню та як його доставляють до лаборато­рії.

На мікробіологічне дослідження у хворих відбирають па­тологічний матеріал для діагностики інфекційних хвороб, у здорових людей — з метою профілактичного обстеження та з навколишнього середовища — для виявлення патогенних мі­кроорганізмів або визначення його санітарного стану.

У лабораторію доставляють від людей: випорожнення, блю­вотні маси, промивні води шлунка, бронхів, мокротиння, кров, сечу, виділення з ран, гній, мазки зі слизових оболонок, зскріб-ки, спинномозкову рідину, жовч, вагінальні виділення, жіноче грудне молоко, пунктат кісткового мозку, лімфатичних вузлів, абсцесів, біопсійний та секційний матеріал тощо; з навколиш­нього середовища: воду, ґрунт, повітря, харчові продукти, тру­пи тварин та ін.

Увага! Будь-який матеріал, що надходить на дослідження до лабораторії, розглядається як потенційно небезпечний!

Патологічний матеріал відбирають стерильним інстру­ментом (тампоном, шприцем, шпателем, піпеткою та ін.) і вміщують у стерильний посуд (банки, пробірки, флакони, плювальниці); зразки крові, сироваток крові потрібно до­ставляти у флаконах, пробірках, герметично закритих гумо­вими пробками, або у пробірках типу "Епендорф"; матеріал із навколишнього середовища для санітарно-бактеріологічного дослідження вміщують у нові поліетиленові пакети, стериль­ні пляшки, банки, стерильний пергаментний папір і ретель­но пакують.

До кожної проби додають етикетку, на якій вказують номер і назву матеріалу, заклад (відділення) або місце його взяття, прізвище, ім'я та по батькові хворого, на етикетках до проб на санітарно-бактеріологічне дослідження вказують: ферму, під­приємство, джерело води, дату і час взяття матеріалу. Крім ети­кетки заповнюють бланк направлення за затвердженим зраз­ком, у якому вказується заклад (відділення) або місце взяття

 

!:■: 'Л ч уцького ЕДИМНОГО КОЛЕДЖУ І

матеріалу, номер і назва матеріалу, кратність направлення ма­теріалу (первинно чи повторно), прізвище, ім'я та по батькові хворого, його вік, дата захворювання, попередній діагноз, дані про лікування хворого антибіотиками та іншими антимікроб­ними препаратами, мета дослідження, дата і час взяття мате­ріалу, прізвище і посада особи, яка направляє матеріал для мі­кробіологічних досліджень.

 

Загальні вимоги до взяття і транспортування матеріалу

1. Взяття матеріалу слід здійснювати до вживання хворим антибіотиків та інших антимікробних препаратів, а якщо це неможливо, то після відміни їх вживання хворим че­рез 2—3 доби.

2. Необхідно захистити матеріал від забруднення сторон­ньою мікрофлорою, тобто чітко дотримуватися правил асептики. Особливо це стосується тих матеріалів, які в нормі не містять мікроорганізмів, — крові, спинномоз­кової рідини, лімфи тощо.

3. Характер і кількість матеріалу, який забирається, пови­нен бути скоригований з урахуванням клінічної картини, патогенезу, строків захворювання, його тяжкості тощо.

4. Необхідно виключити можливість інфікування осіб, які беруть і доставляють матеріал, і забруднення довкілля мікробами.

5. Максимальне скорочення строків з моменту взяття мате­ріалу до його доставки у мікробіологічну лабораторію — не більше ніж 2—3 год.

Транспортується матеріал на спеціальному транспорті або переноситься в біксах, сумках-холодильниках, пластикових футлярах, термосах, стійких до автоклавування та дії дезін­фектантів. Матеріал, що вміщує мікроорганізми, нестійкі в на­вколишньому середовищі (збудники коклюшу, менінгококової інфекції), під час транспортування обкладають ватою та гріл­ками. Направлення на дослідження упаковують окремо.

 

Увага! Забороняється обертати направлення навколо по­судини з об'єктом дослідження.

 

Зразки і посуд, в якому надходить матеріал для дослі­дження, поверненню не підлягають!

6. Основні методи мікробіологічних досліджень

 

Завдання 6. Ознайомтеся з принципами основних мето­дів мікробіологічних досліджень.

Важливою умовою ефективності лабораторних досліджень є доцільний вибір методу. Основні вимоги, яким мають відпо­відати сучасні методи, — це висока специфічність і чутливість. У сучасних мікробіологічних лабораторіях використовуються такі методи.

Мікроскопічний — виявлення збудника під мікроскопом у мазках, виготовлених із патологічного матеріалу. Застосову­ють для діагностики гонореї, сифілісу, туберкульозу, малярії тощо.

Бактеріологічний (вірусологічний, культуральний) — по­сів патологічного матеріалу на поживні середовища, зараження культури клітин, курячих ембріонів, виділення чистої культу­ри збудника та його ідентифікація. Використовують для діа­гностики більшості хвороб бактеріальної, вірусної, грибкової природи: черевного тифу, чуми, мікроспорії, грипу та ін. Нині розроблено автоматичні аналізатори, за допомогою яких протя­гом декількох годин (4—24) можна визначити вид збудника.

Біологічний (експериментальний) — зараження лабора­торних тварин патологічним матеріалом для моделювання ін­фекції або виділення та ідентифікації збудника. Застосовують для виділення чистої культури пневмокока, збудника туляре­мії, діагностики туберкульозу та ін. Біологічний метод вико­ристовують також для виявлення мікробних токсинів, під час харчових отруєнь (ботулізм), при хворобах (правець, газова гангрена) тощо.

Імунологічний (серологічний, від лат. serum — сироватка) — виявлення специфічних антитіл у сироватці крові або анти­генів у патологічному матеріалі. Для цього використовують імунні реакції.

Молекулярно-генетичний — виявлення РНК або ДНК збуд­ника в патологічному матеріалі. Для цього використовують:

а) метод гібридизації ДНК або РНК (метод ДНК-, РНК- зон-
дів);

б) метод ЛПР.

Молекулярно-генетичний метод найбільш специфічний і чутливий, він дає змогу ідентифікувати будь-який біологічний об'єкт навіть за незначної концентрації його нуклеїнових кис­лот у досліджуваному матеріалі. Метод ЛПР дає змогу виявити 1 молекулу нуклеїнової кислоти в зразку, що досліджується.

 

7. Ознайомлення з основними методами мікроскопії

 

Завдання 7. Ознайомтеся з основними методами мікро­скопії.

Світлова мікроскопія проводиться за допомогою звичайних біологічних мікроскопів. Вона ґрунтується на тому, що світло, відбите поверхнею дзеркала, проходить через систему лінз кон­денсора Аббе і попадає на препарат, потім в об'єктив, окуляр і далі сприймається оком дослідника. У такий спосіб дослідник бачить уявне збільшене зображення об'єкта. Під час мікроско­пії мікробіологічних препаратів слід користуватися імерсій­ним об'єктивом. В імерсійних системах використовують імер­сійне масло (кедрове, персикове), об'єктив позначають "МІ" (масляна імерсія), або воду, об'єктив позначають "ВІ" (водна імерсія). Крім того, масляний об'єктив має на своїй поверхні чорне кільце, водний — біле. Імерсійне масло чи вода мають коефіцієнт заломлення світла, близький до такого, як у скла. Світлові промені, проходячи через предметне скло препарату, потрапляють у краплю імерсійної рідини і далі в об'єктив, не змінюючи напрямку, тому не розсіюються (мал. 3). Це забезпе­чує краще освітлення об'єкта і посилює чіткість зображення.

Цей вид мікроскопії використовують здебільшого для ви­вчення пофарбованих препаратів, тому на світлому фоні видно забарвлений непрозорий об'єкт.


Крім світлової використовують темнопольну, фазовокон-трастну, люмінесцентну та електронну мікроскопію. Темно­польну і фазовоконтрастну мікроскопію використовують для вивчення мікроорганізмів у живому стані. За допомогою люмінесцентної мікроскопії виявляють мікроби безпосеред­ньо в патологічному матеріалі. Цей метод найбільш інформа­тивний (можна виявити мікроорганізми навіть у невеликій кількості) і швидкий. Такий метод виявлення патогенних мікробів у патологічному матеріалі називається експрес-діагностикою.

Під час електронної мікроскопії зображення об'єкта збіль­шується в мільйони разів, що дає змогу вивчати структуру мі­кроорганізмів на субклітинному і молекулярному рівнях.

 

8. Мікроскопія пофарбованих препаратів

 

У мікробіологічній лабораторії в повсякденній практиці для вивчення морфології і тинкторіальних властивостей мікро­організмів використовують світловий мікроскоп.

Мікроскопія включає такі етапи:

1) підготовка мікроскопа;

2) мікроскопія;

3) догляд за мікроскопом.

Завдання 8. Повторіть будову світлового мікроскопа (мал. 4).

 

Увага! Мікроскоп — це чутливий, точний оптичний при­лад. Він потребує обережного ставлення і чіткого виконання правил під час роботи з ним. Переносячи мікроскоп, його слід тримати двома руками: однією — за тубусотримач, другу — підставити під основу. Забруднені оптичні частини мікро­скопа слід протирати м'якою тканиною, змоченою водою або спиртом.

 

Завдання 9. Підготуйте мікроскоп до роботи, проведіть мікроскопію пофарбованих препаратів.

 

Алгоритм "Підготовка мікроскопа":

— поставте мікроскоп у зручну для роботи позицію, підні­міть тубус;

— протріть оптичну систему; -— підніміть конденсор;

— відкрийте діафрагму конденсора;

— встановіть об'єктив (х8);

— освітіть поле зору за допомогою дзеркала.

 

Алгоритм "Мікроскопія":

— нанесіть краплю імерсійного масла на препарат;

— покладіть препарат на предметний столик;

— переведіть об'єктив з малого збільшення на велике (х90 МІ);

— опустіть обережно об'єктив макрогвинтами у краплю імерсійного масла (дивитися збоку);

— піднімайте повільно об'єктив макрогвинтами, доки не з'явиться зображення (дивитися в окуляр);

— встановіть чіткість зображення за допомогою мікрогвин-та;

— визначте форму мікроорганізмів, їх розміщення, наяв­ність у них спор і капсул;

— підніміть тубус макрогвинтами;

— зніміть препарат з предметного столика.

Алгоритм "Догляд за мікроскопом":

— зніміть імерсійне масло з лінзи об'єктива шматочком вати;

— протріть об'єктив марлевою серветкою, покладіть її на предметний столик;

— переведіть об'єктив на мале збільшення (х8);

— опустіть конденсор, закрийте діафрагму, опустіть тубус;

— поставте мікроскоп у шафу або накрийте чохлом (захист від пилу).

Завдання 10. Приберіть робоче місце. Заповніть щоден­ник. Замалюйте в щоденнику основні форми бактерій.

 

 

Контрольні запитання

1. При яких медичних закладах існують мікробіологічні лабораторії?

2. Які існують медичні мікробіологічні лабораторії залеж­но від призначення?

3. Які задачі стоять перед медичною мікробіологічною ла­бораторією?

4. Яким вимогам має відповідати лабораторна кімната?

5. Чим має бути обладнане робоче місце лаборанта?

6. Яких правил слід дотримуватися під час роботи з патоло­гічним матеріалом?

7. Від чого залежить режим роботи лабораторії?

8. Яких правил слід дотримуватия під час взяття і тран­спортування матеріалу для дослідження?

9. Які методи використовують під час мікробіологічних до­сліджень?

 

Тести

1. Метод дослідження, під час якого проводять посів патоло-
гічного матеріалу на поживне середовище:

а) мікроскопічний;

б) бактеріологічний;

в) біологічний;

г) імунологічний.

2. На мікробіологічне дослідження відбирають матеріал:

а) у хворої людини;

б) у здорової людини;

в) із навколишнього середовища;

г) всі відповіді правильні.

3. Відбір матеріалу проводять:

а) до початку лікування антибактеріальними препаратами;

б) у процесі лікування;

в) не має значення.

4. Час, протягом якого матеріал транспортують до лаборато-
рії:

а) 1 год;

б) 2 год;

в) 1 доба,

г) 3—5 год.

5. Імерсійну систему в мікроскопі використовують для:

а) збільшення зображення об'єкта;

б) посилення чіткості зображення;

в) всі відповіді правильні.

6. Експрес-методи діагностики є найбільш:

а) точними;

б) швидкими;

в) досконалими;

г) всі відповіді правильні.

 

Ситуаційні задачі

1. Під час мікроскопії препарату, виготовленого з культури бак­терій, використали об'єктив х40. Які були допущені помилки?

2. Під час мікроскопії осаду спинномозкової рідини хворого на менінгіт виявили грампозитивні кулясті бактерії, розміще­ні у вигляді грона винограду. Наявність яких бактерій можна підозрювати у патологічному матеріалі?

3. Патологічний матеріал, забруднений споровою культу­рою, знезаражували в автоклаві за температури 110 °С протя­гом 20 хв. Дайте оцінку цим діям.

4. При інфекційній хворобі клінічний діагноз підтверджу­ють мікробіологічним дослідженням патологічного матеріалу. Як слід упакувати матеріал і направлення до нього?

5. Збудник менінгококової інфекції швидко гине за темпе­ратури, нижчої за температуру тіла людини. В яких умовах слід транспортувати патологічний матеріал хворого на менін­гококову інфекцію?

 

Домашнє завдання

Підготуйтесь до практичного заняття 2.

 

 

Рекомендації щодо самопідготовки до практичного

заняття 2

1. Ознайомтеся з темою і метою заняття, запишіть у щоден­нику тему і план.

2. Вивчіть теоретичний матеріал (див. підручник, с. 21—39; практикум, с. 26—38).



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
 | Практичне заняття 2
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-07; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1330 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

4329 - | 4004 -


© 2015-2026 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.