Оплата праці в сучасних умовах господарювання
Кваліфікація (від латин. Qualis - який за якістю і facio - роблю) це:
· характеристика (визначення кваліфікації) виду роботи, що встановлюється залежно від її складності, точності і відповідальності;
· ступінь професійної підготовки працівника, наявність у нього знань, умінь та навиків, необхідних для виконання певного виду роботи.
Визначення кваліфікації робіт є необхідним для встановлення посадових окладів і тарифних ставок.
Різні види робіт кваліфікуються за тарифно-кваліфікаційними довідниками.
Що стосується визначення кваліфікації працівника, то це можна зробити двома шляхами.
Перший - присвоєння кваліфікації після навчання у певного рівня навчальному закладі.
Другий - складання атестаційних екзаменів атестаційній (Кваліфікаційній) комісії або навчання на курсах підвищення кваліфікації (у школі підвищення майстерності).
Кваліфікація працівника визначається з урахуванням вимог Кваліфікаційного довідника.
Кваліфікаційний довідник - це єдина номенклатура посад службовців, характеристик посадових обов’язків і вимоги до службовців стосовно необхідних знань, освіти і стажу практичної роботи.
Положенням про порядок кваліфікаційної атестації і присвоєння кваліфікації особам, які здобувають професійно-технічну освіту, затвердженим Наказом Міністерства праці і соціальної політики України і Міністерства освіти України від 31.12.98 р. №201/469, передбачено, що особам, які здобувають професійно-технічну освіту, завершили повний курс первинної професійної підготовки й успішно пройшли кваліфікаційну атестацію, за рішенням державної кваліфікаційної комісії присвоюється кваліфікація "кваліфікований робітник" за набутою професією, спеціальністю, спеціалізацією відповідного розряду (класу, категорії) і видається диплом встановленого зразка.
Пунктом 17 цього Положення визначено, що особам, які завершили курс професійно-технічного навчання за програмами курсової або індивідуальної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації з присвоєнням розрядів (класів, категорій) і успішно пройшли кваліфікаційну атестацію, а також тим, які не завершили повного курсу навчання, але за результатами кваліфікаційної атестації їм присвоєно робітничу кваліфікацію, за рішенням державної кваліфікаційної комісії видається свідоцтво встановленого зразка про присвоєння або підвищення робітничої кваліфікації відповідного розряду (класу, категорії).
Відповідно до п. 18 вказаного Положення, кваліфікаційні розряди (класи, категорії) за набутими професіями, спеціальностями і спеціалізаціями, які присвоєні особам за результатами кваліфікаційної атестації, є обов’язковими для всіх підприємств, установ і організацій.
Особам, які завершили повний курс навчання в акредитованому вищому професійному училищі, іншому професійно-технічному навчальному закладі третього атестаційного рівня й успішно пройшли кваліфікаційну атестацію, за рішенням державної кваліфікаційної комісії може присвоюватися кваліфікація "молодший спеціаліст" і видаватися диплом встановленого зразка.
Тариф (італ. Tariffe) - офіційно встановлена система ставок. Економічним підгрунтям тарифу є величина суспільно необхідних витрат праці, які обумовлюються даним середнім рівнем техніки виробництва, кваліфікацією працівників та інтенсивністю їхньої праці. Суспільно необхідні витрати праці визначаються рівнем витрат праці на підприємствах, що виробляють основну масу продукції даного виду.
Тарифна система - це сукупність нормативів, що встановлюються для організації і планування оплати праці, тарифікації робіт, присвоєння розрядів робітникам, призначення на посади і регламентації праці службовців. Тарифна система включає:
· тарифну ставку;
· тарифну сітку.
Тарифна ставка - це розмір оплати праці робітників за одиницю робочого часу, вона є одним із елементів тарифної системи. Тарифні ставки диверсифікують і регулюють рівень оплати праці з урахуванням кваліфікації робітників, умов праці (на дільницях зі складними умовами праці її підвищують), значення галузі. Тарифну ставку встановлюють за одну годину роботи, один робочий день або місяць. Встановлені на підприємстві тарифи (оклади) можуть відрізнятися від їх аналога, вказаного у Тарифно-кваліфікаційному довіднику, але не можуть бути нижчими встановленого мінімуму!
Тарифна сітка - це перелік типових посад апарату управління підприємства (організації) і відповідних їм місячних окладів, диференційованих з урахуванням категорії підприємства (цеху, дільниці), складності виготовлюваної продукції, а для деяких посад - складності виконуваної функції і ступеня відповідальності працівника за результати праці. При створенні тарифної сітки всю складність робіт за кожною конкретною групою професій поділяють на декілька рівнів (розрядів). Кожному розряду присвоюють певний тарифний коефіцієнт, що характеризує відносне зростання складності роботи даного розряду порівняно з першим і, відповідно, підвищення оплати однієї години роботи.