Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Наведемо приклад тарифної сітки




Тарифно-кваліфікаційний довідник містить тарифікацію конкретних видів робіт і застосовується для присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам.

Тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники) - це зведення кваліфікаційних характеристик робіт кожного розряду, вимог до професійних знань і трудових навиків робітника і є одним із елементів тарифної системи. Тарифно-кваліфікаційний довідник використовується для тарифікації робіт (віднесення робіт до певних розрядів тарифної сітки залежно від складності їх виконання) і присвоєння робітникам відповідних кваліфікаційних розрядів. Тарифікацію робіт і робітників здійснюють спеціальні кваліфікаційні комісії у складі представників адміністрації фабрики, заводу і профспілки.

Наведемо приклад. Згідно з Єдиним тарифно-кваліфікаційним довідником робіт і професій, діапазон розрядів такої професії, як комплектувальник виробів та інструменту коливається від 2 по 4 розряд (див. таблицю).

Тарифно-кваліфікаційні довідники є свого роду шаблоном для складання штатного розпису і посадових окладів, встановлення розцінок, тарифів і складання тарифної сітки.

Посадовий оклад - це розмір щомісячної заробітної плати, що встановлюється в централізованому порядку за певною посадою. Посадовий оклад застосовують для оплати праці керівних, інженерних працівників і службовців, а також деяких категорій робітників. Наразі розміри посадових окладів визначаються керівництвом підприємства (компанії тощо) самостійно.

Схеми посадових окладів є складовою частиною штатного розпису підприємства (цеху).

Штатний розпис - це зведення посад, професій, їх кількість і розміри посадових окладів, розряди для підприємства загалом і для його структурних підрозділів зокрема, яке затверджується керівництвом підприємства.

Наведемо приклад складання штатного розпису:

 

Розцінка - це розмір оплати праці робітника за одиницю роботи (операцію, деталь, партію виробів). Розцінки встановлюються для відрядних робіт.

Її визначають:

I варіант. Множачи норму часу (в годинах) (Нч.), необхідну для виконання (виготовлення) одиниці робіт (операції, деталі, партії виробів), на погодинну тарифну ставку (Гтс.) відрядника.

Розцінка (Р) = Нч. х Гтс.

Наприклад, на виготовлення однієї одиниці "виробу" працівнику необхідно витратити, за нормою, 20 хвилин. Погодинна тарифна ставка такого працівника встановлена в розмірі 1 гривні 20 копійок. Отже, розцінка за виготовлення однієї одиниці такого "виробу" дорівнюватиме:

Розцінка (Р) = (20хвилин/60хвилин в годині) х 1,20 грн = 0,40 грн.

II варіант. Шляхом ділення денної тарифної ставки (Дтс.) на норму виробітку (Нвир.) одиниць робіт (операції, деталі, партії виробів) за зміну:

Розцінка (Р) = Дтс./Нвир.

Наприклад, денна тарифна ставка працівника встановлена в розмірі 9,60 грн. Норма виробітку на день - 24 "вироби". Отже, розцінка за виготовлення однієї одиниці такого "виробу" дорівнюватиме:

Розцінка (Р) = 9,60/24 = 0,40 грн.

При цьому звертаємо ваша увагу на прямий взаємозв’язок між погодинною і денною тарифною ставкою.

Денна тарифна ставка (Дтс.) визначається шляхом множення погодинної тарифної ставки на кількість робочих годин у робочому дні. Використовуючи вказані вище початкові дані, отримуємо:

Дтс.= Гтс. х 8 годин = 1,20 х 8 = 9,60 грн.

Норма часу - час, встановлений на виготовлення одиниці продукції або виконання певного обсягу роботи одним або групою робітників відповідної кваліфікації у певних організаційно-технічних умовах. Норма часу обчислюється в людино-годинах або людино-хвилинах. Норма часу є мірою праці у всіх типах виробництв. Норма часу використовується при встановленні необхідної кількості робітників для виконання виробничої програми, пропускної спроможності виробничого обладнання, при розміщуванні робітників на виробництві й організації їхньої праці. На підставі норми часу на підприємствах визначають планові завдання з витрат робочого часу на виконання роботи або виготовлення одиниці продукції. Норма часу складається з норми штучного часу (витрат часу на одиницю роботи) і норми підготовчо-заключного часу (витрат часу на підготовку роботи і її завершення). З удосконаленням нової техніки й організаційно-технічних умов норма часу змінюється.

Норма виробітку - це кількість одиниць продукції або операцій, яку повинен виконати працівник (бригада) за одиницю часу (годину, робочу зміну, місяць) у певних організаційно-технічних умовах. Залежно від виду роботи норми виробітки можуть бути виражені у штуках, одиницях виміру довжини, площі, об’єму, ваги.

Норма виробітку визначається за формулою:

Нвир. = (Тр. х Ч)/Тн.,

де:

Нвир. - норма виробітку,

Тр. - тривалість періоду (в годинах, хвилинах), на який встановлюється норма виробітку,

Ч - кількість працівників, які беруть участь у виконанні роботи,

Тн. - норма часу на дану роботу або один виріб (у людино-годинах, людино-хвилинах).

При цьому звертаємо вашу увагу на взаємозв’язок між нормою часу і нормою виробітку.

Наприклад, використовуючи вказані вище початкові дані, визначаємо норму виробітку:

Нвир. = (8 годин х 1 працівник) / (20хвилин/60 хвилин в годині) = 24 вироби.

Оскільки саме бухгалтеру доводиться приймати рішення і здійснювати розрахунки із нарахування заробітної плати, він повинен пам’ятати:

1) необхідно у повному обсязі виконувати всі вимоги законодавства, пов’язані з оплатою праці;

2) будь-яке нарахування заробітної плати має бути обгрунтованим;

3) кваліфікація працівника повинна бути підтверджена відповідним документом, а особи, робота яких пов’язана з підвищеною небезпекою праці, крім документа про професійно-технічну освіту, повинні мати посвідчення про допуск до роботи на таких об’єктах;

4) розцінки не повинні встановлюватися зі "стелі", вони розраховуються виходячи з суворо визначених погодинних тарифних ставок і норм часу на виготовлення одиниці продукції, робіт, послуг або денних тарифних ставок і норм виробітку;

5) необгрунтовані зміни розцінок не допускаються;

6) норма виробітку повинна визначатися виходячи з норм часу, встановлених на виготовлення одиниці продукції або виконання певного обсягу роботи одним або групою робітників відповідної кваліфікації у певних організаційно-технічних умовах.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 716 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2408 - | 2330 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.