Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Людське тіло і суспільство




Социология Тела

(sociology of the body) - новая важная участь специализации социологии, которая стремится исправить прежнее относительное пренебрежение телом и значениями "воплошения". В последние годы наблюдалось увеличение популярного, а также академического интереса к человеку "социальному". Последний вызван возрастающим влиянием феминизма, учением Фуко (см. ФУКО) и постмодернизма (см. Постмодерн и постмодернизм) — школ мысли, рассматривающих тело как социальный продукт и физический организм. Популярный интерес обозначен многомиллионными отраслями сервиса, разрабатывающими курсы упражнений и снижения веса, расцветом терапий самопомощи и нетрадиционной медицины, а также отношением к телу как к выражению индивидуальности. Далее, споры о нравственности 1980-х гг. по контрацепции, аборту, порнографии, экспериментированию с эмбрионами и гомосексуализму, появление СПИДа и противоречия последних лет по использованию препаратов в спорте или генной инженерии поставили проблемы, представляющие интерес и для населения в целом и для социологов. Появление социологии тела внесло вклад в понимание социального регулирования тела, прежде всего правовыми и медицинскими учреждениями (Фуко, 1973; Тернер, 1984, 1987, 1992), и особенно тех тел, которые воспринимаются как "другие" или как "неподконтрольные". Социология тела также интересовалась вопросами потребления (см. Фитерстоун, 1991) и обращалась к субъективности, идентичности и моделированию "Я" (Гидденс, 1991; Лаш, 1991).

 

ЛЮДСЬКЕ ТІЛО І СУСПІЛЬСТВО

Поширеність розладів харчування вражає і є незаперечним та переконливим свідченням того впливу, який справляють на наше індивідуальне життя соціальні чинники. Наукова галузь, відома під назвою СОЦІОЛОГІЯ ТІЛА, досліджує, як саме діють на наші тіла такі суспільні впливи. Як людські створіння ми маємо тілесну форму, тобто в кожного з нас є своє тіло. Але тіло — це не просто наша власність, не просто фізичний об'єкт, що існує поза суспільством. Наші тіла зазнають глибокого впливу нашого соціального досвіду, впливають на нього також і норми та цінності груп, до яких ми належимо. Лише недавно соціологи почали визнавати глибоку природу взаємозв'язків між суспільним життям і тілом. Тому це абсолютно нова сфера досліджень, де на дослідника чекають найнесподіваніші відкриття.

Соціологія тіла включає в себе кілька основних тем, що їх ми спробуємо коротко розглянути в цьому розділі. Одна з головних тем стосується питання, як впливають на тіло соціальні зміни, оскільки саме про соціальні зміни Йдеться впродовж усієї книжки. Друга тема — це дедалі більше відокремлення тіла і "природи" — того, що ми сприймаємо як необхідну передумову нашого життя. На наші тіла навалюються найновітніші досягнення науки та технології, створюючи нові дилеми. Наприклад, винахід цілої низки репродуктивних технологій дав нам можливості для нового вибору, але водночас спричинив палкі дискусії в суспільстві. На подальших сторінках цього розділу ми розглянемо дві такі дискусії, що виникли навкруг генної інженерії та абортів.

Термін "технологія" не слід тут розуміти в надто вузькому значенні. Тобто тут ідеться не тільки про матеріальні технології, такі, що використовуються в сучасній медицині, наприклад, сканер, який дає можливість лікареві простежувати, як розвивається дитина до свого народження. Ми повинні також брати до уваги те, що Мішель Фуко (Foucault, 1988) назвав соціальними технологіями, які впливають на тіло. Цією фразою він хотів сказати, що тіло дедалі більшою мірою стає чимось таким, що ми повинні "створити", а не просто прийняти в готовому вигляді. Соціальна технологія — це своєрідне регулярне втручання у функціонування нашого тіла з метою змінити його в специфічний спосіб. Як приклад можна навести дієту, що так часто призводить до анорексії.

Далі ми спершу проаналізуємо, чому розлади харчування стали таким звичним явищем. Потім розглянемо соціологічне значення репродуктивних технологій. Відтак поміркуємо над тим, як треба дбати про тіло за сучасних суспільних умов, іншими словами, скинемо оком на здоров'я та охорону здоров'я. І, нарешті, визначимо, що таке старіння тіла. Як і багато інших аспектів нашого життя в сучасних суспільствах, старіння сьогодні — це зовсім не те, чим воно було раніше! Процес старіння — це не тільки фізичний процес, і становище старших людей у суспільстві сьогодні змінюється в кардинальний спосіб.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 246 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2340 - | 2065 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.