Відповідно до п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявить помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою, чинною на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки було виявлено самостійно.
Платник податків, який самостійно виявить факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний (за винятком випадків, установлених п. 50.2 ст. 50 Податкового кодексу) надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.
Згідно з п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, який подає до контролюючого органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу. При затримці більше 30 календарних днів — у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, до платника податку, який подав уточнюючий розрахунок з податку на прибуток підприємств, але несвоєчасно сплатив задекларовану в уточнюючому розрахунку суму податкового зобов'язання, застосовується штраф, передбачений ст. 126 Податкового кодексу.
Ознайомившись з консультативним матеріалом, дайте чітку відповідь на поставлене запитання у ситуаційному завданні.
Тема 7. Контроль оподаткування доходів фізичних осіб
Методичні рекомендації
При вирішенні ситуаційних завдань за темою №7 потрібно в першу чергу опрацювати Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, а також ряд інших нормативних документів, які доповнюють цей кодекс і деталізують окремі його статті, пункти та підпункти.
Приклад. Ситуаційне завдання.
Оподаткування доходів у вигляді заробітної плати.
З 28.04.2012 р. набрав чинності Закон № 4661, яким внесено зміни до Податкового кодексу. У зв'язку зі змінами, що відбулись у правовому полі, до «Вісника» надійшов запит: «Як оподатковується дохід у вигляді заробітної плати, що становить у травні 30 000 грн.? Як утримується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування? У якому випадку податковий агент повинен здійснити перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати?»
Рішення.
Відповідно до п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу в редакції Закону № 4661, що діє з 28.04.2012 р., об'єктом оподаткування платника податку (як резидента, так і нерезидента) є, зокрема, загальний місячний (річний)
оподатковуваний дохід, який складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
Підпунктом 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу встановлено, що доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту), включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку і є базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб.
Згідно з пп. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Кодексу заробітна плата для цілей розділу ІV цього Кодексу — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму відповідно до закону.
Під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, — обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності (п. 164.6 ст. 164 Податкового кодексу).
Окремо слід зазначити, що ст. 1 Закону про ЄСВ установлено максимальну величину бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (суми доходу застрахованої особи), яка дорівнює 17 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб (максимальний розмір заробітної плати, з якої сплачується єдиний соціальний внесок, з 01.04.2012 р. по 30.06.2012 р. становить 18 598 грн.).
Відповідно до п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 — 167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно, у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри.
У разі якщо база оподаткування, визначена з урахуванням норм п. 164.6 ст. 164 Податкового кодексу щодо вищезазначених доходів, у календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 17% (мінімальна заробітна плата на 1 січня 2012 р. становить 1073 грн.).
Отже, у випадку, що розглядається, якщо платник податку отримав у травні дохід у вигляді заробітної плати, який дорівнює 30 000 грн., то податковий агент повинен виконати оподаткування даного доходу за таким алгоритмом.
З урахуванням обмежень щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на дохід у вигляді заробітної плати база оподаткування становитиме
(30 000 грн. — 18 598 грн.) + (18 598 грн. — (18 598 грн. х 3,6%)) = 29 330,47 грн.,
де 3,6% — ставка єдиного соціального внеску.
База оподаткування, до якої застосовується ставка податку 15%, становитиме 10 730 грн. (десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2012 р.).
База оподаткування, до якої застосовується ставка податку 17%, відповідно становитиме
29 330,47 грн. — 10 730 грн. = 18 600,47 грн.
Визначимо суму податку:
· за ставкою 15% оподатковується дохід у розмірі 10 730 грн. — податок дорівнює 1609,5 грн.;
· за ставкою 17% оподатковується дохід у сумі 18 600,47 грн. — податок дорівнює 3162,08 грн.