Найбільш дієвими та ефективними заходами по підвищенню продуктивності лісів, покращенню якості деревостанів та зменшенню площі малоцінних насаджень є їх реконструкція.
Під реконструкцією розуміють комплекс лісогосподарських, лісокультурних та лісомеліоративних заходів, направлених на докорінну зміну складу та структури насаджень з метою найшвидшого вирощування з них високоефективних деревостанів, які в найбільшій степені відповідають наявним лісо рослинним умовам та цілям господарства. У порядку реконструкції можна не лише виправити малоцінні деревостани, покращуючи їх склад, підвищуючи повноту, а й провести їх заміну, застосовуючи реконструктивні рубки. Реконструктивні рубки можуть бути суцільними, коридорними, куртинно-груповими та кулісними. Такі роботи проводяться у насадженнях, що є задовільними за повнотою та санітарним станом, але не відповідають даним лісорослинним умовам за складом і якістю деревини.
Перша особливість, яка відрізняє реконструктивні роботи від звичайних лісокультурних, полягає у розчищенні площ від малоцінних порід з відповідними затратами на цей вид операції. Друга особливість, яка відрізняє реконструктивні лісогосподарські роботи від звичайних рубок догляду - це вирубка супутніх малоцінних порід старшого покоління з інтенсивністю по кількості дерев та запасу деревини, яка значно перевищує встановлені норми при проведенні освітлень та прочищень. При наявності у насадженні достатньої кількості підросту цінних порід є можливість інтенсивними реконструктивними рубками догляду в короткий термін зберегти підріст і вивести його у верхній ярус. Звичайної норми вирубки в такому випадку буде недостатньо. Реконструктивні заходи також проводяться у випадках, коли по економічних і лісівничих міркуваннях необхідно обновити або розширити склад деревних порід за рахунок введення нових, які раніше не росли в даному типі лісу.
По лісівничо-господарському значенню реконструкцію розділяють на суцільну та часткову. Суцільна передбачає комплекс заходів з повної заміни малоцінних порід на більш цінні на всій вкритій лісом площі ділянки. Часткова реконструкція – комплекс заходів по введенню цінних порід до складу малоцінного насадження в межах тієї чи іншої ділянки лісу.
Здійснюючи заходи по реконструкції необхідно прагнути до створення у відповідних лісорослинних умовах змішаних за складом і складних за формою деревостанів з оптимальною участю головних та технічно цінних порід.
Малоцінні березові лісостани можуть утворитись в результаті
зміни порід після вирубки соснових насаджень з березою у складі, а також після загибелі соснових культур, за якими не було проведено належного догляду. Береза, завдяки швидкому росту, особливо у молодому віці, і порівняно невеликій вибагливості до багатства грунту, швидко заселяється на вирубках, витісняючи із молодняка не тільки світлолюбиву сосну, а і більш тіневитривалий дуб.
Завдяки сприятливим умовам для відновлення у свіжих та вологих типах умов місцезростання (А2, Аз, В2, Вз,С2, Сз) на Поліссі та у північному Лісостепу нерідко можна зустріти рубки, що відновились березою із достатньою кількістю сосни. При наявності на одному гектарі більше 1000 шт. життєздатного підросту, рівномірно розміщеного по площі перевага сосни може бути досягнута систематичними рубками догляду. Освітлення підросту сосни проводиться шляхом рівномірної рубки на всій площі та часткової рубки полосами, куртинами, або гніздами.
Чисті березові молодняки з рівномірною повнотою, але недостатньою кількістю підросту сосни та інших цінних порід виправляють шляхом створення часткових культур. При висоті порослі, яка не перевищує 3 м, культури сосни створюють у коридорах. Розчистку коридорів можна проводити за допомогою мотокущорізів. Ширина коридорів в залежності від стану березняка доводиться до
10 - 12 метрів. Між коридорам и залишають не зрубані куліси берези ширіною 3 -5 м. У прорублених коридорах можна проводити корчування пнів, або підготовку грунту полосам и за допомогою лісових плугів. В утворені полоси висаджують 5-6 рядів сосни у суборах та сугрудах, а в типах Сз, Сз разом із сосною рекомендується вводити модрину, ялину, дуб червоний з кленом та липою. Модрину і ялину краще вводити в окрем і полоси через 2 -3 полоси, або 2 - З коридори із сосною.
Опираючись на інформацію з довідкових джерел та враховуючи досвід реконструкції малоцінних насаджень в лісгоспі, підбираємо ширину коридорів та відстань між ними (таблиця 3.1), а також робочі операції та механізми для використання у технологічному процесі реконструкції малоцінних молодняків (таблиця 3.2).
Підготовка грунту виконується трактором ЮМЗ в агрегаті з плугом ПКЛ-70. В утворені борозни висаджують 5-6 рядів сосни звичайної з міжряддями 3-5м. Посадка сіянців проводиться саджалкою СБН-1. Догляд за культурами в перші 3 роки включає в себе: розпушування грунту у міжряддях (ДТ, КЛБ-1,7), ручну прополку у ряду та викошування трави у міжряддях («Секор»). Потребу в садивному матеріалі визначаємо залежно від схеми розміщення садивних місць.
Таблиця 3.1