Для організації робіт щодо ліквідації наслідків аварій, катастроф, стихійних лих утворюються Державні комісії з надзвичайних ситуацій - ДКНС. ДКНС діють при Кабінеті міністрів країни, в областях, містах, регіонах як на постійній основі, так і у випадку виникнення НС. До їх функцій входить забезпечення постійної готовності до дій аварійно-рятівних служб, контроль за розробкою та реалізацією заходів з попередження можливих аварій і катастроф. Усі завдання з ліквідації НС виконуються по черзі у максимально короткі строки.
У першу чергу вирішуються завдання щодо термінового захисту населення, запобігання розвитку чи зменшення впливу НС і завдання з підготовки та виконання рятувальних та інших невідкладних робіт. 3 цією метою виконуються:
- сповіщення населення про небезпеку чи загрозу небезпеки;
- евакуація людей та тварин із небезпечних зон, використання засобів профілактики захворювань, травматизму, надання медичної та іншої допомоги;
- локалізація аварій, зупинка чи зміна технологічного процесу, попередження і гасіння пожеж;
- приведення в готовність органів управління, сил і засобів для рятувальних робіт, ведення розвідки в осередках ураження, оцінка ситуації, що склалася.
Рятувальні та інші невідкладні роботи починаються одразу ж у міру готовності сил та засобів для їх проведення, ведуться безперервно з необхідною заміною рятівників і ліквідаторів при дотриманні техніки безпеки та заходів перестороги.
Наступними, вирішуються завдання щодо забезпечення життєдіяльності населення в районах, що постраждали внаслідок аварії, катастрофи чи стихійного лиха.
Проводиться відновлення зруйнованого житла, спорудження тимчасових будівель (намети, землянки, навіси тощо), відновлення енерго- та водозабезпечення, ліній зв'язку, об'єктів комунального обслуговування. Також здійснюються санітарне очищення осередку ураження, забезпечення людей продуктами харчування, предметами першої необхідності та ін. Одночасно розпочинаються роботи з відновлення функціонування уражених об'єктів.
Багато видів НС можна прогнозувати, що дає можливість завчасно спланувати основні заходи з ліквідації їх наслідків. Проведення робіт за підготовленим планом (відкорегованими згідно з реальною ситуацією) дозволить значно прискорити ці роботи, зменшити масштаб наслідків аварії, катастрофи.
Сутність рятувальних та інших невідкладних робіт — це усунення безпосередньої загрози життю та здоров'ю людей, відновлення життєзабезпечення населення, запобігання або значне зменшення матеріальних збитків. Рятувальні та інші невідкладні роботи включають також усунення пошкоджень, які заважають проведенню рятувальних робіт, створення умов для наступного проведення відновлювальних робіт. РІНР поділяють на рятувальні роботи і невідкладні роботи.
До рятувальних робіт відносяться:
· розвідка маршруту руху сил, визначення обсягу та ступеня руйнувань, розмірів зон зараження, швидкості і напрямку розповсюдження зараженої хмари чи пожежі;
· локалізація та гасіння пожеж на маршруті руху сил та ділянках робіт;
· визначення об'єктів і населених пунктів, яким безпосередньо загрожує небезпека;
· визначення потрібного угрупування сил і засобів запобігання і локалізації небезпеки;
· пошук уражених та звільнення їх з-під завалів, пошкоджених та палаючих будинків, із загазованих та задимлених приміщень;
· розкриття завалених, захисних споруд та рятування з них людей;
· надання потерпілим першої допомоги та евакуація їх (при необхідності) у лікувальні заклади;
· вивіз або вивід населення із небезпечних місць у безпечні райони;
· організація комендантської служби, охорона матеріальних цінностей і громадського порядку;
· відновлення життєздатності населених пунктів і об'єктів;
· пошук, розпізнавання і поховання загиблих;
· санітарна обробка уражених;
· знезараження одягу, взуття, засобів індивідуального захисту, територій, споруд, а також техніки;
· соціально-психологічна реабілітація населення.
До невідкладних робіт відносяться:
· прокладання колонних шляхів та улаштування проїздів (проходів) у завалах та на зараженій території;
· локалізація аварій на водопровідних, енергетичних, газових і технологічних мережах;
· ремонт та тимчасове відновлення роботи комунально-енергетичних систем і мереж зв'язку для забезпечення рятувальних робіт;
· зміцнення або руйнування конструкцій, які загрожують обвалом і безпечному веденню робіт;
Рятувальні та інші невідкладні роботи здійснюються у три етапи. На першому етапі вирішуються завдання:
· щодо екстреного захисту населення;
· з запобігання розвитку чи зменшення впливу наслідків;
· з підготовки до виконання РІНР.
Основними заходами щодо екстреного захисту населення є:
· оповіщення про небезпеку;
· використання засобів захисту;
· додержання режимів поведінки;
· евакуація з небезпечних у безпечні райони;
· здійснення санітарно-гігієнічної, протиепідемічної профілактики і надання медичної допомоги;
· локалізація аварій;
· зупинка чи зміна технологічного процесу виробництва;
· попередження (запобігання) і гасіння пожеж
На другому етапі проводяться:
· пошук потерпілих;
· витягання потерпілих з-під завалів, з палаючих будинків, пошкоджених транспортних засобів;
· евакуація людей із зони лиха. аварії, осередку ураження;
· надання медичної допомоги;
· санітарна обробка людей;
· знезараження одягу, майна, техніки, території;
· проведення інших невідкладних робіт, що сприяють і забезпечують здійснення рятувальних робіт.
Для ліквідації наслідків хімічного зараження та проведення рятувальних робіт у першу чергу залучаються санітарні дружини, зведені загони (команди, групи), команди (групи) знезараження, формування механізації. Спочатку в осередок вводяться санітарні дружини, формування радіаційного і хімічного захисту, охорони громадського порядку та ін.
Особовий склад формувань забезпечується засобами індивідуального захисту, антидотами, індивідуальними протихімічними пакетами та підготовляються до порядку дій в осередку ураження.
В осередку хімічного ураження, перш за все, надається допомога потерпілим (ураженим), проводиться відбір за складністю поранення та організовується евакуація в медичні установи. Осередок ураження оточується - здійснюється знезараження місцевості, транспорту, споруд, а також санітарна обробка особового складу формувань і населення. В першу чергу, надягаються протигази на уражених, їм надається перша медична допомога, вводячи антидоти.
Формування знезаражування дегазують проїзд та переходи, територію, споруди, техніку, чим забезпечують дії інших формувань, а також виведення населення із осередку хімічного ураження.
Необхідно завжди пам'ятати, що при проведенні рятувальних робіт в осередку хімічного ураження можливий застій зараження повітря в підземних спорудах, приміщеннях, парках, закритих дворах, а також розповсюдження його по трубопроводах та тунелях. Тому після завершення рятувальних робіт або заміни формувань направляються на пункти спеціальної обробки. Пункти спеціальної обробки розгортаються на незараженій території (місцевості) та поблизу маршрутів виходу формувань і населення.